Andreea Paul: PNL este partidul parlamentar in care nicio femeie nu conduce o comisie parlamentara

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 12:59 Actualitate | Politic

Andreea Paul
Foto: Agerpres
Prim-vicepresedintele Organizatiei de Femei a PNL, Andreea Paul, spune ca PNL este partidul parlamentar in care "nicio femeie nu conduce o comisie parlamentara" din cele noua atribuite la nivelul Parlamentului, informeaza Agerpres.

"PNL este partidul parlamentar in care nicio femeie nu conduce o comisie parlamentara, din cele noua comisii atribuite: 4 la Camera Deputatilor si 5 la Senat, desi 16% dintre alesii parlamentari liberali sunt de genul feminin (jumatate din tinta asumata public inainte de alegeri). PSD are, USR are, chiar si UDMR a ajuns sa aiba doamne parlamentare care conduc comisiile de specialitate ca presedinte. Organizatia de Femei a PNL nu poate fi de acord cu o abordare atat de grav dezechilibrata", sustine aceasta intr-un comunicat de presa.

Andreea Paul considera ca femeile din PNL trebuie sa fie pretuite pentru munca si competenta lor reala.

"Suntem partidul care a initiat proiectul de lege pentru egalitatea reala de sanse intre femei si barbati la accesul in functii publice si este inadmisibila aceasta eroare. Vorbele trebuie obligatoriu dublate de fapte. Este de neinteles o astfel de eroare cand lider interimar si de grup parlamentar este tocmai o femeie si te-ai astepta la prevalarea criteriului meritocratiei pe care il clamam mereu. De ce nu se intampla asta? Din cauza fricii de competitie", afirma aceasta.

Prim-vicepresedintele OFPNL adauga ca "fuga de competitie interna a adus caderea PNL".

"Liderii slabi evita concurenta prin anularea competitiei, acorda stimulente pentru a redistribui putina putere politica pe care o au, mai curand decat pentru a produce putere noua de opozitie. Ei au favorizat caderea PNL, status quo-ul, si nu ceea ce e nou, competitiv in fata electorilor. Dar tot PNL poate induce schimbarea, solutii la dilemele politice, parlamentare, economice si sociale aparute prin alegeri interne urgente si prin asumarea reala a meritocratiei, a egalitatii de sanse si a concurentei pentru ca PNL sa redevina competitiv politic si electoral. Pasivitatea membrilor liberali care vad si inteleg realitatea nu este o solutie. Reactivarea miscarii liberale trebuie sa inceapa chiar acum, cu argumente si cu fapte", conchide Andreea Paul, potrivit sursei mentionate.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3281 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    nimic (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:18)

    florin.florinstanescu1260548298946 [utilizator]

    blestemata de corectitudine politica!
    • 0 (0 voturi)    
      Ghinion (Luni, 26 decembrie 2016, 11:50)

      marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui florin.florinstanescu1260548298946

      Sa zica mersi astia ca au intrat in parlament, nu sa mai aiba si pretentii la femei-presedinti de comisii. In 4 ani vor ajunge la groapa de gunoi a istoriei, alaturi de PNTCD, PNG, PPDD si alte deseuri politice.
  • +5 (11 voturi)    
    Constatare (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:26)

    taticutu [utilizator]

    Ce tare vine PDL-ul din spate !
  • +10 (12 voturi)    
    doamne la PNL (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:28)

    XXXXL [anonim]

    toata stima pentru oamenii buni din PNL ...

    dupa dublul dezastru suferit, mai vorbiti si de conduceri de comisii... o sa va destramati de tot cat de curand....
    curatati-va de jigodii...
  • +8 (16 voturi)    
    oooof! (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:34)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Ne-am saturat de fitele voastre....
    ...si de blaturile din Parlament si de la A3...

    Uniti-va cu Basescu si faceti opozitie...
  • +12 (16 voturi)    
    so what? (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:37)

    rco [utilizator]

    atata disperare cu principiul asta...

    din punctul meu de vedere, cei mai capabili ar trebui sa conduca, ca-s toti barbati, sau doar femei, ce importanta are ?!
  • +9 (11 voturi)    
    Ma mir (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    La câte infiltrate care au distrus PNL sunt, ma mira ca nici una nu a fost trimisa cu misiunea de a face „opozitie” in parlament!
    • +3 (3 voturi)    
      Ziceai....... (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 17:06)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      .... o pozitie ??????
  • +11 (13 voturi)    
    Nu inteleg (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:49)

    LiviuV [utilizator]

    Pai presedinta a fost o femeie, presedinta interimar o femeie...deci cine decide ce si cum?

    Sunt misogin daca spun ca nu se inteleg femeile intre ele?
  • +13 (15 voturi)    
    Competenta sau sex? (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:52)

    AdrianBorza [utilizator]

    Poate e cazul ca pozitiile sa fie ocupate doar dupa competenta, caz in care sexul nu conteaza, nici varsta, religia, rasa sau orice altceva. Doamna vrea sa spuna ca niste barbati mai putin competenti au functii pe care nu le merita? Atunci sa o spuna direct, cu nume si explicatii clare.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai...sa-l intrebe (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 14:13)

    eek [utilizator]

    .. pe prim-vicepresedintele Organizatiei de Barbati a PNL de ce nu-s femei in conducerea vreunei comisii...
    right?!
  • +9 (9 voturi)    
    femeie (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 15:09)

    ofsenita [utilizator]

    Adevarat, asta in conditiile in care a fost condus de o femeie si a pierdut catastrofal alegerile si este condus de o femeie. Dar care-i de fapt scopul asertiunii? Nu sunteti aleasa!!??
    • +5 (5 voturi)    
      pai sa vedem ce avem pe-aici: (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:35)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui ofsenita

      Gorghiu, Turcan, Anastase, Paul Vass, Pocora,...
      Mai aveti si alte vedete?
      • +8 (8 voturi)    
        eeee (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 18:25)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Andreea ex VASS este x 3:
        - femeie, deci discriminata
        - doctor in economie ce nu face diferenta intre procente si puncte procentuale
        - mama eroina ce-si programeaza, cica, nasterea, ca sa nu lipseasca de la munca
  • +6 (12 voturi)    
    Vorba turcului Herr Dogan: (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:34)

    Miky113 [utilizator]

    "Femeile sa aiba "multa treaba" la maternitate !"

    La criza demografica ce ne paste de Pasti, doar pocaitii si altii "stiti voi care", mai fac peste 3 urmasi.

    Oare in ce se masoara energia : in kiloVorbe() ?
    kV=kWh conform diplomelor Andeeeelor blonde.

    Mare mirarea n-ar fi sa revendicati si functia de Papa !!?
    Aveti voi mutra de locomotiva ?

    Ca sa nu va fie cu suparare intrebarea:
    primiti cu uratul: "inapoi la cratitza" ?!
  • +1 (1 vot)    
    parere (Duminică, 25 decembrie 2016, 19:22)

    mecu49 [utilizator]

    Raspunsul trebuie sa al stiti singura!
    Punind pe liste femei tate,fara nimic de zis si facut,nu puteti avea pretentii!Bine v-au facut!Nici pe liste nu trebuiati puse!
    Dar meteahna e generala si nu permite ca sa fie pusi pe liste oameni competenti,cu experienta,profesionala,familisti,moralisti,care sa faca cinste romanilor pentru care sint dusi in parlament!
    Dar legea facuta de voi incompetentii va joaca feste si voua,ca pavoazati parlamentul mereu cu insi de teapa voastra iar tara va merge tot rau din cauza voastra care umblati numai dupa averi!