Traian Basescu, dupa consultarile de la Cotroceni: Sevil Shhaideh are experienta politica zero. PMP il propune premier pe Eugen Tomac

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2016, 12:26 Actualitate | Politic

Presedintele PMP, Traian Basescu, a declarat, joi, la iesirea de la consultarile cu presedintele Klaus Iohannis, ca Sevil Shhaideh, propunerea lui Liviu Dragnea pentru functia de premier, "are experienta politica zero". Basescu a mai afirmat ca ce i se mai poate reprosa lui Sevil Shhaideh este ca "Este casatorita cu un om care a lucrat 20 de ani in Ministerul Agriculturii de la Damasc." "Am spus maxim ce pot sa spun public", a adaugat liderul PMP, care a anuntat ca partidul sau "si-a facut datoria" ca formatiune de opozitie si are o propunere pentru functia de prim ministru: Eugen Tomac.

"Consultarile de azi nu sunt inutile, ne-am facut datoria si am propus un premier", a adaugat fostul sef al statului.

"Domnul presedinte Iohannis nu este in cea mai fericita situatie in care se poate afla un sef de stat, dar mi se pare inadmisibil ca opozitia sa vina sa spuna: <Nu avem propuneri>", a mai spus Traian Basescu.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7250 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    .... (Joi, 22 decembrie 2016, 12:37)

    tirolez [utilizator]

    Ma bucur ca in sfarsit cineva spune public ca e o problema situatia sotului dnei Sevil.
    • +5 (11 voturi)    
      Poate umple Romania de refugiati din SIRIA (Joi, 22 decembrie 2016, 12:53)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Germania si Suedia fac presiuni la nivelul UE pt ca refugiatii care ajung in Europa sa fie impartiti intre toata statele membre obligatoriu.

      Pana acum Romania a primit ordin sa primeasca 6000 de musulmani pt 2 ani. PSD si Dragnea nu s-au pronuntat daca vor sau nu sa accepte cote obligatorii de refugiati dar cu musulman prim ministru si sot din siria cred ca astia vor umple romania de musulmani - orice atentat va fi decontat de PSD
      • +8 (8 voturi)    
        e la mintea cocosului (Joi, 22 decembrie 2016, 13:11)

        PopPopescu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        "Este casatorita cu un om care a lucrat 20 de ani in Ministerul Agriculturii de la Damasc." "Am spus maxim ce pot sa spun public"

        Asta ne lipsea, un tehnocrat musulman cu comanda de la ayatolah, dar nu cel despre care vorbea Basescu, adica Dragnea, ci de la adevaratii ayatolahi de prin siria, turcia...
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Joi, 22 decembrie 2016, 13:03)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Poate pare o chestie minora pentru multi , dar sotul asteia chiar a lucrat la nivel inalt in statul sirian , situatie care impune aproape intotdeauna o oarecare colaborare cu serviciile lor secrete . Tinand cont de situatia lui si a sotiei , influentade multi ani in RO , sigur a fost cooptat .

      Nu imi e teama ca afla Siria cate tancuri sunt la Kogalniceanu si de unde se stinge lumina la Deveselu , imi e teama ca afla Rusia prin intermediul Siriei . Trecem peste informatiile economice la care ar avea acces Rusia sau la informatii ce tin de structura sau operatiunile NATO ...

      Asta e . sa speram ca cei de la contraspionaj nu sunt prea ocupati in perioada asta .
  • +17 (25 voturi)    
    Are dreptate (Joi, 22 decembrie 2016, 12:37)

    Frank777 [utilizator]

    PNL si USR trebuia sa propuna premier ca sa arate ca au aceasta propunere pregatita si ca in caz ca tara are nevoie sunt pregatiti.Asa ce au facut?Au pozat in imbecili,neajutorati,rataciti prin parlament,nevolnici si fara valoare politica.Nu au premiar au spus ei.Pai de ce ai mai candidat?ca sa pierzi?ai candidat ca sa pierzi?daca castigai nu aveai premier?il rugai pe Dragnea sa itzi imprumute unul?Nevolnica opozitie este revoltator de imbecila...
    • +4 (4 voturi)    
      esti uituc (Joi, 22 decembrie 2016, 13:36)

      MitrocAdrian [anonim] i-a raspuns lui Frank777

      oare ești chior sau uituc ? USR si PNL a propus premier de acum 6 luni, au mers și în campanie cu propunerea
      • +2 (8 voturi)    
        uituc2 (Joi, 22 decembrie 2016, 14:32)

        bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui MitrocAdrian

        tu esti mai uituc... ieri cand peneleul tau s-a dus la consultari ia zis lui iohannis ca nu are nicio propunere. Ca de obicei peneleul a tradat electoratul.
  • +16 (16 voturi)    
    .. "atit ce se poate spune public " - e grav (Joi, 22 decembrie 2016, 12:41)

    mnicku [utilizator]

    inseamna ca treaba-i oabla ca si covrigu' ....

    Sper ca Presedintele are oarece rapoarte de la SRI sau si aia dorm ca ficusu in post
    • +9 (13 voturi)    
      SRI nu doarme (Joi, 22 decembrie 2016, 12:54)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ci asteapta noi ordine. Sunt curios cine va prelua rolul de „control” al serviciilor detinut pina acum de... S. Ghitza. :)))))
  • -10 (26 voturi)    
    007 (Joi, 22 decembrie 2016, 12:42)

    Mazeta [utilizator]

    Să nu uităm că și Băsescu a lucrat la Anvers ca reprezentant al statului comunist. Am spus maxim ce pot să spun.
    • +7 (13 voturi)    
      tu inca mai lucrezi (Joi, 22 decembrie 2016, 12:52)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar statul comunist e apus de mult, sau?
    • -1 (5 voturi)    
      statului comunist (Joi, 22 decembrie 2016, 13:34)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asai, dar n'ai spus tot. statului comunist, dar roman.
      reprezenta interesele navrom, societate romaneasca.

      cam toti varstnicii romaniei au lucrat pt statul comunist.
      la anvers nu facea politie politica, nu era nici plantat in mijlocul comunitatii romanesti din exil.

      mazeto, puteai mai bine...
      te'ai cam ramolit,, sau te'a relaxat...aaaa, viktoria. :-))
    • +4 (4 voturi)    
      deci (Joi, 22 decembrie 2016, 13:43)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...stie ce spune

      macar nu era reprezentant al altui stat
    • 0 (2 voturi)    
      Da, ne-am dat seama de mult (Joi, 22 decembrie 2016, 15:05)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca asta e maximum ce poti spune. Nu maxim.
  • -9 (17 voturi)    
    Sevil nu e buna, dar propune el cu 6%? (Joi, 22 decembrie 2016, 12:45)

    Miky60 [utilizator]

    Tot respectul pentru Traian Basescu ca a luptat impotriva ciumei rosii p$d si pentru apararea flacarii democratiei, dar acum este total pe langa. Cum poate el, cu un partid cu 6% sa propuna un premier?
    • +2 (4 voturi)    
      In scris? (Joi, 22 decembrie 2016, 12:50)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ...
    • +5 (5 voturi)    
      normal, (Joi, 22 decembrie 2016, 13:43)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      fiecare partid politic ar trebui sa aiba un ...propus.
      rusine pnl si salvatorilor romaniei, care s'au dezis de ciolos, taman la consultari.
      iar tomac, este mai cunoscut ca dna. sevilla de damask.
      si el minoritar, e basarabean....aaaa ?! ay, ay, ayyy !

      si, ca s'iti frec ridichea aia rosie, aia ai lu' tzepes au avut prepunere, pe dottore jianu, chiar cu numai unu la suta.
      s'auzim de bine !

      si apropos, marele ayatolah dracnea livius niculai de teliorman, precum si anturajul sau pesedisto aldist, faceau bascalie de ...julien cum ca nu catindeaza...
      doamna sevilla unde a catindat ?!

      jena noastra, nu mandria, pesede de romania !
      de romania, via teliorman...
  • +8 (16 voturi)    
    Eugen Tomac? (Joi, 22 decembrie 2016, 12:47)

    banel [utilizator]

    Asta cu ce e mai bun decat Sevil Shhaideh? Si de ce nimeni nu a propus pe Ciolos?
    • -2 (6 voturi)    
      Tomac e tolomac (Joi, 22 decembrie 2016, 13:11)

      tropotaru [utilizator] i-a raspuns lui banel

      de-aia e la fel de servil ca Sevil.
    • +8 (8 voturi)    
      o posibilitate (Joi, 22 decembrie 2016, 13:33)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Ciolos sa fie propunerea presedintelui si posibil ca opozitia sa stie asta. Si are argumente solide sa-l propuna. Ciolos se afla intr-o pozitie foarte buna si sunt foarte putine argumente, posibil niciun argument solid, impotriva lui. Sunt insa destule argumente impotriva persoanei nominalizate de psd (nu ma refer la etnie sau religie). Cert este ca vestul deja a aratat cu degetul spre noi in momentul anuntarii rezultatelor alegerilor si mesajul n-a fost unul pozitiv. Presedintele se afla intr-adevar intr-o postura extrem de delicata. Oricata mandrie nationala avem, suntem rupti in fund, nu producem nimic si cei care mai produc cate ceva muncesc sa tina in spate un popor de asistati social si o liota de politicieni corupti. Depindem de investitii si s-a vazut destul de clar anul asta cam cum s-au desfasurat investitiile in guvernarile psd.

      Imi place de Basescu ca face evident un lucru pe care multa lume il intelege gresit: orice partid care depaseste pragul electoral poate nominaliza un candidat la functia de prim-ministru. Presedintele nu este obligat sa tina cont de aceasta nominalizare, indiferent de procentul detinut de un partid sau o alianta. N-o fi fost el tata presedintilor dar a avut si are sange-n instalatie. Sa vedem daca Iohannis invata ceva de la el.
  • -8 (14 voturi)    
    Nea Traiane (Joi, 22 decembrie 2016, 12:47)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Ne-am saturat de mizerii gen ''asta este maxim ce pot sa spun public''`. Daca ai informatii ca acest om este un pericol pentru Romania o spui daca nu taci din gura. Daca cunosti un pericol real si nu il spui te face complice cu cei care pun tara in pericol.
    Desi nu sustin nici PSD-ul ca de altfel nici un alt partid, si nici aceasta numire, nu vad care este problema matale ca nu are experienta politica.
    Un Prim Ministru trebuie sa puna in aplicare pogramul de guvernare al partidului care l-a pus in fruntea guvernului.
    Trebuie sa isi struneasca ministrii sa faca treaba si sa urmeze intocmai programul.
    Matale ai ramas in cap cu ideea ca daca esti ales sau numit sef te apuci sa iti faci de cap.
    Din acest motiv ai avut marile SUCCESURI din campania electorala. Nu pot sa il uit pe securistul de Turcescu cum castiga el si PMP toate primariile de sector si pe cea a capitalei. Penibil.
    • +5 (5 voturi)    
      Logica a e simpla... (Joi, 22 decembrie 2016, 12:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Chiar si pentru faptul ca fost in gasca lui Mazare si N. Constantinescu, si ulterior a lui Ponta si Dragnea - adica scursuri penale PSD, a fost complice la jaful practicat de caracatita rosie in Ro. Nici nu mai trebuie spus altceva. O demna sluga a sistemului securisto=comumist
  • 0 (12 voturi)    
    Pai nu zicea Basescu ca el e cel mai bun (Joi, 22 decembrie 2016, 12:51)

    Adri4n [utilizator]

    pt premier.
    Acum recunoaste ca e cel putin unul la el in PMP mai bun? Ca banuiesc ca deaia l-a propus, ca e mai bun.
    Nu?
    • -2 (6 voturi)    
      depinde (Joi, 22 decembrie 2016, 13:48)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      S-o fi combinat tomac cu udrea si i-a dat aia feedback lui base :D
      • +3 (3 voturi)    
        mi-ai adus aminte de bancul asta (Joi, 22 decembrie 2016, 14:40)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Într-o seară, preşedintele Obama a ieşit cu soţia să ia cina într-un restaurant micuţ şi cochet, pentru a mai ieşi din rutină. Proprietarul restaurantului, surprins de apariţia cuplului prezidenţial, ceru voie oamenilor care îl apărau pe preşedinte să se apropie, pentru a o saluta pe soţia preşedintelui.

        Când s-a retras patronul restaurantului, Obama a întrebat-o pe Michelle:
        – Ce interes a avut acest om pentru a te saluta?

        Soţia sa îi răspunse:
        – În adolescenţa mea, acest om a fost foarte îndrăgostit de mine, mult timp.

        Amuzat, Obama zise:
        – Vai draga mea, asta înseamna că, dacă tu te-ai fi casatorit cu el, astăzi ai fi fost patroana acestui restaurant!

        Surprinsă, Michelle îl contrazise:
        – Nu, scumpule, în nici un caz! Dacă m-aş fi căsătorit EU cu acest om, el ar fi azi preşedintele Statelor Unite ale Americii.
  • -2 (6 voturi)    
    Eugen Tomac? (Joi, 22 decembrie 2016, 12:58)

    marki [utilizator]

    A început vreo competiție, se oferă vreun premiu celui care propune, în funcția de prim-ministru, personajul cel mai penibil, cel mai inadecvat posibil?
    Doar atâta puteți, domnule Băsescu?
    Să vii cu astfel de nume după prim-ministeriatul domnului Cioloș e ca și cum ați propune să ne catapultăm din înaltul cerului direct într-o baltă.
    Vai de țărișoara asta, pe mâinile cui va ajunge!
  • +10 (10 voturi)    
    Iata ce nu a putut spune Base: (Joi, 22 decembrie 2016, 12:58)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    1. Ca sotul Duamnei propuse (nu reusesc sa-i retin numele) fiind un arab musulman venit din Siria, ne putem teme ca:
    a) e un adept al teroristilor ISIS, cei care omoara copii si femei din Europa doar pentru ca sunt crestini, nu musulmani; in acest caz, din discutiile cu sotia sa musulmana, deci pe deplin supusa sotului, poate afla secrete pe care le poate transmite teroristilor ISIS;
    b) sau o poate determina sa faciliteze venirea in Romania a teroristilor, de unde sa treaca in Occident unde sa ucida femei si copii pe motiv ca nu sunt musulmani si deci trebuie ucisi;
    c) sau, fiind un adept al dictatorului sirian criminal Al Assad, prieten cu Putin, poate afla de la sotia lui musulmana, deci total supusa sotului, secrete de stat pe care sa le transmita lui Putin.
    Eu insa ii spun lui Base ca se inseala, deoarece;
    1. Duomnu Dragnea a garantat ferm ca trebuie sa avem totala incredere in musulmana, ca o va controla si nu va permite ca aceasta sa actioneze asa cum se teme Base.
    2. Chiar daca s-ar intampla asa cum banuieste Base, e bine pentru noi, deoarece fiind prieteni cu teroristii, acestia nu vor efectua atacuri cu camioane impotriva romanilor. Asa ca stie Duomnu Dragnea ce face in interesul romanilor pe care ii iubeste si vrea sai faca fericiti.
    • +1 (3 voturi)    
      vad ca ai o judeata ordonata (Joi, 22 decembrie 2016, 13:54)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      un lucru poate ca stie base, dar nu spune...
      si anume, cine i'a propus'o lui niculaie liviu, pe respectiva doamna. :-)
      • 0 (0 voturi)    
        @ korkodell: (Joi, 22 decembrie 2016, 16:40)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Uite, la asta recunosc, nu m-am gandit.
        Altceva: urmaresc echipa de la A3 si observ ca au luat pe rand tote variantele mele si le discuta, bineinteles incercand sa le ridiculizeze.
    • +1 (3 voturi)    
      vad ca ai o judeata ordonata (Joi, 22 decembrie 2016, 13:54)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      un lucru poate ca stie base, dar nu spune...
      si anume, cine i'a propus'o lui niculaie liviu, pe respectiva doamna. :-)
  • +1 (9 voturi)    
    bravos natiune! (Joi, 22 decembrie 2016, 13:04)

    anonimicus [utilizator]

    Dragnea propune un premier Servil.
    Basescu propune un premier Tolomac.
    • +1 (5 voturi)    
      iar peneleaua si salvatorii romaniei (Joi, 22 decembrie 2016, 13:57)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      propuneau un premier soros. :-)
      numai tzepenegii propuneau solid, il propuneau pe neaosul si cacapabilul dottore jianu !!
  • 0 (6 voturi)    
    Fas...fas... (Joi, 22 decembrie 2016, 13:06)

    adi_69 [utilizator]

    Si cand a fost ministru al dezvoltarii (dupa ani de zile in care a fost secretar de stat in acelasi miniter) ce "s-a putut spune public". ?
    Tocmai de asta este scipitoare propunerea lui Dragnea., printre altele. Cum sa refuzi pe cineva, pe care l-ai acceptat, individual, tu presedinte al tarii (nu votat "in grup" de catre parlament?...
  • +3 (3 voturi)    
    Eugen Tomac (Joi, 22 decembrie 2016, 13:14)

    PanaitescuAlexandru [anonim]

    Born: June 17, 1981 (age 35), Ozerne, Ukraine
  • +1 (5 voturi)    
    Eugen Tomac (Joi, 22 decembrie 2016, 13:18)

    Un cititor [utilizator]

    Cu toată experiența lui politică, este unul dintre cei care au susținut modificarea legii antifumat alături de sinistrul Daniel Fenechiu. E un detaliu, dar asta ne dă un indiciu despre caraterul acestui domn.
  • +3 (5 voturi)    
    Fiecare (Joi, 22 decembrie 2016, 13:22)

    evoque [utilizator]

    cu servilul sau. A trecut si Basescu pe la Cotroceni cu ai lui 5% si cum ii sta bine unui mucalit decazut politic isi prezinta servilul sau de parca ar face bascalie de Tomac care pare sa devina un nou "to be elected". Chiar asa, are dreptate Basescu, daca cu Ciolos nu a mers de ce nu a venit PNL/PDL cu vesnicul lor premier, domnul Predoiu?! :)
  • 0 (2 voturi)    
    basescu se crede pe poloboc..... (Joi, 22 decembrie 2016, 13:49)

    TRABI [utilizator]

    Iar noi , 74% din cei cu drept de alegator , pe DACIAN CIOLOS...
  • -3 (5 voturi)    
    Ipocrizie (Joi, 22 decembrie 2016, 14:21)

    Alexandru17 [utilizator]

    Cine i-a cerut parerea la basist? PSD-ul a facut MACEL la alegeri, basistu ar trebui sa taca din gura, ca oricum o sa ajunga la inchisoare, nu scapa el
    • +1 (5 voturi)    
      ce macel? (Joi, 22 decembrie 2016, 14:34)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru17

      18% din totalul cetatenilor cu drept de vot numesti tu macel? cu litere mari?! daca e sa existe o majoritate in tara asta acea majoritate o reprezinta cei care nu au votat, din diverse motive. sunt acei care probabil isi vad linistiti de viata indiferent cine ii conduce. acest procent nu va confera dreptul sa va bateti cu pumnul in piept ca ati invins. n-ati invins nimic, tara asta nu va apartine numai voua.
      • -2 (2 voturi)    
        nea caisa (Joi, 22 decembrie 2016, 15:00)

        Alexandru17 [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        bine tata, fa-ti tu partid, convinge tu 3 milioane jumatate de oameni sa te voteze, si apoi vino si zi-mi mie cine a invins. APROPO, au votat , procentual, mai multi tineri decat batrani, 29% au fost tineri intre 18-30 de ani, si 23% au fost persoane peste 65 de ani. Cel mai mare procent le apartine celor care produc cu adevarat ceva pentru tara asta, bai nea caisa, stai acasa
        • -2 (2 voturi)    
          inca ceva (Joi, 22 decembrie 2016, 15:09)

          Alexandru17 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru17

          tot legat de ipocrizie, adica stai acasa, nu mergi la vot, nu te implici politic, dar ai pretentii sa ai salar bun, sa fie strada asfaltata, copiii tai sa mearga la o scoala buna, numai pretentii pe voi, nimic sa nu faceti, decat sa stati sa comentati si sa stati acolo pe canapea cu telecomanda in mana, schimband canalul si injurand pe politicieni, pai e frumos asa nea caisa?
          • +2 (2 voturi)    
            pai ficior (Joi, 22 decembrie 2016, 16:05)

            nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru17

            am pretentii, ca nu's bugetar, muncesc pe un salariu mai mult decat decent si platesc niste contributii consistente la stat. ce vreti mai mult, sa am eu grija personal de tot mujicul caruia ii lene sa munceasca si cauta cu orice mijloc sa traga statul in piept (mai o masina inmatriculata pe bulgaria, mai un salariu la negru etc). deci da, ma astept ca oricine iese castigator sa actioneze si in interesul meu ca platitor de taxe nu numai in al celor prostiti de o punga de faina si o bere la carciuma din colt. asta implica tot ce-ai enumerat tu acolo. problema e ca bibilica asistatului social nu debiteaza faptul ca nu poti construi o tara numai din impozite si taxe pe angajati la buget sau asistati social sau milogeli pe la FMI sau UE. n-am nevoie de un politician sa-mi spuna cum sa-mi traiesc viata, am nevoie de un politician care sa beleasca ochii in jurul lui sa vada in ce rahat ne zbatem cu totii si sa inteleaga ca e acolo unde e nu pentru interesul personal si plimbarile la bruxelles ci pentru toata suflarea din tara asta. asa e frumos, nu gargara si mistocareala ieftina pe care o afiseaza reprezentatii partidului tau iubit.
          • +1 (1 vot)    
            si daca tot suntem aici (Joi, 22 decembrie 2016, 16:18)

            nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru17

            prin munca mea aduc o suma de bani in tara, bani pe care ii cheltui tot aici. am tot dreptul sa stau cu burta in sus pe canapea si sa trag de urechi pe cine am chef. sunt curios cam cati dintre noi fac treaba asta. banui ca suficienti, de vreme ce inca se mai face cate ceva pe ici pe colo. ma intreb cand or disparea toti astia ce se mai intampla.

            nu este nevoie sa ma implic direct in politica pentru a schimba ceva. am dreptul sa-mi exprim parerea in momentul in care constat ca sunt luat de fraier de cei care ma conduc. si nu, lectia cu emigratul nu tine, nu ar trebui sa fiu fortat de imprejurari sa plec din tara in care m-am nascut si in care vreau sa-mi traiesc viata.