Traian Basescu, mesaj pentru Sevil Shhaideh: Mi-am sunat finii tatari din Constanta, aveti o reputatie impecabila. Nu acceptati nominalizarea, nu fiti parte a unui joc politic ce nu va apartine

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2016, 10:16 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Facebook / Traian Basescu
Presedintele PMP, Traian Basescu, i-a transmis joi dimineata un mesaj lui Sevil Shhaideh, propusa de PSD pentru functia de prim ministru. Basescu scrie pe pagina sa de Facebook: "Imediat ce am aflat despre nominalizarea dumneavoastra, am sunat la Constanta. Mi-am sunat finii tatari (...) mi-am sunat cunostinte din comunitatea turco-tatara. Aveti o reputatie impecabila. De aceea, va rog, nu acceptati nominalizarea. Nu fiti parte a unui joc politic ce nu va apartine."

Partidul Miscarea Populara va participa joi, incepand cu ora 12:00, la consultari cu presedintele Klaus Iohannis la Palatul Cotroceni, pentru desemnarea noului premier. Sevil Shhaideh a fost propusa miercuri de Liviu Dragnea pentru functia de prim ministru.


Mesajul integral postat de Traian Basescu pe Facebook:


"Pentru Doamna Sevil Shhaideh

Doamna, recunosc faptul ca nu va cunosc si daca, pana astazi, v-as fi intilnit pe strada, n-as fi stiut cine sunteti.
Imediat ce am aflat despre nominalizarea dumneavoastra, am sunat la Constanta. Mi-am sunat finii tatari (eu le spun fini, ei imi spun nasul dar si unii, si altii, stim ca la casatoria lor am fost martori), mi-am sunat cunostinte din comunitatea turco-tatara din Constanta. Toti au vorbit extraordinar de frumos despre dumneavoastra.

Aveti o reputatie impecabila.

De aceea, va rog, nu acceptati nominalizarea. Nu fiti parte a unui joc politic ce nu va apartine."























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

27228 vizualizari

  • -29 (69 voturi)    
    cand erai presedinte pe cine sunai? (Joi, 22 decembrie 2016, 10:24)

    tropotaru [utilizator]

    pe finu' Bercea?
    • +1 (7 voturi)    
      --- (Joi, 22 decembrie 2016, 17:43)

      FranciscMay [anonim] i-a raspuns lui tropotaru

      Basescu a fost cel mai bun presedinte de pana acum. Asa ca las-o mai moale ...
  • +13 (45 voturi)    
    atitudine (Joi, 22 decembrie 2016, 10:25)

    jacques [utilizator]

    Cea mai inteligenta pozitionare a dnei Sevil Shhaideh, este asa cum spune fostul presedinte Traian Basescu, sa nu accepte nominalizarea. Este cea mai interesanta si corecta atitudine, ce trebuie luata in fata aliantei, distrugatoare pentru Romania, PSD,Dragnea, Tariceanu si UDMR!
    • +23 (23 voturi)    
      Dar daca... (Joi, 22 decembrie 2016, 11:22)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui jacques

      ea chiar este parte a jocului politic ? se roaga degeaba de ea, stie bine in ce se baga , asta face de vreo 20 de ani !
    • +8 (14 voturi)    
      Septic Septel aia e servitoare lui Dragnea? (Joi, 22 decembrie 2016, 11:50)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui jacques

      Daca femeia asta asta accepta sa faca jocul jenant si ridicol al PSD cu o numire pt 2-3 luni pana cand Dragnea isi spala cazierul inseamna ca e o servitoare odrinara.

      Ea oricum nu are ce sa caute in functia aia, nu are nici forta politica, nu are niciun fel de autoritate, e o TEHNOCRATA anonima care ar trebui sa faca ce-i dicteaza penalii din PSD
      • +5 (5 voturi)    
        a depasit faza de tehnocrat, (Joi, 22 decembrie 2016, 12:37)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        presupunand ca a avut o astfel de faza.

        Ea joaca tare in alta liga, aia a penalilor verificati, confirmati si garantati, nu de alde Vanghelie, ci de greii partidului: Constantinescu, Mazare, Dragnea!
        Si este posibil sa faca parte si din Servicii, ca acoperita, avand in vedere CV-ul si familia. S-ar prea putea sa fie chiar mai tare decat Dragnea si deci s-o astepte un viitor nebanuit acum. Ce-as mai rade!
      • +6 (6 voturi)    
        Planuri inutile (Joi, 22 decembrie 2016, 15:33)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        In 2-3 luni o sa aiba si un verdicat in dosarul cu angajatele la protectia copilului. De care nu are cum sa scape basma curata. Si orice condamnare il va obliga sa faca puscarie in dosarul cu frauda de la referendum.
        ...Asa ca, in curand, poate se duce sa-l caute si el pe Ghita prin Brazila pe unde se bronza vara trecuta. Ne trezim cum vreun guvern condus din exil de la Rio...
    • 0 (0 voturi)    
      nu inteleg ! cum adica sa nu accepte ? (Joi, 22 decembrie 2016, 18:30)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui jacques

      pai cum credeti ca a propus-o Dragnea daca nu a avut cel putin o discutie f serioasa cu dansa ?

      ar fi chiar ciudat sa nu accepte ... bineinteles ca Dragnea s-ar face complet de cacao dar si ea ar fi intr-o situatie penibila
  • +4 (32 voturi)    
    alaturi de Constantinescu si Mazare?! (Joi, 22 decembrie 2016, 10:37)

    StefanB52 [utilizator]

    Daca intr-adevar a putut lucra pentru astia fara sa se murdareasca ar fi ceva. Dar nu cred. Mai degraba cred ca Base se afla iarasi in treaba.
    • +2 (10 voturi)    
      Oare de ce il "ajuta" (Joi, 22 decembrie 2016, 11:05)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Basescu pe joha sa ia decizia mai usor?
    • +6 (10 voturi)    
      foarte corecta observatia (Joi, 22 decembrie 2016, 11:29)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Da, mana dreapta pentru Nicusor Constantinescu, mana dreapta pentru Dragnea..., basca faraonul Mazare.
  • -6 (46 voturi)    
    ? (Joi, 22 decembrie 2016, 10:44)

    Gigi Kent [utilizator]

    Iar a baut Basescu prea mult. Doamna este membru PSD. A fost secretar de stat si ministru intr-un guvern PSD. PSD a castigat alegerile. Deci da Prim-Ministrul. Despre ce "joc politic care nu ii apartine" vorbeste tovarasul Basescu?
    • +6 (16 voturi)    
      stai (Joi, 22 decembrie 2016, 10:56)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      jos si mai trage un Kent :P
    • +4 (16 voturi)    
      jocul politic (Joi, 22 decembrie 2016, 11:06)

      cetatean.ro [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Acela de a fi marioneta lui Dragnea
      • -1 (15 voturi)    
        s-ar putea sa fie cu bataie mai lunga (Joi, 22 decembrie 2016, 11:27)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui cetatean.ro

        Uitandu-ma la ce s-a intamplat la Berlin, mi-a venit un gand. Dar daca individa aceasta, cu un sot mai mult decat dubios, a fost infipta acolo ca sa faca un joc mult mai mare, cu bataie mai lunga?
        Daca se va da drumul la imigratia musulmana in masa, urmata de cateva actiuni bine tintite si mediatizate, menite sa adanceasca discursul nationalist si neincrederea, ca sa se amplifice curentul anti UE?
        Marioneta perfecta nu numai pentru Dragnea, ci si pentru Estul rusesc.
        • -3 (5 voturi)    
          Dar daca tu (Joi, 22 decembrie 2016, 12:48)

          midumi [utilizator] i-a raspuns lui revo

          ... esti un trol rusnac!?

          Noi ce ne mai facem, atunci!?
          • +2 (4 voturi)    
            tot n-as reprezenta niciun pericol (Joi, 22 decembrie 2016, 14:32)

            revo [utilizator] i-a raspuns lui midumi

            Un trol este un angajat care butoneaza niste chestii gandite de sefii lui. Chestii care sucesc doar mintile slabe si neinformate, ceea ce nu este cazul pe acest site.
            Dar curentul anti UE este o realitate care ia amploare si probabil va fi urmat de cel anti NATO. Si stii cum se zice, daca n-ai ocazia, fa-ti-o singur - amenintarea imigratiei musulmane merge la fix. Ce ocazie e mai buna decat un PM musulman, sensibil la suferintele coreligionarilor lui, maritata cu un sirian - ca sa vezi intamplare si potrivire potrivita la marele fix!
            • 0 (4 voturi)    
              România are destui agenți în Siria (Joi, 22 decembrie 2016, 15:22)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui revo

              Peste 10.000 de românce sunt căsătorite cu sirieni care au studiat în România și destui sirieni au relații bune cu serviciile secrete românești.

              Există și oi negre ca Omar Hayssam, PSD-ul are un talent special să le cultive, dar atentate ca la Berlin sau ca la Nisa n-ai să vezi în România.
    • +2 (10 voturi)    
      unde scrie? (Joi, 22 decembrie 2016, 11:34)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Art. 85 din Constitutie: Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.

      deci psd poate maxim sa dea votul de incredere. nu scrie nicaieri ca partidul care are majoritate da primul ministru. a, ca presedintele consulta alianta majoritara din parlament e alta poveste. dreptul de propunere insa este exclusiv al presedintelui. daca presedintele decide sa nu accepte nominalizarea din partea partidului probabil o va face in concordanta cu contextul politic intern si international. psd-ul trebuie sa fie constient ca refuzul nu reprezinta un afront personal la adresa stim noi cui. aici nu este vorba despre interesele unui partid ci interesele unei tari, pe care psd-ul nu le reprezinta si nu le va reprezenta vreodata. de asemeni, psd-ul trebuie sa stie, si banui ca o stie foarte bine, ca ei sunt cei care sunt pe punctul de a declansa o criza politica prin habotnicia lor de a pune mana din nou pe fraiele puterii pentru a-si acoperi magariile. tineti minte ca 18% din totalul cetatenilor cu drept de vot nu reprezinta dorinta unei natii.
      • -2 (6 voturi)    
        a lamurit CCR subiectul asta (Joi, 22 decembrie 2016, 12:11)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        Mai informeaza-te inainte sa raspandesti prostii
      • +2 (8 voturi)    
        Ia loc, ai nota 4! (Joi, 22 decembrie 2016, 12:12)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        "319. De aceea, Preşedintele României, neputând avea rol de decident în această procedură, ci de arbitru şi mediator între forţele politice, are doar competenţa de a desemna drept candidat pe reprezentantul propus de alianţa politică sau partidul politic care deţine majoritatea absolută a mandatelor parlamentare sau, în cazul în care nu există o asemenea majoritate, pe reprezentantul propus de alianţa politică sau partidul politic care poate asigura susţinerea parlamentară necesară obţinerii votului de încredere al Parlamentului." Decizia 80/2014 - CCR

        DECI PRESEDINTELE NU DECIDE NIMIC.
        • +3 (3 voturi)    
          Din pacate.... (Joi, 22 decembrie 2016, 12:50)

          midumi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          avem o constitutie incredibil de proasta!


          Suntem intr-o semi dictatura parlamentara, si asta nu este normal!


          Alegem 10 milioane Presedintele tarii ca acesta...sa nu poata face mare lucru. Nici veto. Nici de a demite PM-ul. Nici de a numi PM-ul. Nimic....

          Are dreptul sa mearga la teatru si sa dea un mesaj de anul nou. Cam atat!
          • 0 (0 voturi)    
            nu e semidictatura (Joi, 22 decembrie 2016, 19:44)

            silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui midumi

            este pur si simplu parlamentara

            problema este ca intr-adevar este absurd sa mai facem acest efort de a vota presedintele daca el nu are puteri adevarate in relatie cu parlamentul

            in alta ordine de idei o interpretare sofisticata a unui text simplu data de CCR este pur si simplu o extindere a Constitutiei facuta fara referendum etc.

            eu de exemplu consider ca aceasta interpretare este contrara textului si spiritului Constitutiei - ea face din Presedinte un inspector care doar constata indeplinirea unei formalitati ...
        • +2 (2 voturi)    
          aha (Joi, 22 decembrie 2016, 14:57)

          nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          si ma intreb eu, in interesul carei coalitii majoritare a actionat CCR la momentul respectiv? hai sa nu ne ascundem dupa deget.
    • +4 (4 voturi)    
      Daca lui Basescu ii spui tovaras ce-i mai ramane (Joi, 22 decembrie 2016, 15:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      lui Dragnea condamnatul?
  • +8 (10 voturi)    
    este o victima (Joi, 22 decembrie 2016, 10:59)

    anion [utilizator]

    In urmatoarele 6 luni toata energia Parlamentului, Guvernului, CCR, etc va fi canalizata sa abroge, sa declare neconstitutionale legi, sa realizeze alte legi pentru ca Dracnea sa ajunga la Victoria. Acest traseu il va pregati cel mai nesuferit avocat franar parlamentar Nicolicea, cel care ne spunea ca votul la referendum nu este unul electoral ci unul de obiectiv? si ca lui Dracnea nu trebuie sa I se conteste mandatul la Camera Deputatilor.
  • -3 (9 voturi)    
    ''' (Joi, 22 decembrie 2016, 11:01)

    vitan.sandu [utilizator]

    Cine nai ba se mai uita ni gura acestui individ? Ce altceva are in afara de tupeu, ne simtire, minciuna, rautate, parsivenie aceasta finta? Si totusi mai sunt naivi, sau, de ce nu, unii construiti aidoma lui, care ii canta in struna.
  • +7 (19 voturi)    
    imi place Basescu (Joi, 22 decembrie 2016, 11:01)

    cladob [utilizator]

    asta e menirea lui, asta i-a fost soarta sa fie in coasta psedeilor si acolitilor :))))
    • -4 (8 voturi)    
      Iti place show-ul (Joi, 22 decembrie 2016, 11:57)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Sa facem o analiza simpla, plecind de la faptul ca nu stim nimic de rudele lui basescu. basescu de fapt nu spune nimic aici doar ca finutii lui sint un fel de sri local si sint f credibili incit poporul poporul prostanac sa puna botul. Faptul ca un cetatean roman 'investeste' in alta tara decit in cea in care lucreaza, locuieste arata ...ca sintem pe picior de fuga in orice moment or spala cinstit niste bani. Este super cunoscta modalitatea de preluare de firme cu datorii de catre straini prejudiciul ne mai fiind recuperat. Apoi job la nu stiu cite agentii, sotul la fel nu arata decit cum sint asistati acesti oameni sugatori in timp ce multi someaza sau pleaca. Basescu e smecher el obtine ceva , are ceva de pierdut? Doar finii au spus ceva nici nu stim daca au chefuit inainte...problema stii care? Joha o sa aiba un mandat ca si emil, scurt. Dreapta daca o mai putem chema asa va pierde lamentabil.
      • +1 (3 voturi)    
        la show-ul pesedeului (Joi, 22 decembrie 2016, 12:22)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        ii raspunzi cu show
  • -9 (23 voturi)    
    demolition man... (Joi, 22 decembrie 2016, 11:04)

    demaGOGU [utilizator]

    ...omul asta doar a distrus 10 ani, nu a mai ramas piatra pe piatra in Ro in urma celor doua mandate! si se pare ca nu se poate abtine in continuare.
    • -7 (13 voturi)    
      daca stia Ceausescu (Joi, 22 decembrie 2016, 11:16)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ca lasa tara pe mana lui Basescu se impusca singur.
      • +4 (4 voturi)    
        de fapt pe mana lui Iliescu (Joi, 22 decembrie 2016, 11:43)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        ala a fost primul tartor :)) si via (pardon, buruiana) lui, psd e in floare
      • +3 (3 voturi)    
        Ar fi (Joi, 22 decembrie 2016, 15:44)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Inca un lucru pt care ar merita apreciat Traian Basescu.
    • +4 (10 voturi)    
      Desert (Joi, 22 decembrie 2016, 11:26)

      Astronautul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Da frate, toata Romania e un desert, nu mai e piatra pe piatra, pe strazi umbla doar zimbri si maimute, iar la Cernavoda au explodat toate reactoarele. Totul e un fel de Aleppo si suntem in plin razboi. Pe strazi e anarhie si lumea umbla inarmata. Niciodata in istorie nu a mai existat o tara asa la pamant. Nimeni nu a avut un conducator atat de malefic care sa distruga orice piatra din tara asta. Nici Stalin si Hitler nu au facut atata rau in jur.

      HORROR!
    • +3 (3 voturi)    
      te referi (Joi, 22 decembrie 2016, 11:36)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      la nastase, nu?
  • +2 (8 voturi)    
    Dar pe ăia din Siria? (Joi, 22 decembrie 2016, 11:16)

    of of [utilizator]

    Pe ăia din Siria i-a sunat să-i întrebe despre soțul doamnei?
    • +5 (5 voturi)    
      da, inclusiv pe cinstitul doctor Yasin (Joi, 22 decembrie 2016, 12:14)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui of of

      parca asa il chema pe sirianul implicat cu Omar in recuperarea ziaristilor
      • +5 (5 voturi)    
        aia din Siria sunt in PSD (Joi, 22 decembrie 2016, 12:57)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Hayssam facea donatii la PSD, el isi facea poze cu Iliescu etc Jurnalista rapita era fiica unui senator PSD. propunerea PSD pt functia de prim ministru e o musulmanca cu sot din SIRIA, cate dovezi mai trebuie???
  • +2 (10 voturi)    
    reputatie? (Joi, 22 decembrie 2016, 11:20)

    revo [utilizator]

    Despre ce reputatie impecabila mai poate fi vorba daca S-A INSCRIS IN PSD!... In PSD?! PSD si reputatiile impecabile! Ha! Turcul si pistolul!

    Este vorba despre o tovarasa minunata, constienta, devotata, cu un dulap (inca nefacut public) plin cu schelete, suficiente cat sa umple un cimitir musulman, adica perfecta pentru tov. Dragnea, seful ei direct. Si suprem, sa traiti!
  • 0 (8 voturi)    
    Bun sfat.... (Joi, 22 decembrie 2016, 11:23)

    OvidiuStoica [anonim]

    Furia votantilor PSD care se vad trasi pe sfoara se va indrepta asupra ei.

    Chiar ca dupa presedinte german, sef de servicii secrete german (sau ce o fi), ungurii din nou la guvernare, doar prim-ministru tataro-musulman nu le mai trebuie.
    • 0 (2 voturi)    
      intr-adevar (Joi, 22 decembrie 2016, 11:45)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      au plecat multi romani din tara :)
    • -1 (5 voturi)    
      nu as paria (Joi, 22 decembrie 2016, 12:15)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      eu sunt bucuros ca este aceasta doamna si nu Dancu!
      • +5 (5 voturi)    
        de ce? (Joi, 22 decembrie 2016, 12:49)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

        Nu stiu ce sa zic: mamaie o sa fie o marioneta perfecta in mana lui Dragnea. Dancu cred ca ar mai fi avut inteligenta si puterea sa mai puna stop la aberatiile din programul Dragnea. Este mult mai pregatit si are alta forta politica, e uns cu toate alifiile, cred ca i-ar fi facut fata lui Dragnea.
        Diaconescu, parca, zicea la TV, inainte de nominalizare, ca nu se sufla niciun cuvant, nu circula niciun zvon legat despre Dancu, e tacere deplina in PSD. Altii au mai fost vehiculati in discutii, dar el, nu. Deci nici macar in soapta nu indrazneau sa vorbeasca despre Dancu, de frica sa nu afle Dragnea. Asta este cel mai clar semn ca Dancu este considerat de toti o amenintare pentru Dragnea la sefia PSD. Inca nu se rosteste acest adevar, dar daca Dragnea mai incaseaza o boaba de la justitie, Dancu e pe lista scurta. Daca nu va fi ejectat cu prima ocazie, bineinteles.
  • +1 (1 vot)    
    Intrebari (Joi, 22 decembrie 2016, 14:22)

    Mihail4321 [utilizator]

    1. Cine din uniunile turco tatare din Constanta o cunoaste? 2. A participat la activitatile lor?
    3. A avut vreo contributie la vreuna din uniuni?
    4. De ce nu a candidat ca deputat din partea UDTTMR daca are o reputatie impecabila?
    5. De ce nu i-a sugerat lui Anefi sa candideze pe listele PSD, nu ale ALDE, pt a avea sansa de a ajunge deputat?
    6. Doamna (fosta Sumanariu) este musulmana pe linie materna sau prin casatorie??
    • +1 (1 vot)    
      A fost Sumănariu prin căsătorie cu un PSD-ist (Joi, 22 decembrie 2016, 17:13)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Mihail4321

      De-acasă o chema Geambec sau cam așa ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    Am sa il sun si eu pe Base.. (Joi, 22 decembrie 2016, 16:56)

    midumi [utilizator]

    vroiam sa imi cumpar o noua saltea, sper sa imi scrie pe wall-ul dumnealui ce sa fac...

    Dar sa se grabeasca un pic, sa vorbeasca cu tiganii de aici din targ, sa nu se duca perioada de reduceri!