Nicusor Dan: "Obiectivul PSD este sa isi salveze colegii penali"/ USR vrea alocarea de bani in legea bugetului pentru constructia de penitenciare

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:30 Actualitate | Politic


Nicusor Dan
Foto: Captura Realitatea TV
Liderul USR Nicusor Dan a declarat miercuri ca ii solicita premierului Sorin Grindeanu sa promita ca nu va incerca sa treaca prin ordonanta de urgenta modificari "grave" precum gratierea si dezincriminarea unor fapte si a afirmat ca s-a confirmat faptul ca obiectivul coalitiei PSD-ALDE este de a isi "salva colegii penali".

"Am spus de mai multe ori si azi s-a confirmat - unul dintre obiectivele principale ale coalitiei PSD-ALDE este sa isi salveze colegii penali. Il avertizez public pe Liviu Dragnea ca acesta masura nu a fost cuprinsa in programul de guvernare si nu pentru asta a fost votata de romani. Ce s-a intamplat azi avea toate caracteristicile (episodului) Martea Neagra din decembrie 2013" a declarat Nicusor Dan la Parlament.

"Pentru ca, in conferinta sa de presa, premierul Grindeanu nu a spus ce se va intampla in viitor, ii solicit public sa declare, sa promita ca astfel de lucruri foarte grave de dezincriminare a unor fapte penale sa nu fie incercate sa fie trecute prin Ordonante de Urgenta" a spus liderul USR.

Intrebat cum vede participarea presedintelui Klaus Iohannis la sedinta de guvern de dimineata, Dan a raspuns ca este "o masura salutara", "prin faptul ca a intarziat discutarea in sedinta de guvern" a proiectelor.

La randul sau, deputatul Silviu Dehelean, membru in comisia juridica, a precizat ca USR va depune un amendament la proiectul legii bugetului privind alocarea de bani pentru constructia de penitenciare si a certr PSD sa sprijine acest amendament.

Potrivit acestuia, experienta altor state a aratat ca masura gratierii nu are "efectele scontate", intrucat in scurt timp condamnatii eliberati se intorc in penitenciar iar in intervalul in care sunt liberi pot comite alte infractiuni.

"Referitor la justificarea ca astfel de masuri se justifica pentru ca populatia carcerala este foarte mare, experienta altor state ne dovedeste ca nu este adevarat. Noi consideram ca solutia este construirea de noi penitenciare si pentru asta, USR la propune un amendament la Legea bugetului national pentru alocarea de resurse in vederea construirii de noi penitenciare. Solicitam celor de la PSD sa sprijine acest amendament daca doresc intr-adevar sa rezolve aceasta problema" a declarat Dehelean.


Citeste mai multe despre   
















2104 vizualizari

  • -15 (15 voturi)    
    demagogie ieftina (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:39)

    Burebista10 [utilizator]

    se spune clar, o eventuala gratiere nu se aplica persoanelor cu grave condamnari si coruptilor
    • +4 (6 voturi)    
      unde? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:17)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Burebista10

      Unde se spune? Ca documentele nu sunt publice.
    • +5 (5 voturi)    
      asha? dar alora cu modii conndamnari? (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Burebista10

      De exemplu, daca esti mustacios, cu dintii cariati si ai o condamnare cu suspendare si inca citeva procese penale pe rol, scapi?
    • +2 (2 voturi)    
      schimba-ti username-ul (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:20)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Burebista10

      nu te reprezinta
  • +11 (13 voturi)    
    Penitenciare de urgenta (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:44)

    Frank777 [utilizator]

    se pot amenaja imediat in unitati militare sau in parti din unitati militare unde se pot amenaja penitenciare de siguranta relativa pentru detinutii care mai au perioade scurte pana la termen sau cei cu infractiuni fara violenta cu termene de 1-2 ani.Se poate face o selectie si aduce o relativa degrevare a penitenciarelor in perspectiva construirii de altele noi.Tactica PCRPSD este sa nu se faca nimic din ce se poate face imediat ca masuri urgente in situatii urgente si se pastreaza aglomerarea din penitenciare ca o scuza pentru o amnistie prin care sa scape prietenii PSD-PNL.
  • +6 (8 voturi)    
    Parerea mea (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 11:47)

    math_2 [utilizator]

    ...poporul majoritar, educat si suveran va prefera in mod clar gratierea, pentru ca din economiile realizate sa poata primi garantat cei 87 de lei in plus la pensie.

    De ce sa modernizam sau sa construim puscarii cand putem sa eliberam mii de condamnati ?
    Probabil ca si despre autostrazi poporul are aceeasi gandire (profunda).

    Manipularea este la cote fantastice. Se repeta ideea ca 'propaganda securista" sustine pe Iohannis, Kovesi, Ciolos... oamenii nu mai inteleg ca de fapt sunt zeci de ticalosi in slujba unor mafioti dovediti (gen Voiculescu sau Ghita dar nu numai...) care spala creierasele cu Ariel 3in1 nonstop, in favoarea PSD+Izmene si a sistemului de stat corupt bazat pe pile/relatii/impostura care sugruma Romania.
  • +7 (7 voturi)    
    La modificarea Codului penal, sa ceara USR (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:25)

    deval [utilizator]

    majorarea pedepselor pentru coruptia functionarilor/demnitarilor statului ( inchisoare de minim 10 ani fara posibilitatea reducerii pedepsei, recuperare, amenda penala, plata detentiei cu bani sau prestatii in munca) ! Functionarul public nu poate fi pedepsit egal cu investitorul, patronul care ofera/da mita !! Eu, cetatean , nu l-am votat pe ala, nu l-am investit cu putere/incredere sa ma fure, nu-l platesc lunar gras sa faca afaceri cu aceasta putere !
    Afaceristul poate fi oricum, inclusiv analfabet, hot, disperat (pentru familia si salariatii lui) , sau "adaptat" la ce stie ca se practica de 27 de ani ! El nu are insa si o responsabilitate sociala sau politica fata de cineva !!
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar asta ma gandeam (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 13:13)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Este exact ce vrea sa faca PSD. Pedepse mai mari pentru functionarii publici + recuperarea prejudiciului.

      pe bune acuma, voi de pe ce planeta ati aterizat ? Chiar credeti in povestile cu Zana Zanelor ?
  • +7 (9 voturi)    
    Buna comunicare (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:27)

    adro [utilizator]

    "Il avertizez public pe Liviu Dragnea ca acesta masura nu a fost cuprinsa in programul de guvernare si nu pentru asta a fost votata de romani."

    Este un lucru care ar trebui spus public mai des, ca sa ajunga la urechile poporului.
  • +1 (3 voturi)    
    sunt doua lucruri care trebuie facute (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:31)

    ..13 [utilizator]

    Cum spuneam sunt doua lucruri care trebuie facute in acelasi timp:

    1. alocarea de bani pentru pregatirea, mai intatai de toate, a documentatiei necesare pentru constructia unor penitenciare si apoi pentru constructia acestora - este o cale extrem de lunga si sincer nu cred ca ajung trei ani pentru a rezolva aceste probleme - la noi ar trebui probabil sa fie cca. 10 ani din momentul in care s-a decis unde, ce si cum se construieste si pana se construieste - la altii etapa asta este mai scurta si poate sa ajunga la 2-3 ani...La unii, dar nu la noi....

    In acelasi timp trebuie sa recunoastem deschis ca in tara noastra numarul infractorilor si in special al celor de mare calibru este in crestere pentru simplul motiv ca de abia acum si-au intrat in rol anumite institutii si de abia acum instantele au reusit sa parcurga toate etapele pana la bagarea in puscarie a penalillor care merita si trebuie sa isi petreaca aorece timp acolo unde le este locul.

    Penalii au incercat toate metodele care le-au stat la dispozitie - s-au imbolnavit, s-au apucat sa studeze si culmea sa cerceteze si sa scrie lucrari de mare tinuta stiintifica si acum, in acelasi gen, doresc sa fie gratiati...Ei bine - NU!. Sa stea acolo unde le este locul - AFERIM!

    2. Anuntat la nivel de UE a conditiilor reale in care isi petrec detinutii si ca deocamdata atat se poate la nivel de RO. Nu este o scuza, este doar o limitare si o recunoasterea a actualei situatii in mod public si transant, cu onestitate.

    Amandoua ar trebuie sa se petreaca rapid si deodata - nu una acum si alta dupa 20 de ani...

    Lucrurile sunt relativ simple, cel putin in mintea mea.

    As mai vrea ca cel putin bugetul pentru anul 2017 sa nu mai aiba inca o povara suplimentara legata de constructia unor penitenciare cand nici macar nu se stie cate si unde ar trebui sau ar fi bine sa fie construite acele penitenciare...

    sa ne laum o pauza de respirat si sa fie doar pregatite conditiile pentru urmatorul an 2018 si pana atunci sa ii lasam...
    • 0 (2 voturi)    
      nu e chiar asa.. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:22)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      exista posibilitati. DACA SE VREA se poate face si in juma de an
  • -7 (11 voturi)    
    destul de neinteresant usr (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:37)

    pb80tm [utilizator]

    nici comentarii la iesirea asta a usr. domnu niciundan unii romani vor sa vada ceva cohones. cam mici la voi. o sa dispareti din peisaj si pacat ca inca un procentaj din cei care mai merg la vot no sa mai iasa peste 4 ani.
    solicitam celor de la psd sa..... pe bune? ce e asta ? cascadorii rasului? mai mult mojo avea otv. voi sunteti polenu din arena leilor.
    • +2 (2 voturi)    
      vrei circ ?.. (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:26)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      strigat TAAAREEE sa fie scandal, show, smecherii, inteligenti ? sa rada, sa urle, sa planga ?

      USR e foarte bine.

      otv hot de partide unde mai e ? unde e vulcanul ppdd ?
  • +3 (5 voturi)    
    Hei, bravo USR ! (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 12:59)

    lp [utilizator]

    O miscare buna, tineti-o tot asa ! Tipati, urlati, bateti cu pumnul in masa ! si orice altceva va mai trece prin cap. Nu putem sa ne lasam tarati de PSD in mocirla. Si cand se vorbeste de solutii pentru inchisorile supra-aglomerate, sustineti o educatie mai buna, e singura solutie pe termen lung. Si, domnii PSD, ascultati aici: regimul vostru este coruptia, mafia, este regimul care hraneste hotia, de aici provine aglomeratia din inchisori
  • 0 (2 voturi)    
    in tara orbilor chioru e imparat (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 14:55)

    pb80tm [utilizator]

    am luat minus de la talibani usristi. n-ai cu cine sa faci politica in ro de aia ne conduce psd. din pacate usr se crede mare mesia si o mana de claxoane ai adincesc aceasta iluzie. intr-o tara psdizata sa critici partidutu de nisa, singura sansa politica in ro a devenit anatemizant. am votat cu usr crezand ca isi revine. din pacate nu. nu acceptati critica si cum zicea niste prieteni usr se autoeliteaza. sunteti distanti in abordare. si are impresia ca detin licenta pe democratie. va inselati. personal m-am saturat de starupuri de astea politice unde din start se pleaca ca lideri partidutului sunt de la clasa bussines si restu merem cu regio. nu ve-ti atrage mase de votanti si ve-ti disparea ca m10 alt experiment ratat. daca nu stiti sa va educati sustinatorii in spiritul democratiei suntet degeaba. psd e un gunoi asta stie toata lumea. ce nu stie lumea e cat de gunoi poate usr sa devina sau nu. deocamdata sustinatorii lui din ura contra psd au apucaturi totaliare. in principiu usr e dezorientat si nu are o politica de cadre. candidatul de timis e bugetar iar asta e grav dpdv politic. iar entuziasmul trece ca un orgasm. concret sustinatorii usr sunt la fel de inteligenti ca ai psd sau timpiti, chestie de stil. sper acum sa iau dublul minusurilor doar qed
    • 0 (2 voturi)    
      tot ce ai spus (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:46)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      e egal cu zero. de altfel asa vor fi si voturile pt comentariu

      citeste programul partidului USR. Asculta mesajele, intentiile si o sa vezi ce inseamna.

      In primul rand e singurlui partid din parlament fara penali.
      • +1 (1 vot)    
        in primul rand (Joi, 19 ianuarie 2017, 10:40)

        pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        sunt o gramada nepenali in ro cu iq 60 dar nu i-as dorii lideri politici. si strict in contextul articolului cand libertatea e violata la greu usr isi pune problema banilor pt constructia puscariilor. pe rahatu asta de ordonanta o sa vuiasca presa saptamani. o sa rumege opinia publica pana apare dragnea cu alta petarda. nu era nevoie sa iasa usr cu solutia asta on fly cu puscariile. e dovada de infantilism politic. usr daca se vra ceva in politica romaneasca, altceva decat ppdd de dreapta sau centru dreapta nu isi pierde vremea cu comentarii la evenimente mizerabile de conjunctura. poate vorbii de un plan elaborat si sustenabil in invatamant de ex ca sa nu producem o noua generatie de preinfractori si aplaudaci psd. ceva pt constructia unei societati normale macar. faptic bussinesul romanesc e cu ochii pe ei si asteapta politici serioase ca sa stie merita investit in ei ca componenta politica pozitiva aducatoare de venit. deocamdata se ocupa de pocnitori. usr nu are un proiect de tara fezabil. asa unu cum te duci la banca sa obtii credit. nu are nici o idee mare de scos tara din buda. numai patchuri. o tara e bolnava nu o gasca de pe fb. pricepi asta ? ma indoiesc
  • 0 (2 voturi)    
    recuperati banii de la penali (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 15:18)

    manon [utilizator]

    si va fi destul si pentru penitenciare si pentru modernizare spitale, gradinite, scoli, sosele etc..
  • +2 (4 voturi)    
    Puscarii da, amnistie nu (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:26)

    pro_bono [utilizator]

    A spus Vantu odata o vorba mare de care politicienii ar trebui sa tina seama: Domnilor politicieni, investiti in puscarii, ca investiti in viitorul vostru !