Scenariu lansat de Eugen Nicolicea: Tehnic, il putem suspenda pe Iohannis in Parlament, punem guvernul, apoi revocam hotararea de suspendare si nu mai facem referendumul de demitere

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2016, 19:33 Actualitate | Politic

​Eugen Nicolicea, liderul grupului PSD din Camera Deputatilor, a declarat marti seara la RTV ca "tehnic" ar fi posibil un scenariu politic prin care coalitia PSD - ALDE sa il suspende pe presedintele Klaus Iohannis, fara ca suspendarea sa fie sa urmata de un referendum de demitere. O asemenea solutie ar putea duce la instalarea unui guvern condus de Sevil Shhaideh cat timp Iohannis e suspendat, iar presedinte interimar e presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu.

"Putem suspenda presedintele, dar fara sa mergem la referendum de demitere. Tehnic se poate si asa: il suspendam in Parlament, punem guvernul (prin decret al presedintelui interimar - n.red.), apoi revocam hotararea Parlamentului de suspendare a presedintelui si nu mai facem referendum de demitere", a spus Nicolicea.

"Noi nu vrem suspendare, vrem liniste", a adaugat Nicolicea.

Iata ce spune Constitutia Romaniei despre suspendarea presedintelui (ARTICOLUL 95):

(1) În cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, după consultarea Curţii Constituţionale. Preşedintele poate da Parlamentului explicaţii cu privire la faptele ce i se impută.

(2) Propunerea de suspendare din funcţie poate fi iniţiată de cel puţin o treime din numărul deputaţilor şi senatorilor şi se aduce, neîntârziat, la cunoştinţă Preşedintelui.

(3) Dacă propunerea de suspendare din funcţie este aprobată, în cel mult 30 de zile se organizează un referendum pentru demiterea Preşedintelui.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

18389 vizualizari

  • +45 (51 voturi)    
    acest j.//..ordinar (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:41)

    mnicku [utilizator]

    inimaginabil ce imbecilitati poate genera specimenul asta .

    in Constitutie nu exista trecuta si suspendarea Presedintelui ci se trece direct la referendum

    Ar trebui trecut in Constitutie ca daca la referendum Presedintele a fost reales parlamentul se dizolva ,
    • +34 (40 voturi)    
      poate terminam si noi "revolutia" din '89 (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:06)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      si pe securito-comunistii astia ce ne-au distrus natia in cei 27 de ani.
      Ia de incearca mai pesedel marea cu degetu'
      Va luam de pe lista nemernicilor!
      Va haim ca pe piedone retardati ai nemului romanesc.
    • +29 (37 voturi)    
      Muriți, măi pesedistilor (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:22)

      Caucazian [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Dragnea demisia! La pușcărie.
      • +20 (24 voturi)    
        incurajator mesaj..mai avem de luptat (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:09)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Caucazian

        impotriva hidrei P$D !
      • +4 (10 voturi)    
        nu-s psd-ist . PUNCT (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:13)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Caucazian

        in veci, vecilor, amin.
    • +15 (19 voturi)    
      Varianta mai simpl (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:33)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Presedintele are dreptul de a participa la sedintele de guvern si atunci le conduce. daca nu ma inseala memoria..
    • +17 (21 voturi)    
      mai important (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:46)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ar trebui limitate atributiunile presedintelui interimar, care nu are mandat direct de la populatie, cum are presedintele ales.
      • +17 (19 voturi)    
        Daca Presedintele suspendat (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:21)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        reuseste sa cistige referendumul ar trebui ca automat parlamentul sa fie dizolvat .

        ca sa le piara cheful de smecherii psd-istilor si pnl-istilor - ca ei au fost artizanii suspendarilor anterioare .

        eu sint oripilat de ce specimene - oameni nu pot sa-i numesc - se joaca cu o tara . Nicolicea asta e o eroare g..//... a naturii .
        • +5 (7 voturi)    
          dar (Miercuri, 28 decembrie 2016, 1:50)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          dar vezi tu, daca le arde de prostii, o pot face. de exemplu acum, la organizare de alegeri din nou la primavara, ies cam aceleasi rezultate, prezenta poate 1-2 procente mai mare. ce rezolvam? nimic... nu se dezvata. doar cu dizolvarea nu ai rezolva fix criza actuala sau situatii similare in viitor. avem nevoie de un sistem de checks and balances asigurat intre institutiile statului... nu este normal ca parlamentul sa fie lasat sa faca dupa cum ii taie capul pe totii cretinii care aterizeaza acolo.
  • +25 (29 voturi)    
    Soluție dâmbovițeana! (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:42)

    Vlad Dracul [utilizator]

    Nimic altceva. Ca la noi la nimeni, nici nu mai trebuie sa ne întrebăm de ce.
  • +33 (37 voturi)    
    ca sa vezi (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:42)

    tirolez [utilizator]

    Dar de ce e asa importanta Sevil? Asa incapabili sunt la PSD, stau intr-un singur om?
  • +39 (47 voturi)    
    da (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:43)

    dorum [utilizator]

    puteti pe dracu... aceasta smecherie suna a lovitura de stat
    • +17 (21 voturi)    
      au mai incercat una (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:38)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui dorum

      Ce-i costa? Nici data trecuta nu au patit nimic. Factura noi o platim. Ei sunt "puterea suprema in stat" (Tariceanu)
  • +32 (38 voturi)    
    na, ca avem si noi un Rogozin de Romania (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:44)

    un domn [utilizator]

    ocupatia ? clovn politic !
  • +28 (32 voturi)    
    Da (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:48)

    mitg [utilizator]

    Dar asta in mod evident nu ar fi declarat constitutional de catre CC, plus ca nenea Eugen ar cam lua bataie in strada daca s-ar intampla asa ceva.
  • +27 (31 voturi)    
    completare (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:48)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Nicolicea a uitat sa enumere si posibilitatea metodelor practicate de bunicul PSD-lui care s-a instalat la putere militar, cu tancul sau cu ajutorul maciucilor minerilor manipulati de liderii pisderisti....

    Au pisdereii metode de furat si luat puterea cu japca cat nu ne putem noi imagina.
  • +37 (41 voturi)    
    Da, Nicolicea, doar tehnic... (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:48)

    Observator roman [utilizator]

    ...dar chiar si un dobitoc ca tine intelege ca aceasta varianta "tehnica" nu va fi luata vreodata in calcul de frica sa nu zburati prin ferestrele parlamentului cu fotolii cu tot...
  • +19 (23 voturi)    
    Fanariotul Nicolicea (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:50)

    Frank777 [utilizator]

    si gasca de fanarioti de la PSD sunt sutinuti de Inalta Poarta. Isi bat joc si totusi nimeni nu a spus ca NU s-a explicat mai in amanunt ca numirea dnei SS este un afront la romani pentru ca A jignit pe romani aratand ca nici un roman nu este in stare de a fi priministru .A aratat ca romanii pot fi condusi numai de un musulman ca sa reuseasca sa aiba mai multi bani in buzunar. A jignit femeile romane aratand ca nici o femeie romanca nu este capabila sa fie priministru.A jignit romanii aratand ca primul ministru este un joker scos din buzunar de Dragnea care a indus in eroare electoratul in permanenta dand de inteles ca el va fi primul ministru.A jignit romanii care nu au fost condusi niciodata in istoria lor de un musulman si nici nu era momentul pentru ca dna SS nu a fost aleasa prin vot direct si nu a fost nominalizata in timpul campaniei electorale ca sa stie romanii pe cine voteaza si in contextul de mai sus este o tradare a intereselor nationale de o asa maniera incat nici macar creatorii codului penal nu au gandit o asa ticalosie.Si un amanunt.Cartitele serviciilor secrete straine infiltararte in aparatul statului roman nu actioneaza inainte.Actioneaza DUPA ce ajung in postul unde pot sa isi aduca la indeplinirea sarcina.Si poate fi numai o sinhura semnatura pe un sinur document.Atat.Si apoi se retrage lasand activistii de partind comentand ..nu am stiut trebuia sa ne spuna serviciile ...
    • -2 (2 voturi)    
      prostii (Miercuri, 28 decembrie 2016, 12:01)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Nu ma leg de prostiile insirate, dar in l. romanase spune "afrontul adus romanilor", nu "afront la romani"...
  • +24 (30 voturi)    
    ?? (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:50)

    nlln [utilizator]

    Cineva specializat in Drept Constitutional?
    Este legal acest "delir"?

    Eu inteleg ca:
    - totul se poate intampla dupa consultarea Curtii Constitutionale
    -daca propunerea este aprobata se organizeaza referendum

    A inteles cineva ca referendumul este optional?
    • +14 (18 voturi)    
      Da (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:29)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      A inteles Nicolicea ca e optional... vai de capu' lui.
  • +26 (30 voturi)    
    Nicolicea asta (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:51)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ar fi fost mai destept daca zicea si motivul suspendarii. Vad ca la noi se ia hotararea de suspendare, apoi se cauta motivul.
  • +18 (24 voturi)    
    Liniste (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:53)

    mircealun [utilizator]

    Liniste n-o sa aveti cu USR si Basescu in opozitie, cu jurnalisti din ce in ce mai puternici (exemplul Casa Jurnalistului)
  • +29 (33 voturi)    
    Cu riscul ca ma repet spun : Oamenii astia (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:53)

    Susufler0 [utilizator]

    sunt nebuni !

    Dar cat de valoroasa si de unica si de imposibil de inlocuit (pt PSD si pt tara) este aceasta doamna Shhaideh, de sunt in stare pesedistii sa-l suspende pe Iohannis doar ca sa o voteze Parlamentul PM si sa-i treaca si guvernul ?
    Si apoi sa-l lase pe Neamt sa revina in post la Cotroceni ! :)

    PS. Ce ma, n-aveti voturi sa-l demiteti ? Sau demiterea o lasati pt atunci cand veti vrea sa treceti legea amnistiei si gratierii ?

    PPS. Din afara stiti cum se vede ? Uite-asa : D-na Servil este singura care stie cifrul de la lacatele cu care sunt ferecate butoaiele cu lapte si miere pe care PSD-ul le-a promis romanilor, asa ca Dragnea e condamnat (pana cand o sa le afle) sa o faca Prim ministru pe ea si numai pe ea !

    PPPS. OAMENII ASTIA NU MAI AU SIMTUL RUSINII !
  • +22 (28 voturi)    
    Promit solemn (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:53)

    OvidiuTudor [anonim]

    Din 90 nu am mai fost in strada. Dar daca indrazneste PSD sa faca asta voi fi.

    Daca vreti suspendare, suspendati-l si mergeti pana la capat cu Shhaitech - dara daca va jucati cu Constitutia, voi fi in fata Parlamentului si eu.
  • +10 (16 voturi)    
    mai bine (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:54)

    zigot [utilizator]

    scoate-ti in strada muncitorii de la cs Calarasi(sunte-ti
    deputat de Calarasi) si impuneti-va punctul de vedere ca acum 26 ani, cand presedintele de onoare al psd avea si mineri si combinat siderurgic la calarasi;
    a-ti lichidat si siderurgistii si minerii, asa ca mama omida in ale justitiei -nicolicea- ce sa faca?
    distruge ce a mai gasit, dar cu tenacitate;
    iar o sa va rupeti gatul!
  • +13 (19 voturi)    
    tehnic.. (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:55)

    CRMS [utilizator]

    PM vostru nu o sa primeasca certificat ORNISS si sa vezi circ atunci.
    BTW, certificatul ORNISS se da pe functie nu pe persoana asa ca ceea a obtinut madam atunci cand a fost ministru nu are valoare pentru functia de PM.
  • +17 (21 voturi)    
    Practic (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:55)

    CoralMS [utilizator]

    Pot sa faca aceeasi manevra ori de cate ori nu au chef sa se supuna unei decizii a presedintelui votat. Il suspenda de forma, trec ce au de trecut cu Tariceanul lor, dupa care il scot pe presedinte din staza. Adica pe scurt il transforma in obiect de decor. Adica ne trezim cu doi presedinti manevrati de ei cum vor. Atunci noi de ce am mai votat la prezidentiale???
  • +16 (20 voturi)    
    e de luat in seama unul care se plimba (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:59)

    nick24 [utilizator]

    de la judet la judet si tot din 4 in 4 ani, din partid in partid

    Deci acum reprezinta PsD, UNPR, jud Mehedinti, Buzau sau Calarasi?

    iata ce mai zicea acum cativa ani:

    http://www.mediafax.ro/politic/biografie-nicolicea-propus-pentru-relatia-cu-parlamentul-adversar-politic-al-lui-ponta-in-2009-2011-12187603
  • +21 (27 voturi)    
    gunoaie psd-iste (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:02)

    ionilici89 [utilizator]

    "vrem linistie sa putem fura ca un an nu am putut misca prea mult din cauza lui ciolos, fiul lui soros".
  • +13 (17 voturi)    
    Sau mai simplu: faceti alta propunere! (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:07)

    Boham [utilizator]

    PSD nu vrea liniste, pace, armonie in societatea romaneasca, ei doar clameaza ca vor asta dar de fapt PSD si Antena 3 vor scandal pt ca altfel nu ar face audienta plus ca ar trebui sa puna in practica niste promisiuni electorale care sunt imposibil de pus in practica si atunci au nevoie sa dea vina pe cineva
  • +8 (12 voturi)    
    Alternativ (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:09)

    Ionut F. [utilizator]

    Il ducem pe Nicolicea in Corea de Nord. Numarul 2 in partid, responsabil cu mazilirea dusmanilor lui Kim.
  • +8 (12 voturi)    
    Bun venit in (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:14)

    Zummm [utilizator]

    Balcani...
  • +11 (15 voturi)    
    Do it man? (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:17)

    moka [utilizator]

    De ce ar vrea un om/partd normal la cap sa faca asa ceva? Se cramponeaza oare psd-ul intr-un singur om?
    Este Sevil asa de importanta?
    • +7 (11 voturi)    
      pentru Dragnea (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:55)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui moka

      se pare ca este vitala, nu doar importanta. Oare de ce?
      • +4 (6 voturi)    
        Pentru ca (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:57)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui revo

        este sigur ca nu o vrea nimeni si ca nu poate fi acceptata din motive de securitate nationala.
    • -9 (9 voturi)    
      au renuntat la Dragnea deja (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:17)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Sevil e al doilea om, dar Iohanis se incapataneaza ca un magar ce e. Nu va nominaliza nici un premier propus de PSD, dupa ce va cantari cu grija ambele variante.
      • +3 (3 voturi)    
        Mafalda de PSD.. (Miercuri, 28 decembrie 2016, 7:18)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        ...esti tu bai?

        De fapt eu cred ca este al 10-lea!
        Si la Ponta au renuntat si la Iliescu, ....

        Pe bune, aum ca tot n-au alta varianta decat o turcoaica, presupun ca PSD-ii vor pune ministrii homosexuali, ministrese lesbiene, etc...asta ca sa arate ca nu sunt traditionalisti ci foarte 'toleranti' si sa ne dea in gat, noua, celorlalti care ii acuzau de intoleranta ortodoxa.

        Mai greu cu votantii lor, super ortodocsi si cu aliatii lor din '90, BOR adica.
      • +1 (1 vot)    
        magar (Miercuri, 28 decembrie 2016, 12:05)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        Magar esti prost-crescutule...
  • +31 (43 voturi)    
    tot tehnic (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:19)

    middle_brick [utilizator]

    putem iesi in strada in toate orasele tarii astia 80% care nu si-au exprimat punctul de vedere, putem cere alegeri anticipate, putem arunca la gunoi PSD-ul cu tot cu Nicolicea acolo unde le este locul.
    • +6 (20 voturi)    
      Pai (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:38)

      ArkadeArk [anonim] i-a raspuns lui middle_brick

      poate ar fi trebuit sa iesi la vot atunci cand au fost alegerile, adica in 11 decembrie.

      Daca nu ai iesit, te rog sa iti tii opiniile pentru tine. Ai avut sansa sa vorbesti si ai tacut.
      • +4 (12 voturi)    
        Corect (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:41)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

        Acum degeaba vorbeste.
    • -1 (15 voturi)    
      Prezumi gresit (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:59)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Prezumi gresit. Aia care aveau o problema cu PSD-ul chiar au votat. Au votat impotriva PSD-ului nu pentru ceilalti, evident ... ca ceilalti n-au avut nimic: nici program nici lideri. Aia care au stat acasa sunt cei care chiar vad ca Romania a devenit sau e pe cale sa devina un stat securistic in care cetateanul si optiunile sale sunt chiar dincolo de ultimul loc in ierarhia prioritatilor. Ei sunt ica neconvinsi pentru ca propaganda Binomului cu "coruptii" inca functioneaza. Cu directia asta, data de Binom, Romania e in situatia in care "democratia" dinainte de '89 poate fi considerata reper moral fata de ceea ce se prefigureaza.
      Asa ca nu fi prea sigur de ceea ce vrea populatia. Ai fost surprins si la alegerile astea; daca se fac din nou alegeri, s-ar putea sa vezi PSD-ul la 60% singur.
    • +3 (15 voturi)    
      ! (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:35)

      CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      Aia 80% sunt doar niste pacalici buni in fata tastaturii pe Facebook. Nu avem nevoie de putori care nu au chef din motive "hipsteresti" sa iasa la vot. Sa taca, nu au fost la vot, nu au dreptul sa se planga acum ca le pune Dragnea Teleormankistan genunchiul pe grumaz.
    • -6 (6 voturi)    
      cei 80% sunt PSD-isti (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:18)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui middle_brick

      in caz ca nu stiai
  • +22 (32 voturi)    
    Vai , da' bastept mai e Nicolicea asta ... (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:19)

    blackarrow [utilizator]

    pai daca in 30 de zile dupa ce propunerea de suspendare e aprobata trebuie organizat referendumul , ce tot vorbeste de revocare ??? el crede ca se joaca cum vrea cu prevederile constitutiei ? automat ar trebui sa se revoace si guvernul, nu ,pt. ca se recunoaste astfel ca presedintele nu trebuia suspendat ,ad initio, deci nici guvernul nu are ce cauta pe pozitii ,
    .dar nu m-as mira , in Romania orice e posibil
  • +30 (42 voturi)    
    Tehnic vorbind (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:22)

    Frank777 [utilizator]

    Nicolicea este un individ periculos care cunoaste vulnerabilitatile democratiei si statului roman si care ofera scenarii care arata ca PSD este creatorul acestor vulnerabilitati de care nu se sfieste sa faca uz si asemena scenariului suspendarii din 2012 arata ca Romania sta pe o legislatie creata de activistii PCR si ai securitatii inca din anii 90 urmand a fi folosite la nevoie.Asemenea unor cartite infiltrate in aparatul guvernamental.Se demonstreaza ca Romania in calitatea de aliat NATO poate ca tehnic sa aiba in 24 de ore un presedinte dictat de la Moskova via Damasc.La celalalt capat analistul de Cosmin Gusa cel prea mult umblat la Moskova ne spune pe postul tv ca Hezbolah este greu de categorisit ca fiind terosista si este vorba maidegraba de o interpretarea a Coranului.....Toate astea ne arata ca romanii au dusmanii instalati in cele mai inalte functii in stat .In caz ca se intampla asa ceva presedintele trebuie sa suspende Constitutia si sa aresteze Parlamentul pentru Inalta tradare.Poporul va iesii in strada si in sfarsit Revolutia de la 1989 isi va finaliza obiectivele.Gonirea PCR de la putere.
  • +27 (37 voturi)    
    tot tehnic (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:23)

    om simplu din multime [utilizator]

    nato si sua pot anula amplasarea de forte nato si americane in ro.
    deasemenea pot stopa cooperarea cu ro, din motive de securitatea informatiilor.
    fara explicatii, cam ca herr joahanis.
    iar johanis, o poate delega pe sevil sharada sa participe la adunarile ue. asa, sa vada tot boboru cum e primita acolo.
    bine'nteles dupa anularea suspendarii. :-))
    si ma mir ce ar avea de zis presedintele marii adunari nationale a ue, ala mic si urat, slitz sau schultz...sau cum l'o chema.:-)
    sau prietenu' lui ghitza si tonta, toni blaig.

    apropo, a disparut ghitza, iar la otv-ul patronat se tace ca porcu in papusoi. in schimb, colegii de la varan sunt f. ingrijorati c'ar putea ajunge in aceiasi celula cu felix. :-))
  • +35 (39 voturi)    
    Deci, il suspendam pt cateva zile pe presedinte.. (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:32)

    Andradda [utilizator]

    ...si dupa aceea ne razgandim pt ca, intre timp, ne rezolvam problemele cu justitia.
    Biet popor roman, ai ajuns la judecata unor specimene ca Dragnea, Tariceanu si Nicolicea.
    • +3 (11 voturi)    
      hahaha (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:28)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      cum zicea jiji bekalezu: ha ha lere !
      apropo, jiji l'a facut cu ou si otzet, cu multa manie, pe nicu dracnea, din fotoliul de la palat.
      emisiunea in direct a prins'o,
      la reluari, n'au mai dat'o, au dat alte balmajeli ale lui jiji.
      curat murdar.

      deci, niste ha ha lere !! :-)
  • +16 (20 voturi)    
    tehnic vorbind . . . . (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:37)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ordinea Constitutionala este pusa in pericol in Romania de niste aventurieri politici condamnati definitiv de justitie sau cu dosare penale in derulare. In astfel de situatie iata ce spune Constitutia Romaniei: ARTICOLUL 118
    (1) Armata este subordonată exclusiv voinţei poporului pentru garantarea suveranităţii, a independenţei şi a unităţii statului, a integrităţii teritoriale a ţării şi a democraţiei constituţionale. Domnilor generali cititi bine acest articol din Constitutie si nu va limitati doar la a purta lampasurile pantalonilor pe coridoarele ministerelor pentru ca sunteti datori acestui popor!
  • +20 (24 voturi)    
    Tehnic ce faceti la o revolutie din senin ? (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:45)

    bran [utilizator]

    Tehnic Ceausescu se credea invincibil si tot tehnic a murit -impuscat . Aveti grija pe acolo prin Parlament ce faceti . Puteti disparea tot tehnic , la fel cu cel pe care l-ati impuscat in decembrie !
    • -6 (6 voturi)    
      propui o lovitura de stat? (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:20)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui bran

      Tehnic asta e!
  • +17 (21 voturi)    
    o solutie f f buna (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:51)

    stanescu [utilizator]

    ce se poate aplica de fiecare data cand presedintele vrea sa se opuna unei legi sau vrea sa o conteste la curtea constitutionala .
    il suspendam , presedintele interimar aproba ce vrea parlamentul psd , apoi il punem inapoi pe presedintele ttitular .

    si tot asa , de cel putin 5 -6 ori pe an.

    mai sunt multi juristi la fel de destepti ca Nicolicea prin PSD ?
    • +10 (12 voturi)    
      Adevaratii juristi sunt cei (cativa) din Italia (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:59)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui stanescu

      ...care stiau ca e doar o chestiune de timp pana cand vor fi asasinati si totusi au ramas pe baricade. Vezi cazurile Falcone si Borsellino!
      Ai nostri sunt doar marionete!
  • +18 (24 voturi)    
    Tehnic.. (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:57)

    Fantoma [utilizator]

    ...Nicolicea e un descreierat care ar trebui internat...
  • +11 (15 voturi)    
    Nostalgia dictaturii (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:09)

    motanul_gri [utilizator]

    Sa suspendam Presedintele o luna-doua, timp in care sa punem in toate functiile de decizie din administratia publica numai tovarasi de nadejde de partid. Apoi sa ne subordonam mass-media, Politia, tribunalele, parchetele...

    Suna cunoscut? Toate acestea s-au petrecut deja in tara de suflet a multor pesedisti: Turcia.

    Cu oameni ca Nicolicea la conducere, Romania este pandita de pericolul erdoganizarii.
  • +7 (13 voturi)    
    Acest Nicolicea habar n-are (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:45)

    Sparafucile [utilizator]

    Ce ? Ca odata declansata procedura suspendarii presedintelui ea nu mai poate fi resetata sau revocata . Ci trebuie obligatoriu parcursi toti pasii ei . Deci , inclusiv referendumul . Numai ca Nicolicea mai scapa din vedere ceva : Curtea Constitutionala si-a recapatat dreptul - care-i fusese retras la puciul din 2012 , prin ordonanta de urgenta - de a judeca hotaririle Parlamentului . Acea hotarire de revocare, a Parlamentului , invocata de Nicolicea ar fi judecata de CCR , care , cum este si firesc , ar declara-o neconstitutionala fiindca nu este prevazuta in Constitutie posibilitatea revocarii hotaririi de suspendare a presedintelui .
  • +11 (15 voturi)    
    nu asa, ba (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:51)

    revo [utilizator]

    noi vrem planul pe zile si pe ore. Ce mama dracu, n-ati invatat de la profesorul vostru, Varanu? Pai ce, ne jucam aici?
    Hai, prezentati desfasuratorul pe ore si responsabilu cu aducerea la indeplinire! Nu mai pierdeti timpul, dati fuguta la Halene, la GuitaTV, ca va asteapta oamenii aia.
  • +9 (13 voturi)    
    tot tehnic vorbind (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:48)

    g01an [utilizator]

    tehnic vorbind, Nicolicea ar trebui institutionalizat si tot tehnic vorbind in altfel de institutie.
  • +10 (14 voturi)    
    Tot tehnic vorbind (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:54)

    John M. [utilizator]

    va rugam sa faceti exact asa si noi venim direct cu buldozerele si daramam sandramaua pe voi ca probabil are ceva blestem in ziduri sa adaposteasca numai idioti atata timp cat sta in picioare.
  • +10 (10 voturi)    
    Bhahahahaha ... (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:38)

    za-k [utilizator]

    cascadorii risului varianta Dragnea, puppet Nicolicea :)
    Tot zicea Dragnea ca vrea sa vada oameni zimbind pe strada, se pare ca lucreaza sistematic la asta.
  • +13 (13 voturi)    
    Zii securist si dai pace (Marţi, 27 decembrie 2016, 23:43)

    Miky113 [utilizator]

    Ce a fost in strada dupa Colectiv, o sa fie nimica toata ;

    Iaca incercati marea cu degetul, sa vedeti daca nu va degereaza altceva?!? !!!
    Nu o sa fie zambetul vostru : 486 sau cati ati mai ramas !
  • +8 (8 voturi)    
    tehnic e posibil cum ati facut si la revolutie (Miercuri, 28 decembrie 2016, 0:57)

    Coco Whistle [utilizator]

    si la mineriade, etc...oameni buni eu zic ca trebuie sa ne organizam ca de astia nu mai scapam decit cind pleca cu picioarele inainte si nici atunci. cum a ajuns ilici sa aiba un al 3-lea mandat? tehnic a fost posibil.
  • +7 (7 voturi)    
    Astia (Miercuri, 28 decembrie 2016, 2:16)

    raducutu [utilizator]

    Sunt imbecilii alesi de un popor cretinizat...no comment!
  • +5 (5 voturi)    
    Ai curaj s-o faci? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 6:29)

    Rindea [utilizator]

    Eugene, fa-o, vreau sa vad daca ai sange sa faci ceia ce spui:
    sa-l suspendezi pe Iohannis in Parlament, sa pui guvernul, apoi sa revoci hotararea de suspendare si nu mai faci referendumul de demitere.
    Hai, treci la treaba cacacea.
  • +3 (3 voturi)    
    niculisme (Miercuri, 28 decembrie 2016, 9:25)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Adica sa se eludeze provizoriu Constitutia, ca legea primarilor non-psd?
  • 0 (2 voturi)    
    Hopa (Miercuri, 28 decembrie 2016, 10:10)

    Vasylica [utilizator]

    Fact:
    - majoritatea celor de dreapta nu s-a prezentat la vot
    - PSD+ALDE au obtinut peste 55%
    - noi acum facem ciocu mic si inghitim sau plecam din tara

    In conditiile date, daca as fi Iohannis, si PSD ar face o mizerie gen Suspendare- anulare Suspendare atunci eu mi-as da demisia pentru ca asta merita poporul roman in actualul context.
  • +1 (1 vot)    
    La tâmpenii si prostii... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:26)

    Olyx [utilizator]

    nu va intrece nimeni. La guvernare in folosul ceteanului, sunteti intrecuti de toata lumea...
  • +1 (1 vot)    
    CONDAMNAT (Miercuri, 28 decembrie 2016, 13:26)

    andrei63 [utilizator]

    Este fara cuvinte si in spiritul PSD. NOI vrem puterea , nu conteaza cum si mai ales pentru PSD nu conteaza LEGEA ,LEGEA SUNTEM NOI.