Nicusor Dan: Sergiu Moroianu nu a dat niciun semn de a retracta acuzatiile foarte grave si mincinoase pe care le-a adus USR

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2016, 13:37 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Facebook - Nicusor Dan
Presedintele USR, Nicusor Dan, a declarat, luni, la Parlament, ca Sergiu Moroianu, sotul lui Clotilde Armand, nu a dat niciun semn de a retracta acuzatiile "foarte grave si mincinoase" pe care le-a adus formatiunii, acesta avand posibilitatea sa faca un apel la Comisia de arbitraj in cazul in care ar dori sa revina in partid, potrivit news.ro.

"Tot ceea ce poate sa faca domnia sa, este, conform Statutului, sa faca un apel la Comisia de arbitraj. Daca il va face, Comisia de arbitraj il va judeca. Pana in momentul asta nu a dat niciun semn de a retracta acuzatiile foarte grave si mincinoase pe care ni le-a adus", a precizat Nicusor Dan, intrebat daca mai exista vreo sansa ca Sergiu Moroianu sa revina in partid.

Nicusor Dan a sustinut ca membrii USR trebuie sa gandeasca rational si sa aiba responsabilitate pentru oamenii care isi pun sperante in ei.

"Nu am vazut filmul (postat pe Facebook de Clotilde Armand si sotul ei - n.r.), nu cred ca este o intimidare, a fost o decizie pe care a luat-o in unanimitate Biroul National prin toti membrii prezenti. Eu nu sunt un om conflictual si cred ca trebuie sa gandim cu totii foarte rational situatia in care ne aflam si mai ales sa avem responsabilitate pentru toti oamenii care isi pun sperante in noi", a subliniat Nicusor Dan.

Vicepresedintele USR Clotilde Armand si sotul sau, Sergiu Moroianu, proaspat exclus din partid, au postat sambata seara un filmulet pe Facebook in care afirma ca sunt o familie unita, care nu se lasa intimidata de nicio greutate, ei exprimandu-si speranta ca vor putea discuta cu colegii lor din USR.

Sotul lui Clotilde Armand, Sergiu Moroianu, a fost exclus din USR prin votul unanim al conducerii partidului, in urma acuzatiilor conform carora "echipa de comunicare/campanie" a USR  ar fi asociat imaginea formatiunii cu activistii LGBT si cu Soros.

"Este o decizie trista. L-am invitat sa dea explicatii, dar nu a venit. Sunt foarte multe lucruri neadevarate pe care le-a spus (Moroianu - n.r.), lucruri care ne prejudiciaza imaginea foarte tare, cum ar fi faptul ca am fi asociati cu Soros, ca nu am fi fost transparenti cu banii in campanie sau ca ar fi fost servicii fictive platite in campanie", a declarat Nicusor Dan despre excluderea lui Moroianu.

Vicepresedintele USR, Clotilde Armand, a declarat, sambata, la Cluj, ca excluderea sotului ei Sergiu Moroianu din USR este "o decizie gresita", spunand ca totul a inceput de la "o decizie gresita a lui, care a creat o decizie gresita a Biroului National". Armand a explicat ca sotul ei nu a avut ocazia sa isi sustina punctul de vedere pentru ca a fost nevoit sa participe la activitati cu copiii cat timp ea s-a aflat la Cluj.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4816 vizualizari

  • -16 (30 voturi)    
    Well ... stangismul, boala copilariei comunismului (Luni, 19 decembrie 2016, 13:55)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... stangismul, boala copilariei comunismului, apud V. I. Lenin ...

    Puicushor Dan si gashka lui au sarit la gatul lui Sergiu cu profunda maniei "proletara" ... pardon tehnokakakta ... in cel mai pur stil bloshevik.

    Sergiu Moroianu le-a spus parerea sa - care nu coincide cu imaginea din selfie-urile procesate in Adobe Photoshop ale conducerii USR-iste ... in care au toti ochii, nasul mic si urechile ciulite.

    Drept care l-au condamnat la vot de blam cu excludere ... sa nu uite ca este mai bine sa gresesti cu partidul, decat sa ai dreptate impotriva lui.

    Macar atat putea sa-si aminteasca Sergiu din anii de liceu si de facultate, de pe vremea cand era utecist.

    Puikushor Dan este frustat in calitate de lider - ca nu are disciplina pesedista in partid si se razbuna pe colegul sau mai bucurestean decat el ...

    Cam asta este nivelul, asa oameni avem, cu astia defilam.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .

    P.S. Eu am pariat ca Sergiu il sparge la muzicutza pe Nicusor intr-o infruntare directa pe terenul de "onoare" din parcul Delavrancea.

    Cine tine cu mine pariul ? Pe 100 de lei noi ?

    Mitica
    • +4 (10 voturi)    
      Eu cred ca partidele vechi ca PSD sunt frustrate (Luni, 19 decembrie 2016, 15:15)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Orice cuvant, orice virgula care vine de la USR ii face pe unii sa sara in sus de parca e sfarsitul universului.

      Asta in timp ce faptul ca un condamnat penal conduce cel mai mare partid din Romania este tratat ca absolut normal.

      Sunt singurul care crede ca ceva suna a massmedia si postaci platiti sa atace USR?
      • -1 (3 voturi)    
        Well ... mais evidement ca sunt frustate partidele (Luni, 19 decembrie 2016, 16:27)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Well ... mais evidement ca sunt frustate partidele vechi de succesul lui Puicushor Dan ... de-abia a aparut in politica dambovitzeana si are deja succes.

        Ati vazut cat s-au chinuit pentru "succesurile" altor debutanti partide mari gen pedele-pre, sau pesede-pre, sau penele-pre.

        Pentru a propulsa capra lui Base in Parlamentul European, au furat pana au mers la inchisoare. Pentru alte farfuze - parintii platesc bani buni ca sa intre parlament.

        Iar Nicushor - singurel, cu un banner la Universitate in statia autobuzelor 331, 137, 137, 126 si 731 ...a reusit sa adune un sfert din voturile bucurestenilor.

        Cred ca astia de la pedelepre si pesedepre sunt se catara pe pereti cu dintii si cu unghiile pentru succesul lui.

        Raman insa copilariile stangiste din USR - care arata infantilismul unor membrii, care mai sunt si naivi pe deasupra si cred ca unii de teapa lui Paun fac "voluntariat".

        Probabil ca nici nu ati observant ca v-a luat totii banii din conturi si din buzunare ...

        Pe Sergiu l-ati gonit (pardon "exclus") pentru ca v-a spus adevarul. Iar adevarul de cele mai multe ori doare, dar asa este adevarul ...

        Sa fiti sanatosi si sa auzim numai de bine de la USR, poate ca va maturizati si voi.

        A bon entendeur, salut !

        "La Patrie et Mon Droit !" (caci stangul este beteag de la cealalta revolutie)

        .
    • +1 (1 vot)    
      Patria si gramatica ta (Luni, 19 decembrie 2016, 15:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      E penibila schilodirea limbii Romane !
    • +1 (1 vot)    
      Neicusoros Dan e ros de invidie (Luni, 19 decembrie 2016, 18:32)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Știe că el este doar un tocilar fără pic de carismă, în timp ce Clotilde, cu jovialitatea tipic franțuzească și mereu cu zâmbetul pe buze, i-a cam furat lumina reflectoarelor și atenția oamenilor. Ea este percepută ca personalitatea nr. 1 a USR și Neicusoros și gașca lui ONGistă nu puteau accepta acest lucru.

      În afară de eternul T.Băsescu, Clotilde este la ora actuală singurul personaj autentic al dreptei, cu potențial în ciuda handicapului dat de accentul franțuzesc. Johannis poate vorbește mai rar, dar cel puțin n-a avut problema accentului. Dacă se apucă de pe-acum de niște lecții de dicție, poate ar reuși să devină locomotiva dreptei în 2020.
  • -2 (8 voturi)    
    Ei, da, Nicusor nu citeste HN? (Luni, 19 decembrie 2016, 14:17)

    abisala [utilizator]

    Pai cum se poate asa ceva? Rusinica, vii cu minciunile pe aici? Poate te trezesti si tu exclus :).
  • -8 (14 voturi)    
    :) (Luni, 19 decembrie 2016, 14:23)

    Xorciser [utilizator]

    USR=USSR
  • +6 (14 voturi)    
    Semne (Luni, 19 decembrie 2016, 14:57)

    Astronautul [utilizator]

    Ca sa il parafrazez pe ND:

    USR si Nicusor Dan nu au dat niciun semn de a demonstra ca ce a spus Sergiu Moroianu nu este adevarat.
    • +2 (8 voturi)    
      Pai cine acuza trebuie sa aduca probe (Luni, 19 decembrie 2016, 15:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Astronautul

      De exemplu: eu spun ca esti sarac intelectual. Dovedeste ca nu e asa:-))))
      • +1 (3 voturi)    
        Principiu (Luni, 19 decembrie 2016, 16:17)

        Astronautul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        In principiu da, dar aici nu as aplica lucrul acesta. Nu e ca si cum acuzatiile acelea au fost facute de Antena3 sau mai stiu eu cine.
        Au fost lucruri spuse de cineva din partid, de cineva de incredere si care a luptat cot la cot cu ei.
        Dar...daca asa au ales sa procedeze, sa suporte consecintele. Cine stie... poate au gandit ca mai bine pierd 2% din fani eliminandu-l pe Sergiu direct, decat sa piarda tot, recunoscand relatiile lui Paun si ce mai e in spate. Baga sub pres.
      • 0 (0 voturi)    
        atac la persoana, patetic (Luni, 19 decembrie 2016, 16:33)

        Alexandru10 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Dovedeste ca nu esti postac.
        • 0 (0 voturi)    
          Exact, Sergiu Moroianu a fost patetic (Marţi, 20 decembrie 2016, 12:11)

          man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru10

          Atac la persoana e ce-a facut Sergiu Moroianu.
          A aruncat cu niste minciuni despre salariul lui Paun si cheltuirea banilor in campanie, ca mai apoi sa zica ca le-a asociat imaginea cu LGBT, iar Wring e sorosista.
          In ochii lui (si ai audientei RTV si A3) acesta fiind pacatul de moarte, Asa ca te intrebi ce cauta de la bun inceput in USR.
          S-a descalificat singur, si-n loc s-o dreaga cumva se ascunde dupa "familie" si fusta mamei.
  • +11 (13 voturi)    
    Acuzatii (Luni, 19 decembrie 2016, 15:17)

    gaspy [utilizator]

    Am votat USR, dar nu pot sa nu observ ca:

    - Sergiu Moroianu nu a acuzat USR in general, acuzele sale au fost exclusiv adresate lui Paun si campaniei.
    - Cel putin o parte din acuze sunr adevarate si incontestabile (Paun avea conturi in Panama, este un un putinist declarat, sondajul de opinie chiar era complet aiurea).
    - Clotilde Armand face si ea parte din BN si nu a fost prezenta la excluderea lui Moroianu. Nicusor Dan are urmatoarea exprimare: "...Biroul National prin toti membrii prezenti". Deci nici macar nu au asteptat sa se intalneasca toti membrii BN sau sa stabileasca o data pentru audieri de comun acord cu Moroianu.

    Din toate astea ce pot deduce? Ca avem de a face cu niste reglari de conturi si o mazilire. Nu stiu daca Nicusor Dan se considera amenintat de carisma Clotildei, dar mie, ca observator impartial, nu-mi place ce vad la partidul pe care tocmai l-am votat.
    • -2 (2 voturi)    
      Well .. riscurile meseriei de ... alegator ! (Luni, 19 decembrie 2016, 16:29)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Well .. riscurile meseriei de ... alegator !

      Pe viitor, fii mai activ si candideaza, poate reusesti sa faci ceva mai bine.

      Incearca si tu.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
    • -2 (6 voturi)    
      eu pot sa observ altceva... (Luni, 19 decembrie 2016, 16:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      1. Paun a facut acuzatii publice fara sa probeze. Aici sunt doua probleme: a. acuzatiile nu se fac in public, ci in forurile partidului b. acuzatiile se fac cu probe. Iar raspunsul lui ND demonteaza toate acuzatiile cu argumente logice.
      2. acuzatia cu Panama ai auzit-o tu la antena3, pentru ca Moroianu nu a rostit-o. El a zis de rorosisti si lgbt. Cit despre sondaj, nu a acuzat acuratetea datelor ci a acuzat pretul mare.
      3. Clotilde Armand putea sa fie in Bucuresti daca dorea, la fel cu barbata-su putea sa-si rupa doua ore intr-un wkd daca doarea sa se explice. Nu e obligat un partid sa stea dupa programul personal al Clotildei.
      4. Daca vrea sa se explice,Moroianu o poate face si acum fie la comisia de arbitraj a partidului, fie public, pe fb, cum a facut si acuzatiile.
      5. ca observator impartial ce te afli, cum ti se pare ca unul care acuza pe fb partidul de neseioszitate nu poata aduce probe si nu poate sa-si gaseasca 2 ore intr-un wkd sa isi explice acuzatiile, sau macar sa vina cu dovezi?
    • -2 (4 voturi)    
      Gresesti (Luni, 19 decembrie 2016, 17:12)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Sergiu Moroianu nu l-a atacat doar pe Paun, ci si pe Roxana Wring. In ambele cazuri s-a lansat in niste atacuri la persoana ieftine (demne de audienta RTV) cu aluzii la drepturile gay si Soros. Nici nu l-a atacat pe Paun pt simpatiile lui care bat spre Moscova.
  • +7 (11 voturi)    
    Deci Clotilde o sa ramana in USR doar cu numele ! (Luni, 19 decembrie 2016, 15:50)

    Susufler0 [utilizator]

    In fine, asta pana cand se hotaraste ce are de facut.
    Am un feeling (am dreptul, nu ?) ca nu vor trece 6 luni si USR va afla lucruri foarte interesante despre Paun, care in parte vor confirma acuzele lui Moroianu.

    PS. La acea vreme va mai fi oare Clotilde membra USR ?
  • 0 (4 voturi)    
    bombonescianism (Luni, 19 decembrie 2016, 16:55)

    dan_costea [utilizator]

    S-a spus ca USR nu are doctrina. Ba are: bombonescianismul!
  • -1 (3 voturi)    
    Prima victorie (Luni, 19 decembrie 2016, 17:39)

    krampus [utilizator]

    Bravo, Nicusor Dan a salvat USR de Sergiu Moroianu ! Restul poate sa mai astepte...
  • 0 (2 voturi)    
    La ce sa se intoarca? (Luni, 19 decembrie 2016, 23:36)

    sorcov [utilizator]

    Sa se intoarca in USR ca sa fie coleg cu Panama Papers? Sa ia comanda la Panama Papers? Sa-si arunce copiii sub tren ca sa prinda un aratat cu degetul de catre Panama Papers & Co? In cele din urma, sa apara si el in Panama Papers?

    Inscrierea in USR la infiintare era altceva decat inscrierea acum. Acum mi se pare neetic sa inviti inscrieri fara sa avertizezi noii membri ca se expun unor riscuri cunoscute acum si care sunt inacceptabile pentru un om cinstit.

    USR ar face bine sa suspende imediat pe acest Panama Papers si asociatii sai pana cand biografiile lor pot fi validate cu dovezi si acceptate ca fiind conforme criteriilor de etica (adica niciodata).
    • 0 (0 voturi)    
      Cate minciuni... (Marţi, 20 decembrie 2016, 12:17)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui sorcov

      Panama papers nici nu este membru USR.
      Roxana Wring e de la inceputul USB acolo, printe fondatori, si s-a trezit Moroianu sa-i aplice acum discursul de campanie al PSD\PRU. Iar simpatizantii acoperiti ai lui Dragnea sa-si faca griji pt cinstea lor...