Tariceanu, la Antena 3: Klaus Iohannis vrea sa ne forteze mana sa declansam procedura de suspendare / Mi-a propus o alianta de centru-dreapta, fara PSD

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2016, 21:13 Actualitate | Politic

Tariceanu, la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
Calin Popescu Tariceanu a declarat marti seara, la Antena 3, ca presedintele Klaus Iohannis nu avea dreptul constitutional de a refuza propunerea de premier formulata de coalitia PSD-ALDE. Tariceanu a mai spus ca si el si Liviu Dragnea considera "foarte utila" crearea unei comisii speciale la nivelul Parlamentului care sa analizeze decizia presedintelui Iohannis.


"Presedintele trebuie sa recunoasca rezultatul votului popular. Alianta PSD si ALDE detine majoritatea absoluta a voturilor" si "are dreptul constitutional sa faca numirea" de premier, a spus Tariceanu.

Potrivit acestuia, "in Constitutie nu se da niciun drept presedintelui sa refuze o propunere a partidului sau coalitiei care detine majoritatea".

Vorbind despre o "decizie in afara cadrului constitutional", Tariceanu a adaugat ca totusi, "pentru a arata ca nu e un exces de putere" si "pentru a indeparta orice suspiciune", Klaus Iohannis trebuia sa "motiveze" decizia de a nu o nominaliza pe Sevil Shhaideh in functia de prim ministru.

Calin Popescu Tariceanu a sustinut ca in cadrul discutiei pe care a purtat-o cu Klaus Iohannis la doua zile dupa alegerile din 11 decembrie, seful statului i-ar fi prezentat dorinta sa de a "realiza o alta majoritate decat cea rezultata din alegeri, pe zona de centru-dreapta", prin "PNL, ALDE, USR si PMP, cu UDMR plus minoritati".

Tariceanu a precizat ca aceasta discutie nu a avut loc la Palatul Cotroceni si ca a mers insotit de Daniel Constantin, dar presedintele a venit singur.

Aceasta formula care ar fi fost avansata de Iohannis "pe hartie insuma putin peste 50%" dar "ar fi desconsiderat optiunea majoritara a electoratului".

Fostul premier a vorbit despre "o incercare de intimidare in speranta ca vom ceda, ca ni se vor inmuioa picioarele si ca vom accepta o astfel de formula".

Tariceanu l-a acuzat pe Iohannis ca "face o greseala imensa" deoarece "vrea sa-l copieze pe Traian Basescu, care era maestru la poker" si ca Iohannis i-ar fi spus: "Eu nu voi accepta sub nicio forma un guvern PSD cu premier PSD. E o lupta in care ma voi angaja si merg pana la capat. O sa cadeti degeaba in acest razboi care nu e razboiul vostru".

In opinia sa, Klaus Iohannis "vrea sa ne forteze mana sa declansam o procedura de suspendare" cu speranta ca acest demers il poate "reinventa si sa-i dea un aplomb supliemntare pentru continuarea mandatului pana in 2019".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

12521 vizualizari

  • +32 (46 voturi)    
    majoritatea (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:19)

    hollow [utilizator]

    "Alianta PSD si ALDE detine majoritatea absoluta a voturilor". Detine pe dracu sa te ia, borfasule. Detine cel mult majoritatea simpla, si aia doar pe hartie.
    • +4 (14 voturi)    
      Pai mai bine ar accepta alianta de dreapta (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:57)

      Goldmember [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      N-aude ca PSD se duce naibii pentru legaturi cu organizatii teroriste islamice?
    • -19 (31 voturi)    
      degeaba am avut alegeri (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:05)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      Ce se dau unii peste cap să găsească argumente ca să nu numească PSD prim ministru. Pentru că nu vor ei și gata! Apoi dau cu principiile democratice în cap! Cam ce partid credeți voi că are dreptul să propună primul ministru, ținând cont de rezultatele alegerilor? Întreb la modul cel mai serios.
    • +12 (18 voturi)    
      ... (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:08)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      Pentru cine nu a inteles , Dragnea joaca tot acum . Si categoric va merge pana la capat . Isi joaca partidul , viitorul politic , functia de premier , visul lui de a fi presedinte , libertatea . Joaca absolut tot si va face absolut orice pentru a castiga . O joaca ce se va putea termina in doua feluri : victorie absoluta sau infrangere absoluta .

      Sunt aproape sigur ca nu va nominaliza un alt PSD-ist . A nominaliza orice alt PSD-ist , insemna sa piarda in cateva luni partidul si insemna sa renunte definitiv la a mai fi premier . Insemna zero sanse de a influenta viitoarea lui condamnare . De aici si mutarea cu Shhaideh , daca se putea altcumva , o facea altcumva.

      Cine are senzatia ca suspendarea lui Iohannis e doar o amenintare goala si atat . Se inseala . In momentul asta mai degraba declanseaza suspendarea decat nu .

      O sa avem proteste , atat pro PSD cat si contra , si sa va tineti bine la ce proteste anti PSD o sa avem...o sa vedem razboi total mediatic si pentru prima oara punerea in discutie deschis directia pro-west a Romaniei . Romania e pe cale sa ia foc .
      • +6 (6 voturi)    
        Din pacate, ... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 3:55)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        tare ma tem ca aveti dreptate, previziunile dvs , sumbre se pot adeveri . Cert e ca nici Iohannis nu putea decide altfel, ar fi fost bataie de joc sa o accepte pe Sevil .
    • -6 (8 voturi)    
      in schimba PNl sau PMP.... (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:17)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui hollow

      ce detin? Or fi castigat alegerile si nu stie lumea...
  • +31 (43 voturi)    
    mars ma ! (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:20)

    sfarleaza [utilizator]

    constitutia nu se interpreteaza de catre derbedei ca tine !
  • +18 (28 voturi)    
    Lasa, lasa (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:23)

    mitg [utilizator]

    Mai scarbosul de Tariceanu trebuia sa-si exprime opinia pe aceasta tema.
  • +30 (38 voturi)    
    DACA coalitia a fost facuta INAINTE de alegeri (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:27)

    CezarN [utilizator]

    Vrajeala pentru...spectatorii Antena 3.
    Conditia este ca acea coalitie sa fi PARTICIPAT(ca si coalitie) la alegeri. Or, in cazul nostru PSD+ALDE nu a fost o coalitie pe buletinele de vot.
    • +1 (1 vot)    
      curios (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:01)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ori sunt amnezici ori oameni bolnavi care neaga realitatea dandu-ti minusuri.
  • +25 (31 voturi)    
    tariceanu, iliescu, dragnea (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:27)

    rov [utilizator]

    pe lista scurta daca se reia "revolutia'' din '89...
  • +28 (36 voturi)    
    Tradiceanu, un tradator ordinar (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:32)

    Wanheda [utilizator]

    Nu-i ajung banii din conturile elvetiene, nu se lasa pana nu distruge Romania de tot. Habar n-are de Constituti, btw.
    • +8 (12 voturi)    
      Normal (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Oare de ce s-o fi dat kanalia tăriceană cu neo-securimea pesedistă dacă nu ca so fure mia mult (el și gloata lui de traseiști)
  • +19 (25 voturi)    
    Diplomatie dâmboviteana (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:55)

    contributor.bis [utilizator]

    Iata care este "clasa" politicianului român care divulga continutul discutiilor, în principiu secrete, de negociere cu presedintele tarii.
    Acesti doi "puiuti", umar la umar, ca cei pedesiti la scoala primara, reprezinta elita parlamentara actuala si cei ce ar trebui sa negocieze tratatele internationale viitoare...
    • +9 (13 voturi)    
      .... (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:17)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

      Dupa chipul si asemanarea celor care i-au ales.
  • +10 (14 voturi)    
    Tot sulfa a ramas "omul cu biletelul roz " (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:58)

    Plagarus [utilizator]

    Sigur a fost " limba " in tandem cu Amedeo,bietul Sterling Popescu Tariceanu !!
  • +19 (27 voturi)    
    nu are dreptul sa faca numirea bouleanule... (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:05)

    AliKimiku [utilizator]

    Alianta de penali are dreptul sa fac propuneri
    Presedintele are dreptul sa faca numirea.
    Ati luat puie din nou si asta fiindca sunteti prosti ca noptea! Vezi ca in PSD se pregateste noaptea cutitelor scurte si s-ar putea sa fii victima colaterala prin prostia ta legendara!
  • -3 (17 voturi)    
    Se poate si fara prezenta la vot! (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:20)

    Miky60 [utilizator]

    Chiar daca nu am reusit sa ma duc la vot, ma bucur ca avem un presedinte care lupta impotriva p$d-ului! Ma intristasem cand am vazut ca a castigat p$d-ul votului si ma simteam vinovat ca nu am fost la vot pentru ca urmau 4 ani de hotie, dar acum ma bucur cand vad ca se poate si fara voturi, atata timp cat avem un presedinte adevarat ca Johannis care se poate lupta cu p$d-ul si fara sa conteze hotia de la alegeri!
    Deci nu conteaza chiar atat de mult prezenta si votul, cat sa avem un presedinte care sa lupte impotriva p$dului chiar impotriva rezultatelor alegerilor!
    • +5 (7 voturi)    
      raspundere (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:34)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      viata nu ti-o aranjezi prin efortul altora; mentalitate de ignorat, in nici un caz de propagat
    • +2 (4 voturi)    
      raspundere (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:34)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      viata nu ti-o aranjezi prin efortul altora; mentalitate de ignorat, in nici un caz de propagat
    • +1 (3 voturi)    
      raspundere (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:34)

      zigot [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      viata nu ti-o aranjezi prin efortul altora; mentalitate de ignorat, in nici un caz de propagat
    • +4 (4 voturi)    
      Data viitoare sa te duci ... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 0:31)

      OviCti [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Data viitoare sa te duci, ca nu e in regula sa ramana pe un OM sa corecteze ce trebuiau sa decida 18 milioane (in bani vechi).
  • +12 (18 voturi)    
    Frica (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:31)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mafia a inceput sa gandeasca. Dupa ce ne-au amenintat in fel si chip, acum mafiiei ii este frica de referendumul de suspendare ca dracul de tamaie.

    Dar Iohannis a jucat foarte bine. Surprinzator. Desi mi se parea ca statul de drept e pierdut. Ca PSD-ul va desfiinta repede DNA-ul. Nu stiu exact ce este in mintea lui Iohannis. Dar daca nu nominalizeaza nici un premier PSD-ist, niciodata, chiar avem sanse foarte bune sa salvam statul de drept.

    Si am recitit Constitutia in litera ei. Da, este posibil. Nimeni nu poate obliga presedintele sa nominalizeze premierul, nici un premier. E adevarat, nu acesta este spiritul Constitutiei. Dar nici mafia n-a respectat vreodata spiritul Constitutiei. Mai precis articolul 1, "Romania este stat de drept". Deci, daca vrem sa respectam cu adevarat spiritul Constitutiei, cel mai bine e sa oprim accesul mafiei la putere.
  • +3 (9 voturi)    
    oare se poate ajunge la anticipate? (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:56)

    MBA [utilizator]

    Tare ar fi util... Ca dupa ce Dragnea a anumit o musulmanca de PM, nu cred ca mai pupa 20% din voturi de se mai face o tura de alegeri... Nici Bisericii Ortodoxe nu i-a picat deloc bine numirea... de parca in PSD nu mai e nici un Roman ortodox bun de numit premier... Doamne-ajuta!
    • +2 (6 voturi)    
      . (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:11)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      Fleosc! Marca 20 de bulioane euroi magaoaia mantuirii neamuluiprost si canta popii tot ce vrea pesedeaua. Prin definitie un popa e un pesedist cu sutana
  • +12 (12 voturi)    
    tariceanu (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:15)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Individul este o jigodie ordinara
    • 0 (0 voturi)    
      si manaca mult (Miercuri, 28 decembrie 2016, 10:44)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      ....rahat.
      apropierea de psd este epidemica, minciunita acuta.
  • +8 (8 voturi)    
    Agamita Tariceanu vrea la Cotroceni (Miercuri, 28 decembrie 2016, 0:21)

    krampus [utilizator]

    Calin Popescu este cel care forteaza confruntarea instigandu-l pe orgoliosul dar labilul Dragnea spre un veritabil razboi. Scopul ? indepartarea lui Iohannis si instalarea intrigantului la Cotroceni. A fost evident la conferinta de presa comuna PSD-ALDE ca labilul Dragnea este confuz si ezitant, osciland intre agresivitate si teama asa ca a trebuit ca Popescu sa intervina de citeva ori ca sa-l impinga pe Dragnea la declaratii incendiare; chiar si asa Dragnea a reusit performanta de a o lasa incurcata si a anuntat un interval de doua zile pentru a gasi o solutie in interes national "de data asta". Parca erau un grup de scolari derbedei care se incurajau sa sparga un geam. Ridicol.
  • +4 (4 voturi)    
    Tăriceanu la A3.... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 1:05)

    Sorin Constantin [anonim]

    Ei ce să facă și dom Tăriceanu?Se vrea și el președinte interimar,asta e.Antonescu a putut să fie și el nu?
    Și aș mai scrie una despre acest cetățean,are mentalitatea tipului-marionetă,se mișcă doar așa cum cere păpușarul,azi Dragnea,ieri,Iliescu,Năstase,asta dacă ne amintim de perioada 2004-2008.
    Tăriceanu,Dragnea,Antonescu,Geoană,Boc...etc.politicieni de România.E jale.
  • +7 (7 voturi)    
    Serialul "Doi bărbaţi şi jumătate" continua (Miercuri, 28 decembrie 2016, 1:20)

    OviCti [utilizator]

    Oare cat mai suporta astia de la PSD sa vada ca ii traduce Dragnea cu "Parazitul dichisit" si cu "Ala Micu", orfanu' lu' Voiculescu.
    Domnul "fost-viitor-prim-ministru" a mai ramas "decat" cu astia doi sustinatori, unul mic si unul lat.
  • +1 (1 vot)    
    treziti-l măăăăă............... ! (Miercuri, 28 decembrie 2016, 7:57)

    TRABI [utilizator]

    Anuntati-l pe cap de vita ca suspendarea presedintelui , nu o vor face niciodata . Am mai zis doar ca acest specimen nu are un orizont de perceptie mintala mai mare de vreo 4 grade si 15 secunde .
    Sa-l trezeasca cineva din somnul puterii , pentru ca urmatoarea iesire asemenea celei de dupa Colectiv , il va viza si pe el .
  • +1 (1 vot)    
    Nu ești liberal Tăricene! (Miercuri, 28 decembrie 2016, 7:58)

    asavreau [utilizator]

    Singur ai recunoscut că ai trădat ca să fii cu mafia comunistă.Trădările va trebui să le plătești cu vârf și îndesat.
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu (Miercuri, 28 decembrie 2016, 9:10)

    Capra [utilizator]

    La scoala de popi, cred, ca Gadea a invatat sa si citeasca nu sa repete ca un papagal. Constitutia are cateva pagini si usor pot sa vezi care sunt atributiunile presedintelui. Tot repete o decizie a CCR, care de fapt nu este decizie ci o recomandare si care se refera la altceva. El si cu chelu de Cosmin , mare PSD-ist plecat de la PD, la fel ca si toti PSD-isti s-au transformat in papagali
    Tariceanu este inculpate pentru minciuni. Deci in el nu poti avea nici o incredere Sper sa scapam de el si de Dragnea cand se vor incheie cele doua procese in care sunt inculpati
  • +2 (2 voturi)    
    SILA (Miercuri, 28 decembrie 2016, 9:12)

    verucu [utilizator]

    Acest individ corupt COMUNIST este cancerul politicii din Romania ..........
  • 0 (0 voturi)    
    eu sunt de acord cu anticipatele! (Miercuri, 28 decembrie 2016, 9:39)

    liviu_ [utilizator]

    dar cu o conditie...
    pierzatoru(pierzatorii) se lasa de politica!

    aveti ma borfasilor curaj?!
  • -2 (2 voturi)    
    Daca Johann i-a dezvaluit lui Tariceanu ca (Miercuri, 28 decembrie 2016, 9:45)

    xrogo [utilizator]

    o sa se opuna unui premier PSD si ca este razboi deschis intre el si PSD numai asta constituie motiv de suspendare,fara alte fineturi!