Administratia prezidentiala: Klaus Iohannis, in principiu de acord ca noul Guvern sa depuna juramantul miercuri

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2016, 18:00 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Facebook
Presedintele Klaus Iohannis este in principiu de acord ca noul Guvern sa depuna juramantul de investitura miercuri, 4 ianuariue, informeaza Administratia Prezidentiala.

"Domnul presedinte este de principiu de acord ca noul Guvern sa depuna juramantul in data de 4 ianuarie", precizeaza Presedintia.

Presedintele PSD Liviu Dragnea a anuntat vineri programul investirii Guvernului condus de premierul desemnat Sorin Grindeanu, precizand ca se doreste ca instalarea sa aiba loc miercuri, la ora 18:00.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5027 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Joaca (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:52)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    Joaca mos Martine, fa ca noi si va fi bine! ;)
  • -18 (22 voturi)    
    Iohannis ii face dosar lui Grindeanu (un mafiot) (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:26)

    dumitrica [utilizator]

    Klaus Iohannis ii pregătește un dosar greu lui Sorin Grindeanu. Președintele nu a confirmat prin vreo declarație ca îl accepta ca premier. Nu m-ar mira ca în Ianuarie sa-l vedem arestat pe Grindeanu, de altfel un mafiot.

    Șeful statului încearcă sa câștige timp cu aceasta numire prin SMS.

    Nici una din marionetele lui Dragnea nu va ajunge premier cu Iohannis președinte.
    • +4 (6 voturi)    
      ai si prieteni care te cred? (Vineri, 30 decembrie 2016, 19:52)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      http://www.agerpres.ro/politica/2016/12/30/alerta-decretul-privind-desemnarea-lui-grindeanu-ca-premier-publicat-in-monitorul-oficial-11-41-06
    • -2 (10 voturi)    
      Cred ca tu esti mafiotul platit de ( RTV ) aici (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:11)

      Lawrenciu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Nu prea stiu ce sa zic. In opinia mea, nu pare a fi un mafiot, ci mai mult un intelectual care a cazut in capcana PSD-ului, atunci cand a hotarat sa devina membru al partidului.
      Oricum, cred ca va fi un premier bun pentru Romania, cu toate ca este din PSD. Poate ca numirea lui Grindeanu ca premier, va insemna inceperea unei noi epoci in cadrul mentalitatii celor de stanga ( politicienii in special, caci asistatii sociali, saracii, si nostalgicii comunisti, nu se vor schimba deloc ), va fi o schimbare, un nou inceput pentru PSD ( dar cu Liviu Dragnea la conducere, noul inceput va fi doar cand tovarasul va fi la inchisoare ).
      Sau poate gresesc, si va fi o guvernare specifica guvernarilor din anii trecuti ( una in stil "autentic" romanesc ).
      • +2 (8 voturi)    
        depinde (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:45)

        ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui Lawrenciu

        deci, depinde daca bunicul sau a ajutatat in mod sincer anticomunistii sau a fost numai o unealta a securistilor, un tradator...Dar ma mira faptul, ca un nepot al unui care a facut puscarie politica e politician la urmasii comunistilor...Sunt sigur, ca "dusmanul" a inceput deja investigarea pe aceasta tema: si pe Ponta, cu plagiatul, l-au gasit dupa ce a ajuns mare si a inceput sa vorbeasca despre lucruri, fara nici-un rost...
    • 0 (6 voturi)    
      vorbesti de premierul de la Grivco, refuzat... (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:34)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      tot pentru "ceva" la dosar?
    • +3 (3 voturi)    
      PM ?Poate eunuc d'al penalului bis Dragnea L. (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 6:10)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Paradoxal dar poate fi chiar incomparabil mai bun,decat WPonta !
  • -4 (12 voturi)    
    La koatroacoceni e sezon de hibernare ! (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:48)

    Miky113 [utilizator]

    Oare, Nu cumva fcsb a trimis semeseul ?
    Inseamna ca e frig tare in barlog.
    KWJ o sa apara doar daca isi vede umbra !

    In rest toate bune despre sorin:
    -e cavaler a mesei rotunde, wo sppisti
    -are academia vietii(cursu ala neterminat)
    -are fruncea lata, si tunsoarea scurta la spate
    -e leit Tony Caridi
    -miroase a transpiratia lui Ponta
    -este crotalul lui drahnea (o specie de sharpe care mushca porcii mistreti)
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine! (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 9:06)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Acum sa fie lasati "sa munceasca"! O opozitie inteligenta si-ar nota litera cu litera programul domnului Dragnea si ar lua pe rand promisiunile si ar fi si intelegatoare cu luna "pierduta".
    Deci din februarie:
    1. Eliminarea impozitului pe venit la pensiile sub 2000lei.
    2. Cresterea salariului minim la 1400 din februarie.
    3. Eliminarea supraacizei lui Ponta si taxei pe stalp ca in programul de guvernare.
    4. Eliminarea celor 102 taxe si impozite.
    Cum nu respecta ceva din aceste principale masuri din 2017, o opozitie inteligenta trebuie sa-i toace! Sa se ceara la televiziunile mogulilor se duc cu programul subliniaza promisiunea si intreaba de ce nu o respecta (daca nu o respecta)
    Apoi, daca nu iese nimeni ca la Colectiv dupa 6 luni si le da foc la Guvern si sediul din Kiseleff, daca nu fac nimic abuziv pe economie, la inceputul lui 2018 o opozitie inteligenta i-ar toca pe program:
    1. 1000lei punctul de pensie
    2. fara impozit pe venit agricol la venituri mici
    3. Fara impozit pe venit la salarii mici
    4. Fara impozit pe autoturisme.
    Daca fara abuzuri fac toate astea, atunci singura speranta pentru opozitie e 2020 cu dublarea punctului de pensie!
    Daca indeplinesc programul fara abuzuri pe economie, fara abuzuri pe justitie, fara a avea 1 euro = 9 lei atunci nu ii mai criticati ca sunt genii (destul de improbabil)
  • +1 (1 vot)    
    pretty please (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 16:29)

    splinty [utilizator]

    . ar zice unii :)