DOCUMENT Dragnea si Tariceanu au semnat protocolul PSD - ALDE pentru premier comun. Cele doua partide vor merge impreuna la consultarile de la Cotroceni, desi au fost convocate in zile diferite

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2016, 16:11 Actualitate | Politic

Dragnea, Tariceanu si Constantin la semnarea protocolului PSD - ALDE
Foto: Hotnews
 documente
Presedintele PSD Liviu Dragnea si seful ALDE, Calin Popescu Tariceanu, au anunta luni la Parlament ca au semnat protocolul de colaborare intre partide si ca vor propune un candidat unic pentru functia de premier.

Tariceanu a anuntat ca PSD si ALDE vor merge impreuna la consultarile convocate la Cotroceni, desi social-democratii au fost chemati de Klaus Iohannis miercuri, iar ALDE este programat sa mearga joi.

"Avand in vedere scorul obtinut de PSD persoana propusa va fi din partea PSD", a declarat Liviu Dragnea.

"Ii vom trimite presedintelui o scrisoare si textul protocolului si il vom informa ca mergem impreuna miercuri la ora 11.00", a precizat seful PSD.

"Intr-un timp rezonabil ne vom vedea si cu colegii de la UDMR sa discutam eventualitatea si oportunitatea unui protocol de sustinere parlamentara", a adaugat Dragnea.

"PSD si ALDE vor alcatui un program unic de guvernare prin armonizarea prevederilor din programele lor electorale” se spune in protocolul de constituire a coalitiei de guvernare.

In document se prevede ca aceasta coalitie "va propune un candidat unic pentru functia de premier, desemnat de comun acord si va sustine, prin vot in Parlamentul Romaniei, un guvern de coalitie condus de acesta, a carui echipa guvernamentala va fi formata din ministri desemnati proportional de catre PSD si ALDE"”.
























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

13968 vizualizari

  • +40 (74 voturi)    
    PSD nu respecta Presedintia (Luni, 19 decembrie 2016, 16:17)

    Boham [utilizator]

    Au fost chemati in zile diferite dar ei nu respecta intitutia prezidentiala si merg cand vor ei si cum vor ei.


    Dragnea & co sunt niste ticalosi care cauta sa produca scandal
    • +30 (46 voturi)    
      cine stie? (Luni, 19 decembrie 2016, 17:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      poate se antreneaza sa mearga impreuna si la "beciul domnesc".
      unul cu bombonica, altul cu minciunica.
      • +9 (15 voturi)    
        Iohannis trebuie să nu accepte premier de la PSD (Luni, 19 decembrie 2016, 20:29)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Este simplu, a făcuto şi Băsescu.

        Iohannis trebuie să numească premier pe cine doreşte, chiar pe Dacian Cioloş.

        Dacă PSD şi ALDE nu votează, atunci după voturile împotrivă, parlamentul va fi dizolvat şi se vor face alegeri anticipate.

        REZULTAT?

        dl Cioloş va rămâne în continuare în funcţie !!!


        dl Iohannis trebuie NEAPĂRAT să apere această ţară de ciuma roşie !
        Şi poate !

        Tot ce trebuie este să insiste dl Iohannis este ca premierul să nu fie de la PSD !
        • +5 (7 voturi)    
          si ca sa fim siguri ca asta se intimpla.. (Marţi, 20 decembrie 2016, 6:36)

          Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          trebuie sa-l nominalizeze pe basescu HA HA HA.
          pe de alta parte citeam o petitie interesanta si spunea cam asa: differenta intre o tara de drept si una bananiera e ca in prima legile si regulile sint determinante si respectate in timp ce in a doua...infractorii sint conducatori si se comporta ca atare in legea lor. tare sint curios cum iese johanis din treaba asta. ar face bine sa comunice public ca ii asteapta separat sau...ca ii accepta asa cum sint...mutumim inca o data acelora care nu ies la vot ca se murdarim...nu o sa iesiti curati din viata asta stati linistiti dar decit psd mai bine morti
          • 0 (2 voturi)    
            a declarat (Marţi, 20 decembrie 2016, 13:45)

            Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Coco Whistle

            a declarat deja ca trebuie sa fie convins ca propunerea vine de la o majoritate parlamentara. nu cred ca se mai pune problema acuma sa fie premierul din alta parte decat de la PSD+ALDE.
        • +1 (1 vot)    
          Pai (Marţi, 20 decembrie 2016, 12:57)

          George C. [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          nu trebuie sa respecte votul? Sau e dupa bunul plac? Cum e, ca nu mai stiu ce inseamna democratia?
      • +1 (3 voturi)    
        Cunoscutul slogan comunist (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:46)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Infractori din toate partidele, uniți-vă!
    • +27 (45 voturi)    
      hm (Luni, 19 decembrie 2016, 17:57)

      zz one [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      trei penali ( cam cat patru randunici, doua mari si doua mici) semneaza o hartie pe care este scris ca vor impune criterii de competenta si integritate.
      voi mbah?

      va lipseste o doaga?
      unul e condamnat definitiv, altul e urmarit penal si al treilea e mai incolo.
      • 0 (22 voturi)    
        ii urasc pe iliescu de 26 de ani (Luni, 19 decembrie 2016, 18:51)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui zz one

        dar mereu am afirmat ca este cal mai bun om politic de dupa ''revolutie'' . Bun in sensul de talent, dar prost pentru ca este comunist.
        In schimb, acesti itic si strul, condamnati penal si prosti de gura, ii suspectez pe langa prostie crasa si de tradare nationala!!!
  • +33 (55 voturi)    
    Alta obraznicie! (Luni, 19 decembrie 2016, 16:19)

    danen [utilizator]

    CIca il informeaza ei pe presedinte cum merg.
  • +11 (31 voturi)    
    Nu se poate ! (Luni, 19 decembrie 2016, 16:23)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Tariceanu Presedinte ?
  • -8 (36 voturi)    
    Well .. Johannis nu ii va primi .. caci nu au bon (Luni, 19 decembrie 2016, 16:33)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well .. Johannis nu ii va primi impreuna .. caci nu au bon de ordine de la caserie.

    La Palatul lu' Johannis se intra doar cu bilet de vizitator, dupa ce cauta de purici ...

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +4 (22 voturi)    
      Nesimtirea obisnuita a tovarasilor (Luni, 19 decembrie 2016, 18:34)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      La presedintie ar trebui sa fie atatea scaune cati membri are delegatia invitata. Restul daca vor sa faca galerie pot sta si in picioare afara.
      Daca nu vor decta de manuta nu au decat sa mearga unde vor sa manifesteze. Va fi un motiv suficient pentru presedinte de a nominaliza pe cine vrea muschii lui (asta primna data) Pentru runda a doua vor veni ca oitele fiecare atanci cand este invitat.
    • +3 (5 voturi)    
      completare (Luni, 19 decembrie 2016, 18:59)

      EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      nu numai de purici si de portofele manglite pe fostii comunisti-securisti.
    • 0 (2 voturi)    
      motociceanu si randul (Marţi, 20 decembrie 2016, 10:06)

      Crist y [anonim] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Iar sare randul, coada motocicleanu?
  • +34 (58 voturi)    
    Traducere (Luni, 19 decembrie 2016, 16:41)

    reiand [utilizator]

    Prin "protocolul de colaborare PSD - ALDE" vor să spună "pactul mafioților".
    • -8 (26 voturi)    
      nţţ... mafioţii sunt preponderent în ailaltă parte (Luni, 19 decembrie 2016, 17:30)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      începând cu pmp (ar trebui ordonată o verificare a corectitudinii numărătorii voturilor, care au băgat gunoaiele astea în parlament)
      • +10 (20 voturi)    
        Mafiotii sunt preponderent PESTE TOT (Luni, 19 decembrie 2016, 18:04)

        UnObservator [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Restul sunt vrajeli obosite, emanate de fiecare tabara in parte.

        Probabil peste ceva ani si dupa cateva partide noi, infiintate de tineri, vom putea vorbi de "doar unii sunt preponderent mafioti".
        • +5 (7 voturi)    
          Asa e (Luni, 19 decembrie 2016, 19:10)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

          Tot ce se trage din FSN (PSD; PNL ramura PD, PMP samd) sunt niste haite de hot puse pe jaf. Au ajuns la putere prin CRIMA si vor plati pentru asta!!
        • 0 (0 voturi)    
          Gândirea asta e păguboasă (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:29)

          reiand [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

          În unele partide sunt mai puțini mafioți decât în altele. Unele partide au susținut guvernul Cioloș, altele i s-au opus. Dacă așteptăm transformări peste noapte și partide imaculate, în loc să îi susținem pe cei care fac eforturi de curățire pentru a-i ajuta să continue pe acest drum, ne merităm soarta.
      • +7 (9 voturi)    
        In Romania ar fi ca in sanul lui Avram daca ar fi (Luni, 19 decembrie 2016, 18:40)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        doar atatia mafioti si ar fi concentrati in acest partid. Din pacate la noi hotii striga tare hotii si-s raspanditi in marile partide. Au si ei preferintele lor istorice . . .
  • +37 (59 voturi)    
    protocol (Luni, 19 decembrie 2016, 16:42)

    NWalker [utilizator]

    1. vom fura cat mai mult
    2. vom spala cat mai multi penali
    3. vom minti in continuare
    4. vom nesocoti legea
    5. vom infrange
  • +31 (45 voturi)    
    O sa dea Iohannis ordin sa-i trieze miercuri (Luni, 19 decembrie 2016, 16:52)

    Susufler0 [utilizator]

    SPP-ul pe aldisti de pesedisti ?

    Efectiv cred ca e doar o batalie pt imagine, pt ca daca pt Dragnea nu-i vorba de asa ceva inseamna ca asta n-are incredere nici in ma-sa nici in ta-su !

    PS. Oricum trebuie sa recunosc ca daca pe 1 decembrie Livache si Anton au fost cumintei, nefortand intrarea la Parada in zona VIP, acum votul din 11 cred ei ca le da dreptul sa fie marlani

    PPS. Ce va face oare Verner pt ca are si el orgoliul lui !
    • +15 (23 voturi)    
      liviut la volan, motocicleanu bagator de seama (Luni, 19 decembrie 2016, 17:19)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si ala micu in portbagaj .

      La poarta la Cotroceni normal ca ultimii doi vor fi debarcati ,
      • +5 (11 voturi)    
        Livache la volan, dar de tractor, ca de altceva (Luni, 19 decembrie 2016, 19:10)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        nu are fata, chiar daca-si pune pe nas ochelarii aia de "intelectual" ! Motocicleanu, copilot (mama, ce se mai oftica Ponta)! Iar ala micu' , direct in remorca, pen' ca tot a fost el ministru la Agricultura. :)

        PS. In rest, de acord cu tine. :)
    • -10 (34 voturi)    
      tocmai orgoliul găinarului de werner trebuie (Luni, 19 decembrie 2016, 17:33)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      călcat în picioare.
      dacă nu a fost capabil să afle până acum că o ţară nu se guvernează cu orgolii de derbedeu de stadă...
      • +5 (25 voturi)    
        Daca-l faci pe KJ gainar (Luni, 19 decembrie 2016, 18:44)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        banuiesc ca tu esti un etalon in toate cele,biet frustrat.Se pare ca nu intelegi sensul acestui cuvant.Nici nu-i de mirare.
        • -5 (17 voturi)    
          e căsar nu găinar (Luni, 19 decembrie 2016, 18:50)

          miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          el se ocupa cu case nu cu găini, nu-i asa?
          • +4 (4 voturi)    
            vaaaaaai (Marţi, 20 decembrie 2016, 8:30)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

            ce replica inteligenta.
            de unde ti se trage? de la nastase 4 case? dupa cum bine stii, 4 case i-au fost inceputul.
          • +1 (3 voturi)    
            gainarul de conace (Marţi, 20 decembrie 2016, 10:08)

            Crist y [anonim] i-a raspuns lui miss sloane

            ...cum se numeste? Stim unul prin alexandria, de la buget!
    • -14 (24 voturi)    
      Ei.., ce va face! (Luni, 19 decembrie 2016, 17:38)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Va face pe pisicutul si va presta. Nu observa nimeni ca Dragnea da mesaje pentru stapanii de afara? Care s-au fript odata sustinand un Presedinte contra votului poporului roman, care altfel, la ei, e sfant. Avand in vedere noile conditii internationale, stapanii au dat verde lui Dragnea, desi nu iubesc stanga, cu conditia reafirmarii orientarii, atasamentului si pozitiei sale fata de valorile occidentale, ceea ce el si face consecvent. Si atentie, e verde pentru Presedintia Romaniei! Oricum, se pare ca Dragnea face cat Verner si Ponta la un loc. La anul ori peste trei ani (mai degraba, avand in vedere moderatia, intelepciunea si echilibrul lui Dragnea) vom alege in sfarsit un Presedinte al Romaniei pentru inca zece ani. Jale mare pentru unii.
      • +4 (12 voturi)    
        Nu stiu daca ai observat ceva ! (Luni, 19 decembrie 2016, 19:21)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        "Afara", votul ca sa aiba valoare trebuie sa fie cel putin 50% + 1.
        Doar la noi sub "jumatate + 1" inseamna "votul romanilor" Si asta pt pesedisti si pesedaci.

        PS. Spre deosebire intr-adevar de cei din afara pt care votul e cu adevarat sfant !

        PPS. Toate bune, Reticentule.
    • +4 (6 voturi)    
      ce n-a stiut Iohanis? (Marţi, 20 decembrie 2016, 3:27)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      - ca oile vin doar impreuna cu magarii !
      • +1 (1 vot)    
        Si pe toti ii mana cainii ! (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Uneori e de-ajuns si unul singur, cu conditia sa fie extrem de inteligent si de hotarat.

        PS. Caine "de serviciu" sau "din servicii", cum se spune corect ?
  • +27 (45 voturi)    
    /// (Luni, 19 decembrie 2016, 16:53)

    hmara [utilizator]

    Impreuna?
    La data convocarii nu exista aceasta alianta.
    NU I-as primi impreuna. ALDE sa astepte pana ii vine randul.
    • -13 (29 voturi)    
      ideeea fundamentală din care derivă toate (Luni, 19 decembrie 2016, 17:39)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      celelalte este că papagalul de klaus doreşte să îşi arate muşchii şi să îşi impună punctul său deviant de vedere, în sfidarea constituţiei care se referă la o majoritate iar nu la toate ciurucurile gen pmp...
      ok, fă-ţi ambitia, dar şi noi te pândim şi ţi-o vom trage cu prima ocazie...
      • +2 (14 voturi)    
        cu ce sa trageti ? (Luni, 19 decembrie 2016, 18:44)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        cu 20% ? :)
      • 0 (2 voturi)    
        deviant (Marţi, 20 decembrie 2016, 10:14)

        Crist y [anonim] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Devianta este gandirea ta" made Moscova" daca tu crezi ca presedintele incalca constitutia.Invata intre timp cam care este comportamentul unui papagal si apoi uita-te in oglinda!
    • +5 (5 voturi)    
      hahaha (Luni, 19 decembrie 2016, 22:26)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      nici acum nu sunt alianta.
      alianta trebuia facuta ca_cum fura usl'amul.
      de dinainte de alegeri si sa aiba liste comune la vot.
      asa, e numai o hartie, prin care se obliga unii fata de altii, dar fara valoare pt. terti.
      asa de tare e intelegerea, ca le este frica sa intre separat, sa nu se tradeze unii pe altii.
      se cunosc ei bine ! :-))
  • +28 (40 voturi)    
    In Constitutie ... (Luni, 19 decembrie 2016, 16:54)

    blackarrow [utilizator]

    scrie ca presedintele convoaca partidele la consultari , nu aliante , asta e treaba lor ...si uite asa iar ies scantei , va fi show ,vom vedea ce va fi .
    • -15 (31 voturi)    
      măi, dar aveţi un talent de avocat speculant (Luni, 19 decembrie 2016, 17:41)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      cu toate chichiţele astea de ne apucă voma...
      ori cum aţi da-o la întors, în final tot aia iese, este inevitabil dat fiind scorul... restul sunt frecţii la picior de lemn.
      • -3 (11 voturi)    
        Bucuratre frate (Luni, 19 decembrie 2016, 18:55)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Iohannis desemneaza consecutiv 2 prim ministri care cad in parlament. Vom avea anticipate unde psd si alde . . . . (las restul la dispozitia imaginatiei matale)
      • +10 (12 voturi)    
        cutumele si protocolul se respecta (Luni, 19 decembrie 2016, 19:03)

        EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        daca sunt chichire renuntati la ele si respectati regula, sau la voi statul la rand e pt fraieri si bagatul in fata e norma?
    • 0 (2 voturi)    
      stai linisiti ca sint din acelasi aluat (Marţi, 20 decembrie 2016, 6:40)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      crezi ca daca esti presedinte iti schimbi penele? sa fim realisti. a spus nea ca poporul e suveran citind constitutia. referendumul practic e terfelit de atitia ani. cum romanul e obligat sa plateasca tva, taxe, etc de ce parlamentul nu e obligat sa respecte vointa dobitocimii? oricum sint in ilegalitate se aude avocatul poporului sau curtea consitutionala ca pres a uitat de noi, la mai multe case bai.
  • +30 (46 voturi)    
    in locul lui kiwi nu l-as lasa pe motocicleanu (Luni, 19 decembrie 2016, 16:57)

    mnicku [utilizator]

    sa intre.
    ce tupeu pe ei, mergem impreuna chiar daca n-am fost chemati marti
    • +1 (1 vot)    
      au lipsit la prima runda de consultari (Marţi, 20 decembrie 2016, 10:31)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      si acum vor sa recupereze - merg impreuna la ambele convocari :)
  • +9 (29 voturi)    
    in aceasta situatie mai exista o singura rezolvare (Luni, 19 decembrie 2016, 16:59)

    ..13 [utilizator]

    si asta ar trebui sa vina de la Presedinte!

    Sa vedem daca il tin bracinarii pe JK!
    Asta ca sa nu avem un Craciun Fericit ci doar Craciun cu Penali!

    Romania - tara mandra!
  • +22 (28 voturi)    
    Lui Dragnea ii e frica de tradare (Luni, 19 decembrie 2016, 17:04)

    Ochiana [utilizator]

    de asta merg impreuna la consultari.
    Alianta asta semnata azi va tine maximum 2 ani...cine stie astrologie va intelege de ce :)
  • +18 (22 voturi)    
    Un penal certificat si un viitor penal,sefi de.... (Luni, 19 decembrie 2016, 17:16)

    Plagarus [utilizator]

    ........de partide, doar in RO cea oatza si "mandra " !
  • +13 (17 voturi)    
    dna (Luni, 19 decembrie 2016, 17:30)

    nahir [utilizator]

    ii are in poza de grup pe toti cei care trebuie anchetati cu prioritate. poate reuseste sa taie capul Hidrei.
  • +19 (27 voturi)    
    culmea Ministerului Justitiei (Luni, 19 decembrie 2016, 17:31)

    cladob [utilizator]

    un condamnat decide cine sa-l conduca :)
  • +19 (29 voturi)    
    Nefiind această alianță înainte de alegeri (Luni, 19 decembrie 2016, 17:43)

    nick24 [utilizator]

    nu poate fi luată în seamă pt consultări, decât fiecare partid separat.
    Protocoalele semnate, azi sunt mâine nu sunt. Ce le-au înregistrat legal la BEC, judecătorie, etc?
  • +18 (24 voturi)    
    VOCEA POPORULUI ABSENT DE LA CIRC: (Luni, 19 decembrie 2016, 17:54)

    unuldincei14milioane [utilizator]

    "Avand in vedere scorul obtinut de PSD" impreuna cu celalalte partide (prezenta de 39.5%), persoana propusa si guvernul propus trebuie sa fie din afara mediului POLITIC !!!
    • -3 (9 voturi)    
      CALCUL (Luni, 19 decembrie 2016, 19:16)

      burebista [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

      Acesti penali au 20% diN CEI CU DREPT DE VOT INSCRISI PE LISTE >BUIE SA SE PRICEAPA .Romanii nemergand la vot le-a dat cu tifla la toti peste moaca ai de HOTI.
    • -2 (4 voturi)    
      ha, ha ! (Luni, 19 decembrie 2016, 23:54)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui unuldincei14milioane

      cine nu voteaza nu conteaza !
  • +6 (8 voturi)    
    doliu (Luni, 19 decembrie 2016, 18:56)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Condoleante pentru justitie.
  • +4 (4 voturi)    
    twist (Luni, 19 decembrie 2016, 19:02)

    Ilidia [utilizator]

    Sunt unii pe aici cu mintea "twisting". Romanii spun "pe moate"...
  • +6 (8 voturi)    
    Poza asta ... (Luni, 19 decembrie 2016, 19:06)

    za-k [utilizator]

    tre' printata si tinuta ca si calendaru' PSD si incercuita fiecare persoana care e bagata la bulau de DNA :)
  • +10 (12 voturi)    
    Brat la brat (Luni, 19 decembrie 2016, 19:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doua partide de mafioti si hoti - conduse de un condamnat penal si un ticalos care a dus tara de râpa. E norma sa mearga brat a brat....
  • -1 (7 voturi)    
    "Jocul de glezna" (Luni, 19 decembrie 2016, 19:18)

    evoque [utilizator]

    al presedintelui si ultimile iluzii au fost spulberate. Tariceanu a semnat. Patru ani de acum inainte o sa vedem rosu in fata ochilor. O opozitie inexistenta si fara posibilitatea de revigorare. Urmeaza un presedinte izolat la Cotroceni si aste este soarta unei tari stabilita de cei care nu au mers la vot. Diaspora aia atat de frustata, unde este? A, a fost doar asa pentru impresie ca in realitate este exact ce stiam, adica nimic.
    • +5 (7 voturi)    
      esti dezinformator? (Luni, 19 decembrie 2016, 20:24)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      in diaspora PSD nu are NICIUN MANDAT!
    • +5 (5 voturi)    
      De ce nu suntem corecti? (Luni, 19 decembrie 2016, 23:42)

      colibasi [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      De ce ironizati gratuit? De ce dezinformati?
      Stiti foarte bine ca diaspora a votat pentru un total de doar 6 parlamentari ( 2 deputati si 4 senatori).
      Este adevarat ca absenta la vot a fost , proportional, probabil, mai mare decat in tara, dar cred ca diaspora a avut, din punct de vedere electoral , o alta definitie la aceste alegeri.
      • +1 (1 vot)    
        In 2014 diaspora a actionat in doua moduri : (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui colibasi

        Direct, prin vot si indirect, prin persuasiune, convingand rude, prieteni, cunostiinte din tara sa voteze pt Iohannis.

        Acum la Parlamentare, nu s-au mai implicat sa-si convinga apropiatii sa voteze cu unul sau cu altul.

        PS. Nu-i vorba ca si daca s-ar fi implicat nu ar fi schimbat ceva. Totusi cred ca asta l-a iritat cel mai mult pe @evoque.

        PPS. Si aici ca si in tara partidele de dreapta sau de centru si-au canibalizat voturile, cu singura deosebire ca asta nu a favorizat PSD-ul. Aici, marele perdant a fost PMP care a pierdut 2-3 mandate.
      • +1 (1 vot)    
        In 2014 diaspora a actionat in doua moduri : (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui colibasi

        Direct, prin vot si indirect, prin persuasiune, convingand rude, prieteni, cunostiinte din tara sa voteze pt Iohannis.

        Acum la Parlamentare, nu s-au mai implicat sa-si convinga apropiatii sa voteze cu unul sau cu altul.

        PS. Nu-i vorba ca si daca s-ar fi implicat nu ar fi schimbat ceva. Totusi cred ca asta l-a iritat cel mai mult pe @evoque.

        PPS. Si aici ca si in tara partidele de dreapta sau de centru si-au canibalizat voturile, cu singura deosebire ca asta nu a favorizat PSD-ul. Aici, marele perdant a fost PMP care a pierdut 2-3 mandate.
  • +2 (8 voturi)    
    USL 3.0 (trăiește!) (Luni, 19 decembrie 2016, 19:35)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Pe când fuziunea PSD cu „adevărații liberali”?
  • +13 (17 voturi)    
    Cand ii vad pe astia doi . . . . (Luni, 19 decembrie 2016, 19:47)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . cu pieptul scos in fata, cu privire si zambet sfidator, ma simt insultat. Nu se poate, ca un condamnat definitiv si un trimis in judecata pentru minciuna in fata instantei, sa conduca tara. Este strigator la cer!
    • +5 (5 voturi)    
      Curaj români ! (Luni, 19 decembrie 2016, 21:33)

      contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Ca si cum, de 27 de ani, a fost altfel...
    • +4 (4 voturi)    
      hai in strada ! (Luni, 19 decembrie 2016, 22:26)

      snowden [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      hai in strada !
  • +5 (5 voturi)    
    poza de grup este fantastica! (Luni, 19 decembrie 2016, 21:13)

    ..13 [utilizator]

    Face parte din campania - sa va aratam noi voua ce puternici si distepti suntem noi!

    Remarc in ultimul rand, cu oarece jena, dar pana la urma de ce se jeneaza, pe ex minsitrul Apararii - prea curatul si neprihanitul Gabriel Oprea.

    Nu l-am vazut pe micul mare mincinos, dar poate este parte din surpriza pregatita de Dragnea.

    Admir tinuta tzantosa a lui tanti Firea care este cea mai tare din fire! Putine femei, dar bune rau de tot! Numai una si una...
  • +6 (8 voturi)    
    "Programul" ALDE (Luni, 19 decembrie 2016, 21:23)

    contributor.bis [utilizator]

    Deputatul ALDE Aurelian Mihai pe feisbuc :
    „De când am revenit, observ că primesc mesaje/comentarii în privat/public de la diverși indivizi și individe. Da, <<prieteni>>! Accept frustrările cu mare interes. Fiecare înjurătură a voastră este dovada creșterii voastre și a educației primite de la părinți. Ce pot spune în rest? Vom guverna! Pregătiți-vă să vă mișcați mâinile! Următorii ani, nu veți pupa nicăieri, nici dumneavoastră, nici <<șefii>>, iar după următorii patru, aceeași poveste, un pic diferită, veți pierde și ce aveți! Acum, spor la înjurături și făcut copii urâți!”

    „V-ați văzut cu ciolanul în mână și ați trecut la jigniri! Ce ați vrut să spuneți în legătură cu copiii? V-ați molipsit de la Ioan Rus? Nici nu v-ați unit bine cu PSD-ul și deja gândiți că ei? Dacă vrei să afli cum se fac copii urâți, e simplu: o întrebi pe mama ta!”, i-a răspuns o altă persoană.
  • -6 (6 voturi)    
    ciudat ! (Luni, 19 decembrie 2016, 23:57)

    vi_escu [utilizator]

    cand citesc comentariile de mai sus vad cam ce inseamna democratia in "viziunea" unora.
    • +6 (6 voturi)    
      Din pacate democratia infractorilor (Marţi, 20 decembrie 2016, 1:09)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      E greu de acceptat de oamenii care nu sint murdariti..sufleteste.psd nu a fost infrint ptr ca nu putem ucide 3M de oameni dar pina cind poporul suveran va tace? Mamaliga nu explodeaza cam asta e definitia 'agenturilor' straine ptr ca un popor fara lideri e un popor mort si in cazul nostru condus de tigani si infractori
  • +3 (3 voturi)    
    unul condamnat... (Marţi, 20 decembrie 2016, 9:07)

    astronaut [utilizator]

    altul urmarit penal , au semnat un protocol ,o alianta post alegeri si dupa mintea lor de penali au sentimentul ( ca si borfasii), ca fara ei nu se poate si ca EI sunt cei alesi ceea ce este complet fals !! Cele doua partide au mers separat in alegeri deci este NORMAL ca Presedintele sa-i convoace separat la discutii , mai cu seama ca nici unul dintre partide n-a intrunit 50+1 din voturi ! Recomandarea ar fi sa nu ''intinda ata ca s-ar putea rupe''si ca mai suntem si noi in tara asta , nu numai EI !!
    • -3 (3 voturi)    
      DRAGUL MOSULUI (Marţi, 20 decembrie 2016, 10:42)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui astronaut

      daca pretindeti ca sinteti si voi de ce nu ati votat? cine v-a oprit.Sau voi sinteti toti cei cu 5 6%.daca da mai stati o tura si respectati democratia.MAJORITATEA INVINGE ca va place sau nu. Asa este in democratie sau voua nu va place democratia vreti doar ce vreti voi.
      Unde dracului este bunul simt si respectul fata de ceilalti.parca ziceati ca sinteti altfel.Asa arata altfel asta,Intesat de mitocani , de oameni fara bun simt, de oameni care daca nu este ca ei nu este democratic. Stati dracului in banca voastra si vedeti ca sint si alti cetateni in tara asta si ghinionul voastr cel putin deocamdata sint mai multi ca voi si vor altceva decit ce vreti voi.
      • +2 (2 voturi)    
        Mos Nae, asta e durerea voastra de (Marţi, 20 decembrie 2016, 11:22)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

        democrati vopsiti : ca nu puteti sa ne puneti pumnul in gura, ca nu puteti sa ne faceti sa nu mai vorbim.

        Nicio sansa pt voi ! A incercat "Dansul" intre 2000 si 2004 si nu a reusit. Cum o sa reuseasca Livache ?

        PS. In afara sa injuri, mai stii ceva ?
        • -1 (1 vot)    
          DRAGULE (Marţi, 20 decembrie 2016, 13:10)

          EmilNae [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

          nu iti pot spune decit atit RESPECTATI DEMOCRATIA. pentru un fapt simplu POPORUL A ALES. Dincolo de ata nu sint decit parole parole.Nu disperati o sa mai vina multe rinduri de alegeri si o sa vina soarele si pe strada voastra. pina una alta asta este ghinion vorba aluia de la cotroceni. Rabdare si tutun tata
          hihihihihihihihihihihi
          PS daca ce am postat eu au fost injuraturi inseamna clar ca asta ti-e nivelul. Mergi in ferentari sa vezi cam cum arata o injuratura sau asculta ce a dat ghita la tv sa vezi injuraturi la un om platit si de mine.
          • +1 (1 vot)    
            Eu o respect : "dau" numai folosind (Marţi, 20 decembrie 2016, 14:46)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

            cuvantul (fara sa injur) !

            Faptul ca nu injuri de mama, pe site,nu inseamna decat ca nu te lasa moderatorul !

            PS. Fara sa vrei ai nimerit-o : am un alt nivel decat al tau.

            PPS. Ia sa zici tu la tine in familie cand te supara careva : "Stati dracului in banca voastra", sau n-ar intelege pt ca sunt obisnuiti cu vorba de "Ferentari" ?
      • +2 (2 voturi)    
        vad ca aveti... (Marţi, 20 decembrie 2016, 13:46)

        astronaut [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

        multi ''draci '' , pe langa , desi am votat recunosc ca PSD-ul n-a luat decat 47% , asa ca mai usor cu majoritatea pentru ca cei 47% reprezinta de fapt doar tineti-va bine vreo 14.9% din totalul cu drept de vot ! astia de care spuneti ca ar fi multi sunt cei care au votat PSD --ul si sunt vreo 3mil. care voteaza PSD-ul si zii si noaptea, si pe gheata si pe soare , fiindca ii voteaza s-atat !!! democratia este o ''chestiune'' care prinde greu de la o varsta !!
        • -1 (3 voturi)    
          STAI ASA (Marţi, 20 decembrie 2016, 15:00)

          EmilNae [anonim] i-a raspuns lui astronaut

          ca votul al celor 14.9% reprezinta dp.v al legitimitatii tot atit cit a reprezentat cei 30% la johanis, 27-28% la basescu si tot cam cit a avut pdl cind au guvernat adica cau tot 14.9%. Asa ca daca votul actual nu reprezita nimic reprezentativ ce am insirat eu ce inseamna.Sau la aia nu se pune. Dragule ce a VOTAT poporul si atunci si acum CONTEAZA. cine nu a votat din punct de vedere electoral nu conteaza ,nu le pasa sint cu toti si cu nimeni. Nimeni pe pamint nu ii poate aresta de o parte sau de alta.Punct