Raluca Turcan: Vom pleda pentru invalidarea mandatului de deputat al lui Liviu Dragnea. Luam in cauza sesizarea la CCR

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 18 decembrie 2016, 10:14 Actualitate | Politic

Raluca Turcan
Foto: Agerpres
Presedintele interimar al PNL Raluca Turcan scrie, intr-o postare pe Facebook, ca liberalii vor cere invalidarea mandatului de deputat al presedintelui PSD Liviu Dragnea, in baza prevederii din Regulamentul Camerei Deputatilor care spune ca alegerea unui deputat poate fi invalidata daca exista o condamnare definitiva pentru infractiuni legate de derularea procesului electoral. Turcan precizeaza ca PNL va vota in plenul Camerei pentru invalidare si are in vedere sesizarea Curtii Constitutionale.

"Vom pleda pentru invalidarea mandatului de deputat al presedintelui PSD, Liviu Dragnea, si vom vota in consecinta. Regulamentul Camerei Deputatilor este clar si limpede: mandatele persoanelor condamnate definitiv pentru fraude electorale nu pot fi validate. Sper ca toate celelalte partide sa se ralieze acestei pozitii de bun simt si sa voteze impotriva. In cazul in care PSD va avea castig de cauza la vot, luam in calcul sesizarea Curtii Constitutionale. Nu putem ceda in fata acestui obicei al PSD de a considera ca legile aflate in vigoare sunt, pentru liderii acestui partid, facultative. De altfel, avem un precedent in 2004, cand pentru fapte similare pentru care nu fusese emisa o sentinta judecatoreasca la acel moment, toate partidele au acceptat invalidarea mandatului de senator al persoanei in cauza", spune Raluca Turcan.




Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6328 vizualizari

  • -27 (73 voturi)    
    Bai,dar cand... (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:19)

    cristian_n [utilizator]

    Terminati cu ciolaniada si incepeti ceva serios pt tara asta?
    • +29 (61 voturi)    
      ! (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:42)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      Pai chiar asta vor sa faca, ceva serios pentru tara asta.
      Penalii trebuiesc inlaturati rapid deoarece denatureaza drumul firesc al unei democratii.
      • +3 (19 voturi)    
        lol (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:13)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

        PNL-ul vad ca isi pastreaza directia. Continuand sa faca in continuare lucruri 'serioase', la urmatoarele alegeri s-ar putea sa nu mai prinda parlamentul.
        ...cineva s-a impiedicat de o formalitate si acum PNL-ul a devenit purtator de stindard, si-a gasit telul suprem si gura de oxigen de care avea nevoie, ...pentru urmatoarele 2 saptamani sau mai putin...pana se va dezumfla chestiunea.
        • +2 (10 voturi)    
          Mda, traiesc intr-o realitate paralela (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:24)

          clint [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

          Sunt in cadere libera si in loc sa isi puna intrebari de ce, se gandesc tot la ciolan sau macar cum sa moara capra vecinului.

          Ati pierdut, mars in opozitie, desi sunt de dreapta nu vreau sa am o guvernare formata din j de mii de partidulete de autisti cu interese divergente care sa faca tara asta si mai varza.

          Faceti un partid de dreapta serios din PNL cat mai puteti, daca nu va grabiti veti avea soarta PNTCD. Motocicleanu v-a scos o data din rahat dupa guvernarea CDR, normal ca l-ati mai vrea o data sef simtind ca prapastia e aproape, dar timpurile cand puteai face pomeni au trecut, voi nu intelegeti vremurile in care traiti.

          Mai bine dispareti si lasati pe dreapta loc de un alt partid, care ma rog, nu de voi se va impiedica, ci tot de PSD care mai nou are in programul de guvernare mai multe elemente de dreapta decat a adus PNL in toata existenta lui, fiindca datorita prestatiei voastre jalnice PSD a acaparat si discursul de dreapta si o parte din electoratul vostru !

          ///
      • -1 (19 voturi)    
        Dosar politic? (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:31)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

        Pana la urma cetatenii sanctioneaza..nu vad problema dosarului. Eu cred in reabilitare.
      • +3 (15 voturi)    
        PNL democrati??? (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:33)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

        O struto-camila cu adinci radacini in comunism(Vass,Roman,Blaga)...Ce ironie amara pt Bratieni...cred ca se rasucesc in mormant.
        Nu te cred..nu pot face democratie..
        • +3 (9 voturi)    
          liberalii de azi sunt la alde (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:27)

          vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

          pnl este doar o siglă istorică uzurpată de /// portocalii...
    • -14 (56 voturi)    
      Încă de când a început campania (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:45)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      PNL au avut o singură problemă: Dragnea.
      În rest, program pentru țară zero barat.
      • +6 (14 voturi)    
        ceausescu (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:58)

        Crist y [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

        Ceausescu a afacut puscarie dar " nu se punea" la socoteala ptr. ca justitia fusese a mosierilor si chiaburilor....acum dracnea? Cat o sa dureze pana o sa-si faca titlu de glorie din condamnare?
        Nu numai PNL ar trebui sa aiba o problema cu el daca stam si judecam niste similitudini.....
        • +1 (7 voturi)    
          si'ar mai fi o asemanare (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:36)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Crist y

          pai, intai sa fie barbat, ca nea nicu, ca tot e si el nicu, si sa renunte la suspendare, daca vrea titlu. :-)
          • -4 (8 voturi)    
            măi crocodil... (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:32)

            vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

            mai întâi că nea nicu nu prea a fost bărbat, sau, cel mult unul al naibii de emasculat, sub papucul sinistrei neveste...
            iar la suspendare nu renunţăm noi românii, indiferent ce planuri ar avea dragnea sau ceilalţi...
            vrem să curgă sânge prezidenţial... :)
      • -3 (13 voturi)    
        da (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:59)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        noi toti oamenii care muncim la privat si nu am avut niciodata pomeni si ajutoare, in proportie de 99.9% avem ceva cu dragnea. nu pot sa bag in aceeasi oala si PNL-ul in categoria asta, dar vorbesc pentru oamenii normali, care nu-s membri de partid. adica am vrea ca dragnea sa fie la puscarie, sau daca nu se poate, macar sa respecte legea chiar si atunci cand nu ii convine.
        • +1 (5 voturi)    
          ooof (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:13)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui toxx

          deja vomit cand citesc postarile gen "noi, care muncim la privat", fiindca s-a aflat de mult timp ca "privatii" astia sunt postaci platiti de partide din bani bugetari! nu degeaba cei mai aprigi sustinatori ai neoliberalismului sunt bugetivori :))
        • -1 (3 voturi)    
          dar pe băsescu, mult mai atroce, (Duminică, 18 decembrie 2016, 20:19)

          vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui toxx

          de ce nu-l vrei la puşcărie?
      • +1 (9 voturi)    
        Programul NOI VA DAM al PSD-ului a intrunit un (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:05)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        numar mare de voturi, dar nu majoritatea . . .
        • +1 (5 voturi)    
          suficient (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:14)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui ty

          cat sa faca majoritatea cu ALDE, iar daca mai vin si UDMR plus minoritatile nemaghiare iata cele 2/3
          • +1 (3 voturi)    
            Pai sa ne amintim: in 2012 inutilul USL (Duminică, 18 decembrie 2016, 22:22)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            plus satelitii au obtinut peste 70%. Dupa o "foarte buna guvernare" ponta care a durat 3 nesfarsiti ani au plecat cu coada intre picioare fara vreo realizare notabila conform lozinci lor bine cunoscute: dupa noi potopul.
            Azi PSD + satelitii enumerati de tine (la camera unde se aduna si minoritatile nemaghiare") au 212 deputati. Pentru a ajunge la "cele 2/3" ar mai avea nevoie de 8 deputati. Desigur asta nu este un neajuns la noi unde multi deputati viseaza la borcanul cu miere iar PSD are experienta ordonantei neconstitutionale de migratie a primarilor.
      • +3 (9 voturi)    
        Corect,PNL nu a avut program (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:21)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        PNL este un partid de figuranti,sefi ajunsi sefi prin promovare directa pe prietenii.Sefii astia se impart in doaua.Unii sunt jmekeri geambasi de voturi in parlament si jocuri in teritoriu.Ceilalti sut total pe aiurea si nu cunosc nimic.Stau de poza si tin discursuri jmecheresti de avocati de mana a doua sau vanzatori de masini uzate.Program PNL 0 barat,ideologie 0 barat.Mai grav este ca PNL prezinta programe de o asemenea maniera incat orice cititor atent realizeaza ca sunt scrise la misto fara nici o legatura cu realitatea.Sefii PNL au pus pe cate o secretara sa compileze programul din diverse programe anterioare si a iesit o porcarie pe care PNL a avut tupeul sa o prezinte .A insultat electoratul crezand ca ne pacaleste.Imi aduc aminte de Predoiu cand iesise el cu un program propunand la transporturi realizarea unui pot in Portul Constanta care era deja construit.Demonstreaza ca era un program copy paste si ca Predoiu habar nu avea despre ce este vorba.Ca sa intelegi cine este Predoiu sa ne amintim cand umbla cu Sima sa devina sef pe la firma de brokeraj smegherii.Si a si pierdut banii la Sima crezand in baliverne cu actiuni.Pe bune asta vrea sa fie sef la PNL?
        • 0 (0 voturi)    
          Corect (Luni, 19 decembrie 2016, 9:17)

          Victor [anonim] i-a raspuns lui Frank777

          Cine nu crede sa încerce să găsească pe net un alt program de guvernare pe lângă cel al PSD-ului. Eu n-am găsit.
      • +1 (11 voturi)    
        păi "noul" pnl nu mai are nici cea mai mică (Duminică, 18 decembrie 2016, 12:05)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        tangenţă cu vechiul partid liberal... este doar un alias pt. /// portocalii...
      • +1 (13 voturi)    
        te inseli (Duminică, 18 decembrie 2016, 12:08)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        pt. ca asa o fi ordinul pe unitate la voi la psd.
        cu exceptia adunaturii de hoti numiti psd, care si l-au pus si in fruntea gramezii numita partid, dragnea e o problema majora pentru toata tara.
        cat despre programul ala aberant al lui dragnea, ala care spune doar ce cheltuie nu si din ce cheltuie.... o fi prins vreun elf irlandez cu tot cu galeata de aur.
      • 0 (10 voturi)    
        asa a fost mereu (Duminică, 18 decembrie 2016, 12:34)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        cand era ponta seful psd problema lor era ponta
        nu au venit cu nimic constructiv si de mira ca au luat 20%.
        data viitoare o sa fie tinta 20% :))
      • 0 (6 voturi)    
        Oare (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:43)

        anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

        .. nu e si asta un program? Electoratul l-a votat in consecinta.
    • +5 (15 voturi)    
      tu esti Gadea? (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      Sau ti se pare normal ca un condamnat penal sa fie deputat in Parlamentul Romaniei?
      Si nu inteleg, faptul ca Dragnea nu va fi deputat schimba in vreun fel echilibrul in Parlament si ajung liberalii la "ciolan"?
    • +1 (9 voturi)    
      Demagogie (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:11)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      Luam in calcul sa....ne rezervam dreptul sa ,avem in vedere sa .... exprimari care induc nesiguranta,indoiala si deci lipsa de profesionalism.Am scapat de una care facea politica la coafor Alinuta si am dat peste alta la fel Ralucuta.Femeile astea politice sa se uite la Angela Merkel care stie sa faca politica.La noi femeile fac fite in politica , concurs de coaforuri si mode.Se vopsesc blonde pentru a parea mai stilate si inteligente daca va vine sa credeti.Nu este necesar.Eficienta este necesara.Precizia.Eficienta.Nu poze si fite.Sunteti de tot rasul.Noi intelegem ce faceti si radem de voi.Nu ne pacaliti.Nu aveti nimic in cap.Doar jucati intr-o sceneta ieftina
    • +4 (14 voturi)    
      inlaturarea PENALILOR din Parlament e serios (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:21)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      orice fel de opozitie l;a PSD e benefica pt Romania.

      in Polonia vad ca s-a ocupat Parlamentul, e si asta o idee pt Romania in caz ca PSD va dori sa schimbe vreo lege pt a-si apara penalii
      • -1 (5 voturi)    
        usurel (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:16)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        ca daca ies si sustinatorii PSD va linseaza
        • +1 (3 voturi)    
          aia 18% ? (Duminică, 18 decembrie 2016, 20:39)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          trecuti de 60 de ani?
          aia se uita la A3, nu au timp
          "si mai ie si frig maica, am mers la vot, acu dati-ne"
    • -1 (11 voturi)    
      Imbecilism (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:40)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      politic.Este un termen pentru politicieni care si-au uzat posibilitatile intelectuale dar n u pleaca din politica.Se agata cu ghiarele si dinti de pozitii politice carora in mod vizibil nu le fac fata.Fiind promovati de alti imbecili politici ca si ei ajung pana in parlament unde produc legi imbecile.Alti ajung in guvern unde propun legi imbecile sau guverneaza imbecil.Si apoi se mira toti impreuna de ce electoratul nu ii apreciaza si nu-i voteaza.Le dau o veste.Pentru ca sunt imbecili.Cand deschid gura se vede imediat.
      • 0 (0 voturi)    
        concluzia ar fi... (Duminică, 18 decembrie 2016, 20:28)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        că imbecilismul primează în ro...
    • +3 (7 voturi)    
      pai asta (Duminică, 18 decembrie 2016, 12:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      ce e? ce ti se pare neserios?
      ce face Turcanu sau ce face dragnea?
      n-a zis el ca respecta legea?
  • +30 (42 voturi)    
    ori asa, ori asa (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:22)

    mnicku [utilizator]

    ori actualul mandat e invalidat ori in vechiul mandat a fost ilegal parlamentar si atunci toate voturile lui sint nule .

    pe infractorii astia nu-i mai satura nimeni
    • -9 (11 voturi)    
      Și o complectare. (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:31)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Cine a
      • -2 (8 voturi)    
        "cine a" ce ? (Duminică, 18 decembrie 2016, 12:09)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        cine-a stat 5 ani la ruşi, nu poate gândi ca bush ?
        sau
        cine-a susţinut taxa tvr, şi-o va lua repede ?
        sau ce ?
    • +7 (13 voturi)    
      e simplu (Duminică, 18 decembrie 2016, 12:17)

      matrix reloaded [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      1.Vechiul mandat trebuia suspendat imdiat dupa 22.04.2016, data la care Dragnea a fost condamnat definitiv si irevocabil.
      Cei care au dus la indeplinire sentinta ICCJ ori au gresit cu buna stiinta, ori sunt ametiti, oricum , "cineva" ar trebui sa se sesizeze din oficiu si sa aplice legea.acum, fara intarziere.
      Toate voturile la care Dragnea a participat(in parlament) dupa 22.04.2016 trebuie invalidate.
      Cei care nu au dus la indeplinire decizia ICCJ si l-au lasat sa zburde ar trebui invitati la un mic vorbitor.


      2.Actualul mandat este si el invalid pentru ca intra sub incidenta sentintei, de asemenea.
      L-am auzit pe Iordache (PSD) ca legea s-ar referi la actualul proces electoral( nu il banuiesc decat ca e analfabet functional), nu ma gandesc decat ca se tine disperat de orice explicatie, doar-doar o tine.
      Sentinta primita de catre Dragnea are efect pina pe 22.04.2018, ( condamnarea tine 2 ani).

      Deci, Dragnea sa-si execute pedeapsa (cu suspendare) si mai vorbim dupa 22.04.2018.
      • 0 (4 voturi)    
        ce-i corect e corect , (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:02)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui matrix reloaded

        sa vezi veselie la anularea legilor votate de infractor/condamnatul penal Liviu

        Daca nu, e caz penal ( dar iarasi, ce mai conteaza o condamnare cind mai are 1 + 1 dosar pe rol)

        necunoasterea legilor nu inseamna ca pot fi incalcate .
  • -12 (48 voturi)    
    Mi-e din ce in ce mai clar (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:25)

    KTerinca [utilizator]

    La urmatoarele alegeri, PNL-ul va urma soarta PNT-CD.
    Pacat de istoria acestui partid, care se duce dracului.
    • 0 (14 voturi)    
      mie mi-e clar ca tu esti PSD-ist (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:19)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      doar un PSD-ist sau unu care nu pricepe poate emite acuzatii la adresa PNL cand acesta ataca PSD
    • +4 (6 voturi)    
      se intimpla, pacat (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:49)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Cind un partid important intra pe mina secretarelor (vezi si Gorghiu, care ii facea cafele lui Olteanu B. tot asa cum Tarcan bucatarea in zona Stolojan), ne putem astepta la orice. Cu toate astea lovitura de gratie i-a dat-o partidului un barbat - Crincarau...
  • +29 (43 voturi)    
    pana acum cum a fost deputat? (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:29)

    ouyang [utilizator]

    nu ati stiut niciunul legea? pai plecati toti invartindu-va incompetentilor. singurul care nu respecta niciodata legea e statul roman.
    • +2 (8 voturi)    
      A fost condamna de cateva luni (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:20)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      a fost condamnat de curand, in vara
    • +2 (12 voturi)    
      condamnarea definitiva (Duminică, 18 decembrie 2016, 12:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      l-a prins deja deputat pe penalul de dragnea. probabil insa ca trebuia sa i se invalideze mandatul de deputat din momentul condamnarii definitive, dar cred ca nu au stiut.
      interesant cu ce va veni in contrapartida dragnea iubitorul de legi.
  • +2 (10 voturi)    
    Regrete . (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:51)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Nici in ultimul ceas , liberalii , conducerea asumata , nu realizeza ca traiesc alte vremuri . Daca liberalii nu vor sa devina un partid al intereselor mediului privat - lumea trebuie sa inteleaga ca privatii sunt majoritari , oricum ai calcula - atunci sa nu se revendice de dreapta si n-au decat sa-si puna cate pupeze vor ei in frunte . Daca sunt totusi cativa care sesizeaza momentul , acum este cazul sa se formeze o structura liberala care sa grupeze interesele privatilor si care structura , sa nu cuprinda oameni cu statut de bugetar . Ar fi absurd sa-i ceri unuia care ia bani de la buget , sa apere alte interese . Doar un partid al mediului privat poate gandi un sistem in care sa existe un echilibru intre organizatia numita Stat si restul societatii . Doar acest tip de partid , poate stabili necesarul optim de bugetari si nivelul acestora de salarizare si poate stabili reguli noi in privinta sistemului fiscal , care sa permita cheltuirea banilor publici doar in scopuri clare : aparare , ordine publica , partial invatamant , partial sanatate , investitii nationale de interes general .
    • +1 (1 vot)    
      corect! (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:18)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      astea sunt idei liberale, intr-adevar
    • 0 (0 voturi)    
      partial (Duminică, 18 decembrie 2016, 20:40)

      dinamovist [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Cu "partrial sanatate si invatamint" unii vor fi partial sanatosi si invatati. Presedintele celei mai mari oraganizatii patronale din Franta spunea asa "portofelul il am in dreapta dar inima este in stinga". Concluzia -cine nu lucreaza la privat (pe salariul minim) trebuie exterminat (partial) ca neproductiv .
      • 0 (0 voturi)    
        Precizari . (Duminică, 18 decembrie 2016, 22:05)

        Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui dinamovist

        Cum preferi ? Sa ai asigurari de sanatate ca astazi , adica fara valoare si sa platesti diferenta in spagi sau sa ai servicii medicale pana la un grad si dupa aia , sa platesti diferite servicii ? . Idem si la invatamant . Ce rost are sa suporte bugetul toate costurile invatamantului superior ( nu discutam de invatamantul obligatoriu ) si absolventii sa ajunga dupa terminare , ba motostivuitoristi sau vanzatoare pe la marketuri si sa se instruiasca generatii intregi care sunt peste necesarul tarii si acestea sa plece in alte tari , fara sa deconteze nimic celor care platesc prin buget .
  • -1 (13 voturi)    
    astia nu se lasa (Duminică, 18 decembrie 2016, 10:55)

    xanti [utilizator]

    Iesim in strada si va maturam ,PNL,PDL,PMP....
    • +1 (7 voturi)    
      hai, pe bune (Duminică, 18 decembrie 2016, 15:22)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Aerul curat si miscarea fac mult bine mintii.
  • +4 (12 voturi)    
    o masura proasta (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:01)

    andimi [utilizator]

    Nu merge, cu actiuni din acestea, PNL-ul tot in jos se va duce. Pai cind tu ai in propriul partid indivizi cu probleme vii sa arati cu degetul?
  • +5 (13 voturi)    
    In 2004 a fost invalidat mandatul pentru un (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:16)

    ty [utilizator]

    senator de pe listele Alianţei "Dreptate şi Adevãr P.N.L.-P.D." A candidat din partea PD. A fost corect si nu a ajuns senator.
    Sa vedem azi daca pentru un pesedist aflat intr-o situatie similara se vor respecta aceleasi reguli.
  • +5 (11 voturi)    
    de-asta ia PSD 45% (Duminică, 18 decembrie 2016, 11:42)

    Sorin [anonim]

    "Am 28 de ani și trebuie să las loc de 'bună ziua' pe acolo pe unde trec", a spus politiciana.

    Apoi, Răzvan Dumitrescu a intervenit și a zis: "Doamna Turcan, vă rog să îi rugați pe cei de pe site-ul Camerei Deputaților să facă o corectură. Având în vedere vârsta dumneavoastră, 28 de ani, ei au trecut 2 aprilie 1976".

    "Efectiv am uitat câți ani am. Am 32 de ani, într-adevăr", a replicat amuzată Raluca Turcan.

    ^^^.
    De la o sefa de partid care incearca sa convinga copii sa ii deschida usa la o alta sefa de partid care nu stie nici cati ani are.
    Pe ce criterii au pus-o astia sefa?
    Sper ca PNL-ul sa aiba soarta PNT pt ca o merita din plin.
    Dragnea, penal cum o fi, sigur stie cati ani are daca il intrebi.
    • +2 (4 voturi)    
      EU DORESC UN GUVERN (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:24)

      arheopterix [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      De dreapta . Dar cu liota asta de blonde ...Iar actuala ... Si-a facut studiile la Moskva ( ca Merchelita ) si taticu prof de limba rusa ????????...!!!!!!!
  • +3 (15 voturi)    
    Dura lex sed lex (Duminică, 18 decembrie 2016, 12:35)

    Altiro [utilizator]

    Toata lumea vorbeste si sutine actiunea Romania curata, dar cand e vorba sa se si puna in practica apar tot felul de justificari ale infractorilor din politica, gen "dosar politic, razbunari,abuzuri, interpretari gresite "etc
    • +7 (9 voturi)    
      dura lex sed protex (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:31)

      talos [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Iubesc judecata (legea) dar ii urasc pe judecatori! (Iubesc tradarea dar urasc pe tradatori - GI Caesar). Romanii sunt in principiu de acord cu principiile, doar punerea lor in aplicare ii turmenteaza. De unde si vorba "teoria ca teoria da' practica ne omoara".
    • 0 (6 voturi)    
      dura lex sed durex... (Duminică, 18 decembrie 2016, 17:14)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      adică, care vra să zică, mon şer, tu conteşti că ar exista lucruri precum "dosar politic, razbunari,abuzuri, interpretari gresite", etc.
      eşti chiar naiv sau doar rău intenţionat ?
  • +1 (13 voturi)    
    Doamna Raluca are dreptate (Duminică, 18 decembrie 2016, 13:15)

    Gustav666 [utilizator]

    Si eu m-as supara pe unul care ma face muci intr-o competitie.
    • +5 (11 voturi)    
      "muci" este conceptia (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:29)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      conform careia infractorii lor sunt condamnati pe bune, pe cand ai nostri sunt condamnati politic..
  • -3 (9 voturi)    
    Atenţie la apărarea apărătorilor neplătiţi! (Duminică, 18 decembrie 2016, 14:08)

    Fl D [anonim]

    Luaţi prin surprindere, apărătorii din oficiu şi de conjunctură ai infractorului îşi expun neconvingător partizanatul şi dau pe goarnă atît neştiinţă de carte cît şi venin împotriva celor care au identificat prevederea de incompatibilitate, invocînd caraghios nelegătura cu actualul (mai bine zis recent încheiatul) proces electoral de parcă s-a văzut vreodată în ţara asta vreo cercetare penală, urmată de cercetarea judecătorească şi pronunţarea soluţiei, ba încă şi parcurgerea unei căi de atac (cu rămînerea definitivă a soluţiei), în cîteva zile, hai cîteva săptămîni (un proces electoral durează, bănuiesc, de la începutul campaniei electorale pînă la publicarea rezultatelor - în MO) pentru a socoti că cînd s-a scris regulamentul ăla (oricum, prost scris - cică comisia poate să propună invalidarea şi plenul votează) scriitorii şi aprobatorii s-au gîndit taman şi numai la procesul electoral prezent sau recent trecut ci nu şi, mai ales, la cazierul individului. Păi cînd legiuitorul a stabilit în statut (L188/1999) ca criteriu de angajare a unui funcţionar public necondamnarea, printre altele, pentru infracţiuni de fals şi uz de fals a avut în vedere ce? Evident, ca măsură preventivă, să zădărnicească angajarea unui falsificator, nedemn de funcţia publică! Dar Aeroportul JFK şi Aeroportul O'Hara de ce nu angajează condamnaţi pentru, printre altele, infracţiunea de distrugere prin incendiere? Unul care a dat foc mai poate s-o facă, nu? Pot ăştia să spună de ce pentru unele funcţii se cere la angajare cazierul judiciar? Cumva pentru infracţiunile făcute pe durata procesului de angajare? Păi pe Dragnea, condamnat pentru fraudarea unui proces electoral, de ce să nu-l considerăm nedemn pentru o funcţie aleasă şi să-i cerem cazierul la angajare? De ce să nu gîndim că mai poate să dea foc oricînd (scenei politice) prin bărcutiniurile sale? (bărcutini - din bulgară, belea făcută pe şmechereşte)
    • +1 (1 vot)    
      RESPECT ! (Duminică, 18 decembrie 2016, 20:52)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Fl D

      .
  • 0 (8 voturi)    
    Inainte de-a pierde alegerile nu invocau (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:18)

    xrogo [utilizator]

    aceasta prevedere a regulamentului,acum ca sunt in corzi incearaca orice ca sa-si bata adversarii politici cu altceva decat cu votul popular,jalnice incercari de loseri si neputinciosi!
  • +1 (7 voturi)    
    Sesizarea la CCR,singura modalitate de (Duminică, 18 decembrie 2016, 16:30)

    xrogo [utilizator]

    opozite a PNL-lui care a abuzat de acest drept si-a pierdut pe linie.hai s-o vedem si pe asta!
  • 0 (4 voturi)    
    DACA aveati minte (Duminică, 18 decembrie 2016, 18:44)

    un_anarhist_moderat [utilizator]

    si conform doctrinei liberale pledati serios si credibil (atunci cand era relevant) pentru taxe mici, debirocratizare masiva, depolitizarea administratiei... etc, poate ca acum nu mai era nevoie sa va chinuiti cu astfel de artificii...
    • +2 (2 voturi)    
      Părere de rău (Duminică, 18 decembrie 2016, 21:22)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui un_anarhist_moderat

      Domnule sau Doamna ,

      Eu am votat de multe ori cu PNL , dar acum trebuie sa fim realiști și sa recunoaștem ca PNL nu mai are doctrina liberala ci a adoptat doctrina Partidului Popular European , care este o doctrina de dreapta și nu de centrul dreapta cum este liberalismul , pnl-isti sunt populari deghizați în liberali
  • 0 (4 voturi)    
    dreapta (Duminică, 18 decembrie 2016, 20:27)

    dinamovist [utilizator]

    Mai oameni buni am votat cu dreapta, dar am o jena si traiesc o stare de penibilitate maxima. Ma uit la zbaterile astea inutile ale PNL sustinute palid de altii si cum acest partid se ridiculizeaza in ultimul hal. Cit de dulce e puterea pentru distrusii astia ce vor mai inventa ca sa anuleze voita poporului. Daca PNL nu scapa de cozile de topor care sunt mai rele de cit toti penalii la un loc va disparea de pe scena politica. Iar in final astept si eu sa aud o critica punctata pe programul PSD nu ca nu sunt bani ci daca aceste masuri nu sunt viabile . Vreau sa ma uit la lideri PNL si sa nu ii confund cu Capatos
  • +2 (4 voturi)    
    atitudine de bucatareasca (Duminică, 18 decembrie 2016, 22:52)

    U_swamp [utilizator]

    Turcanc-o, nu cadea in greseala lu' madam Gorghiu ca vei pati aceeasi pozna! In loc sa-l pirtiiti pe Dragnea, pe Popescu, pe Ionescu, nu ar fi mai eficace sa va ocupati de basinosii vostri viteji si rari in Parlament?
  • +1 (1 vot)    
    Pledoarie (Luni, 19 decembrie 2016, 12:16)

    A310 [utilizator]

    Foarte bine Madam Turcanu (PDL ) am pus intre parateze pdl , ca sa stie cetateni cine esti de fapt .
    Acum va transmit mesajul - FOARTE BINE CA INFIERATI CU MANIE "LIBERALA " incompatibilitatea lui Dragnea , care cred ca este inamicul public Nr-1 .
    Cu astfel de actiuni va atrageti foarte multi adepti .