Liviu Dragnea: Impactul total al masurilor din programul de guvernare PSD - 2,65 miliarde lei

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:09 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD Liviu Dragnea scrie miercuri dimineata, pe Facebook, ca impactul bugetar total al masurilor pe care le va lua in perioada urmatoare guvernul PSD-ALDE este de 2,65 miliarde lei, adaugand in finalul mesajului: "ce s-ar fi putut face cu 10 miliarde lei, pierduti pe drum de tehnocrati".

"Acesta este raspunsul la toate atacurile din ultima vreme: masurile adoptate de guvernul nostru, al tuturor romanilor! Fiecare masura, beneficiarii ei, impactul bugetar, precum si termenul de la care intra in vigoare. Iar toate au fost promisiuni facute in campanie, pe care, iata, deja le-am onorat. Impactul total este de 2,65 miliarde lei. Faceti singuri calculele... ce s-ar fi putut face cu 10 miliarde lei, pierduti pe drum de tehnocrati" spune Dragnea.


Citeste mai multe despre   























[P] Companie romaneasca cu ADN german. Echipa Kaufland in cifre

Kaufland Romania, lider in industria retail, cu o retea de 112 hipermarketuri, este cel mai mare angajator privat din economie, cu peste 16.000 de salariati si este urmat in top de catre OMV Petrom si Automobile Dacia. 84% dintre angajatii Kaufland lucreaza in vanzari, in timp ce 16% dintre acestia lucreaza in logistica sau in departamente suport din cadrul sediului central. 

7071 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Un mizilic! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De zeci de ori mai mic decât fura mafia PSD anual.
    • +24 (26 voturi)    
      Jesus (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:49)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Daca mai aud mult despre acesti bani inexistenti si ce se puteau face cu ei, ma gandesc ca traim in Tara Minunilor.
      Si eu daca jucam la bursa acum 5 ani acum eram bogat si imi luam in loc de ap cu 2 camere, unu cu 4 camere.
      • -12 (16 voturi)    
        Pai cum sa nu joci la bursa daca tehnocratii (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:51)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

        au jucat bugetul tarii la ruleta si-au pierdut numai vreo 2 miliarde de euro!
        • +8 (12 voturi)    
          au pierdut "numai" 2 mld?? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:18)

          alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Dragnea, te-ai deconspirat! Eram sigur ca esti slab de dovleac! :))
        • +5 (7 voturi)    
          Poltica esti curva - spunea o batrana unguroaica (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:22)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          candva.
          Iohannis il cheama pe Grindeanu sa-l lamureasca cu bugetul.
          Drept urmare astia de stanga descopera lipsa celor 10 miliarde. Croiesc o comisie parlamentara sa puna oameni pe drumuri si televiziunile la treaba. Vor urma cateva zile de bla, bla, bal-uri dupa care fas . . .
          Ca de obicei.
    • -7 (13 voturi)    
      Mai cauta nenicule,furturile babane de sub (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:49)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      domnia lui Base,ANRP,Microsoft,banii de campanie ai PDL si-apoi mai vii de-acasa!
      • +10 (10 voturi)    
        Ntz, ntz, Nascase cu Petromul (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:49)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        si Pontanel cu cazacii. Nu mai amintesc de perioada 90-96 cand psd a distrus efectiv toata industria romaneasca.
  • +24 (30 voturi)    
    dar cate se puteau face cu 20 de ani de pesede? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:16)

    ouyang [utilizator]

    a, pai vedem rezultatul. nop. nu un an de guvernare corecta a dus tara asta aici. ci jaful ordinar instrumentat de comunistii raspopiti ai PSD. noaptea mintii.
  • +21 (27 voturi)    
    Ce intrebare buna dl.Dragnea! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:33)

    bcorina [utilizator]

    Ce se poate face cu "gaura " de 10 miliarde lei lasata de guvernul tehnocrat, pai cam acelasi lucru ce s-a facut cu "gaurile' lasate de guvernul Ponta.
    Sau poate Dl Dragnea il intrebi pe dl Ponta cum a atras acesta fondurile europene ca se pare de aici sunt "gaurile" in bugetul estimat si nerealizat.
    Sau poate ne arati cum atragi tu aceste fonduri europene, cum le utilizati in mod corect, fara sa le dati inapoi peste 2-3 ani datorita fraudelor.
    • +6 (8 voturi)    
      O precizare. (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:31)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bcorina

      Tehnocrații au lucrat după bugetul întocmit de Ponta,deci Dragnea caută motive să nu-și respecte promisiunile.Ar fi mai simplu să recunoască.Devine tot mai penibil.A ajuns să-și dea singur șuturi în c..
  • +19 (27 voturi)    
    Infractorul suprem a vorbit... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:34)

    _The_Dude_ [utilizator]

    Stirbul ar trebui sa mentioneze ca impactul calculat nu e in ron ci in Euro iar cele 10 miliarde "pierdute" nu au existat niciodata (acestea fac parte dintr-un calcul estimativ facut tot de catre P$D prin 2015).
  • +14 (22 voturi)    
    LOL (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:35)

    aladdin [utilizator]

    De ce nu ati ramas sa guvernati in continuare dupa ce l-ati matrasit pe Ponta? Asa-i ca trebuiau luate niste masuri mai naspa care v-ar fi taiat din procente? Asa ca hai, lasa ce s-ar fi putut face cu 10 mld (care nici macar nu au existat vreodata), tu fa ce ai promis cu 2,65 mld. Sa nu-mi spui ca deja cauti scuze.
  • +22 (28 voturi)    
    Prostul nu se lasa (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:36)

    alegzandru [utilizator]

    Oricat de clar ne-ar fi ca omul a pierdut contactul cu realitatea, oricat de simplu va fi de demonstrat ca aia nu sunt bani care sa afecteze bugetul pe 2017, ca Dragnea bate campii, votantii lor nu vor avea niciodata parte de adevar. Vor fi indoctrinati pana cand vor recita ca pe poezie: "tehnocratii ne-au pierdut banii de pensii". Asta e greaua mostenire a A3 si RTV, principalul instrument prin care penalii au castigat alegerile astea. Pana nu destructuram canalele media prin care tin captivi oamenii cu minte putina, nu scapam de ei.
  • +20 (28 voturi)    
    asta e dupa matematica de teleorman?!? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:39)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cum de toti analistii economici spun ca impactul ar fi atit de mare incit e complet irealist sa aplici toate masurile si voi ati calculat juma' de miliard de euro?!?

    Da' nu-i bai. Hai sa vedem si aplicarea lui. Si vorbim dupa, adica prin toamna/iarna viitoare cind veti cere ajutor la fmi
  • +19 (23 voturi)    
    Nu-l lăsați pe Dragnea să vorbească. (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:44)

    asavreau [utilizator]

    Minte și spune numai prostii.Dacă tehnocrații ar fi strâns cu zece miliarde în plus,i-ar fi cheltuit.Așa se fac bugetele publice.Nu se țin banii la pungă.Nu mai vorbiți Dragnea despre asta.Este prea prost să înțeleagă asta.Vai de miniștrii guvernului Grindeanu cu prostul de Dragnea pe capul lor.Dragnea vrea să-l imite pe Băsescu,dar nu reușește.
  • +15 (23 voturi)    
    NU e nici o GAURA (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 10:59)

    cladob [utilizator]

    singura gaura e vesnica minciuna psd .
  • +3 (9 voturi)    
    Da la astea care nu au votat PSD-ul (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 11:02)

    Ardiles [anonim]

    ce le dam?
  • +2 (6 voturi)    
    si deficitul ? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 11:05)

    cladob [utilizator]

    riscul sa creasca e mare.
  • +3 (9 voturi)    
    Abureli (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 11:31)

    Nicolas et la biche [utilizator]

    A pus virgula greșit. Intenționat, bineînțeles. Trebuia pusă mai la dreapta.
  • +9 (11 voturi)    
    pensii (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 11:40)

    gituca [utilizator]

    Unde-s aia 45% din salariul mediu brut pentru punctul de pensie? S-au pierdut pe drum?Oricum, votantii PSD uita de mana pana la gura.
    • -8 (10 voturi)    
      Nene,vorbesti din auzite,pana abia 2020 (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:53)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui gituca

      se va ajunge acolo!
      • +4 (6 voturi)    
        in 2020 (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:24)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        si porcul va zbura
      • +8 (8 voturi)    
        asha-i tataie (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:56)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        poate ne explici si cum, ca ecuatia e simpla:
        1.1 pensionari per anagajat tre sa primeasca pensie de 45% brut in conditiile in care fiecare angajat produce 26%brut ca si contributie la pensie. Pentru a face ecuatia asta functionala trebe ori sa cresti contributia la pensie la 45% din brut ori sa miscorezi numarul de pensionari la jumate. Care din variante crezi c-o va alege faru' calauzitor da' teleorman?
        • -8 (8 voturi)    
          Sau sa cresti numarul de contributori, (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:50)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          dar aritmetica e complicata,n-o stapaneste oricine!
          • +4 (4 voturi)    
            hohohoho (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:21)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            cresti contribuabilii cu 100,000 - atata este scris in program - atentiune a redus cu un ordin de marime numarul propus de 0049 in 2000...

            hohohohoho - nici 100,000 de joburi nu vor fi create petnru ca simplu trebe sa vrea grivei sa faca firma si cum leprelea astea de la putere care nu vor decat sa ciuguleasca - pentru ca nu a mai ramas de ciugulit la stat sau devine prea periculos - nu mai ramane decat sa ciuguleasca sectorul privat...

            sa moara mama si tatal p$d-ului cand vor aparea aceste joburi...

            spor nenicule la vise!!!!
      • +1 (3 voturi)    
        Pana in 2020 psd distruge Romania (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:50)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        DEFINITIV.
        • 0 (0 voturi)    
          si ii lasam? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:22)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          So pe ei - asa cum putem - asa o sa fac io.
      • 0 (0 voturi)    
        taci (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:32)

        gituca [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Bai desteptule, informat, pana in 2020 au promis ca punctul de pensie sa fie in jur de 1700 lei, ceea ce e un pic mai mult decat 45%, e 100%. Asa ca taci.
    • +5 (5 voturi)    
      aia e oricum prostie pentru prostit prostii (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gituca

      Un simplu calcul iti arata ca o asemenea grozavie sfideaza matematica de gimnaziu.
      Cind ai 1.1 pensionari per angajat si contributia la asigurari sociale per angajat e de 26% salariul brut (angajat + angajator, in total), cum crezi ca poti da pensie medie de 45% din brut, adica aproape dublu?!?

      Da' votacul pesedist nu gindeste, deci n-are cum intelege ca asemenea promisiuni sunt exclusiv fantasmagorii de prostit prostimea.
  • +6 (10 voturi)    
    Asta il face de ras pe Pontalau (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:08)

    Locke Lamora [utilizator]

    Credeam ca Mitomanel Pontanel era campion la minciuni, m-am inselat, Dracna e zeu prin comparatie.
    • +3 (3 voturi)    
      s-a compromis definitiv (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:23)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Nu il mai cred ai lui...

      naspa rau de tot pentru Mustatea lui Dracea.
      Keep on working! Be positive!
  • +11 (15 voturi)    
    Asa o s-o tina mult timp de-acum incolo ! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Il mai tineti minte pe Ponta in 2013 cand a venit prima oara la guvernare, cum cautau ministrii pesedisti, aproape la modul fizic, saci cu bani prin Guvernul Romaniei, bani cu care guvernele pedeliste ar fi trebuit sa-i astepte pe pesedisti si sa-i predea acestora. Nu ati uitat cred cum, vreun an dupa ce se instalase Guvernul Ponta 1, pesedistii inca mai cautau miliardele dosite de Boc si de MRU prin vreun ungher al Palatului Victoria, doar ca sa le faca viata grea si sa-i saboteze pe social democrati si, bineinteles, din ura fata de poporul roman ?

    Mai tineti minte, cum a recunoscut Ponta, in ingenuitatea lui, (care medical poarta o denumire pe care insa nu mi-o amintesc acum ;) ) ca, la vremea aceea el nu stia ce inseamna PIB si din ce se compune un Buget de stat ?

    Ei bine, aceiasi metoda, impanata insa cu multe insinuari de data aceasta, o folosesc social democratii condusi acum de Dragnea ! Nimic nu-i nou !

    De cate ori o sa elimine o promisiune electorala, ori o s-o ingroape in alte masuri economice ce ii vor anula efectul, Dragnea nu o sa uite sa-i infiereze pe tehnocrati si sa aminteasca de gaura de 10 miliarde pe care au lasat-o in Buget.

    PS. Pt ca Dragnea si pesedistii lui sa inceteze ar trebui sa fie sfidati sa sesizeze Parchetul : General, DNA, DIICOT, cel Intergalactic, ONU, UE, NATO, FAO, FIFA si ce mai cred ei de cuvinta.

    PPS. In realitate, Dragnea nu mai stie pe unde sa scoata camasa. Succes Livache si la mai mare, narodule ! :)
  • +9 (11 voturi)    
    chiar nimic. (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:22)

    nelamurit [utilizator]

    Dupa cum vorbeste Dragnea pare ca el credea ca gaseste acei bani in casa/trezorerie. Cum dzeu sa ai bani in casa la sfarsit de ani cand bugetul -din plecare- e cu deficit???
    Datoria publica GUVERNAMENTALA creste cu mai mult sau mai putin cf cu marimea deficitului.
    Iar la 1 Ian al fiecarui an se reia de la zero.
    Ca nu vor putea sa zica basme despre venituri ca sa justifice cheltuiala din 2017 e altceva. Inghite ComisiaEuropeana asta sau pune de un infrigment e o intrebare ce trebuie pusa electoratului PSD - tinta basmelor
    • -10 (12 voturi)    
      Dupa cum te cheama cred ca nu esti lamurit (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:56)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

      Dragne acuza pe Ciolos de cele 2 rectificari pozitive desi incasarile nu-i permiteau asta,s-au incalcat toate normele de prudenta fisdcala,ei acum te-i lamurit?
      • +6 (8 voturi)    
        Ei nu ma-ngalbenii soro ?! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:23)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        In limitele DEFICITULUI aprobat se puteau face rectificari pozitive ! Baiatul lui Dragnea !
        • 0 (4 voturi)    
          Daca aveai incasari sub prognoza si (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:55)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          faci asemenea rectificari pozitive cine iti va garanta pastrarea sub limita deficitului pana la sfarsitul anului!
          • +3 (3 voturi)    
            poate nu ai inteles unde si cum... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 16:27)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            S=-au facut rectificarile - mai citim mai ne documentam si vedem mai apoi cine a gresit.

            Astept cu mare interes dezbaterile de la comisia propusa de Dracea.

            Traiasca Mustata lui Dracea!
        • -3 (5 voturi)    
          Si apopo,mai bine baiatul lui Dragnea (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:56)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

          decat fetita lui Alinuta ori Turcan!
      • +3 (5 voturi)    
        PAI (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:25)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        si unde e "gaura de 10 miliarde din buget"?
      • +4 (4 voturi)    
        explica (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        De ce nu-i permiteau incasarile sa faca rectificari pozitive? Daca tu-ti propui sa incasezi 1000 de lei si sa cheltui 1030, si vezi ca ai incasat 900 si ai cheltuit 800, de ce nu poti face rectificare pozitiva?

        De fapt ceea ce permite sau nu rectificarea pozitiva e deficitul, adica diferenta dintre cheltuieli si venituri...
      • +6 (6 voturi)    
        Dar Draknar a scos si hartiile doveditoare? (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:53)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Ca asa, doar sa macani aiurea in Latrina, 3....poate orice prost.
  • +8 (8 voturi)    
    Daca cineva mai avea indoieli... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 12:45)

    purplehaze [utilizator]

    Iata ca Baronul de Telemorman le-a risipit mai devreme decat ne asteptam, ha !
    MINCIUNA pe care s-a bazat permanent PSD si satelitul alde era "coapta" de mult in Atelierele de campanie electorala. Acum nu le mai ramane decat sa isi continue opera de intoxicare prin studiourile lui Guse, B1 , inclusiv antenutza3, plangand amarnic dupa "banii" pierduti de penalii tehnocrati cu care, nu-i asa, cat Lapte si Miere puteau sa curga prin "buzunarele " romanilor.
    Pacat ca politicienii nostri sunt niste nemernici, pacat de sperantele multor romani ! Sper ca CEI care nu au votat sa aibe multe regrete....
    • +7 (7 voturi)    
      Gușe și Rareș Bogdan au tocat mediatic PNL. (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui purplehaze

      Zilnic erau și sunt ridicați în slăvi PSD,PRU,ALDE, și criticați aspru liberalii pentru orice.Ce urlete erau pe Rareș Bogdan,că ziceai că vin turcii și când"mândrul român"Dragnea a vruto pe Sevil, toți dela realitatea tv erau numai lapte și miere.
      • 0 (0 voturi)    
        nu numai (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:28)

        gituca [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ai uitat B1, A3 si rtv. Deci toti ii tocau pe ailalti si ii pu
        pau in fund, mai direct, sau mai subtil pe PSD-isti.
        Asa ca ce dracu mai vrem!
  • +4 (6 voturi)    
    Vorba lui tata (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:35)

    anion [utilizator]

    Cand eram mic ceream de fiecare data ca tata sa-mi dea bani de bomboane. Ma intreba mereu, cati bani vreau. De fiecare data spuneam ca sunt putini 1,2, sau trei lei. Atunci el venea cu o vorba care te si punea pe ras; *auzi tu, putin, parca ai trage o creanga de maces prin gura*. Cam asa si cu Dragnea, o bagatela sunt cei 2,65 miliarde. Mi-e teama ca minciuna pesedistului sef trebuie inmultita cu 10!
  • +3 (5 voturi)    
    E aceeasi suma! (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:47)

    diasporu [utilizator]

    Veniti-va in fire si mai lucrati la simtul practic ca va prostesc toti penalii. Scamatoriile astea, sau inginerii, nu au legatura cu programe electorale.

    "Cifrele" comunicate la televizor sunt probabil pentru niste mafii din strainatate de la care penalii s-au indatorat pe ascuns in campanie. Bancile corecte nu intra in afaceri cu partide penaliste pentru ca nu ar avea cum sa colecteze cinstit imprumuturi pentru afaceri necinstite.

    Din cauza reactiilor extrem de dure nu mai poate sa fure rapid 10 miliarde in prima luna de dictatura penalista, cu toata opozitia trimisa in vacanta stil podul lui Ponta si cu incercarea patetica de sah la Ciolos. Se multumeste cu 2,65 pe an timp de 4 ani de guvernare, adica 1/4 din suma plus vigorish-ul.

    Se cere vigilenta maxima in saptamanile ramase din dictatura penala. Fiecare partid ar putea sa faca de garda prin rotatie in parlament ca sa traga macar semnalul de alarma cand se intampla spargerea.
  • +9 (9 voturi)    
    clar... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 13:57)

    liviu_ [utilizator]

    dublezi toate salariile si pensiile si cost suplimentar 2.65 miliarde...
    eu zic ca ai uitat MINIM un zerou!

    mincniuni pentru prostii de pesedei....

    PS: iar o sa inainte cu banii pierduti de tehnocrati?! cand o sa poate fi trasi politicienii (si presa ca imi aduc aminte de latrine) pentru minciunile lor?!
  • +6 (6 voturi)    
    gaura lui dragnea (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:21)

    Alynna [utilizator]

    Domnu' Dragnea,

    mai jos, va prezentam o alta gaura de aceeasi "valoare" adica 2,3 mld euro, dar un pic mai veche (din 2013) a guvernului Ponta 2.

    chiar nu pricepeti nimic din economie, degeaba ati iesit la tabla, tot nota 3 meritati.

    ma doare cand vad atata minciuna…poate linkul de mai jos o sa va lamureasca: aceeasi “gaura”, de aceeasi valoare: 2,3 mld euro, dar in alt an (2013) si un alt guvern: Ponta 2. Atunci de ce nu ati strigat ca din gura de sarpe???? voi singuri declarati in fiecare zi ca adevarul va iesi la lumina… nu uitati, minciuna are picioare scurte si e un pacat biblic destul de serios:) chiar puteti dormi linistit noaptea stiind ca manipulati clipa de clipa? chiar merita acest lucru stapanii vostri?

    http://www.zf.ro/zf-24/romania-a-pierdut-anul-trecut-venituri-de-2-3-mld-euro-la-buget-11989281
  • +7 (7 voturi)    
    Dnule ''taranoi''... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 14:42)

    astronaut [utilizator]

    eu nu sunt ''roman''pentru tine ci cetatean roman , nu ne tragem de sireturi , indiferent cat ai fi de intepat , si cat de mult stii sa minti !! orice ai face N-AM INCREDERE IN CONDAMNATII PENALI !!!
  • +1 (1 vot)    
    Numai minciuni (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 22:51)

    kokos [utilizator]

    Pesedisti au pus in proiectul de buget venituri de 254 mld. lei in conditiile in care in 2016 veniturile au fost de 222 mld. lei deci un plus de 32 mld. lei pe care n-au de unde sa le scoata in conditiile in care s-a redus TVA-ul la 19% , s-a scos taxa pe stalp , s-au eliminat 102 taxe , s-a anulat impozitul si cass la pensii etc.De asemenea prognoza lor de crestere economica e de 5.5% in conditiile in care Comisia Nationala de prognoza a indicat 4.3% , iar alte institutii din tara si strainatate au indicat o crestere de maxim 4%.In concluzie , bugetul pe care o sa-l prezinte o sa fie foarte frumos pe hartie , cu un deficit de 2.99999% , insa cu cifre total mincinoase , cu venituri fictive mult umflate si cu cheltuieli mult micsorate fata de realitate.Mare atentie la raportarile Institutului National de Statistica , nu cumva sa fie masluite de pesedisti ca sa dea bine!