Grindeanu si Dragnea au mers la sediul PSD din Baneasa, unde continua discutiile cu ministrii pe tema bugetului

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:31 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea vrea remanierea guvernului Grindeanu
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu a ajuns, marti, la sediul PSD din Baneasa, unde se afla si presedintele PSD, Liviu Dragnea, pentru a continua discutiile cu ministrii pe tema bugetului, scrie News.ro. Anterior sosirii la sediul PSD, cinci membri ai Cabinetului au discutat cu premierul si cu seful social-democratilor.

Discutiile pe tema bugetului au inceput marti dimineata. Au avut loc intalniri cu cinci ministri, inainte ca premierul si seful PSD sa mearga la sediul social-democratilor din Baneasa.

Aceste intalniri vor dura pe tot parcursul zilei.

Anterior, surse guvernamentale au declarat pentru News.ro ca premierul Sorin Grindeanu are, marti, intalniri cu ministrii Cabinetului sau, intr-un loc tinut la secret, pentru a discuta despre bugetul pe 2017, de care prim-ministrul s-a declarat nemultumit. La acel moment susrsele citate sustineau ca locul unde se desfasoara intalnirile nu este cunoscut nici chiar de membrii Executivului, care sunt chemati la discutii cand le vine randul, atunci afland si adresa la care trebuie sa ajunga.

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, luni, la Romania TV, ca bugetul va fi rediscutat cu ministrii, intrucat el si primul-ministru sunt nemultumiti de forma in care bugetul a fost dat publicitatii de catre Ministerul de Finante, deoarece nu respecta ce a fost convenit anterior.

Liviu Dragnea a afirmat ca discutiile cu ministrii privind bugetul vor fi reluate de marti dimineata. "Intorcandu-ne in tara, si eu si primul-ministru am fost destul de nemultumiti constatand ca ceea ce am stabilit la plecarea din tara nu s-a reflectat in proiectul de buget, drept pentru care azi am stat, eu cu premierul, la discutii cu ministrul de Finante si cu inca vreo cativa membri ai cabinetului, iar incepand de maine, de la ora 9, fiecare ministru este chemat pentru a se rediscuta bugetul", a declarat Dragnea.

In proiectul de buget pentru 2017 Guvernul condus de Sorin Grindeanu a redus, fata de 2016, fondurile alocate unor sectoare precum Educatia, Internele sau serviciile speciale, dar a majorat bugetele pentru asistenta sociala, Agricultura sau Transporturi, ultimele aproape exclusiv pe baza estimarii absorbtiei de fonduri europene. Proiectul de buget pe acest an a fost publicat luni dimineata de Ministerul Finantelor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2882 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:52)

    Flaviius [utilizator]

    Daca esti incompetent , prost , hot si nenorocit , daca iti cladesti o cariera in orice domeniu pe bazele asta , inevitabil vei da gres . Dragnea , Iordache , Sclav Grindeanu , toti astia nu au cum sa mai aiba viata lunga . Au urcat pana in varf iar in curand va urma caderea zdrobitoare .
    • +4 (4 voturi)    
      Dragnea chiar are competente speciale.... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      Care bugetar poate sa-si construiasca castel cu iesire la doua strazi si sa-si cumpere hoteluri cu o leafa marunta de la stat ???? Doar infractorul dovedit si viitorul puscarias Dragnea. Deci Dragnea chiar este un geniu. Sau doar un hot ordinar.
      • 0 (0 voturi)    
        ce (Marţi, 24 ianuarie 2017, 17:57)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        cauta dragnea impreuna cu guvernul?
        o sa ajunga asta, de atata paranoia, sa mearga dupa ei si la buda.
  • +8 (8 voturi)    
    separare puteri in stat (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:54)

    Andrei.Alevi [utilizator]

    De cand seful unui executiv merge in sediul unui partid ca sa hotarasca ce si cum cu bugetul statului, cu banii nostrii? Imaginati ce ar fi fost ca Ciolos sa mearga la PNL sa schiteze bugetul impreuna cu sefii partidului si la sediul lor? De ce Dragnea nu este in afara prerogativelor constitutiei cand se substituie executivului si acest fapt este la lumina zilei? Sunt dovezi ca de la biroul lui pleaca orice decizie a executivului (cursdeguvernare.ro). Nu ar trebui sa fim scandalizati ca puterile in stat nu sunt separate de facto? Eu cred ca trebuie insistat pe aceasta ingerinta dintre Executiv si Parlament (Dragnea ca sef al Camerei Deputatilor) si pe indecenta unui Executiv de a fi subodronat atat de strict de seful PSD, respectiv cel al Camerei Deputatilor.
    • +5 (5 voturi)    
      Bugetul Romaniei este facut de un infractor (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Andrei.Alevi

      Cum naiba scapam de ciuma rosie ?????? Cat mai suportam pe urmasii vodkarilor sovietici urat mirositor ??????? In care tara din Romania un infractor dovedit si condamnat face bugetul ?????
    • -3 (5 voturi)    
      Ciolos mergea saptamanal la Johann, (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:23)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Andrei.Alevi

      ceea ce este si mai nasol,asa ca numai un pic de liniste,guvernul lucreaza!
      • 0 (0 voturi)    
        si cine (Marţi, 24 ianuarie 2017, 18:03)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        il opreste pe grindeanu sa se viziteze saptamanal cu presedintele tarii? se cheama intalnire de lucru intre presedinte de tara si sef de guvern.
        cu dragnea insa cum se cheama? ca dragnea e doar presedinte de partid, iar functia de presedinte al camerei deputatilor nu presupune nici implicarea in construirea bugetului, nici in functionarea guvernului. ii tineti trena unui coate goale mate fripte degeaba.
  • +7 (9 voturi)    
    intr-un loc la secret, la WC ori cabina portarului (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:56)

    linarel [utilizator]

    incompetenti notorii ,

    -sefu,cum ramine cu bujetu' ca trebuie sa sa punem 1,78% si n-avem de unde
    - cit avem acuma?
    - pai 1,35 %
    -pai pune si tu acolo 1,82% ca si asa nu vede nimeni, or plati farierii de romani ca oricum nu-i prima data
    - da sef.

    cel mai bun loc pt voi bezmeticilor este la puscarie
  • +7 (9 voturi)    
    foarte suspect (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:00)

    EmiliaPetean [anonim]

    ..... ca bugetul Romaniei sa fie conceput la sediul unui partid de o gasca condusa de un penal ca Dragnea. Este foarte interesant ca in sfarsit am aflam ca Romania nu are un guvern ci doar niste purtatori de cuvant a unui penal care se crede sultan si compus din niste paiate fara identitate..
  • +3 (3 voturi)    
    Prostul si Dragnea (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:16)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Dragnea Dragnea Dragnea Dragnea Dragnea
    WTF?

    Asta e un presedinte de partid.. Premierul si Dragnea de parca e copilul cu tata.
    In toate deciziile Dragnea Dragnea Dragnea

    Astept cu drag sa intre acolo unde ii este locul...
  • +5 (5 voturi)    
    ce sa mai zici (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:46)

    ValentinV [utilizator]

    De cand guvernul face bugetul la sediul de partid? Poate binevoieste domnul Dragnea sa ne explice. E bugetul tarii, nu al partidului...inca.
  • +4 (4 voturi)    
    este legal? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:15)

    rochiri [utilizator]

    adica este Bugetul Statului..nu bugetul PSD-ului!
    Cat de jos poate ajunge psd-ul?