Liviu Dragnea despre ordonantele pe justitie: "Sper ca saptamana viitoare sa nu se mai discute despre a fi sau a nu fi"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:10 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele PSD Liviu Dragnea, a declarat marti seara ca guvernul trebuie sa ia o decizie in privinta adoptarii ordonantelor care modifica codul penal astfel incat sa nu se mai discute acest subiect si saptamana viitoare. Dragnea s-a plans ca nu se mai comunica pe alte subiecte si a repetat faptul ca nu intelege de ce lumea a iesit in strada avand in vedere ca nu exista formele finale ale acestor acte normative. Presedintele Camerei Deputatilor a insitat, din nou, ca nu stie ce va face guvernul intrucat nu el conduce guvernul.

"Va asigur ca atunci cand o sa avem ceva, daca o sa avem vreodata ceva de la guvern o sa comentez. Dar eu astept sa decida - ori iau o decizie ca nu decid nimic, ori ca adopta ceva, dar sa decida, ca nu se mai vorbeste de temele ecnomice si sociale. In tot acest baraj de comunicare nu mai putem (comunica despre masurile luate - n.r.)" a afirmat Dragnea, la parlament.

"Sa decida lucrurile in care cred ei, nu in care cred altii sau in care nu cred altii. Tre sa exercite prerogativele acestei pozitii pe care o au. Vreau sa le vad si (ordonantele - n.r.) sa vad si eu sa inteleg de ce a iesit lumea in stada. Nu stiu daca acea forma de pe site (site-ul Ministerului Justitiei) este forma care va intra vreodata in guvern. Cred ca trebuie sa inchida intr-un fel subiectul asta" a continuat el.

Intrebat daca mai functioneaza comisia de supraveghere a guvernului in cadrul PSD, pe care Dragnea o conduce, acesta a raspuns ca asteapta ca acest subiect sa fie inchis: "Functioneza, ne-am constituit dar am decis sa asteptam sa se ichida acest subiect."

Intrebat cum a vazut protestele din strada, Liviu Dragnea a raspuns initial: "Cum sa le vad, la televizor?"

Ulterior a completat ca nu intelege de ce a iesit lumea in strada: "Nu am inteles exact care este supararea - pe de o parte este presedintele CEDO care spune public ca Romania trebuie sa ia masurile Italiei, nu am inteles ideea ca s-ar putea face o ordonanta pe codul penal pentru punerea in acord a deciziilor CCR - daca nu sunt importante trebuie sa decidem asta. Eu am primit si colegii mei au primit mai mutle mesaje directe si indirecte de la sustinatorii PSD-ului care vor ca Guvenrul sa fie lasat sa isi exercite atributiile.

Despre plafonul impus la abuzul in serviciu in textul proiectului de ordonanta: "Avem decizie? Asa ca sa ne dam cu parerea… o alta parere de-a mea: din apcate, dupa parerea mea in Romania nu mai exista pedeapsa administrativa, toata lumea vorbeste de inchisoare. Pana la acea suma nu inseamna ca nu pateste nimic, ci ca se recupereaza, dar pe cale civila. Eu cred ca in ceea ce priveste codul penal s-au inspirat de la tehnocrati.

"Eu stiu ce au gandit ei (cei din guvern - n.r.) pana la urma ? Stiu eu daca este o ordonanta sau vreo lege?" s-a mai intrebat Dragnea.

Intrebat daca guvernul va lua decizia in aceasta saptamana, Dragnea a repetat ca nu stie si nu este in guvern. "Dar eu nu sunt in Guvern. Le-am spus si lor, nu eu conduc guvernul, intelegeti. Daca iau decizii proaste, politicul sanctioneaza. Eu mi-as dori ca saptamana viitoare sa nu mai discutam despre a fi sau a nu fi, sa ia o decizie.

Despre protestele anuntate pentru maine dimineata: "Maine pot iesi 100.000 de oameni care sustin altceva, un act guvernamental nu se poate desfasura asa."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10209 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Eu io nu stiu ce fac astia ... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:14)

    za-k [utilizator]

    slugile mele de la guvern, le-am dat OUGurile inainte sa plec in USA si astia inca se kk pe ei si nu le infig odata!

    Nu ma mira ca au iesit oamenii in strada, e inadmisibil ca nu au bagat deja ordonatele!

    Eu sint eu insumi regele PSD, tre' sa fiu premier si presedinte si sa-mi savurez averea si femeia in liniste bai pulifricilor nazisti care ati iesit degeaba in strada!

    :)
  • +2 (4 voturi)    
    asta e ponta 2... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:17)

    liviu_ [utilizator]

    minte cand respira...
    pai renuntati la ordonante si s-a rezolvat problema hotilor!

    daca trec aceste ordonante Romania o sa fie considerata de straini tara hotilor cu acte in regula!
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:17)

    [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    iar face pe prostul (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:26)

    georgebb [utilizator]

    daca mai face mult pe prostul o sa inceapa toata lumea sa-l creada prost; si atunci.. ce nevoie mai e de el la sefia celui mai puternic partid si la camera deputatilor ?

    Poate s-a tampit de la cat s-a uitat la Antena3 si RTV.
  • +2 (4 voturi)    
    I-auzi! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu pricepe de ce a iesit lumea in strada? Pentru ca un hot ca el sa nu fie amnistiat. Pentru ca hoarda de hoti numita CIUMA ROSIE sa nu continue sa jefuiasca tara fara sa fie pedepsiti.
  • 0 (2 voturi)    
    desigur (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:33)

    LC71 [utilizator]

    ca nu se poate guverna asa, dar mai important e ca nu se poate trai in maniera impusa de voi!

    in curand romania va fi precum un autobuz plin de hoti de buzunare in care noi vom fi nevoiti sa ne pazim portofelele in mod neincetat.
  • +1 (1 vot)    
    Ordonantele (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:38)

    oltean50 [utilizator]

    Maine se dau ordonantele si se considera problema rezolvata . Oare ? Ce urmeaza ?
  • +2 (4 voturi)    
    Nu se poate? Ba se poate! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:44)

    Mircea1978 [utilizator]

    Bai teleormanene,
    "Maine pot iesi 100.000 de oameni care sustin altceva, un act guvernamental nu se poate desfasura asa"... sa stii ca se poate.
    Guvernul isi da demisia si gata. S-a rezolvat. Alegeri anticipate si vedem noi atunci ce si cum.
  • -1 (1 vot)    
    Nu se poate? Ba se poate! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:44)

    Mircea1978 [utilizator]

    Bai teleormanene,
    "Maine pot iesi 100.000 de oameni care sustin altceva, un act guvernamental nu se poate desfasura asa"... sa stii ca se poate.
    Guvernul isi da demisia si gata. S-a rezolvat. Alegeri anticipate si vedem noi atunci ce si cum.
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:50)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    Daca le retragi nu mai vaorbeste nimeni (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:52)

    ty [utilizator]

    de ele.
  • +2 (4 voturi)    
    adica (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:53)

    gica pantalon [utilizator]

    sa le dea cu tupeu.
    ce tara, presedintele camerei deputatilor, un condamnat penal...
  • +1 (3 voturi)    
    Shakespeare şi variantele lui "a fi" (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:55)

    Nicumi [utilizator]

    Păi să-ţi dăm noi câteva teme de meditaţie:
    1. a fi sau a nu fi...în stradă!
    2. a fi sau a nu fi ...în preajma unei noi iritări generale (cu toată ofensiva gălăgioasă a latrinelor de serviciu mediatic).
    3. a fi sau a nu mai fi... la guvernare.
    4. a fi sau a nu fi...dat jos de popor.
    5. a fi sau a nu fi...cel care a ingropat PSD-ul, nu că aş vărsa lacrimi după voi, dar amicilor tăi ar trebui să le dea serios de gândit!
    6. a fi sau a nu fi...declarat "hors la loi" ca partid al penalilor.
    Nu-ţi spun ce imaginaţie au românii care vor completa această listă!
    O seară tulburată!
  • +1 (3 voturi)    
    incredibil (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:01)

    KronosTM [utilizator]

    Penalul Dragnea cu siguranta nu a inteles ce a vazut la Televizor. Stimabile, da-mi voie sa-ti explic:

    nici tu, nici sleahta de penali pe care ii vreti scapati nu veti supravietui daca incercati sa treceti legea asta, in oricare forma a ei. Am fost destul de explicit?
  • 0 (2 voturi)    
    No No (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:09)

    chiuaua [utilizator]

    Saptamana viitoare No Shakespeare !
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:29)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    In secolul 21 (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:35)

    cris333 [utilizator]

    In plin secol 21 in romania ne spalam la lighean si incalzim apa la aragaz deoarece am fost saraciti si nu ne permitem centrale termice si suntem robii unui sistem de incalzire centralizat corupt.
    Vom iesi in strada atat timp cat va fi nevoie si vom incepe si revolutie daca este nevoie. Asa ca mai bine taci ca ne-ati furat si saracit 27 de ani. A ajuns cutitul la os romanului si s-a saturat sa fie nevoit sa dea dreptul pe unde se duce din salariul de mizerie si s-a saturat sa ii mariti pretul la utilitatile acaparate de mafiotii pesedisti.
  • 0 (2 voturi)    
    Asa crezi Liviule? Ies o suta de mii sa ceara cod (Marţi, 31 ianuarie 2017, 21:02)

    Maniu [utilizator]

    penal modificat? V-ati fript PSD, v-ati terminat politic si subevaluati forta de eroziune a mizeriei pe care o aruncati in capul poporului.
  • +2 (2 voturi)    
    Tovarashu Dragnea (Miercuri, 1 februarie 2017, 2:13)

    MoemBius [utilizator]

    Declaratia dvs suna a premeditare
  • 0 (0 voturi)    
    un vierme ciumet (Miercuri, 1 februarie 2017, 13:24)

    AndraPopa [anonim]

    Saptamana trecuta, viermele asta, nu intelegea ce vrea guvernul prin acele ordonante, acum nu intelege de ce e lumea suparata...ce pana mea intelege?