UPDATE Klaus Iohannis si Sevil Shhaideh au vorbit la telefon si se vor vedea saptamana viitoare - surse/ Iohannis ar fi spus despre propunere ca este "foarte buna"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2016, 17:11 Actualitate | Politic

Iohannis si Shhaideh
Foto: Colaj foto
Klaus Iohannis a discutat cu Sevil Shhaideh, propunerea PSD-ALDE de premier, la  telefon dupa ce a sustinut declaratia de presa de joi si ar urma sa se vada cu aceasta saptamana viitoare, au precizat surse politice pentru HotNews.ro.

Shhaideh a fost sunata de pesedintele Klaus Iohannis joi dupa-amiaza, dupa ce a avut declaratia de presa ca urmare a finalizarii consultarii cu partidele politice.

Iohannis a declarat joi ca va face un anunt cu privire la nominalizarea de premier dupa Craciun.

Potrivit surselor citate, seful statului a fost surprins de propunere atunci cand i-a fost facuta, insa ar fi afirmat despre aceasta ca este o propunere buna.

In ceea ce o priveste pe Shhaideh, Dragnea i-ar fi facut propunerea luni, propunere care a surprins-o.

Liviu Dragnea nu crede ca presedintele Klaus Iohannis va refuza propunerea de premier inaintata de PSD si Alde, notand ca seful statului a vorbit despre  "constituirea unei majoritati largi" in Parlament.

Intrebat de ziaristi daca ar putea aparea surprize in desemnarea primului ministru, Liviu Dragnea a raspuns: "Am ascultat cu atentie. Dl presedinte a mentionat foarte clar constituirea unei majoritati largi care sustine aceasta propunere nu ar avea sens sa faca alta propunere".

Acesta a precizat ca PSD, ALDE si UDM erau pregatiti pentru aprobarea noului guvern in 48 de ore.

"Noi la parlament ne-am organizat ca in 48 de ore finalizam toate procedurile. Noi eram pregatiti azi pentru audierea ministrilor, imi pare rau ca nu a fost facut anuntul azi" dar "fiecare cu ritmul lui", a comentat Dragnea, care a lansat si un avertisment la adresa guvernului: "Sa nu mai fie atata agitatie cu unele proceduri de angajare prin ministere".

Liviu Dragnea a reafirmat ca obiectivul PSD este ca noul guvern sa fie investit pana la finalul anului, astfel incat bugetul sa poata fi aprobat pana la 15 ianuarie.

Victor Ponta: Am primit de la SRI o nota care confirma ca nu exista informatii privind probleme de siguranta nationala legate de Sevil Shhaideh
Fostul premier Victor Ponta afirma, intr-o postare pe Facebook, ca inainte de a o numi pe Shhaideh secretar de Stat la Ministerul Dezvoltarii a solicitat si a primit de la SRI o Nota prin care se confirma faptul ca nu exista informatii privind probleme de siguranta nationala sau de incalcare a legii legate de aceasta.

In plus, "la momentul desemnarii doamnei Shhaideh pentru functia de Ministru al Administratiei si Dezvoltarii Regionale ( in 2015) am parcurs aceeasi procedura si am primit acelasi raspuns / altfel nu as fi facut propunerea iar Dl Klaus Iohannis ( care primea exact aceleasi materiale ca si mine) nu ar fi emis decretul de numire in functie", afirma Ponta.

Acesta precizeaza ca nu cunoaste detalii referitoare la cazul concret al acordarii cetateniei romane pentru sotul lui Sevil Shhaideh. "Stiu insa cu siguranta ca decizia Comisiei din cadrul Ministerului Justitiei ( formata din magistrati) se ia DOAR DUPA primirea unui aviz de siguranta nationala de la SIE si SRI", sustine acesta.

In opinia sa, Klaus Iohannis a amanat decizia de desemnare lui Sevil Shhaideh "nu din cauza unor informatii de la Servicii - ci din motive pur si simplu politice!"

Victor Ponta ii cere lui Klaus Iohannis sa respecte votul alegatorilor si sa numeasca premierul propus de PSD si ALDE sau sa plece: "Acum Poporul a votat ca PSD si ALDE sa formeze viitorul Guvern! Respecta aceasta decizie sau pleaca - te asigur ca nu se vor strange sa te regrete mai mult decat cei 10 oameni care s-au strans ieri pt Dacian Ciolos!".


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

20062 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    BOR ul n are opinie ? (Joi, 22 decembrie 2016, 17:20)

    un domn [utilizator]

    ei se bagau in seama intotdeauna sau sunt falanga P$D - divina ?
    Apai...un sustinator al Cracanatului si direct al descreieratului bashar..NU avem nevoie !

    Dancu Premier - Ciolos vicepremier ! - Ultima Oferta pentru Dragnea ininte de a iesi in strada
    • -8 (14 voturi)    
      Ce Dancu, Firea (Joi, 22 decembrie 2016, 19:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      are experienta
    • +2 (4 voturi)    
      Trebuia.... (Vineri, 23 decembrie 2016, 11:34)

      chinezu81 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa iesim la vot, nu in strada. Daca rezolvi totul cu strada se numeste anarhie si arunca tari in razboaie civile...vezi tot ce a insemnat primavara araba, inclusiv Siria.
  • +11 (27 voturi)    
    ----- (Joi, 22 decembrie 2016, 17:42)

    FranciscMay [anonim]

    Sper sa nu o numeasca ...
    • +3 (5 voturi)    
      daca (Vineri, 23 decembrie 2016, 10:44)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui FranciscMay

      are unda verde de la servicii, sri si sie, nu are niciun motiv real sa nu accepte nominalizarea sevilei.
      daca si justitia isi face treaba mai repede si il vedem cu catuse pe livache, atunci inca mai avem sperante.
  • -15 (43 voturi)    
    O decizie înțeleaptă ar fi (Joi, 22 decembrie 2016, 17:49)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    desemnarea cât mai rapidă a premierului și formarea unui guvern până la finalul anului. Disputele și certurile chiar nu-și au rostul.
    • +1 (15 voturi)    
      De ce? (Joi, 22 decembrie 2016, 19:44)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      Vrei să-ți taie salariul minim ? Și cele 100 de taxe?
    • +7 (17 voturi)    
      si daca e la 5 zile dupa sfarsitul anului ce e? (Vineri, 23 decembrie 2016, 0:32)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      e vreo sarbatoare musulmana si Septel Menzel nu poate lucra? Romania are guvern
    • +3 (5 voturi)    
      da' unde (Vineri, 23 decembrie 2016, 10:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      va grabiti?
      care-i smecheria zorului asta?
      ii e frica condamnatului penal sa nu-l inchida pentr-o bombonica?
      nu veniti cu argumentul bugetului ca nu tine.
  • +14 (26 voturi)    
    nici securistii n-au stiut pe cine propune dragnea (Joi, 22 decembrie 2016, 18:07)

    miss sloane [utilizator]

    cat de tare e asta?
    • +9 (15 voturi)    
      alde alde (Joi, 22 decembrie 2016, 19:04)

      Crist y [anonim] i-a raspuns lui miss sloane

      Cam ce fata au facut cei doi de la alde, in dreapta si stanga lui dr.acnea la Cotroceni cand acesta a pronuntat numele d-nei ca PM????Oricum si la primele declaratii pareau nauci....
  • +13 (45 voturi)    
    Musulman care conduce un popor de...Crestini (Joi, 22 decembrie 2016, 18:10)

    Kivek [utilizator]

    asa se intampla cand 3 milioane de psneionari, asistati social si alte vietati voteaza cu PSD.

    PSD are doar 3 milioane de voturi dar pt ca foarte puniti au iesit la vot asta inseamna 45% si uite asa a ajuns un taran ca Dragnea sa isi bata joc de Romania si de toti romanii.

    Astazi mi-e rusine ca sunt roman.
    • -13 (31 voturi)    
      avem presedinte luteran (Joi, 22 decembrie 2016, 19:27)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      deci suntem obisnuiti.
      • +16 (26 voturi)    
        Luteranii sunt crestini, (Joi, 22 decembrie 2016, 21:20)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Se inchina la Cristos si la Sfanta Cruce
        Iar tu esti un incult daca nu stii nici macar atata lucru. Mai si semnalizezi.
    • -8 (28 voturi)    
      Si ce te face sa crezi... (Joi, 22 decembrie 2016, 19:31)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ...ca daca si ceilalti ar fi iesit la vot, ar fi votat impotriva PSD? Voi spuneti ca cei ce n-au votat sunt prosti si nesimtiti, dar si ca numai prostii voteaza PSD.
      • +6 (8 voturi)    
        schimba mult optica (Vineri, 23 decembrie 2016, 9:36)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        e o diferenta mare in a sti ca unii dintre romani au votat si simpatizeaza hotii,
        sau daca majoritatea ar empatiza cu hotii.
        In acest cAz ar trebui sa schimbi optica daca vrei sa mai traiesti in zona, adica : SA TE APUCI SI TU DE FURAT sau sa parasesti zona.
        Pe de alta parte daca numarul hotilor e majoritar, incep sa se fure intre ei. Cand paduchii se inmultesc necontrolat, gazda moare si odata cu ei si daunatorii...
      • +4 (6 voturi)    
        e dovedit stintific ca P$Dist (Vineri, 23 decembrie 2016, 9:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

        inseamna ca esti prost sau proasta
        • +3 (5 voturi)    
          si hot, si obraznic, si mincinos (Vineri, 23 decembrie 2016, 10:40)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          o multime de calitati si insusiri remarcabile. Ce sa mai vorbim: o noua rasa de oameni rasati!
    • +13 (19 voturi)    
      asa e cu democratia (Joi, 22 decembrie 2016, 20:32)

      pantelimon12 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Cei care nu au iesitla vot au aprobat decizia celor care au votat. Nu sunt nici superiori, nici neutri, pur si simplu au fost de acord sa decida altii in locul lor. Ceea ce s-a si intamplat. Democratic si constitutional.
      • +1 (3 voturi)    
        e imposibil (Vineri, 23 decembrie 2016, 10:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui pantelimon12

        sa fi aprobat deciziile celor care au votat.
        insa, intotdeauna absentii de la vot pot fi considerati adeptii invingatorilor. tacit vorbind.
        prin urmare nu au de ce sa caraie impotriva castigatorilor alegerilor.
  • +26 (40 voturi)    
    saraca de ea (Joi, 22 decembrie 2016, 18:38)

    revo [utilizator]

    Pe romanialibera.ro se scrie ca Dragnea si Tariceanu fac impreuna guvernul, fara ca doamna sa participe macar de forma! Deci nici n-o primesc sa stea si ea pe un scaun acolo, ca nici vorba de consultat in privinta echipei de ministri si secretari. Nu le mai pasa de nimic, de imagine, de ce zice lumea, ei zburda in lumea lor virtuala! Doamne, abia astept sa li se ia curentul si sa cada brusc in lumea reala.
    Oare or lasa-o la discutiile cu Iohannis?
    • -9 (25 voturi)    
      daca scrie pe romanialibera.ro (Joi, 22 decembrie 2016, 19:29)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui revo

      sunt sigur ca e adevarat!!
      • +9 (13 voturi)    
        am indicat sursa informatiei (Joi, 22 decembrie 2016, 22:53)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        pentru ca doritorii sa citeasca tot articolul cu ochii lor. Dar, de unde nu, nici Dumnezeu nu cere.
      • +1 (3 voturi)    
        stii (Vineri, 23 decembrie 2016, 10:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        bine ca asa e.
        ce alt motiv ar fi avut livache s-o puna prim ministru?
    • +8 (14 voturi)    
      Cică o întreabă (Joi, 22 decembrie 2016, 19:41)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      cum face cu MTO-ul ăla pe 2017.
      • +2 (6 voturi)    
        Cui ii pasa de MTO in Romania? (Joi, 22 decembrie 2016, 22:46)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        de aceea striga toti pretinsii nostri politicieni ca nu mai este nevoie de el.
  • +11 (17 voturi)    
    O fi buna (Joi, 22 decembrie 2016, 18:49)

    Unu_de_pe_net [utilizator]

    Da' la CJ Ctza
    Sper sa se gandeasca bine. Din pacate vai de el ce optiuni I se dau !!!
  • +11 (23 voturi)    
    Ne-au vandut tara (Joi, 22 decembrie 2016, 19:06)

    Fane Babanu [utilizator]

    Asta este vointa celor care au votat cu PSD. Vai de mama lor. Ce am zis eu? PSD face alianta cu UDMR si s-a adeverit. Am ajuns sa fim condusi de interpusi , de marionete, mai rau ca pe vremea fanariotilor. Treziti-va. Nu mai fiti creduli. PSD si aliantele lor vor vinde tara pentru interes propriu. Vadim Tudor era nebun dar era nationalist
  • +6 (12 voturi)    
    Totusi Saideh stie care e programul de guvernare? (Joi, 22 decembrie 2016, 19:16)

    transalpinarum [utilizator]

    /// spunea ca numai cine a lucrat la programul de guvernare il poate aplica. Pai stie madam care e programul? A lucrat la el?

    Johannis a zis de complezentza ca e o 'propunere buna'. Daca nu confrunta ///, atunci e pierdut. O sa taca (asta nu e nimic nou) si o sa inghita 3 ani. Dupa care auf wiedersehen inca un mandat.
    • +8 (12 voturi)    
      aia cu 'lucreaza la program' e o minciuna (Vineri, 23 decembrie 2016, 0:29)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      la ce program sa lucreze cand tot asa zisul program PSD e o adunatura de minciuni si exagerari de circ.
      nici nu stie daca o numeste, n-are acces la date
  • +4 (14 voturi)    
    Servil e vulnerabila: (Joi, 22 decembrie 2016, 19:55)

    Miky113 [utilizator]

    la nicushori:
    -Nicusor Constantin-escu
    -Nicusor Mazare, imperatore ov Mamaia Klub's
    -Nicusor Dragnea
    -Nicusor Nicoliceeea
    -nicusor banicioiu
    -nicusor vacaroiu
    -nicusor Ghita
    -nicusor CTP(nu ziaristu inginer, ci ingineru motociclist)
    -Micusor Ponta
    -mikulas Trajane Elleno
    -Nicusor Dan
    -....
  • +8 (12 voturi)    
    A raspuns "ayatolahul"Dragnea nu Servil Geambec (Joi, 22 decembrie 2016, 20:06)

    Plagarus [utilizator]

    Au acelasi timbru vocal, asa ca presedintele,doar a crezut ca vorbeste cu aleasa PSDeilor.
  • -5 (11 voturi)    
    am încredere în sursele HN (Joi, 22 decembrie 2016, 20:19)

    Mazeta [utilizator]

    Ele au anunțat că propunerea va fi Dâncu.
    • +2 (4 voturi)    
      niet (Vineri, 23 decembrie 2016, 10:59)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ciolos, de 2 ori si avem anticipate.
      pana atunci functionam tot pe guvernul actual.
      poate-l si piteste prin "beciul domnesc" pe dragnea, il gasesc si pe porcusorul ghita si incepe ala sa grohaie vrute si mai ales nevrute,...
  • +6 (10 voturi)    
    Saptamana viitoare se va rezolva "elegant" ! (Joi, 22 decembrie 2016, 21:05)

    Susufler0 [utilizator]

    Pe marti, miercuri o sa iasa in conferinta de presa tov Livacenko care va declara ca infamul si marsavul atac indreptat de sorosisti si presa lor impotriva lui Sevil i-a activat acesteia o suferinta mai veche (in extremis pot sa si invoce una, desi nu se face), astfel incat el se vede nevoit sa renunte la Sevil si sa-i ceara Presedintelui sa nu mai ia in considerare propunerea facuta pe care o va inlocui cu... dar Sevil nu are nicio vulnerabilitate.

    Apoi, acest lucru va fi confirmat si de Iohannis intr-o conferinta de presa la Cotroceni si... gata !

    PS. Iohannis - 1, Dragnea - 0 ...
  • +6 (10 voturi)    
    un impostor joaca din out..... (Joi, 22 decembrie 2016, 21:48)

    TRABI [utilizator]

    Iohannis a fost surprins , ea a fost surprinsa .... daca-i adevarat ce se scrie in articol , ce sa credem ?
    Altcineva joaca out ... Nu va fi propunerea lui Iohannis ... O cheama sa o intrebe daca stie ce prostie face si daca-i adevarat ce stie el de la servicii .
    Cineva isi va rupe gatul cu prostiile aste , mai putin Iohannis care este presedintele CSAT /aparare si siguranta nationala . Gasca de penali , aparent îi minimizeaza puterea , insa noi stim ca nu-i asa ......
  • +6 (8 voturi)    
    oare de ce se grabeste dragnea? (Vineri, 23 decembrie 2016, 4:43)

    Coco Whistle [utilizator]

    ne arunca vorbe ametitoare ca de ei sint noii ghiaburi ai romaniei si merg pina a prezenta 'curatenia' numitei ptr PM)(sa o creada ursul-in acte toti sinteti curati pina apar problemele). ca cica vor sa se apuce de 'treaba' a se citi ciordit (in limbajul lor) chiar acum; ca sint ultra pregatiti de atita vreme; cred ca au visat la greu ca numai asa se explica entuziasmul. comunicarea este tipic dictatoriala fara bun simt insa ma intreb sufera de dementia cind chiar vrea sa dea sah la presedinte, servicii, dna, justitie etc? Joha a facut f bine ca lasa timpul sa treaca asta inseamna ca ceva tot e la mijloc altfel ar fi luat decizia cu siguranta, ceva dubios si murdar sigur e acolo; noi doar putem numi citeva: anturaj super dubios, bani cu nemiluita cind poporul se scala in saracie, case/investitii in siria nu acasa in romania, ea si sotul sint asistati cu slujbe de consilieri la citeva agentii (ca restul romanilor nu doresc joburi - mai era un nene cu peste 20 de jobs de consilier - chiar nu e strigator la cer?). Joha a facut bine ca pune pauza, intre timp lumea se documenteaza, citeste, exista scurgeri de la acel serviciu numit de dragnea. lumea trece de socul numit basescu care isi vira coada fara nici o responsabilitate doar sa fie acolo. Eu unul imi pare asa rau ca nu continuam cu ciolos, omul chiar merita o sansa, romania poate merita o sansa..normal ca nu e perfect dar cine e? iti trebuie timp si multa rabdare si multi tineri cu entuziasm....ne vedem in strada soon ca nu vad romania chiar si a celor care nu voteaza complice infractorilor si mai vreau implementarea referendumului ..abia atunci poporul va fi suveran.
  • -2 (4 voturi)    
    Sevil Shadaieh e spioana israeliana (Vineri, 23 decembrie 2016, 12:21)

    Lucian Ilea [utilizator]

    Asa ma informeaza prietenii mei buni de la Doi si un Sfert:)
    care e cel mai bun serviciu secret secret al Daciei unde am lucrat ca si informator timp de 12 ani
    ea a fost pusa sa urmareasca un agent guvernamental sirian,sotul ei actual
    ea face parte din rasa rosie,nu din cea galbena,nu e tatara sau mongola cum crede Andrei Tataru care vrea ca tatarii sa conduca tara asta
    pas cu pas cum zice Dragnea
    si ea nu va ajunge prim ministru cat timp eu sunt Presedinte al Atlantiei
    urmasii lui Gengis Han si Timur Lenk si Kubilai Han fac parte din rasa galbena spirituala nu din cea constienta rosie
    am vazut-o si-o lasat par alb ca si albigensis nostrii..ca si Dacian...ma rog