Liviu Dragnea: Sa nu mai planga nimeni pe umerii TVR si ai Radioului, acum vor fi independenti. Sa nu se mai "caciuleasca"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:39 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, miercuri, dupa ce solicitarea de reexaminare a legii privind eliminarea a 102 taxe nefiscale, transmisa Parlamentului de presedintele Klaus Iohannis, a fost respinsa, ca TVR si Radioul public vor fi in sfarsit independente de politic si nu vor mai trebui sa se "caciuleasca" la liderii politici pentru bani, relateaza News.ro.

"(Legea - n.r.) a fost adoptata, criticata imediat de unii care au votat-o chiar atunci. A fost contestata la CCR. Curtea a respins contestatia si a declarat legea constitutionala. A fost retrimisa la Parlament, doar-doar renuntam la aceasta lege ca romanii in continuare sa stea ca in perioada comunista la cozi si umiliti", a spus Liviu Dragnea, in plenul Camerei Deputatilor, dupa respingerea cererii de reexaminare.

El s-a referit si la situatia din TVR si din Radioul public, dupa eliminarea taxei radio-TV, considerand ca masura este benefica pentru aceste institutii: "As vrea sa nu mai planga nimeni pe umerii TVR si Radioului. De abia de acum inainte aceste doua institutii pot iesi din politizare si pot iesi din dependenta fata de politic, in conditiile in care fiecare an prin lege vor sti ca au o suma foarte clara. N-au de ce sa se mai caciuleasca nici la prim-ministru, nici la Parlament, nici la ministrii de Finante, nici la care alt lider politic cu influenta in momentul respectiv", a spus Liviu Dragnea.

El a cerut si ca restructurarea TVR sa inceapa, insa "nu sub presiune" si nu prin concedieri: "Nu mai vad nicio scuza posibila care ar putea fi inventata ca aceasta lege sa nu fie promulgata imediat de presedinte."

Dupa decizia de constitutionalitate si cererea de reexaminare trimisa Parlamentului, presedintele va trebui sa promulge acum legea in termen de cel mult 10 zile.

Deputatii au respins miercuri, in sedinta de plen, cererea presedintelui Klaus Iohannis de reexaminare a proiectului de lege privind eliminarea a 102 taxe nefiscale, cu 174 de voturi pentru respingere, o abtinere si 85 de voturi impotriva.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8665 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    O opinie (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    TVR a jucat rolul de factor CRIMINAL in 89-90, apoi a fost sluga politicului, devenind incredibila si fara audienta TREBUIE DESFIINTATA si nimeni nu va plânge, cu exceptia securistilor care sunt infilitrati masiv in aceasta institutie,
    • +1 (1 vot)    
      Așa este! (Joi, 29 decembrie 2016, 12:20)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cu mențiunea că TVR nu a fost sluga politicului, în general, ci a lui Ion Iliescu și a haitei lui de tâlhari și continuă să fie și astăzi.Iar de aici înainte se va căciuli la guvernul lui Dragnea. TVR trebuie să existe, după opinia mea, numai că e necesar ca ea să fie periată cu grijă de toți incompetenții și slugoii politici. Toți profesioniștii autentici din această instituție nu sunt în prim plan. Cum ar fi, de exemplu, ca în locul doamnei Zeicescu și a colegului ei de la Ora 9, să fie Cătălin Ștefănescu și mulți alții ca el? Căci există și astfel de persoane în TVR.
  • +26 (30 voturi)    
    De secole,pentru independenta... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:51)

    gigiN [utilizator]

    ...tvr a luptat "decat"dragnea.In sfarsit a reusit !!! De acum sefa tvr va fi vicepresedinte al psd-ului.
  • +25 (27 voturi)    
    Mai vierme (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:53)

    rov [utilizator]

    problema mare este ca nu exista CNA....
    • +27 (29 voturi)    
      TVR are conducerea pusa de majoritatea PSD (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:05)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Conducerea TVR e pusa de Parlament, mai exact de cei care au majoritatea deci de PSD
  • +33 (33 voturi)    
    TVR va canta cum ii zice ala care da banu (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:04)

    pardalian [utilizator]

    adica Parlamentul controlat de psd. Asta e sigur! Si daca nu se executa, schimba legea din nou. Asa cum au facut cu toate legile care nu le-au convenit acestor lepre.
    • +2 (4 voturi)    
      pai acum banii vor veni de la guvern ! (Miercuri, 28 decembrie 2016, 23:26)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Cum dracu o invarte dragnea ? Din ce inteleg, in acest moment, TVR si Radio primeau bani din aceasta taxa, garantat; doar parlamentul poate sa schimbe valoarea in plus sau minus; dupa aceasta lege, de fapt vor primi bani de la buget.

      Adica vor depinde de guvern ! Adica in fiecare an vor sta cu mana intinsa la prim-ministru, si partidul lui ca sa primeasca bani.

      Dragnea asta minte cu nerusinare; stie ca nu conteaza faptele, conteaza interpretarea pe care o da, ca nu verifica nici dracul ce a zis !
  • +9 (11 voturi)    
    pai... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:22)

    rochiri [utilizator]

    ...cred ca acum o sa se caciuleasca.ca nu le mai vine 2.5 lei din taxa..dar m-am uitat pe lista de taxe care o sa dispara..si ma...intreb...Cine o sa plateasca pentru ele?adica nu mai ceri taxa de pasaport...dar materialul si logistica din spatele lui tot vor ramane..deci de unde bani? Taxele aceste (nu zic toate) aveau o logica in spate...toti care l-au contestat au zis..hai sa discutam inainte de a taia...ca poate peste 6 luni - 1 an le punem la loc...Dar cine sa gandeasca in PSD...
  • +12 (14 voturi)    
    Dragnea minte. (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:27)

    asavreau [utilizator]

    Să-i tăiem limba,că tot vroia un premier musulman.TVR are o lege de funcționare și organizare care nu a fost abrogată.Finanțarea TVR se face de la bugetul de stat,adică tot de la noi.Acum se vor preluași datoriile la bugetul de stat,adică ce au furat vom plăti noi.Taxa tv era un mizilic care îi încurca,trebuia să publice cum au cheltuit banii.
  • +15 (15 voturi)    
    cata vreme (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:42)

    nahir [utilizator]

    televiziunea publica va ramane sub controlul parlamentului, aceasta nu va fi independenta indiferent de unde le va veni finantarea. se vor caciuli ca si pana acum.
  • +12 (14 voturi)    
    Nu poate fi trimis la nebuni? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 18:05)

    Wanheda [utilizator]

    Parnaul asta?
  • +1 (1 vot)    
    TVR nu mai serveste P$D (Miercuri, 28 decembrie 2016, 19:15)

    DaniC [utilizator]

    Pana la urma nu e clar cine va plati taxa , dar daca cumva chiar e un cadou pentru romani e din cauza ca nu mai au nevoie de TVR pentru manipulare cum aveau nevoie mai demult , cand era singura televiziune ce patrundea la sate . Acum cam tot omul cam Haznaua3 la dispozitie pe satelit .
  • +5 (5 voturi)    
    PSD a impus taxa radio-tv si taxa auto ! (Joi, 29 decembrie 2016, 8:58)

    deval [utilizator]

    Taxa R-TV aberanta prin prevederi este din 1994 si suma de plata atunci era
    - aberant de mare
    - pentru aceeasi locatie si acelasi aparat radio/tv trebuia sa platesti ca persoana fizica, dar si ca SRL/pfa, adica puteai sa platesti de 3 ori
    - persoanele cu handicap puteau fi scutite doar dupa ce depuneau certificatele de handicap chiar daca erau orbi/surzi din nastere !
    Radio-tembeliziunea nu a reusit niciodata sa-si colecteze aceste sume altfel decat prin Enel (de la cei care aveau contracte de chirie) !! De fapt psd isi mai trage cateva canale de manipulare, punandu-i si oficial total la dispozitia lor........
  • 0 (0 voturi)    
    INDEPENDENȚI ? (Joi, 29 decembrie 2016, 10:53)

    stos [utilizator]

    Dacă vor fi ”independenți”, atunci viitorul guvern PSD-ALDE să prevadă și metodologia precum și un fond speci-al de rezervă pentru compensarea furturilor la ordin sau la bunul plac din TVR și, de ce nu, din SRR.