Un deputat PNL propune ca pierderile suferite de firme prin intarzierea oamenilor la serviciu sa fie suportate de Primaria Bucuresti

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:37 Actualitate | Politic

Florin Roman
Foto: cdep.ro
Deputatul PNL Florin Roman critica modul in care primarul Capitalei Gabriela Firea a facut deszapezirea orasului si propune ca "pierderile suferite de societatile comerciale prin intarzierea oamenilor la serviciu sa fie suportate de administratia Bucurestiului", potrivit unui comunicat transmis de PNL.

El critica si actiunea de scoatere a detinutilor pentru deszapezire, despre care spune ca este "un spectacol grotesc", "o solidaritate de tip comunist".

"Ceea ce se intampla astazi in Capitala este inadmisibil pentru un oras european care se respecta! Primarul general si primarii PSD ai sectoarelor bucurestene si-au batut joc de o intreaga metropola, si, mai grav, de milioane de oameni! Nu se poate ca intr-un municipiu de talia Bucurestiului, cu pretentii de civilizatie urbana europeana, sute de mii de oameni sa nu poata ajunge la timp la locurile de munca din cauza ignorantei edililor PSD!" afirma Roman, in comunicat.

"Firea ne propune un spectacol grotesc, in care detinutii dau mana si lopata cu politistii, pentru a scoate Bucurestiul din nameti! O solidaritate de tip comunist, un tip de pace sociala anormala intr-o democratie care se respecta! Eu o intreb pe doamna primar general unde sunt autoritatile cu atributii in inlaturarea efectelor unei ierni pana la urma banale? Cine trebuie sa se ocupe de adunarea zapezii de pe strazi si trotuare? Probabil ca Firea s-ar fi asteptat ca oamenii sa nu mai mearga la serviciu si sa lucreze la eliberarea arterelor de circulatie in locul celor care trebuie sa-si faca treaba!!! De altfel, imaginea unor bucuresteni mergand azi dimineata pe schiuri prin mijlocul orasului, care a facut deja inconjurul lumii, este relevanta pentru situatia reprobabila in care a fost aruncata Capitala de primarii PSD

"Ar fi interesant de realizat un calcul al pierderilor suferite astazi de societatile comerciale din Capitala, precum si de institutiile de stat, in urma intarzierii oamenilor la slujbe. Propun sa se faca un bilant general, iar toate aceste pierderi sa fie imputate primarului general si primarilor de sectoare care si-au batut joc de oameni, in ciuda avertizarilor meteorologilor", a mai spus el.
























[P] Apeluri pentru expresii de interes pentru finantarea IMM-urilor prin Fondul-de-fonduri pentru Competitivitate

Fondul-de-fonduri pentru Competitivitate va finanta intreprinderi mici si mijlocii cu pana la 59,3 milioane euro, suma alocata din Programul Operational pentru Competitivitate 2014-2020, cofinantat prin Fondul European pentru Dezvoltare Regionala. Programul a fost lansat in septembrie 2016 de catre Fondul European de Investitii si Guvernul Romaniei pentru a accelera accesul la finantare IMM-urilor inovatoare romanesti, prin intermediul unor intermediari financiari (institutii financiare cum ar fi banci sau manageri de fond).

1551 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    corect (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:47)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    platim taxe iar Primaria trebuie sa ne ofere servicii corecte de banii aia. Cand un furnizor de servicii nu poate furniza serviciile pt care am platit el trebuie sa ma despagubeasca.
  • +2 (22 voturi)    
    adânc (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:51)

    georghe [utilizator]

    Atât au reușit liberalii să producă ? Păcat.
    • -1 (7 voturi)    
      Corect (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 20:19)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      dar multa lume nu e de acord

      ei cred ca noi ar trebui sa platim prin taxe incompetenta primariei, si/sau a firmelor care se ocupa de dezapezire.

      Pe noi cine ne despagubeste pentru cei s-a intamplat in Romania in ultimii peste 25 de ani, pentru anii de stat blocati in trafic si benzina consumata, pentru stresul provocat de imbecilitatea si hotia politicienilor, etc?
    • +1 (5 voturi)    
      Din cate stiu ... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 21:52)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      In paralel "liberalii", "dreapta", se opun ridicarii plafonului de microintreprindere la 500.000euro si anularii formularului 088. In schimb ne ametesc cu absurditati de astea! Penibil!
  • +2 (22 voturi)    
    Amice esti tampit !! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:53)

    13adi [utilizator]

    Adica o sa platim tot din bani nostri !!!
    • -2 (2 voturi)    
      fara jigniri (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 21:33)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

      Nu crezi ca liberalul Roman este un tampit?
  • 0 (22 voturi)    
    Dobitoci de ambele parti (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 18:54)

    ictin [utilizator]

    Baiatul asta nu stie pe ce lume se afla. In conditiile de ninsoare actuale orice mare metropola ramane paralizata. In Bucuresti totusi situatia e cat de cat ok fata de alte mari orase europene, sau mondiale. Omul stie, dar abereaza chestiile astea cu intarzierile la munca suportate de primarie, ca sa se afle in treaba. Sa vada boborul ca el munceste.
    Daca chiar avea un pic de creier se lua de problemele reale:
    - functioneaza mai bine RATB dupa schimbarea conducerii pe motiv "ca nu erau statiile dezapezite"?
    - Exista la primarie un contract pentru dezapezirea trotuarelor, macar a celor importante? Da stiu, este o lege care obliga proprietarii sa curete zapada din fata. Dar in fata parcurilor, pietelor, spitalelor etc. cine dezapezeste? Plus ca mie mi se rupe ca nu stiu cine primeste o somatie. Primaria trebuia sa fie pregatita pt. a dezapezi trotuarele importante
    - de ce a fost demis managerul spitalului Colentina, cand lipsa de caldura temporara a fost din vina Radet?
    - de ce Firea statea in gara de nord sa dea personal ceai la oamenii strazilor, in loc sa se ocupe de lucruri importante, cum ar fi sa se pregateasca pt. azi?

    Si ar mai fi, dar nu am de gand sa ii fac eu treaba astuia
    • 0 (0 voturi)    
      ce a facut (Joi, 12 ianuarie 2017, 19:46)

      gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui ictin

      .... firea se numeste praf in ochi, acum cu sezonul poate zapada in ochi, am inteles ca televiziunile erau dupa fundul ei , cum da ea ordine "intelepte" de parca restul erau un grup de idioti care trebuiau pusi cu mina sa faca ceva, apropo citi bani s-au dat pt dezepezirea bucurestiului fara licitatie, asa pe la prieteni? golanca aia e ceea mai mare mizerie pe care bucurestiul o putea produce
  • -3 (17 voturi)    
    De unde ai aparut nene? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 19:01)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Desi nu o simpatizez pe tanti Firea propunerea matale arata ne arata ca te plictisesti groaznic.
    Pai alaturi de tanti Firea sa plateasca si astia de la ANM, RATB-ul si Capitania Portului Giurgiu (asa ca sa dea bine).

    Cand o sa te vad pe matale la lopata (sau in general la munca) atunci poti sa te superi pe treaba cu detinutii.

    Romanii sunt lenesi - asa i-ati invatat toti politicienii cu bani dati pomana - si pun mana pe lopata doar ca sa deszapeszeasca masina, evident aruncand zapada inapoi pe carosabil.

    Si sa stii ca mult mai interesant ar fi sa se faca un calcul al pierderilor cauzate economiei romanesti ca urmare a nerealizarii autostrazilor, inclusiv de catre marele PNL.
  • -1 (3 voturi)    
    Are sens (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 21:48)

    Irina25 [utilizator]

    Pe de alta parte, castigurile realizate prin intarzierea la servici a celor ce lucreaza la stat (economii masive de energie electrica, apa, cafea, tigari etc.), sa fie directionate spre copilasii de rromi, ca sa-si cumpere si ei "creoane".