Alba: Primarul din Ciugud, comuna cu cea mai mare absorbtie de fonduri europene din tara, exclus din PSD

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 0:35 Actualitate | Politic

Gheorghe Damian
Foto: Captura YouTube

Primarul din Ciugud, comuna cu cea mai mare absorbtie de fonduri europene din Romania, care este si vicepresedinte al PSD Alba si a castigat al cincilea mandat de edil cu 85% din voturi, a fost exclus, vineri seara, din partid, informeaza News.ro. El a declarat ca va contesta masura.

Presedintele PSD Alba, Ioan Dirzu, a declarat, vineri seara, pentru News.ro, ca in Comitetul Executiv Judetean al organizatiei a avut loc o analiza aprofundata a modului cum s-a desfasurat campania electorala pentru alegerile parlamentare din 2016 cat si a rezultatelor obtinute de organizatia judeteana si s-a decis excluderea din partid a vicepresedintelui PSD Alba, Gheorghe Damian, primarul comunei Ciugud, si a consilierului judetean Ioan Florea.

"Sunt niste probleme interne si nu as vrea sa intru in detalii. (...) Am inceput campania de reorganizare, de analiza. Uneori mai trebuie facuta si curatenie", a spus Ioan Dirzu.

Presedintele PSD Alba a refuzat sa ofere detalii concrete despre motivele care au stat la baza excluderii celor doi din PSD Alba si sa precizeze cine a facut aceasta propunere.

La randul sau, primarul Gheorghe Damian a declarat, pentru News.ro, ca nu a participat la sedinta si a aflat despre excludere de la colegii sai de partid.

"Nu stiu care sunt motivele si nu am avut nicio discutie despre acest subiect. O sa contest si o sa raman fidel valorilor acestui partid", a spus Damian.

Gheorghe Damian este vicepresedinte al PSD Alba si primar in comuna Ciugud de peste 16 ani, iar Ioan Florea este consilier judetean si fost presedinte executiv al partidului.

Social-democratul Gheorghe Damian, primarul din Ciugud, comuna cu cele mai multe fonduri europene atrase in mediul rural, a fost reales in 2016 cu 85% din voturi.

Comuna Ciugud are drumuri asfaltate chiar si intre parcelele agricole, internet gratuit in zonele publice, piste de biciclete si foloseste energie eoliana si panouri solare pentru iluminatul public.

Ciugud a atras prin proiecte europene peste 16 milioane de euro, suma care, potrivit estimarilor, ar fi bugetul comunei pe 50 de ani.

In 21 martie 2016, premierul de la acea data Dacian Ciolos a lansat in aceasta localitate "Pachetul de masuri pentru dezvoltarea clasei de mijloc la sate "Reforma Ciolos se intoarce acasa"", eveniment la care au participat si ministrul Agriculturii de atunci, Achim Irimescu, fostul vicepremier Vasile Dincu, precum si numerosi fermieri si primari din zona Ardealului.

Localitatea fusese aleasa tocmai datorita dezvoltarii puternice de care s-a bucurat in ultimii 16 ani si a masurilor implementate de administratia locala.

























Material sustinut de Banca Transilvania

Startup ce finanteaza afacerile mici, lansat de Banca Transilvania. Povestea BT Mic si ce trebuie sa faca antreprenorii pentru a obtine banii

Grupul Financiar Banca Transilvania a lansat BT Mic, companie dedicata finantarii afacerilor mici, prin care vor fi acordate finantari antreprenorilor care au o cifra de afaceri anuala de pana la 1 milion de lei, indiferent de domeniul de activitate. Imprumuturile sunt oferite daca firmele au cel putin 3 luni de activitate economica.

14734 vizualizari

  • +42 (44 voturi)    
    cel mai probabil l-au exclus (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 0:47)

    paranoid_android [utilizator]

    ca si-au dat seama ca nu e hot si poate n-a vrut nici sa "imparta" banii cu partidul (pentru bunastarea romanilor, evident)
  • +35 (35 voturi)    
    Corect ... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 0:48)

    za-k [utilizator]

    meritocratia se plateste la PSD :)
    • +16 (16 voturi)    
      Mai bine zis... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 10:18)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      .... se răsplătește cu exclucerea. Cum, a luat bani europeni și nu a cotizat la partid? Afară cu el!
    • +8 (8 voturi)    
      Stiu toti, n-a decartat la partid para-ndarat (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 11:46)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      Vina mai mare decat asta la P$D nici nu exista - este culpa extrema. Poate gripa mecanismul fundamental pe baza caruia functioneaza P$D.
  • +36 (36 voturi)    
    ..... bineinteles ..... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 1:19)

    cbogdan [utilizator]

    A atras bani europeni si probabil nu are o condamnare-doua acolo ....
  • +29 (29 voturi)    
    Strică piața... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 3:21)

    Amerlocu [utilizator]

    Păi se poate domnule!? Adică partidul se chinuie de decenii să-i învețe pe oameni cum se mulșumească cu milostenii zgârcite și acum vine ăsta și-i învață cu nărav...

    Normal că au trebuit să-l excludă! Cine a mai văzut babă frumoasă și PSD-ist capabil?
    • +21 (21 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 6:07)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Romanii nu trebuie sa se emancipeze ci sa ramana prosti, saraci si bolnavi. Ca altfel le vin idei si nu mai voteaza pesede pt o galeata de plastic. Rosie, binenteles.
  • +24 (24 voturi)    
    Nu contestati ... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 8:18)

    AEV [utilizator]

    Nu contestati excluderea Dle. Primar! Va sta mult mai bine afara!
  • +17 (17 voturi)    
    Halal democratie si transparenta la PSD! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 8:50)

    generalu [utilizator]

    Contestatia trebuie facuta, deoarece ar lasa impresia ca este vinovat de ceva grav. Dupa aceea, poate sa-si dea demisia, in semn de protest la adresa atitudinii abuzive si lipsite de transparenta a conducerii PSD Alba.
    Cred ca de la evenimentul cu Ciolos i se trage, cine stie ce au vorbit pe acolo.
    • +13 (13 voturi)    
      A respirat acelas aer . . . (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 9:45)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui generalu

      . . . cu tehnocratii? E vinovat pana peste poate!Trebuia sa se gandeasca bine inainte de ai promi in comuna!
      • +5 (5 voturi)    
        Exact,... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 11:47)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        daca nu esti hot, corupt si incapabil nu poti fi P$D-ist.....
  • +18 (18 voturi)    
    Ironie (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 8:58)

    valli [utilizator]

    Uitati-va ce figura de tehnocrat si sorosist are, huo! Piei drace din psd.
    • -8 (8 voturi)    
      hai hai (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:54)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui valli

      Daca ar fi fost prins furand ai fi zis ca are figura de porc pesedist.
  • +12 (12 voturi)    
    valorile PSD sunt: hotia, coruptia, (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 10:04)

    ilex2013 [utilizator]

    incompetenta, minciuna, santajul,- s-ar parea ca nu le-ai respectat si te-au prins.
  • +3 (3 voturi)    
    Te-ai fi asteptat (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 14:28)

    Leda [utilizator]

    sa-l laude, sa-l dea exemplu, sa se faleasca cu el, sa-l aduca la tv sa dea sfaturi altor primari. Dar nu.N-au nevoie de oameni capabili si (probabil) cinstiti. Oricum, va respecta valorile partidului :))))
  • +4 (6 voturi)    
    Asa-i trebuie, (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 15:01)

    ber [utilizator]

    De ce a aratat ca se poate?Cum mai putem noi invoca greaua mostenire si traditia romaneasca? Daca Ciugudul ar fi aratat ca satele din Teleorman, nu-l dadeau afara.. ..