FOTO UDMR a semnat acordul de sustinere parlamentara cu coalitia PSD-ALDE

de I.R., G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2016, 13:51 Actualitate | Politic

Dragnea, Hunor, Tariceanu si Constantin au semnat acordul de sustinere parlamentara
Foto: Hotnews
Coalitia PSD-ALDE a semnat miercuri un acord de colaborare parlamentara cu UDMR, la ceremonie participand liderii celor trei formatiuni. 

"Ne intereseaza foartte mult o majoritate parlamentara stabila care sa ne asigure o stabilitate politica si economica", a declarat Liviu Dragnea.  

Kelemen Hunor a spus ca Uniunea va sustine propunerea de premier a PSD-ALDE, dar a precizat ca "nu suntem in coalitia de guvernare".

Potrivit protocolului, UDMR va sprijini propunerile legislative ale guvernului, iar proiectele de legi ale PSD-ALDE, respectiv ale UDMR vor fi sustinute in comun daca se consulta si cad de acord.  

In protocol se mentioneaza importanta descentralizarii, dar si asigurarea respectarii reglementarilor legale precum si a obligatiilor care decurg din tratatele internationale in ceea ce priveste folosirea limbii materne a minoritatilor”.

Documentul fotografiat:

Daca fotografiile nu se vad in intregime, pot fi vizualizate aici (prima parte) si aici (a doua parte)







Citeste mai multe despre   






















3189 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    usr maghiar (Miercuri, 21 decembrie 2016, 13:54)

    of of [utilizator]

    Cine face un USR maghiar? :)
    • +2 (2 voturi)    
      Toti care nu... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:27)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui of of

      Voteaza.
      Noi romanii adicatelea.
      Aia,care behaie pe la colturi, dar in "duminica votului" nu isi misca fundul sa voteze..
      Ar mai intra "hu" in parlament daca merem toti la vot?
    • +2 (4 voturi)    
      Culoare etnică (Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:34)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui of of

      USR n-are culoare etnică. În zonele cu maghiari, a avut candidați maghiari.
  • +13 (13 voturi)    
    PSD-UDMR guverneaza Romania din 1990 (Miercuri, 21 decembrie 2016, 13:55)

    Boham [utilizator]

    Nu stiu cum dracu se face ca la Antena 3 niciodata nu se vad legaturile si acordurile semante intre PSD si UMDR, o colaborare pe fata intre asa zisii nationalisti din PSD si ungurii care vor 'sa furee' Ardealul !?!?

    asa zisii patrioti din PSD au pus un prim ministru MUSULMAN si au szemnat acord cu ungurii de la UDMR !

    e noaptea mintii
    • +4 (4 voturi)    
      da, PSD noaptea mintii (Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:39)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      nu era cu PSD in alegeri cu "indrazneste sa crezi in Romania !" ????

      indrazneste sa crezi in Romania ca face aliante cu UDMR !!!!

      toate banerele lor PSD cu motive traditionale NU MAI VALOREAZA ACUM NICI CATE O CEAPA DEGERATA !

      HA ha ha... iar a mintit PSD poporu cu televizoru' !

      nu stiu, parca este ca in filmele cu prosti !
  • +10 (12 voturi)    
    cum sa nu sustina UDMR (Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:01)

    rov [utilizator]

    ceva ce dauneaza Romaniei...
  • +5 (5 voturi)    
    pactu' ciolanului (Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:04)

    om simplu din multime [utilizator]

    sa fie 'ntr'un ceas cu cuc !!
    keliman humor si'a dat cu ighen.
  • +5 (9 voturi)    
    CINE RAGEA CA UN MAGAR.... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:10)

    schroedinger [utilizator]

    In campanie ca nu va face alianta cu udmr-ul niciodata?
    Teleolteanul este peste po(a)nta cu mult! Este in liga superioara!
    Hai mai repede cu condamnarea!
  • +4 (4 voturi)    
    ia de aici (Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:24)

    pardalian [utilizator]

    Hamstere:

    1 noiembrie 2016: http://www.agerpres.ro/politica/2016/11/01/dragnea-nu-vreau-sa-fac-alianta-cu-udmr-la-guvernare-punct--22-56-41

    2 noiembrie 2016: http://stirileprotv.ro/stiri/alegeri-parlamentare/liviu-dragnea-promite-ca-nu-va-face-alianta-cu-udmr-dupa-alegerile-parlamentare-sper-ca-psd-si-alde-sa-faca-peste-50.html

    7 noiembrie 2016: http://www.ziare.com/liviu-dragnea/presedinte-psd/dragnea-s-a-suparat-si-pe-udmr-cu-cine-nu-va-face-psd-alianta-dupa-alegeri-1442535

    O luna mai tarziu dupa ce pulimea a votat PSD, a uitat ce a promis.
  • +3 (3 voturi)    
    ahahahaha (Miercuri, 21 decembrie 2016, 14:38)

    liviu_ [utilizator]

    acord cu udmr, prim ministru arab...
    in esenta invers decat au promis in campanie!
  • +2 (2 voturi)    
    udmr-ul (Miercuri, 21 decembrie 2016, 15:05)

    Gabu [utilizator]

    ... eternul jolly jocker.
    Partidele pe criterii etnice ar trebui interzise ca si televiziunile ce interpreteaza / explica stirile. Drepturile si libertatile individuale sunt aparate de catre Constitutie. Daca esti nemultumit de ceea ce ofera aceasta, acum poti sa incerci in alta parte: Ungaria, Turcia, Rusia au, poate, o oferta mai buna. Un partid etnic va cauta sa obtina mai multe drepturi sau fonduri doar pentru cativa indivizi, nu pentru toata lumea. Si niste hectare de padure...