SURSE: PSD va avea miercuri seara, dupa CEx, o noua propunere de premier/ Presiuni in partid pentru suspendarea presedintelui​

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2016, 12:35 Actualitate | Politic

​PSD ar urma sa iasa, in urma sedintei Comitetului Executiv National, cu o noua propunere premier pe care sa o inainteze presedintelui Klaus Iohannis, luandu-se in calcul suspendarea acestuia in cazul in care seful statului respinge si aceasta propunere, au precizat surse din partid. Pe de alta parte, potrivit unor surse, exista presiuni mari in partid pentru declansarea suspendarii presedintelui.

Comitetul Executiv National se reuneste in sedinta de la ora 16.00, unde urmeaza sa se discute mai multe variante, declansarea suspendarii presedintelui sau o noua propunere de premier, asa cum a cerut Klaus Iohannis.

Surse din partid sustin ca se va face o noua propunere de premier, alta decat Liviu Dragnea, si ca se va discuta despre suspendare daca si aceasta propunere este respinsa.

Senatorul PSD de Giurgiu Niculae Badalau a declarat pentru HotNews.ro ca este nevoie de "responsabilitate", nu de "razboi" si ca nu sustine varianta suspendarii presedintelui.

In partid ar exista presiuni mari pentru declansarea procedurii de suspendare, au precizat surse politice.

Citeste si: Mihai Chirica, primarul Iasului: I-am dat un cec in alb lui Liviu Dragnea pentru o decizie privind premierul





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

10302 vizualizari

  • -7 (15 voturi)    
    Gabi Firea sau Olguta Vasilescu (Miercuri, 28 decembrie 2016, 12:42)

    miss sloane [utilizator]

    vor face o propunere de o sa stea in gat sistemului.
    Gabi Firea pe care iohanis nu a invitat-o la parada de 1 dec
    Olguta Vasilescu care a fost plimbata cu catuse degeaba
    si mai sunt niste oameni prin PSD a caror nominalizare va face regretata respingerea doamnei Sevil
    • -4 (8 voturi)    
      prostii (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:30)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      normal e ca gasca penala sa modifice legea si sa-l puna pe dragnea , asta au votat oamenii nu sevil olguta sau firea!
    • +10 (14 voturi)    
      Nu merge (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:36)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      Firea nu merge ca trebuie anticipate la Bucuresti si nu mai castiga PSD nimic dupa afacerea musulmana.Olguta are dosare si iar nu merge.Daca sar peste cal PSDisti ar fi o solutie dizolvarea parlamentului si anticipate.Ca in Spania.Se vede ca PSD nu are legitimitate.A fost votat doar de 3 mil de oameni.Nici macar de toti bugetarii si pensionarii care au fost momiti cu daruri.
      • -6 (6 voturi)    
        tocmai pt ca are dosare trebuie Olguta :)) (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:47)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Dosarul ei a fost trimis de 2 instante inapoi la DNA pentru refacerea rechizitoriului, ca nu sunt probe sau au fost obtinute ilegal.
        E clar ca nu e o prietena a DNA iar asta va deranja tare sistemul :))
        va dau scris ca o sa regretati ca a fost respinsa Sevil :))
      • +3 (5 voturi)    
        Legitimitatea (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:02)

        ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui Frank777

        e data de o majoritatea simpla. Adica atati romani care s-au gandit ca ar fi bine sa iasa din casa, sa lase televizorul si sa mearga la vot.

        Ceilalti romani care nu au aparut la vot nu sunt luati considerare, sunt nuli din punct de vedere al legitimitatii. Daca vroiau altceva, au fost intrebati in data de 11 decembrie. Nu imi convine rezultatul, dar eu am fost la vot si am voie sa comentez si sa critic tot ce se intampla. Cei care nu au fost la vot, au dreptul sa taca din gura asa cum au tacut si in 11 decembrie.
        • 0 (0 voturi)    
          Da asa este (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:17)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

          si este bine acum ca au primit o lectie si data viitoare o sa iasa.
      • +1 (1 vot)    
        Dupa pocinogul cu femeia musulmana prim ministru (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:53)

        Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        nu stiu cate procente o sa mai aiba partidul social democrat la urmatoarele alegeri
        daca il suspenda pe neamt,atuncea la referendumul de demitere de peste o luna,o sa voteze 99% cu el pt ca nimeni nu vrea o femeie musulmana prim ministru si asta e singura chestiune de demitere...
        si asa se anuleaza practic alegerile parlamentare
        tot poporu cu Klaus inainte spre...Israel:)))
    • +4 (6 voturi)    
      firea (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:37)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      a fost invitata, dar asta nu are importanta, sau cine stie astia au intrat in partid direct de la gradinita
  • +7 (11 voturi)    
    Regruparea (Miercuri, 28 decembrie 2016, 12:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hoardele de hoti pesediste se regrupeaza. ATENTIE INSA: poporul s-ar putea sa nu va mai rabde. VETI PLATI pentru toate mârsaviile făcute, iar cei 18% de hoti si complici care v-au votat nu o sa va apere. Neo-ceausistii lui Dracnea var fi LAPIDATI!
    • -6 (10 voturi)    
      care popor?8% care a votat impotriva? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:38)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      impotriva psd au votat 8%, aia de au votat cu pnl.
      mai usor cu tastatura ca-i sar clapele
    • +2 (2 voturi)    
      Si cine o sa sara? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:05)

      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cei 4% ai USR+ 9-10$ ai PNL?

      Serios? Daca mergi pe logica asta, te rog sa mergi pana la capat. Avem o lege, adica 50%+1 din numarul de voturi valabil exprimate. Daca vreti majoritate absoluta, adica 50%+1 din numarul total de votanti, va trebui schimbata legea si vom avea numai ani electorali pentru ca nu prea ne apropiem de 50% prezenta la vot, nu mai zic de 70-80% cam cat ar trebui pentru o asemenea validare.
  • +9 (13 voturi)    
    Legea Ticu- Proclamatia de la Timisoara (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:02)

    un domn [utilizator]

    P$D TREBUIE scos in afara legii ! este continuatorul PCR !
  • +3 (7 voturi)    
    Cernea? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:08)

    Sani [utilizator]

    Hai bai, dati aici cu o monoritate...ATEU....Homo... ceva...ca agentul electoral principal al PSD - BOR adica, devine din ce in ce mai tolerant, dupa cum ii dicteaza PARTIDUL!
    • +1 (3 voturi)    
      Ce mai buna oferta PSD este Cernea (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:39)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Cum zice analistul de Gusa :”Suntem toleranți. Nu suntem ortodocși habotnici și nu declanșăm răzoaie cu grupuri care aparțin altor minorități. Această dezbatere legtă de Shhaideh și de faptul că aceasta, care poate fi un bun român, ar jura pe Coran, nu ne reprezintă. Toleranța românilor este una clară și ne-ar putea defini într-o Europă a exceselor. Suntem prietenoși și prin asta ne definim”, a adăugat acesta.
      Deci Gusa este prieten cu Cernea si asta il caracterizeaza.Brava ,nu ne bagam,pardon.
  • +9 (11 voturi)    
    presiuni mari in partid... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:15)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    din partea cui?!...a aripii al-fattah din interiorul PSD?!!!..aripa araba aka mafia araba din PSD vrea ca sa impuna romanilor din PSD propriul lor om in fruntea guvernului Romaniei?...Cat de manjiti si santajabili pot fii nemernicii din conducerea PSD ca sa ajunga la mana taraturilor/scursurilor arabe din PSD?....
  • +3 (5 voturi)    
    "presiuni in partid pt suspendare" (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:34)

    Altiro [utilizator]

    sintagma sub care Dragnea si acolitii isi ascund orgoliile ranite. Totul e aruncat in carca bizonului psd care, chipurile, vede rosu cand aude de Cotroceni si vrea, cu disperare, suspendare; deocamdata, eminentele cenusii (la propriu si la figurat) trateaza cu "responsabilitate".. bla,bla,bla..
    • +2 (2 voturi)    
      Dragnea tot incearca sa le spuna ca (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:03)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      suspendarea este chibzuita mai pt la vara incolo, si are o cauza mult mai "nobila" : legea amnistiei si gratierii (lui Livache si a amicilor sai penali), dar "activul de partid" nu si nu, el , vezi Doamne, vrea acum !

      PS. Tovarasul Liviusenko are insa un plan bine stabilit pe mai multe etape, chiar daca prima s-a cam cacarisit !

      PPS. De urmarit in continuare ce va face si, in special, cum va face ?
  • +8 (10 voturi)    
    Intrebare PSD versus sirieni (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:39)

    Sani [utilizator]

    Care este conexiunea PSD - Siria?

    Prea des auzim de sirieni incadrati in acest partid.
    De la Iliescu incoace, Haysam era cel mai cunoscut.

    Sa vina aceasta conexiune din obligatiile FSN/FDSN/PDSR/PSD fata de sirienii implicati in actiunile iliesciene din '89?
    • +2 (2 voturi)    
      Mostenirea lui Ceausescu trebuia sa (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      o Preia Descendentul Nea Nelu, ca deh..este profitabila !
  • +1 (1 vot)    
    Cu alte cuvinte : daca tot facem ca el, (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:52)

    Susufler0 [utilizator]

    macar sa ne razbunam si noi !
  • +3 (3 voturi)    
    Daca-i bal...! As vrea sa-l suspende. (Miercuri, 28 decembrie 2016, 14:05)

    ddutz [utilizator]

    Urmeaza, obligatoriu, referendum.
    Asa se va spulbera "majoritatea" pzd-ista.
    Oamenii nu vor vota impotriva celui care n-a vrut un "pagan" (asta-i mintea pzd-istului de rand).
    PZD-ul se va bate cu propriile maini.