SURSE O scrisoare pierduta intre Cotroceni si PSD/ De ce a respins Klaus Iohannis desemnarea lui Sevil Shhaideh

de DT     HotNews.ro
Joi, 29 decembrie 2016, 17:17 Actualitate | Politic

Presedintele Klaus Iohannis le-a comunicat celor de la PSD, printr-o adresa scrisa semnata de consilierul prezidential Laurentiu Stefan, ca o respinge pe Sevil Shhaideh, trimisa concomitent cu anuntul facut la Cotroceni, desi Liviu Dragnea a sustinut ca n-a primit nici o informatie, potrivit unor surse din Administratia Prezidentiala. Liderul PSD a declarat marti ca nu a primit nimic pe adresa de la partid, nici personal.  „Nu am primit nimic pe adresa la partid, nici personal. Am Whatsapp si Telegram si Gmail. Nu am primit nimic, sa mi se spuna: Domnule, vezi că ai înnebunit, vine aici nu ştiu ce structură teroristă”, a spus Dragnea. 

Potrivit surselor de la Cotroceni, presedintele Iohannis nu a prezentat public motivele respingerii pentru ca nu putea spune “doar jumatate din ce stie” si nu a dorit “sa-i distruga viata lui Sevil Shhaideh”. Seful statului nu are nimic cu o femeie care poate doreste sa mai abia o cariera publica, au mai declarat sursele HotNews.ro. Potrivit surselor citate, motivele respingerii sunt atat de natura interna, dar mai ales de natura externa. Presedintele Iohannis s-ar fi aratat nemultumit de faptul ca PSD nu si-a respectat procedurile interne in ce priveste desemnarea unui premier, acordand un cec in alb lui Liviu Dragnea pentru a alege pe oricine doreste.

In ce priveste motivele externe, nominalizarea lui Sevil Shhaideh, despre sotul careia au aparut in presa informatii ca are legaturi cu regimul Assad iar HotNews.ro a dezvaluit ca unul din fratii lui Akram Shhaideh are interdictie de intrare in UE, presedintele Iohannis a trebuit sa tina cont atat de relatiile diplomatice ale Romaniei cu Siria, cat si cu aliatii din NATO.  Din acest motiv n-au putut fi comunicate in mod oficial motivele respingerii lui Shhaideh, au mai explicat sursele de la Cotroceni.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

32931 vizualizari

  • +46 (66 voturi)    
    haha (Joi, 29 decembrie 2016, 17:28)

    mihai.mihaita [utilizator]

    dragnea trebuia sa foloseasca telefoanele institutionale.
    e ca si cum sunt la munca, si cer clientilor sa ma sune pe tel personal nu pe cel de munca..
    pai munca mea cum mai este monitorizata? ascultata de sefi? injur clientii apoi ii sun de pe fix de parca totul este ok? vand unui client de $40.000. il pun sa ma sune pe mobil sa negociem un discount.. sa nu se auda pe tel de munca...acolo unde ai audit si control..

    - clar abureli de 2 lei marca PSD.
    - ori prostie!
    - ori incompetenti!
    sau toate intr-un singur om : dragnea
  • -62 (90 voturi)    
    dar a fost buna ca ministra! (Joi, 29 decembrie 2016, 17:33)

    king david hotel [utilizator]

    si Johannis a semnat atunci decretul.
    Acum, daca sunt probleme de risc extern, de ce nu este arestata? Dusa la Guantanamo pentru interogatorii!!
    Pai, ori are legaturi cu teroristii, ori nu!

    Apropo, SRI nu a descoperit in 10 ani ca firma cu sediu in blocul SRI, Hexi, vindea apa pe post de dezinfectant, dar a descoperit in 2 zile ca femeia aceea, fost ministru, e un risc extern......
    • +33 (43 voturi)    
      Liviu draga (Joi, 29 decembrie 2016, 17:46)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Sterge-ti contul de pe HotNews si lasa-ne.

      Ca ministra a dezvoltarii, tanti avea biroul intr-un demisoi si doar semna ce scriau absolventi de economie si drept international.

      Ca prim-ministru, tanti ar fi fost membra CSAT.
    • -16 (24 voturi)    
      Ce SRI? (Joi, 29 decembrie 2016, 17:49)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Vezi tu undeva SRI in articol? Nu, taty, ei nu sunt nicaieri... si peste tot.
    • +23 (43 voturi)    
      calm dottore (Joi, 29 decembrie 2016, 17:50)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ca nici muslmi din RO(sub 3 %) nu agreau aceasta imensa prostie. Tu esti un pesdel prost sau un tradator activ RU ?
    • +15 (31 voturi)    
      Zat! (Joi, 29 decembrie 2016, 17:56)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      sau pashol sau yalla cum preferi.
    • +18 (26 voturi)    
      mda (Joi, 29 decembrie 2016, 17:56)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

      Trecand peste faptul ca de atunci a trecut ceva vreme si lucrurile se mai pot schimba, ministru e una, prim ministru e alta.

      De exemplu ea n-a facut parte din CSAT. Doar cativa ministri si prim ministrul participa la sedintele CSAT.
    • +27 (35 voturi)    
      Am mai spus-o, repet si pt tine ! (Joi, 29 decembrie 2016, 18:05)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Intre certificatul ORNISS eliberat lui Sevil inainte de a jura pe Coran in fata lui Base, certificat care ii da dreptul sa patrunda in incinta cantinei de la Parlament pt a putea sorbi o ciorbita de berbecut, alaturi de Pricolicea, Gabi Firea, Rovana si 2-3 electricieni si zugravi din corpul lucratorilor administrativi ai Casei Poporului si certificatul ORNISS ce se elibereaza Primului ministru al Guvernului Romaniei si Vicepresedinte al CSAT, este o diferenta uriasa !

      PS. Dar tu stiai de fapt asta, doar ca voiai (sau trebuia !) sa transmiti mesajul pe care l-ai transmis !

      PPS. Sa-ti fie de bine !
    • +18 (26 voturi)    
      incerc si eu o explicatie scurta (Joi, 29 decembrie 2016, 18:18)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      incerc si eu o explicatie scurta, desi ar trebui sa fie evidenta de la sine: la ministerul administratiei publice nu lucrezi cu informatii clasificate cum ai face-o in pozitii de genul prim-ministru, ministrul comunicatiilor, ministrul de interne, ministrul apararii nationale. este destul de evident conflictul de interese in care se regaseste doamna shhaideh acum ca avem mai multe informatii...

      cineva a insistat sa faca scandal din asta, totusi. ma intreb de ce... o fi presedintele, care a fost discret? sau scuzele pentru fiinte umane care reprezinta PSD-u in aceste zile si interpusii lor din mass-media?
    • +12 (20 voturi)    
      CSAT (Joi, 29 decembrie 2016, 18:30)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Primul ministru este membru CSAT. Iti spune ceva asta?
    • +14 (18 voturi)    
      usurel cu nervii (Joi, 29 decembrie 2016, 18:32)

      Crist y [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

      ca nu ai dreptate indiferent ce inventeaza cei de la latrina. Ptr. un ministru se fac anumite verificari, pentru un PM sunt mai largi ptr. ca nivelul de securitate e altul. Nu e greu de inteles ptr. cineva cu IQ de macar 85! Desigur daca se doreste aceasta intelegere sau e mai de efect " saritul de kur in sus"! Oricum cei doi au reusit sa se umple de penibil cu amenintarile si comportamentul lor....mai ales in fata celor 60% care nu au votat!Tineti-o tot asa!
    • +12 (18 voturi)    
      poate o fi zis copilu ceva, poate o fi injurat... (Joi, 29 decembrie 2016, 18:34)

      getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ti-a trecut vreun pic prin caput sa te gandesti ca poate atunci cand a fost ministru, erau alte circumstante? de exemplu poate fratele sotului nu avea interdictie sa intre in UE, poate sotul nu se aratase a fi simpatizant pentru bashar al assad, poate, poate, poate...
    • +12 (20 voturi)    
      Nuanțe și implicații (Joi, 29 decembrie 2016, 18:48)

      Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

      Stimate Rege, hai să stăm strâmb și să judecăm drept.
      Foarte probabil decizia KWJ a fost luată pe baza unui raport întocmit de un serviciu de informații. Dacă acel raport concluziona că SSh este sau nu un factor de risc, KWJ cam este obligat să țină seama de el, nefiind (profesional) îndreptățit să îl conteste.
      În afară de acest aspect, un PM nu ar trebui să facă politica partidului ci doar să pună în practică programul cu care acesta a câștigat alegerile, doar acesta putând fi considerat "ales" de către electorat (fiind alegeri pe liste, persoanele contează în mai mică măsură). Când LD a afirmat clar că SSh va fi o marionetă a sa și a partidului a arătat că acest posibil PM nu reprezintă (ca persoană) o minimă garanție că programul de guvernare anunțat va fi pus în practică, acesta fiind încă un motiv pentru nepropunerea sa către aprobare parlamentului.
      Toate celelalte afirmații privind religia, sexul etc. nu cred că au influențat decizia lui KWJ fiind speculate doar de către o presă cel puțin cu lacune de morală iar apoi au fost preluate și puse pe tapet de către PSD și ALDE doar în scopul de a crea confuzie și de a ataca persoane și instituții.
      Chiar mă întreb dacă amenințările directe sau voalate privind suspendarea lui KWJ sau producerea de tulburări sociale nu pot fi încadrate undeva în Codul Penal. Ar fi interesant și ar fi un mesaj clar că asistăm la o asanare a fenomenului politic.
    • +9 (15 voturi)    
      Risc daca e prim ministru (Joi, 29 decembrie 2016, 19:10)

      AncaNegreanu [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

      Pentru ca devine risc DACA devine prim ministru, ar avea acces la anumite chestii. Asa, daca nu devine, o sa o ia altii in grija lor, nu va temeti ca acuma SRI nu o sa o monitorizeze...
    • +1 (7 voturi)    
      Nu vreau musulman premier. (Joi, 29 decembrie 2016, 20:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Ministru este una,prim ministru este alta.Dacă spunea cine va fi propus premier,din timpul campaniei electorale,PSD nu lua nici 10%.Este bine că nu au forțat nota și au făcuto nouă propunere.Este posibil să zboare ALDE din alianță.
    • -2 (8 voturi)    
      ce de useri priceputi la ORNISS!! (Joi, 29 decembrie 2016, 21:27)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      de unde stiti atatea detalii despre Shaideh, Johannis, servicii, ORNISS etc???

      Intreb si eu, vad ca toata lumea are detalii si stie exact despre ce e vorba.
      • -1 (1 vot)    
        Well ... sunt de la Directia a VI-a ... (Vineri, 30 decembrie 2016, 8:24)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Well ... sunt de la Directia a VI-a ... copywriteri la revista "Vitralii", cursati de Pavel Corutz ...

        "Patria si Dreptul; Meu!"
        .
  • +14 (18 voturi)    
    bunul simt (Joi, 29 decembrie 2016, 17:38)

    Consonant [utilizator]

    Bunul simt este mai rar prin Deli Orman.
  • -14 (22 voturi)    
    Nu cred ca politicienii spun adevarul tot (Joi, 29 decembrie 2016, 17:39)

    xrogo [utilizator]

    timpul,dar sa cred ce spun sursele si sa nu-l cred pe Dragnea,ei asta nu pot s-o cred!
    Cat despre faptul ca PSD n-a respectat procedurile interne,pai asta-i chiar de ras,adica se ingrijoreaza Johann de democratia interna a PSD-lui,el care ar vrea sa-i invrajbeasca nu sa-i apere de despotismul lui Dragnea!
    Iar despre teroristul sot al doamnei in cauza,cand i-au dat cetatenia romana el nu avea frati simpatizanti Assad,s-au dedat la rele in saptamana numirii,chiar este de rasul curcilor!
    • +1 (5 voturi)    
      Ei,unde sunt acum sursele alea atot (Joi, 29 decembrie 2016, 23:33)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      stiutoare,scrisoarea citita in direct la RTV nu spune nimic despre motivele reale sau inchipuite ale respingerii,deci ia sa-mi spuneti voi cine a mintit,Dragnea sau acele surse?
  • +9 (17 voturi)    
    Eu as fi facut totul public (Joi, 29 decembrie 2016, 17:42)

    Gryphus [utilizator]

    acum, in opinia public, slugile PSD de la Antena 3 au marcat ideea ca Iohannis 'n-a avut motiv'.
  • +25 (27 voturi)    
    scrisoarea a ajuns (Joi, 29 decembrie 2016, 17:44)

    om simplu din multime [utilizator]

    la nae catzavencu.
  • +10 (16 voturi)    
    livviiut mincinosu 2 (Joi, 29 decembrie 2016, 17:46)

    mnicku [utilizator]

    ori e mostenire genetica la psd-isti.
  • -3 (9 voturi)    
    well (Joi, 29 decembrie 2016, 17:46)

    om simplu din multime [utilizator]

    pai s'o puna din nou. la afaceri pierdute.
  • +7 (15 voturi)    
    Era evident (Joi, 29 decembrie 2016, 17:47)

    ICosmin [utilizator]

    ...ca a fost finut si ca motivele au fost explicate in mod neoficial pe alte canale.
    Dar de unde obraz fin la PSD si ALDE sa inteleaga lucrurile astea cand pentru ei toaleta in lanul de porumb e standardul de viata.
  • +19 (25 voturi)    
    Numirea asta a fost facuta ca sa fie respinsa (Joi, 29 decembrie 2016, 18:01)

    Maniu [utilizator]

    si sa aiba prilej pesedeaua sa-l tina in sah pe KJH cu suspendarea. De aia parlamentul de nevolnici nu a modificat legea facand, de facto, din legislativ, o putere judecatoreasca, fiindca are posibilitatea de a decide POLITIC nu JURIDIC!!! ca un presedinte a incalcat sau nu constitutia. Nimeni nu a fost tras la raspundere pentru minciunile infecte spuse la adresa lui Basescu in "campania" (cum poate fi numita "campanie"?!!!) pentru demitere. Jucaria asta trebuie sa le fie luata din mana penalilor.
  • +14 (16 voturi)    
    "O scrisoare pierduta" de... PS. D(ragnea) ! (Joi, 29 decembrie 2016, 18:49)

    Susufler0 [utilizator]

    Restul personajelor se regasesc cu brio in PSD. Si Catavencu si Tipatescu si Zoe si Pristanda... Farfuridi, Branzovenescu... bineinteles si Agamita Dandanache !

    PS. Cat priveste pe Cetateanul Turmentat , pe Ionescu si pe Popescu astia SUNTEM, oho... cu duiumul !
  • +14 (20 voturi)    
    minuni (Joi, 29 decembrie 2016, 19:06)

    revo [utilizator]

    Ca sa vezi, scrisoarea n-a ajuns, dar spiritul ei, da! Pai altfel cum sa explici ca, brusc, Dragnea renunta la mandatul in alb dat de PSD-isti si-i convoaca pe toti la discutii, sa dezbata si sa desemneze impreuna catindatul?
  • -11 (21 voturi)    
    intrebare? (Joi, 29 decembrie 2016, 19:33)

    danielush [utilizator]

    dar daca numeau un prim ministru care purta yarmulke mai iesea scandalul asta?? intreb si eu asa...tot roman, tot cu acelasi pedigree, doar ...din neamul ales! la fel de teroristi si aia!
    • +2 (4 voturi)    
      De ce porti un nume (Joi, 29 decembrie 2016, 19:58)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui danielush

      de la unii de care, sa zicem eufemistic, nu iti place. Schimbati-l in Ivan (sau poate chiar asa te cheama :) ).
    • -2 (6 voturi)    
      Cum s-ar spune... depinde! (Joi, 29 decembrie 2016, 21:41)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui danielush

      daca e vreun partener de afaceri cu Beny Steimetz, cred ca nu, ca e batator la ochi.
  • +2 (6 voturi)    
    Ceea ce m-a mirat (Joi, 29 decembrie 2016, 21:00)

    aniod [utilizator]

    a fost modul in care Cristian Tudor Popescu l-a acuzat pe Johannis ca nu a motivat respingerea.
    • 0 (4 voturi)    
      Asta am observat si eu. (Joi, 29 decembrie 2016, 23:25)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Si inca ceva: catre sfarsitul interventiei la Digi24, CTP parea oarecum sovaitor (ceea ce nu il caracterizeaza defel), nu lasa impresia ca ar fi prea convins de ceea ce spune.

      Ma intreb care ar fi semnificatia.
  • +2 (6 voturi)    
    Deci PSD primise deja explicatiile... (Joi, 29 decembrie 2016, 21:15)

    motanul_gri [utilizator]

    Pai si atunci ce concluzie sa trag in legatura cu jurnalistii si comentatorii care faceau spume la gura pe la televiziuni, acuzand ca Iohannis nu si-a justificat refuzul?

    Ca inghit pe nemestecate orice dezinformare pesedista? Ca nu isi verifica stirile din mai multe surse? Ca sunt naivi? Ca sunt neprofesionisti? Sau ca sunt, vorba cuiva, doar niste tonomate?
  • -1 (5 voturi)    
    Articolul de maii sus (Joi, 29 decembrie 2016, 21:51)

    Jean51 [utilizator]

    Faptul ca "pe surse " se explica o anumita atitudine a presedintelui disculpa sau inculpa prestatia Domniiei sale ?
    Nu vi se pare corect ca alesul natiunii sa faca public personal aceste considerente ?
    Pe de alta parte sa intelegem ca devine o cutuma in a comunica doar la nivel privat quasiofficial despre probleme care privesc intrega natiune.
    Concluzia : Halal democratie !
  • -1 (5 voturi)    
    a aparut si "scrisoarea".. (Joi, 29 decembrie 2016, 22:32)

    king david hotel [utilizator]

    http://www.stiripesurse.ro/documentul-care-a-infierat-discu-iile-privind-formarea-viitorului-guvern_1171503.html


    Evident, nicio explicatie.
    • -3 (3 voturi)    
      Evidenta asta cu minciunile pe surse se (Vineri, 30 decembrie 2016, 9:21)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      perpetueaza si culmea,mai toti cred sursele si nu oamenii direct implicati,acum exsta doua explicatii,ori sursele au dat singure explicatiile mincinoase ori presedintele prin acolitii sai au raspandit aceste minciuni!
      • -2 (2 voturi)    
        mdaa (Vineri, 30 decembrie 2016, 13:56)

        danielush [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        a doua varianta e cam naspa...