Culise si detalii relevante din cariera politica a lui Sorin Grindeanu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 29 decembrie 2016, 12:26 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu
Foto: AGERPRES
Sorin Grindeanu, propunerea de premier anuntata miercuri dupa-amiaza de Liviu Dragnea, s-a prezentat drept un soldat disciplinat al partidului, cu simtul ierarhiei, care n-a ars etape in cariera politica si executa docil vointa liderului. Imaginea e corecta pana la un punct. Prima intrebare ar fi cum a ajuns presedintele CJ Timis sa-i castige increderea lui Dragnea? Potrivit surselor HotNews.ro, in septembrie 2015, dupa ce Victor Ponta renuntase la sefia PSD, Grindeanu ar fi spus ca Liviu Dragnea trebuie sa fie urmatorul sef al partidului, organizatia Timis fiind prima care l-a propus desi liderul PSD avea deja o condamnare in prima instanta.

Acest lucru rezulta chiar din declaratiile lui Sorin Grindeanu facute inainte de alegerile din PSD: “Dacă mă gândesc bine, aşa cum am fost când a candidat Victor Ponta în 2010 împotriva lui Mircea Geoană , PSD Timişoara pe vremea aia, a fost prima organizaţie care a ieşit şi l-a susţinut pe Victor Ponta la nivel naţional împotriva lui Mircea Geoană. Noi am fost primii care am cerut devansarea congresului şi ne-am dat susţinerea acum trei săptămâni pentru Liviu Dragnea. Este omul care poate să ţină şi să capaciteze partidul pentru anul electoral 2016 şi nu am niciun fel de emoţie că în 11 va fi votat cu o largă majoritate de toţi membrii de partid”, a spus Grindeanu in septembrie 2015, citat de pressalert.ro

In presa a aparut informatia ca Grindeanu este copilul politic crescut de Ilie Sarbu, care a dominat ani de zile organizatia Timis. Informatia este partial adevarata, pentru ca in cele din urma Grindeanu l-a detronat pe Ilie Sarbu de la conducerea filialei, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid. Intr-adevar, Sorin Grindeanu a crescut in partid sub domnia lui Ilie Sarbu, ajungand la conducerea organizatiei de tineret a PSD Timis.

Insa pe masura ce a urcat in ierarhia partidului, devenind viceprimar si prim-vicepresedinte al filialei, Grindeanu intra in conflict cu parintii sai politici. Conflictul cu Ilie Sarbu devine public in 2010, cand Sorin Grindeanu demisioneaza din functia de prim-vicepresedinte al organizatiei judetene si reuseste sa determine retragerea lui Sarbu din cursa pentru un nou mandat la conducerea filialei.

Are loc un schimb public de replici, Ilie Sarbu declarand despre Sorin Grineanu ca “nu este o personalitate a partidului, a fost printre cei tolerati”. Unul din liderii locali ai PSD afirma la vremea respectiva, citat de pressalert.ro, ca „Ilie Sârbu l-a crescut pe Grindeanu ca pe copilul lui. Dacă nu era Sârbu, Grindeanu nu exista. A fost o dojană, un semn de întrebare a lui Ilie asupra dedesubturilor care au stat la baza deciziei lui Grindeanu de a demisiona din funcţia de prim-vicepreşedinte”.

Judecand dupa acest episod, Sorin Grindeanu nu mai pare nici chiar atat de disciplinat, nici foarte respectuos cu ierarhia de partid pe care o da la o parte fara sentimentalisme, chiar daca vorbim de parintii politici. Totusi, Grindeanu executa fara comentarii decizia lui Dragnea de a candida la presedintia Consiliului Judetean Timis, pe care o castiga la localele din 2016, desi si-ar fi dorit, potrivit surselor HotNews.ro, sa continue o cariera la centru unde ajunsese in functia de ministru al comunicatiilor in guvernul Ponta.

In tot cazul, numele lui Grindeanu a fost vehiculat de la bun inceput, imediat dupa castigarea alegerilor, la functia de premier sau la o functie in guvern. Potrivit surselor Hotnews.ro, Grindeanu era luat in calcul pentru functia de ministru de interne si, indiferent cine ar fi fost premier, ar fi jucat un rol important in guvern. Grindeanu a negat la vremea respectiva ca va pleca din postul de presedinte al CJ Timis pentru un post in guvern.

In plan local, Sorin Grindeanu are reputatia de a fi un apropiat al fratilor Cristescu, insa acestia au avut grija de-a lungul timpului sa finanteze toate zonele politice care le puteau sprijini interesele. De notat ca in plan local, indiferent de functiile ocupate, Sorin Grindeanu nu s-a remarcat prin nici o initiativa sau actiune iesita din comun. Considerat om de sistem, Grindeanu se bucura totusi o buna imagine in interiorul PSD.

 Evenimentul Zilei il descrie rept “omul fraților Cristescu – cei mai influenți și potenți afaceriști ai Banatului, finanțatori ai PSD”. Potrivit EVZ, frații Cristescu Marius şi Emil Cristescu au început  afacerile în anii ‘90 cu un chioşc într-un complex studenţesc, iar acum sunt printre cei mai bogaţi români.

“Bega Grup, al fraților Cristescu, cuprinde 16 societăți comerciale din domenii diferite, de la industria minieră, construcții de mașini, la imobiliare, presă și turism. Au cochetat și cu politica, candidând ca independenți la funcții de consilieri locali, fără nicio miză, pentru ca ulterior să sprijine diverse campanii electorale ”echidistant”, astfel încât oricine câștiga să țină cont de faptul că a avut campania susținută și de cei doi oameni de afaceri. De numele lor se leagă privatizarea celor mai importante fabrici din orașul de pe Bega”, scrie EVZ, sub semnatura lui Dan Andronic.

Potrivit sursei citate, in 2002 cei doi frați erau cercetați penal pentru de abuz în serviciu, deturnare de fonduri, fals intelectual și folosirea cu rea-credință a bunurilor societății Extraceram SA. EVZ scrie ca aceștia sunt oamenii considerați ca fiind adevărații conducători ai PSD-Timiș, organizația lui Sorin Grindeanu.

Un alt detaliu interesant dezvaluit de EVZ este ca Sorin Grindeanu este fiul fostului președinte al PSD Caransebeș, Nicolae Grindeanu, actual șef al Inspectoratului școlar din Caraș-Severin.

  • Cum si-a incalcat Liviu Dragnea promisiunile de a nu implica serviciile secrete in formarea guvernului: de la "nu fac cadou voturile unor institutii" la nominalizarea unui premier cu Academia SRI la activ




Citeste mai multe despre   























[P] Companie romaneasca cu ADN german. Echipa Kaufland in cifre

Kaufland Romania, lider in industria retail, cu o retea de 112 hipermarketuri, este cel mai mare angajator privat din economie, cu peste 16.000 de salariati si este urmat in top de catre OMV Petrom si Automobile Dacia. 84% dintre angajatii Kaufland lucreaza in vanzari, in timp ce 16% dintre acestia lucreaza in logistica sau in departamente suport din cadrul sediului central. 

31432 vizualizari

  • -16 (46 voturi)    
    m-am linistit (Joi, 29 decembrie 2016, 12:52)

    Gustav555 [utilizator]

    Daca-l ataca HN insemna ca Grindeanu nu este omul serviciilor.
    Dupa Tapalaga, era foarte buna varianta Dancu. Sustin cu toata taria ca Tapalaga este omul partii din srvicii aflata sub comanda CIA.
    • -14 (34 voturi)    
      Foarte posibil (Joi, 29 decembrie 2016, 13:43)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Nu m-ar mira să aflu acest lucru.
      • +10 (24 voturi)    
        Un securist de ultima speta! (Joi, 29 decembrie 2016, 15:30)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        Sorin Grindeanu e emanatia lui Octav Cozmanca si Ilie Sarbu, doua cazaturi comuniste si securiste.
        Deci merg, ca intotdeauna, pe mana lui Traian Basescu: PAS!
    • 0 (18 voturi)    
      Sustinere bazată (Joi, 29 decembrie 2016, 14:29)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      pe prea multă tărie.
    • +4 (12 voturi)    
      DAR EXISTA SI OAMENI (Joi, 29 decembrie 2016, 15:02)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      ai altor servicii antagonice cu CIA si judecand dupa activitatea Dv (febrila ) ma duce gandul la ...Ati ghicit ! Sa-I zicem... NKVD ...Nuu...Nu mai e cazu*...Poate ne lamureste Mazeta ...sau demagogu ...Sau unu* dintre cei 12 postaci , permanent la datorie ...Ca si mine de altfel , dar din motive si cu motivatii diferite fata de voi . O sa-mi lipsiti ....
      • 0 (8 voturi)    
        "o sa-mi lipsiti"? (Joi, 29 decembrie 2016, 16:40)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

        Nu, te rog, nu recurge la gesturi necugetate.
        Desi te vad, ca pe multi din cei care bantuie pe aici, intrat intr-o profunda depresie.
        Curaj, vorba lui Pitis, sfarsitul nu-i aici.
        • 0 (4 voturi)    
          M-ATI INTELES GRESIT (Joi, 29 decembrie 2016, 18:52)

          arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Eu voi fi tot aici ca sa va dau la mecla (scuzati ) gratis . Voi o sa m-I lipsiti (cei 12 martogari ai apocalipsei rosii ) lipsiti pentru ca ,,organu* o sa va dibue si veti fi ....pentru subversiune ...panimaisi ..
    • +3 (5 voturi)    
      Parca PSD-ul o ia incetisor pe urmele PNL-ului (Joi, 29 decembrie 2016, 18:04)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      vezi candidatii PNL la primaria capitalei: Busoi, Orban, Munteanu, Predoiu
      Candidatii PSD pentru prim ministru: Dragnea, Sevil, Grindeanu
      Marile noastre partide nu sunt capabile sa-si pregateasca din timp candidati seriosi pentru astfel de pozitii.
      A fost o problema prea grea pentru PSD sa-si pregateasca din timp un candidat serios pentru pozitia de prim ministru si sa defileze cu el in campania electorala. Acum zbiara toti pe la TV la presedintele Iohannis sa le desemneze candidatul sau il suspennda. Caraghiosii.
  • +6 (18 voturi)    
    WISHFUL THINKING (Joi, 29 decembrie 2016, 12:57)

    pointless man [utilizator]

    Mi-ar place să cred că Grindeanu nu e înregimentat-osificat (vezi ”cazul” Thomas Becket). MI-AR PLACE ! Din păcate de la ”plăcere” la realitate drumul e... astronomic (ani lumină).
    • +13 (27 voturi)    
      pai, (Joi, 29 decembrie 2016, 13:41)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      e soldat disciplinat si-l stie pe Dragnea de sef...deci are toate calitatile. Dupa propria declaratie pare a fi varianta masculina a doamnei Se...vil!
      • +5 (15 voturi)    
        Nu cred (Joi, 29 decembrie 2016, 14:34)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        ca va intrerupe sedintele de guvern din sase in sase ore pentru rugaciuni, dar nu e exclus ca la intalnirile cu Dragnea sa duca cu el un covoras....
    • +14 (28 voturi)    
      Om de caracter (Joi, 29 decembrie 2016, 13:45)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Se arata ca Grindeanu stie sa profite de un om cazut la pamant ca sa-i i-a locul.Mare caracter. Poate il leaga Ilie Srabu cu un lanta si il poarta prin Timis obligandu-l sa zica "In nemernicia mea, ca un caine turbat, am muscat mana care m-a hranit".Tipul asta de oameni ajung sa plateasca oalele sparte la final,jmecherii care i-au manipulat retragandu-se in liniste si sacrificandu-i.Ceea ce se va intampla dupa ce Dragnea isi trece amnistia.Si atunci se va intoarce Grindeanu in Timis cersind iertare.
      • +8 (10 voturi)    
        Dece se schimonoseste cand vorbeste? (Joi, 29 decembrie 2016, 15:59)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Asta ma intriga pe mine. Mai ales gura si-o schimonoseste. E ceva legat de caracterul lui de sluga necredinciosa?
        • +4 (4 voturi)    
          Este (Joi, 29 decembrie 2016, 16:54)

          mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

          frate de academie cu coldea , asteptati sa ne explice cu umor STAREA NATIEI...
  • +4 (18 voturi)    
    ma intreb (retoric) (Joi, 29 decembrie 2016, 13:05)

    victor L [utilizator]

    dece autorul nu aminteste nimic despre o posibila legatura cu SRI in ascensiunea sa.
    Cum il descrie autorul, Grindeanu pare un om fad.
    • +1 (1 vot)    
      dA (Joi, 29 decembrie 2016, 23:50)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Pana elucidam cu SRI-ul altceva pare sa fie adevarat....http://specialarad.ro/ministrul-grindeanu-si-a-tras-dansatoare-la-biroul-parlamentar/
  • -2 (18 voturi)    
    Cand il citezi pe Dan Andronic (Joi, 29 decembrie 2016, 13:33)

    Snitzelvienez [utilizator]

    De fapt vorbeste Tal Silberstein si Steinmetz ..da da aia anchetati si arestati in lipsa
    http://www.riseproject.ro/articol/secretele-lui-steinmetz-ii-padurea-din-snagov-ascunsa-in-panama/
    • +3 (7 voturi)    
      poate mai prapastioase (Joi, 29 decembrie 2016, 15:07)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      sint opiniile lui @ Snitzelvienez.
  • +15 (29 voturi)    
    Atentie Dracneo! (Joi, 29 decembrie 2016, 13:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta e carierist inrait... n-are tata sau mama (politica), asa ca mai dvreme sau mai tarziu o sa te frigă, oricit de Ceausescu Doi te crezi tu.
    • +5 (9 voturi)    
      se face frate cu dracu pana trece puntea (Joi, 29 decembrie 2016, 14:44)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cred ca stie si Dragnea ce-i poate pielea tanarului dar, avand in vedere situatia precara in care s-a pus singur, a hotarat, tot pentru a-si salva pielea, ca este mai bine sa refaca legatura cu gruparea Sarbu-Ponta-Maior-Oprea si sa lase deocamdata filiera araba pe planul doi. O mana spala pe alta.

      Sarbu ii este necesar atat pentru legaturile lui trainice cu Securitatea si SIE, dar si pentru refacerea legaturii cu Biserica, bratul inarmat cu cruce al Securitatii, dupa prostia fara de margini cu d-na Sevil, musulmanca, cand popii au fost pusi intr-o situatie delicata fata de alegatorii PSD-isti.
      Maior ii este extrem de folositor pentru imbunarea americanilor, la randul lor extrem de contrariati de evolutia singurului lor aliat sigur de la Marea Neagra.
      Lui Oprea ii sunt indatorati multi, mai ales de cand cu Academia si doctoratele, deci are o baza larga de sustinere.
      Iar pe Ponta n-are decat sa-l inghita o vreme, pana isi securizeaza pozitia din nou.
  • +15 (21 voturi)    
    Nu ar trebui sa fie prim ministru (Joi, 29 decembrie 2016, 14:05)

    Lucian Ilea [utilizator]

    are clar legaturi cu fratii Cristescu,cu mafia din Timis,etc
    interesele de bani si putere deasupra tuturor sunt in aceste timpuri
  • +16 (22 voturi)    
    27 de ani (Joi, 29 decembrie 2016, 14:13)

    benicio [utilizator]

    La 27 de ani de la revolutie, premier e liderul PSD din... Timisoara. Fain... fruncea, ce sa zic...
    • +10 (16 voturi)    
      Amarnic spus, (Joi, 29 decembrie 2016, 15:33)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      si adevarat.
      Urmasul mostenitor al PCR, PSD, isi impune omul, copil de activist comunist din orasul in care s-a murit anticomunist la conducerea tarii, pe care o tine, inca, intr-un comunism cu usoare accente democratice. Cit cinism!
  • -3 (17 voturi)    
    Bine ca este barbat, roman si crestin! (Joi, 29 decembrie 2016, 14:21)

    Miky60 [utilizator]

    Ciuma rosie p$d se gandise sa vina cu o propunere absurda pentru Romania: premier femeie si musulmana! Macar acum au venit cu un barbat, roman si crestin!
    • +2 (12 voturi)    
      si arata si bine (Joi, 29 decembrie 2016, 14:47)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Dragnea n-a mintit! Bine, el nu minte niciodata. Baiatul a participat la facerea bugetului, n-are legatura cu serviciile, nu e nici tehnocrat... si e unica si singura propunere...
    • +2 (2 voturi)    
      E la Misto? (Joi, 29 decembrie 2016, 17:27)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ca nu este evident...
  • +3 (7 voturi)    
    ...penru bunastarea romanului (Joi, 29 decembrie 2016, 15:39)

    Jupanu1970 [utilizator]

    Securistii nominalizeaza securisti.... SVFIG !
  • +9 (15 voturi)    
    Va dati seama insa ... (Joi, 29 decembrie 2016, 15:54)

    Claudiu99 [utilizator]

    ... in ce hal suntem ca tara daca partidul care a fost votat majoritar cu aproape 50 % din voturi nu este in stare in doua propuneri de premier sa vina cu o propunere decenta, adica un profesionist cu buna reputatie, cu moralitate si demnitate ?? Vai de Romanica ... :(
    • -3 (5 voturi)    
      e Basescu? (Joi, 29 decembrie 2016, 16:18)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu99

      cel de care spui?

      Apropo, PNL ce propunere avea? Nimeni din partid....
  • +6 (8 voturi)    
    Pacat... (Joi, 29 decembrie 2016, 17:23)

    Stef_and [utilizator]

    Toata tara este o turma de securisti, SRI-isti, procurori DNA- si bineinteles de impotenti- caci tara clar nu merge in directie buna de multi ani incoace.
  • +4 (4 voturi)    
    acelasi standard (Vineri, 30 decembrie 2016, 10:51)

    jacques [utilizator]

    si pentru generatia acestui Grindeanu! Daca ii analizezi pe Giorgian Pop , Grindeanu si alti asemenea lor, identifici usor (eu am niste ani), standardul secretarului UTC si PCR, cand erau numiti din randul tinerilor. Criterii, gargara, limbaj de lemn, mai putin profesionalism, obedienti, mincinosi, invidiosi. Stau si ma intrem daca, Grindeanu are 43 de ani si de 20 de ani face politica, stie ceva matematica? Cred ca a absolvit aceasta facultate mai mult pentru imagine, oare a dat examen la admitere sau a intrat cu dosar, cum se poarta, de cand alta eminenta PSD, Ecaterina Andronescu a promovat aceast tip de admitere?
  • +1 (1 vot)    
    ...fata spune totul (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 0:58)

    Jupanu1970 [utilizator]

    SRI