Nicusor Dan: Sevil Shhaideh nu are anvergura de prim ministru, e o guvernare Liviu Dragnea prin interpusi / Nu vom vota guvernul

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:36 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Captura Privesc.eu
Presedintele USR, Nicusor Dan, a afirmat miercuri ca propunerea PSD pentru functia de premier, Sevil Shhaideh, nu are avengura necesara pentru acest post si reprezinta de fapt doar o guvernare a lui Liviu Dragnea printr-un "interpus", astfel incat nu va primi votul USR la Parlament.

"S-a conturat o majoritate care a propus azi un nume de prim ministru, care este Liviu Dragnea printr-un interpus. Nu o sa votam un astfel de guvern", a spus Nicusor Dan, la finalul consultarilor de la Cotroceni cu presedintele Klaus Iohannis. Intrebat de ziaristi ce a spus Iohannis despre aceasta propunere a PSD, Nicusor Dan a raspuns: "Va reflecta asupra acestei propuneri".

In opinia sa, Sevil Shhaideh "nu are anvergura necesara pentru postura e prim ministru" si este de faptu un "interpus" al lui Liviu Dragnea, "o noutate in democratia noastra".

Nicusor Dan a precizat ca a avut in trecut si o "interactiune instutionala" pe tema Legii urbanismului cu Sevil Shhaideh atunci cand aceasta era secretar de stat in Ministerul Dezvoltarii iar Shhaideh a "sustinut o varianta care avantaja speculatorii imobiliari".























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

5853 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    USR (Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:57)

    falcoind [utilizator]

    nu lăsați nimic ne scos la iveala din ce aflați , e singurul lucru care il mai poate face opoziția , UDMR-ul în "verticalitatea" sa a mers deja sa pupe mana stăpânului , ALDE era tot PSD , din PNL pleacă măcar jumate la PSD în mai puțin de o luna, speram ca măcar USR sa facă opoziție , PMP -ul o sa facă gălăgie când ii convine și vrea Base sa obțină ceva , iar minoritățile probabil o sa fuga și ele la noul stăpân.
  • -6 (20 voturi)    
    Dimensiune... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 15:04)

    taticutu [utilizator]

    Anvergura ei trebuie sa fie de circa 3 metri, ca sa poata si zbura...Vedeti ce criterii sanatoase si serioase au cei de la USL...In fond ei vor sa ne salveze de popoarele alopate, iar noi nu si nu ...Am ales un Presedinte neamt , iar acum vrem si un sef de guvean musulman ? Asta depaseste orice inchipuire !
    • +4 (12 voturi)    
      Cei cu mai mult de 4 clase ce stiu (Miercuri, 21 decembrie 2016, 15:23)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      ca acest cuvant are mai multe sensuri DEX anvergúră sf [At: DA ms / P: -ghiură / Pl: -ri / E: fr envergure] 1-6 Cadru, amploare, grad până unde se întinde spiritul și inteligența cuiva sau cuprinsul unei opere (științifice) USL are tocmai criterii sanatoase in a cere ca un PM sa aiiba spirit si inteligenta ceea ce nu e cazul taticului si al PM musulman (numele e prea greu de scris sau pronuntat) sotia unui membru al serviciilor Siriene (altfel cum poti sa detii apartamente in Siria unde Assad controleaza tot).
      • -3 (5 voturi)    
        Logica... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:01)

        taticutu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Buna logica cu Siria ...Bravo ! E bine cand le sti pe toate ! Felicitari, asa este, nu mai incape nici o indoiala !
    • +4 (4 voturi)    
      Alopat-Homeopat (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:09)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Te agati de utilizarea banala a termenului de anvergura, ca sa te impiedici imediat in alopatie.
      Vezi ca n-are nicio treaba cu ce aveai tu in cap.
      • -4 (4 voturi)    
        Corect (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:38)

        taticutu [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        Corect ! Imi cer scuze ; am vrut sa spun " alogen ", dar m-am grabit !
  • -4 (14 voturi)    
    daaaa (Miercuri, 21 decembrie 2016, 15:14)

    srpc [utilizator]

    ce bine ca alde Boc, MRU si Ciolos aveau o anvergura cat un B52 la inscaunare :)))
    • +2 (2 voturi)    
      razi (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ca curca-n lemne.
      nu te mai deranjeaza ca nu-i roman verde, familist cu copii si crestin ortodox?
  • -4 (16 voturi)    
    Caraghios (Miercuri, 21 decembrie 2016, 15:16)

    Astronautul [utilizator]

    Doar mie mi se pare ca Nicusor devine tot mai caraghios? De cand si cu excluderea fortata a lui Sergiu Moroianu, e tot mai dezamagitor.

    El a facut USB-ul, facea bine ce facea acolo, acum s-a trezit parlamentar. Nu stiu daca e la ce se pricepe el cel mai bine.

    La ora actuala pe scena politica romaneasca, cred ca tot Basescu ramane cel mai realist si capabil dintre toti. E trist...dar asa e.
    • +1 (5 voturi)    
      Ceva (Miercuri, 21 decembrie 2016, 15:45)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui Astronautul

      la subiect balmajim si noi? Sau tot pe langa, pe langa....
    • +3 (3 voturi)    
      nu numai (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Astronautul

      tie ci si psd-istilor care se simt amenintati de unii care nu fac politica hotiei psd-iste.
  • -6 (16 voturi)    
    usr (Miercuri, 21 decembrie 2016, 15:23)

    xanti [utilizator]

    Cand va desfiintati?
    • +6 (6 voturi)    
      pa! (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:09)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      repetă după mine: peşcheş, caimac, huzur!
      ah.. vrei să spui: bâzdâc? hai pa!
    • +4 (4 voturi)    
      dupa (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ce-i vedem pe toti hotii patentati si multi din ei parlamentarizati, la puscarie pe 20 ani fara posibilitatea eliberarii pana la finalizarea pedepsei si recuperarea hotiilor si a prejudiciilor.
      pana atunci va stam in coasta, ca sula lui Coposu in coasta lui iliescu.
  • +10 (18 voturi)    
    NU conteaza (Miercuri, 21 decembrie 2016, 15:34)

    qwertyuiop [utilizator]

    Nu conteaza bey sorosistilor si iohanistilor care sunteti.
    Nu conteaza ca nu are anvergura ce prim ministru.
    Conteaza ca e un bun roman (a nu e roman?), ortodox (a, e musulmanca?) si cu nume get-beget romanesc (a, Shhaideh nu vine de la Ana)?
    Naspetilor! :D
  • -6 (10 voturi)    
    .... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:03)

    vitan.sandu [utilizator]

    Da' cine v-a cerut voua sa votati un guvern psd? Chiar nu iti dat seama, dle ND ca esti caraghios? Un singur postac a mai ramas pe aici care incearca sa va resusciteze (falcoind).
  • -4 (8 voturi)    
    Nici Nicusor Dan (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:18)

    aniod [utilizator]

    nu are anvergura de presedinte USR.
  • -4 (8 voturi)    
    BAI (Miercuri, 21 decembrie 2016, 16:19)

    EmilNae [anonim]

    Nicusoare nu te-a intrebat nimeni si stii de ce? NU CONTATI sinteti un pic mai mult de zero adica de 5%
    Nu va bagati in seama ca nu contati. Nici nu ati intrat bine in parlament si ati ajuns de risul lor. pe bune. stati in banca voastra ca deveniti ridicoli. Gata ati prins un ciolan fiti fericiti
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 17:32)

    vitan.sandu [utilizator]

    A, uitasem: uitece anvergura are Nicusor Dan!!!