Turcan: PNL ia in considerare depunerea unei motiuni de cenzura

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 19 ianuarie 2017, 17:35 Actualitate | Politic


Raluca Turcan
Foto: Facebook
Presedintele interimar PNL, Raluca Turcan, a declarat pentru HotNews.ro ca PNL ia in considerare depunerea unei motiuni de cenzura, intrucat "ordonantele PSD sunt atentate la proiectul european al Romaniei".

"PNL ia in considerare depunerea unei motiuni de cenzura. Ne aflam intr-un puternic asalt al majoritatii parlamentare impotriva ideii de Lege, ordonantele PSD sunt atentate la proiectul european al Romaniei, afecteaza visul romanilor de a avea o tara europeana unde nu exista doua categorii de cetateni, unde nu este tolerata hotia politica. O tara ca afara nu inseamna doar prosperitate ci si egalitate in fata legii. PSD ii indeparteaza pe romani de propria lor tara. Cine mai doreste sa se intoarca in tara cand politicienii se scapa intre ei de justitie? E un gest de talharie la drumul mare" a afirmat Turcan intr-o declaratie transmisa HotNews.ro.

Intrebata daca parlamentarii PNL vor semna motiunea simpla impotriva ministrului justitiei pe care cei de la USR intentioneaza sa o depuna, Turcan a raspuns: "Sigur. Sper ca si invers este valabil".

Motiunea de cenzura poate fi initiata de cel putin o patrime din numarul total al deputatilor si senatorilor - 117 - si se adopta cu votul majoritatii parlamentarilor - 233. Daca motiunea de cenzura a fost respinsa, deputatii si senatorii care au semnat-o nu mai pot initia, in aceeasi sesiune, o noua motiune de cenzura, cu exceptia cazului in care Guvernul isi angajeaza raspunderea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2281 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    penele slaba prestatie ! (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:41)

    un domn [utilizator]

    am auzit ineotiile debitate de Alina Gospodina la RFi azi dimineata, daca ar avea onoare ar demisiona in Parlament ! sau sunt in concubinaj discret cu P$D ?
  • +12 (12 voturi)    
    iau in considerare? (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:42)

    gica pantalon [utilizator]

    adica se mai gandesc? motiunea trebuia sa fie deja redactata
  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:44)

    polonyca [anonim]

  • +5 (7 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:47)

    poatedapoateba [utilizator]

    Trebuie sa ripostam puternic cu totii la incercarea PSD de a ingenunchia justitia!
  • +10 (12 voturi)    
    Mai las-o moale! E prea repede si Nerealist! (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:56)

    Petru-DoruCiuca [anonim]

    Ar trebui sa va mobilizati si sa scoateti membri de partid in strada, in mod regulat!
    Ar trebui sa va asociati cu celelate grupuri de opozitie, ca si ele sa faca la fel si sa scoata oameni in strada, pasnic dar constant si sa puna presiune pe guvernantii guvernati de Dragnea-PSD!
    Abia cand mai multe zile, un numar semnificativ de oameni vor iesi in strada, ar trebui sa studiati varianta alegerilor anticipate, mai pe scurt, dizolvarea actualului Parlament!
    Adevarata buba este Parlamentul. El trebuia dat jos acum un an, dupa Colectiv!
    Dar pana nu iesiti in strada cu multii membri de partid, nu are rost sa va ganditi la motiunie de cenzura.
    Mai bine sprijiniti USR-ul si mai vedeti ce se mai intampla!
    Succes!
  • +9 (9 voturi)    
    Ce sunt fineturile astea? "Ia in considerare"? (Joi, 19 ianuarie 2017, 17:56)

    Maniu [utilizator]

    Ce comunicare catastrofala aveti PNL! Zero profesionalism, sunteti penibili, ati fost de cand cu Marian Munteanu la primarie, penibililor! Cautati-va urgent comunicatori profesionisti ca aveti destule tzoape cu bani in partid!
    • +5 (5 voturi)    
      Normal (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:41)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Nu se poate adresa nepoliticos colegilor ei din USL: Nu are sarcina asta pe fisa postului.
  • +8 (8 voturi)    
    Ca sa ce? (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:35)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ca sa mimati opozitia? Ca s-o respinga aia de la putere cu 70% impotriva?

    Ieri ati stat ascunsi ca sobolanii, n-am auzit nici o declaratie despre tentativa de scapare a penalilor. Sa inteleg ca nu aveti nici o parere despre asta? Inafara de USR care a crriticat pesedeaua, si voi si PMP... mucles.

    Las urmatoarele alegeri sa nu va mirati daca o sa luati voi 8% si USR 20-30 sau poate mai mult.
    • +1 (1 vot)    
      pai USR (Joi, 19 ianuarie 2017, 22:02)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      sunt singurii care nu au penali in partid de aia pot sa critice , PMP si PNL sunt pline de penali care de abia asteapta sa fie albiti cu Vanish!
  • +7 (7 voturi)    
    Asa e ordinul? (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pupila lui Stolo s-a trezit. Dupa infiltrata Gorghiu USL, ea trebuie sa desavarseasca disparitia opozitiei din Ro.
  • +7 (7 voturi)    
    Raluca, (Joi, 19 ianuarie 2017, 18:58)

    Stapanu [utilizator]

    dispari!!!