SURSE: Guvernul condus de Grindeanu va avea patru noi ministere/ Din guvern vor face parte alti ministri decat ar fi facut dintr-un cabinet condus de Sevil Shhaideh

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2016, 15:20 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu
Foto: Agerpres
​Numarul de ministere din noul guvern PSD-ALDE care va fi condus de Sorin Grindeanu va fi mai mare decat cel din structura actuala, intrucat unele ministere vor fi "sparte". Este vorba de ministerul pentru Romanii de Pretutindeni (in prezent nu este minister plin ci un departament al MAE), ministerul pentru IMM-uri, ministerul pentru Ape si Paduri si ministerul Turismului, au precizat surse politice.

Potrivit surselor citate, o parte dintre oamenii care ar fi ocupat posturi de ministri in guvernul condus de Sevil Shhaideh nu vor mai face parte din guvernul Grindeanu, pentru ca "intr-un fel" s-ar fi lucrat cu Shhaideh si in "alt fel" cu Sorin Grindeanu.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

13278 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    pe modelul "ministerului marile proiecte" (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:31)

    ouyang [utilizator]

    facem mai multe nimeni nu e responsabil de nimic. tocam banii ca la balamuc.
  • +23 (25 voturi)    
    numai patru in plus????? (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:38)

    valli [utilizator]

    noi zicem sa adauge vreo 40, asa se va pierde urma hotiilor mai bine.
  • +25 (27 voturi)    
    poftim? (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:49)

    nlln [utilizator]

    Ce minister pentru romanii de prestutindeni?
    Nu mai aveti pe ce sa cheltuiti banii?
    Si care sunt atributiile unui astfel de minister?
    Jaf pe banii publici.
    Va asigur ca romanilor din afara nu le trebuie un ministru in tara.
    Ce hotie...
    Romanii din afara oricum nu va voteaza .Cu mici exceptii..prin Israel.
  • +22 (24 voturi)    
    Normal (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:51)

    Andradda [utilizator]

    Acum a venit nota de plata si trebuie rasplatite toate slugile.
    Cum poti sa faci asta cel mai bine?
    Simplu.
    Mai ales ca reteta e viabila de 25 de ani. Adica infiintezi noi ministere cu toata administratia aferenta - ministru, secretari, directori, etc. La cele patru ministere e vorba de sute de noi posturi de bugetari (fini, afini, soacre, nurori, amante, frati, surori, veri si "amici importanti") foarte bine platiti si cu foarte mare influenta in noile "aparate" de devalizare a ceea ce a mai ramas de devalizat in Romania.
    • -4 (12 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:04)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      eu ti-am dat un "+" pt ca in principiu ai dreptate, asa se intampla dintotdeauna in Romania, de la fanarioti sau chiar mai dinainte, avem "continuitate" la astfel de "traditii". Din pacate, nici tehnocratii nu au facut exceptie, pe langa unii, f putini, profesionisti, s-au strecurat in 2016 in ministere sute si mii de neaveniti. Multi de la fostul PDL, veniti acum cica pt PNL-eu stiu doar la un minister 2 directori din perioada Boc, care au revenit "supriza" in 2016 si presupun ca s-a intamplat asa si in alte directii si celalalte ministere si agentii. De ce credeti ca e asa de ofticat si frustrat Johannis?! Toti acestia vor fi inlocuiti de alti frecatori de menta, lipitori de afise, rubedenii, amante, etc...
  • +16 (18 voturi)    
    sa ne lase (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:57)

    ValentinV [utilizator]

    Sunt plecat din tara dar nu am nevoie de ministerul Romanilor de Pretutindeni... sa bage banii in spitale si scoli nu sa ii sifoneze cu un minister nou.
  • +10 (12 voturi)    
    . (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:03)

    Evq [utilizator]

    Vai...doar patru?
  • +4 (4 voturi)    
    Sa numere arbitrul (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:23)

    ICosmin [utilizator]

    ...Dragnea e out iar Grindeanu e in.
  • +18 (18 voturi)    
    Dublati numarul de ministere (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:05)

    bran [utilizator]

    E pacat sa nu dublati numarul de ministere si angajati-va rudele , amantele , soferii . Cand dati legea cu gratierea coruptilor , hotilor , violatorilor ? Cred ca o sa fie o ordonanta de urgenta , coruptii nu mai rabda puscaria ! Mintea va este cum sa scape mai repede cei din puscarii !
    • +1 (1 vot)    
      Aviz celor care nu au iesit la vot ! (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:08)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui bran

      Daca voua nu va pasa de nimeni si nimic si in ziua votului a fost mai importanta plimbarea, de ce trebuie sa plateasca toti oamenii normali din tara asta ??
  • +9 (9 voturi)    
    numai 4?! (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:50)

    liviu_ [utilizator]

    de ce nu 50...

    ai de capu nostru....

    eu propun sa avem si ministerul prostiei
  • +10 (10 voturi)    
    uimitor (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:55)

    CRMS [utilizator]

    Cum unii inca mai cred ca acestia care au devalizat Romania in ultimii 25 de ani se aduna acuma ca sa faca o tara frumoasa si prospera.
    Dupa urmatorii 4 ani ma astept ca nici lacustele sa nu mai gaseasca nimic de praduit pe meleagurile RO.
  • 0 (0 voturi)    
    pt alde, cu dedicatie (Vineri, 30 decembrie 2016, 20:27)

    ras-putin [utilizator]

    totusi, modest tariceanu.
  • 0 (0 voturi)    
    Psd a stat un an pe bara (Duminică, 1 ianuarie 2017, 16:49)

    KostasP [utilizator]

    S-au inmultit rubedeniile, copiii, nepotii, amantele. Hai, inca 4 ministere noi sa avem unde sa-i angajam. Lipitori comuniste.