De cate ori a vorbit Liviu Dragnea despre el cand a anuntat-o pe Sevil Shhaideh

de DT     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2016, 18:23 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Guvernul Romaniei
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a facut de cel putin 20 de ori referire la propria persoana dupa consultarile cu presedintele Klaus Iohannis, cand a anuntat-o la iesirea de la Cotroceni pe Sevil Shhaideh drept propunerea PSD pentru functia de premier. Din declaratiile transcrise de Agerpres rezulta ca Dragnea a avut un discurs autoreferential in care a tinut sa sublinieze, prin referiri dese la propria persoana, rolul de jucator central pe care doreste sa il joace in politica romaneasca dupa castigarea alegerilor. Vezi in text cum liderul PSD reuseste in cateva minute sa vorbeasca despre el mai mult decat o face un lider politic in mod obisnuit.
  • "PSD a câştigat alegerile şi conform cutumelor (...) aveam dreptul legitim să solicit pentru mine funcţia de prim-ministru în Guvernul României. În acelaşi timp, am ţinut cont de două lucruri: de afirmaţiile repetate ale preşedintelui României şi, în plan principal, nu secundar, de o lege în vigoare. Pentru mine legea nu reprezintă o chestiune secundară şi nu vreau ca vreun mandat pe care l-aş fi putut începe eu să fie prin forţarea unei legi în vigoare. O condamnare nedreaptă şi o lege profund neconstituţională nu mi-au dat posibilitatea să solicit această demnitate pentru mine, deocamdată, dar în acelaşi timp nici nu pot să arunc de pe umeri o responsabilitate uriaşă dată de un vot popular masiv, o răspundere care e a mea în primul rând", a afirmat Dragnea, la Palatul Cotroceni, după consultările cu şeful statului, potrivit Agerpres.
  • "Am venit cu o soluţie care sper să fie acceptată, să fie desemnată pentru a putea forma rapid un Guvern în aşa fel încât până la 15 ianuarie să adoptăm bugetul, cel mai târziu. Această propunere este (...) Sevil Shhaideh, a fost ministrul Dezvoltării, a lucrat cu mine ani de zile, nu numai în Ministerul Dezvoltării, dar din poziţia mea de viceprim-ministru am lucrat împreună la toate dosarele guvernamentale şi cunoaşte activitatea din toate ministerele. Este un om în care eu am încredere totală, iar prin această propunere din partea mea e şi un mesaj puternic pe care îl transmit tuturor cetăţenilor României că îmi asum întreaga responsabilitate pentru activitatea guvernamentală şi pentru punerea în aplicare a acestui program de guvernare"
  • "Responsabilitatea politică e în primul rând la mine şi nu am de gând să o las. Nici primul-ministru, nici miniştrii care vor fi în Guvern nu vor merge acolo să lucreze pentru imagine personală, pentru şi prin scandal, nu vor merge acolo ca să dea bine la presă, ci ca să crească România. Din acest motiv va fi o monitorizare şi o implicare efectivă atât de la partid, cât şi de la Parlament, indiferent ce poziţie voi avea eu pentru că oameni au votat PSD într-o proporţie foarte mare şi un program ALDE într-o proporţie mai mică"
  • "A trebuit să ţin cont de dorinţa de a face o propunere de prim-ministru care să-mi dea garanţia că îndeplineşte câteva condiţii. Nu merge acolo pentru a-şi construi un proiect personal, pentru a face acţiuni pentru presă. Să-mi dea garanţia că e un om care munceşte, care ştie, care are determinare, care are capacitate de muncă şi de înţelegere, un om în care eu să am încredere totală şi care să-mi dea posibilitatea ca eu să-mi asum în continuare răspunderea pe acţiunile guvernamentale care să urmeze în detaliu programul nostru de guvernare"
  • "Nu am făcut un concurs de vedete, nu va fi un Guvern de vedete, va fi un Guvern de oameni care merg la treabă să muncească pentru români. (...) Guvernul va avea un drum foarte bine stabilit. Nu trebuie să inventeze lucruri, nu trebuie să-şi imagineze acum programe de guvernare, nu trebuie să găsească soluţii în câteva zile. Este un program foarte bine articulat pe care trebuie să-l ducă la îndeplinire"


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

18648 vizualizari

  • -19 (45 voturi)    
    allahu akbar (Miercuri, 21 decembrie 2016, 18:29)

    Mazeta [utilizator]

    O jihadistă moderată, antrenată în SUA, este pe cale să ocupe o clădire centrală din centrul Bucureștiului. Ce poate ieși rău din asta?
    • +16 (36 voturi)    
      PSD pune prim ministru un MUSULMAN (Miercuri, 21 decembrie 2016, 19:11)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu e doar ridicol ci si jignitor sa pui un musulman prim ministru intr-o tara 90% CRESTINA ! Toata Europa va ramane masca la aberatia asta.

      Dar ea e o simpla servitoare a lui Dragnea, e acolo temmporar - pana cand Parlamentul condus de PENALI va distruge legea care il impiedica pe Dragnea sa fie prim ministru

      Ea isi accepta conditia de slujitopare altfel s-ar simti jignita sa fie folosita in halul asta dar asta e si o masura a caracterului ei
      • +13 (13 voturi)    
        Dragnea a inselat electoratul (Miercuri, 21 decembrie 2016, 19:39)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        PSD-ul a denuntat 'strainii' in campanie pt a castiga voturile patriotilor care voteaza cu PRM, asta e inselaciune si motiv de dosar penal

        Dragnea nu poate fi suspendat ?
      • +12 (12 voturi)    
        Sevil Shhaideh are educație de păpușar (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:20)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        nu de marionetă, părinții ei au fost păpușari la teatrul din Constanța, și comportamentul ei public retras indică un păpușar.

        Dragnea, în schimb, capătă profil de marionetă deoarece se expune publicului din ce în ce mai mult.
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Joi, 22 decembrie 2016, 9:58)

        daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Religia ar trebui sa aibe nicio relevanta in politica. Faptul ca nu e crestina nu reprezinta absolut nimic Alte lucruri trebuie luate in considerare in situatia asta.
    • +6 (6 voturi)    
      ce e moderat in jihad? (Miercuri, 21 decembrie 2016, 23:23)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu ai proprietatea termenilor ci doar a ipocriziei
    • -1 (1 vot)    
      ....macar... (Joi, 22 decembrie 2016, 8:41)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...ne lasa isis-ul in pace...
  • +17 (19 voturi)    
    ma... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 18:31)

    mihai.mihaita [utilizator]

    vorbele astea le tot auzim de la revolutie...
    ma mira ca inca mai exista prosti care cred in ele...
    placa ramane la fel.. schimbati pe disk, pe usb.. ceva... poate se schimba si muzica cantata de PSD
    • -4 (14 voturi)    
      . (Miercuri, 21 decembrie 2016, 18:53)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      *pe USR
    • +6 (6 voturi)    
      votantii PSD vor un musulman prim ministru ? (Miercuri, 21 decembrie 2016, 19:35)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      as intreba votantii PSD daca sunt de acord cu un prim ministru musulman ! Eu cred ca daca Dragnea le-ar fi spus inainte de alegeri pe cine vrea sa puna prim ministru PSD nici nu intra in Parlament
      • +1 (3 voturi)    
        e de vina Iohannis...si Basescu (Joi, 22 decembrie 2016, 9:49)

        gicusculeru [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Pentru ca nu este nominalizat Dragnea, este de vina Iohannis!
        Ce presedinte e asta?
        Nu a facut nimic pentru noi...
        ... ... ...

        Asa gandesc votantii PSD.

        PSD a castigat alegerile prin 2 "lovituri" in parlament:
        -cresterea salariilor bugetarilor si promisiuni de crestere a salariului minim
        -reducrea a 102 taxe
        Toti au uitat mizeriile si impotenta tuturor guvernelor anterioare.
        Tara "a vandut-o" Nastase si Tariceanu. Nu Soros si nu ONG-urile lui.

        Nu zic ca ceilalti au fost mai breji! NU!
        Au lipsit cu desavarsire. Sunt niste impotenti.
        Nici acum nu au inteles ce li se intampla. Orban aseara la TVR, tot despre Dragnea vorbea.
        Iar discursul cu Soros a speriat lumea. Ne vinde la straini....
  • +29 (31 voturi)    
    "condamnare nedreapta" ?? (Miercuri, 21 decembrie 2016, 18:37)

    cladob [utilizator]

    :))))))
    • +6 (8 voturi)    
      daca e nedreapta sa mearga la CEDO (Miercuri, 21 decembrie 2016, 23:51)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      atunci daca aia spun ca are dreptate poate sa desconsidere Justitia Romana
  • +33 (33 voturi)    
    Interesanta (Miercuri, 21 decembrie 2016, 18:46)

    MoemBius [utilizator]

    Partea cu votul masiv
    Domnu PSD de frunte
    matale ti se pare 42% din 38% adica ~18% vot masiv?
    mie nu mi se pare
    • -6 (10 voturi)    
      domnu MoemBic (Miercuri, 21 decembrie 2016, 19:29)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Mie mi se pare un vot masiv. Spuneti povestea asta de cate ori castiga PSD-ul, dar uitati complet de ea cand castiga PDL-ul. PDL a condus tara cu sub 15% din voturi si nu te-ai mai dat cu capul de pereti.
    • +1 (1 vot)    
      de ce nu au votat? (Joi, 22 decembrie 2016, 9:55)

      gicusculeru [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Ma scuzati, dar restul unde au fost?
      Grupa de varsata 18-35 a votat in proportie de 20%. Au fost la mare? Au fost plecati?
      NU! Nu i-a interesat! Nu le pasa!

      Atunci, PSD este reprezentativ. Asta e!

      Cine nu voteaza nu exista in economia analizelor postelectorale.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce nu au votat? (Joi, 22 decembrie 2016, 9:55)

      gicusculeru [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Ma scuzati, dar restul unde au fost?
      Grupa de varsata 18-35 a votat in proportie de 20%. Au fost la mare? Au fost plecati?
      NU! Nu i-a interesat! Nu le pasa!

      Atunci, PSD este reprezentativ. Asta e!

      Cine nu voteaza nu exista in economia analizelor postelectorale.
      • 0 (0 voturi)    
        11 miliane de romani nu au votat (Joi, 22 decembrie 2016, 13:09)

        VioP [utilizator] i-a raspuns lui gicusculeru

        Nu au votat : din ignoranta,
        din prostie, din lipsa de educatie
  • -38 (44 voturi)    
    o palma pt iohanis, la fel ca alegerile (Miercuri, 21 decembrie 2016, 18:48)

    demaGOCU [utilizator]

    A ales o tanara rumoasa si libera, care nu s-a murdarit in politica. E femeie, e minoritara, nu discriminam nici musulmanii. Dupa toate ideile lui Soros. USR trebuia sa o pupe in f.nd . Nu bine si-au revenit sorosei dupa palma alegerilor ca au primit-o si pe asta. Abia asteptau un premier cu o teza de doctorat plagiata 4% ca sa il faca de kk.
    • +7 (9 voturi)    
      e o palma pt Romania Crestina (Miercuri, 21 decembrie 2016, 19:55)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      sa pui un prim ministru musulman intr-i tara crestina ca Romania e dincolo de ridicol
      • 0 (0 voturi)    
        ... pai ... (Joi, 22 decembrie 2016, 8:51)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        ...parca vuiau mediile ca suntem un model exemplar de democratzie si corectitudine ...
        Nu ?
    • +2 (2 voturi)    
      cine este soros si ce afacut el? (Joi, 22 decembrie 2016, 9:59)

      gicusculeru [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Stii despre ce vorbesti?
      Stii cine seste Soros?
      Stii cine l-a adus in Romania, si cand, in ce an?

      Vorbeste dupa ce studiezi. Nu A3!
      Pune mana pe carte, nu mai sta cu ea intinsa.
      Acum ai primit un kkt si un zambet in zeflemea.
      Maine poate ti-o taie.
    • 0 (0 voturi)    
      cine este soros si ce afacut el? (Joi, 22 decembrie 2016, 9:59)

      gicusculeru [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Stii despre ce vorbesti?
      Stii cine seste Soros?
      Stii cine l-a adus in Romania, si cand, in ce an?

      Vorbeste dupa ce studiezi. Nu A3!
      Pune mana pe carte, nu mai sta cu ea intinsa.
      Acum ai primit un kkt si un zambet in zeflemea.
      Maine poate ti-o taie.
    • +2 (2 voturi)    
      USR n-o pupa-n fund pentru ca nu (Joi, 22 decembrie 2016, 11:39)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      astea sunt criteriile pentru care ar trebui sa fie premier, ci altele, pe care femeia, din pacate, nu le are. ND a spus, corect, ca nu are anvergura necesara unui premier. Are dreptate.
  • +6 (6 voturi)    
    "Tatarul"Traian si tataroaica Geambec mandria CT (Miercuri, 21 decembrie 2016, 19:23)

    Plagarus [utilizator]

    Doar Julien pleaca acasa,ca nu-i bun roman ?!
  • +2 (2 voturi)    
    Echilibru (Miercuri, 21 decembrie 2016, 19:50)

    motanul_gri [utilizator]

    Asumarea neechivoca a responsabilitatilor este in sine un act curajos, un lucru laudabil.

    Dar nu trebuie uitat ca dintotdeauna a existat o linie de demarcatie foarte subtire intre vointa de actiune sau increderea sanatoasa in fortele proprii pe de o parte, si mandria excesiva sau chiar aroganta pe de alta parte.

    Hubris-ul a fost calcaiul lui Ahile al multor conducatori de-a lungul vremurilor, si cauza caderii lor ulterioare.

    In antica Roma, generalii victoriosi erau purtati in triumf pe strazile capitalei, complimentati si aclamati. Dar o veche si inteleapta traditie latina cerea ca langa ei sa stea un sclav, care sa le sopteasca "Ai grija de faci... nu uita ca esti doar un om !" (Respice post te. Hominem te memento) ...

    Trebuie sa ai intr-adevar stofa de lider, ca sa reusesti sa iti mentii mereu echilibrul.
  • +5 (5 voturi)    
    si iata (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:21)

    andrei1245 [utilizator]

    cum guvernul marioneta dragnea cu papusa in varf paiata care va executa fara cracnire ordunele

    ii da sah lui johannis. dragnea tot va conduce si nu va purta nici responsabilitatea directa pentru actele de guvernare
    • +2 (2 voturi)    
      ..buna .. (Joi, 22 decembrie 2016, 8:54)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      ...observatzie cea cu resposabilitatea . Scoaterea castanelor fierbintzi cu miinile altora nu este o practica noua .
  • +12 (14 voturi)    
    Cata frustrare ! Cata dorinta de putere ! (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:26)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce om periculos !

    Cat de putin se va bucura insa de puterea absoluta asupra Romaniei !

    Prima condamnare (nedefinitiva) la pedeapsa inchisorii (chiar si cu suspendare) in dosarul in care este cercetat alaturi de bombonica de menta, va insemna inceputul sfarsitului pt tov. Livasenko.

    PS. Va reveni la statutul de Nea Livache ! Cu asta poti trai bine mersi un an, doi, trei, la Rahova s la Jilava !!

    PPS. De ce nu si la Poarta Alba, in judetul lui Sevil .
    • -6 (6 voturi)    
      Obisnuieste-te... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:56)

      Flinder [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ,,,nu numai cu realitatea actuala, batuta-n cuie pentru viitorii 4 ani, dar si cu ideea ca peste 3 ani DRAGNEA va fi PRESEDINTELE ROMANIEI.
      • +4 (4 voturi)    
        După ce toată lumea o să plece. (Joi, 22 decembrie 2016, 4:39)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

        Vor fi doar Dragnea în vilocul lui şi o grămadă de necăjiţi schilozi adunaţi la poartă să cerşească.
      • 0 (0 voturi)    
        ...da-tzi ... (Joi, 22 decembrie 2016, 8:55)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

        ... peste gura .
  • -7 (7 voturi)    
    Jucator central. (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:52)

    Flinder [utilizator]

    Pai da, Dragnea asta si este, jucator central constient de forta lui si a PSD, reconfirmate in alegeri, ca atare asa si trebuie sa se comporte si sa spuna CE VREA SA IMPUNA , in deplina legitimitate, chiar daca multora nu le place si nu vor sa inteleaga ca Dragnea este executorul vointei populare.
  • +6 (6 voturi)    
    L'etat c'est JE! (Miercuri, 21 decembrie 2016, 23:49)

    talos [utilizator]

    Comentarii ceva acolo in fund la ziaristi?
  • +4 (4 voturi)    
    cum a ajuns gunoiul asta (Joi, 22 decembrie 2016, 4:21)

    gopo2016 [utilizator]

    in parlament, parca legea e clara ca nu are ce cauta acolo
    asta arata ca legile sint facute pentru prostime, pe ei ii doare la cinci metri in fata de legi
    deci daca ei "iubiti" conducatori fac asta imi da voie si mie la furat si la altele, ca fac ca si ei?
    • 0 (0 voturi)    
      ..nu .. nu (Joi, 22 decembrie 2016, 8:57)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      ...ce-i voie domnului .. nu-i voie sarmanului .
  • +1 (1 vot)    
    dragnea m-a dezamagit... (Joi, 22 decembrie 2016, 9:53)

    liviu_ [utilizator]

    ma rog... nu aveam mai pretentii de la el... stiam ca e hot, mincinos, ipocrit ... dar ma asteptam totusi sa fie un politician decent (comunist, dar decent)
    a dovedit ca nu e ...
    o miscare sinucidasa pt psd... pe care doar prostia crasa a votantilor ii poate salva... urlii ani de zile pe canalele suspuse: "patriotism nu klaus, nu julien, dam tara inapoi romanilor" si pui un premier musulman?! ori votantii psd sunt prosti la nivelul unor nevetrebrate ori psd se duce dracu ... este o miscare EXTREM de riscanta a lui dragnea... pur si simplu abuzeaza de prostia votantilor...
  • +2 (2 voturi)    
    amenintare? (Joi, 22 decembrie 2016, 9:57)

    andrei1232000 [utilizator]

    Fraza de incheiere: daca nu accepta propunerea, ne vedem in alta parte ..... cum suna fraza asta? De fapt singura lor problema este cand il suspenda pe actualul Presedinte. Si asta arata ca de fapt lupta se duce intre servicii si poporul este de fatada. Vechii securisti nu se lasa.