Traian Basescu: Avem obligatia sa facem o opozitie eficienta pentru a preveni dezastrul ce se prefigureaza prin aplicarea programului fantezist al lui Dragnea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 13:46 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Traian Basescu scrie sambata, pe pagina sa de Facebook, ca "visul lui Dragnea prefigureaza dezastrul" si "in mod cert, Romania, cu resursele pe care le are acum, nu poate sustine programul cu care PSD a castigat alegerile". Liderul PMP spune ca "noi cei care nu am castigat alegerile dar suntem in Parlament, avem obligatia sa ne corelam eforturile si sa facem o opozitie eficienta pentru a preveni dezastrul ce se prefigureaza prin punerea in aplicare a programului fantezist al lui Dragnea".

Postarea integrala a lui Traian Basescu:


Visul lui Dragnea prefigureaza dezastrul

In mod cert, Romania, cu resursele pe care le are acum, nu poate sustine programul cu care PSD a castigat alegerile, program pe care Liviu Dragnea il ventileaza si dupa alegeri. Bietul de el s-a indragostit atat de tare de propria-i minciuna electorala incat va ramane multi ani de acum inainte marcat de ideea ca ar fi putut fi premierul unui guvern care sa implementeze un program valcovian bazat, in aplicare, pe iluzia ca, reducand veniturile bugetului de stat si crescand aberant cheltuielile, o tara poate supravietui.

Pana la urma, noi cei care nu am castigat alegerile dar suntem in Parlament, avem obligatia sa ne corelam eforturile si sa facem o opozitie eficienta pentru a preveni dezastrul ce se prefigureaza prin punerea in aplicare a programului fantezist al lui Dragnea.

Cu sau fara aliati politici, PMP va fi un partid care se va bate sa mentina echilibrele macroeconomice ale tarii.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5147 vizualizari

  • +22 (40 voturi)    
    Basescu face si place! (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 13:57)

    sorcov [utilizator]

    Base poate atat de multe cand face un efort sa vorbeasca lucid (...) Umorul presarat prin discurs este ca sarea in bucate!
    • +20 (36 voturi)    
      Traian Basescu e singurul polician! (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:16)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui sorcov

      Restul sunt carpe...
      • -5 (9 voturi)    
        si singurul care isi va cere iertare (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 17:09)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        lacrimind...lol ...prietenii stiu de ce.basescu a avut sansa sa termine psd si nu a facut-o, l-a pastrat ca sa aiba cu cine sa se bata...a luat ...2 mandate, apoi ma indoiesc dar nu a promovat tineretul; unde sint liderii noii generatii?. udrea? lol ...un lider adevarat stie cind sa devina mentor...nu e cazul el se bate cu valurile ca pe mare stie ca trebuie sa junga cu vaporul la o destinatie oricare ar fi ea indiferent cum va arata vaporul.din pacate vaporul are datorii, arata ca la glod iar echipajul care au mai scapat e in revolta. draga base, am votat in 2009 dar suveranitatea poporului a fost ingenunchiata chiar de catre tine. i-ai batut jos doar ca sa fii sigur ca nu vei fi demis. odihna usoara..pacat de asemenea animal ca nu a stiut sa fie de partea tarii.am fi facut multe impreuna...uita-te ce am ajuns.
        • +6 (16 voturi)    
          Fara Basescu, astazi eram ca Ucraina! (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 18:44)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

          Ne-a bagat in UE, i-a adus pe americani la Deveselu, a faurit DNA-ul de care esti atat de mandru si le-a permis tuturor sa-l injure.
          Daca nu intelegi cat a facut omul asta care putea sa faca pact cu Voiculescu, Nastase si ceilalti hoti si sa stea linistit pe margine spargand seminte, iti desenez...
          • -4 (10 voturi)    
            Năstase te-a băgat în UE (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 19:38)

            Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            nu Băsescu. Năstase a finalizat negocierile de aderare, Băsescu doar a tăiat panglica. Băsescu e un zero barat fără un sistem în spatele lui. Și asta se vede acum.
            • -1 (5 voturi)    
              A finalizat degeaba! (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 21:26)

              Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              Aveam stegulete rosii la Justitie si inca cateva capitole, rezolvate de Basescu si echipa cu care a venit. Nu mai distortionati trecutul, comunisti de mucava!
            • +2 (8 voturi)    
              Fals (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 22:18)

              georgmihai1211377215 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

              nastase a lăsat nerezolvata justiția. Fără ca basescu sa o susțină pe macovei contra lui voiculescu si tandemul patriciu tariceanu, România nu intra in UE. Exact astea erau cuvintele ue in 2005,6. Clauza pe justiție permitea amanarea indefinitit.
              • -1 (3 voturi)    
                Habar n-ai de nimic! (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 23:05)

                Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui georgmihai1211377215

                În 2004 România era „Acceding Country”. Știi ce înseamnă acceding country? O țară care a FINALIZAT negocierile și a SEMNAT tratatul. Nu te mai uita în gura lui Băsescu, nu vei afla niciodată adevărul.
          • -3 (9 voturi)    
            Ma chiar esti normal,unde mama (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 19:45)

            xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            dracului decat in criza ne-a bagat netrebnicul asta,ce DNA a faurit,ala de care se dezice azi?
  • -8 (36 voturi)    
    5%, astia: mici si zgomotosi (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 13:59)

    andipetre [utilizator]

    Dl. Basescu striga tare, de parca ar fi o reala forta politica de luat in considerare: 5%.

    Cum era cu lupta contra DNA, domnule fost presedinte?
    • +14 (18 voturi)    
      Vezi ca articolul cu anti-coruptia e ceva mai jos (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Aici e vorba de programul economic al lui Dragnea.

      PS. Dar, ma rog, poate n-o fi fantezist, mai stii ?
    • +14 (22 voturi)    
      Critica e calea spre reforma (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 15:10)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Lupta contra DNA s-a facut in parlament, si doar Basescu i-a tinut piept atunci cand PNLfacea front comun cu Voiculescu si Ponta.
      Criticarea unor derapaje ale judecatorilor ori procurorilor e parte din lupta cu coruptia. Si-au fost, din pacate, destule derapaje inclusiv ale DNA si Kovesi. Cultul personalitatii nu-si are locul aici.
      • +4 (6 voturi)    
        Faptul ca DNA a inceput sa nu-i mai scoata (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 20:03)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

        pe politicieni pe usa din fata si cu catuse la maini i se datoreaza Marinarului. Daca ar fi fost dupa Televiziuni si dupa pesedisti nu ar fi fost nicio problema, pt ca ziceau ei ca a venit "sezonul pedelistilor si al pemepistilor". Basescu e impotriva spectacolului catuselor, NU al existentei DNA, in vreme ce Tariceanu vorbeste peste tot de punerea sub control a DNA si a Justitiei !
    • +7 (15 voturi)    
      Inversarea valorilor (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 16:27)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Cei 5% ai lui Basescu sunt pe atat de onorabili pe cat de mizerabili sunt cei 45% ai lui Dragnea.
      Dupa (cel putin) 10 ani in care a a fost macinat seara de seara de instrumentele mogulilor.
  • -16 (28 voturi)    
    Acelasi base care injura justitia pe la teveu' (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:14)

    jackalphonse [utilizator]

    ...cand o ancheta pe Udea si i facea lui dosar penal.
    Hai sa fim seriosi. Mai urmeaza Nastase sa si spuna cuvantul.
    • +14 (20 voturi)    
      da (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:36)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ma,ii facea lui dosar penal, care dosar, ma, ca toate erau facaturi grosolane...
    • +17 (21 voturi)    
      Habar n-ai (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 15:03)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Habar n-ai ce e aia justitie, tu fiind printre pesedistii aia care striga ca TB i-a facut dosare lui Nastase si tot el l-a bagat in puscarie.
    • +5 (9 voturi)    
      azazaza (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 15:27)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Asta ai inyeles tu cu... injurarea Justitiei ? TE INSELI sau ai fost condus de mana sa te inseli!!! Rezultatul e acelasi ! UN EXEMPLU mic : toata lupta anticoruptie se bazeaza pe o lege din 1968 ! E OK?
    • +5 (7 voturi)    
      Oare ce ai spune daca n-ai mintii? (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 15:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      .
    • +1 (1 vot)    
      se dau primele de 50 de bani (Luni, 19 decembrie 2016, 9:47)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      au inceput din nou mercenarii sa si spuna pasul contra cost
  • -9 (15 voturi)    
    Arde-i pe corupti ! (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu si pe Elena si toti cei care au jefuit tara si u adus-o in pragul dezastrului.
  • -15 (19 voturi)    
    NEICA (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:36)

    EmilNae [anonim]

    nimeni se baga si el in seama. Asta sa vada neamtul ca gata i-a devenit fan. Si urmarile au inceput sa se vada nepotul a scapat de control judiciar. daca mai da in psd va scapa si ginerela, daca va injura pe dragnea va scapa si fica si tot asa i se va inchide si lui dosarele. Ce mai gata a intrat pe linie el este si cu dna si cu johanis si orcine altcineva lui sa-i fie bine ca in rest nu conteaza. Ce a fost si ce a ajuns.Daca o tot tine asa pina la alegerile urmatoare ramine doar el
    Ce a fost si ce a ajuns........
  • -15 (19 voturi)    
    Cine crede?... (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 14:57)

    Flinder [utilizator]

    ...macar un singur cuvant al frustratului basescu??? Doar cei naivi care nu au vazut calculele PSD din programul de guverare. El tot mai spera ca doar cu cacialmale verbale il mai ia cineva in serios, asa cu s-a autodeclarat cu extrema-i "modestie" si fara nicio acoperire ca ar fi cel mai bun prim ministru.
    • +13 (15 voturi)    
      Tu (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 15:53)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

      ai vazut calculele PSD din programul de guvernare?
      PIB prognozat de 815 mld.lei cu 2.95% deficit.
      Stii ce inseamna defict bugetar de2.95%?
      Inseamna 815x2.95=24mld.lei
      Dragnea zice ca statu' va incasa 815mld. si va cheltui 815+24.Adica,ne vom imprumuta 24mld.
      Numai un naiv care a citit calculele PSD crede ca mofturile lui Dragnea vor forta statu' sa se imprumute numai 24mld.
      Si-apoi ramane sa vedem cine ne mai imprumuta-ca ne-am tot imprumutat-si cu ce dobanda.

      D-le Basescu,explicati ,dom'le, cu e cu deficitul asta bugetar ,ca e la fel ca M T O-ul ala al lu' Ponta.
      • -4 (4 voturi)    
        Hai, bai, stai jos ! (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 20:05)

        Flinder [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Dupa ce ca PSD da viata si mancare mai ieftina si mai buna inclusiv la caini (e vorba de voi), tot latrati tot timpul de necaz ca nu puteti voi fura toata mancarea. Ai impresia ca citesc , macar, prostiile care le debitezi aici cu... cifre care se pretind a le desfiinta pe ale lui Dragnea? Tu si ce ca tine sunteti INCAPABILI sa va dati seama de propria naivitate. STAI JOS !
        • +2 (4 voturi)    
          2.95 (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 20:40)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui Flinder

          inseamna aia 2.7%+ce rezulta din taxele alea 102.

          DOCUMENT Dragnea a prezentat proiectul de buget general consolidat al PSD pentru 2017: salariul minim creste la 1450 lei, salariul mediu la 3100; PIB estimat la 815 mld lei, deficit bugetar de 2,7%
          de Iulia Rosca HotNews.ro
          Miercuri, 7 decembrie 2016, 18:28 Actualitate | Politic
          Sic!
          Stii sa citesti si sa scrii,da' se pare ca nu intelegi...
          Ai puterea sa-ti ceri scuze?!
  • -18 (22 voturi)    
    un fost presedinte (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 15:09)

    vi_escu [utilizator]

    risca sa devina mascariciul parlamentului, e trist !
  • -17 (19 voturi)    
    Basescu vorbeste de funie in casa (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 15:14)

    xrogo [utilizator]

    spanzuratului,mai mare dezastru ca si domnia sa de 10 ani nu va mai fi,sper,pentru Romania!
    • +9 (11 voturi)    
      Pai, fu Monta si acu vrea sa vina tac'su (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 15:57)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Deci se poate.
    • +11 (15 voturi)    
      dezastru pentru ticalosi (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 16:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      cum mai strigau puscariabilii pe la tv sa-l suspendam pe Basescu!
      • -3 (5 voturi)    
        Cred ca ai uitat,chiar l-au suspendat, (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 19:47)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ty

        numai actiunea antiromaneasca a altora l-a repus in functie!
        • +2 (4 voturi)    
          Cunoastem : Merkel, Biden, dar bineinteles (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 21:35)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ca in spatele lor era nimeni altul decat ...SOROS !!
    • +8 (10 voturi)    
      si ce (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 18:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      te deranjeaza? doar il ai presedinte pe condamnatul penal dragnea. care mai si vizeaza postul de prim ministru.
      penibil.
  • +14 (22 voturi)    
    Nu de tara va e voua grija, politrucilor (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 15:24)

    Explicit [utilizator]

    ci de statul pe care l-ati transformat in sursa voastra de venituri.

    Plagiatori, impostori, corupti, demagogi si, peste toate, incompetenti - cu totii va deghizati in politicieni si va adapati din buzunarele cetatenilor fara sa produceti ceva in schimb, in afara de gargara plangacioasa si stridenta despre "tarisoara".
  • -1 (9 voturi)    
    hă hă hă (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 17:07)

    getmyextip [utilizator]

    Dragneo nici nu stii cat de mic incepi sa fii hă hă hă
  • +5 (7 voturi)    
    Vorba din popor (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 19:05)

    ipolitic [utilizator]

    buturuga mică răstoarnă caru' mare!
  • -5 (5 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 19:58)

    vitan.sandu [utilizator]

    Deontologilor, inca tneti partea individului care intruchipeaza ipocrizia, tupeul, minciuna, ne simtirea
    neam .... numit basescutraian!
  • -4 (4 voturi)    
    "Lee Cooper ! Daca vrei cu adevarat poti ." (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 20:36)

    Miky113 [utilizator]

    Adica ce vrea Dragnea nu sunt aberatii !!!

    Aberatii sunt ce vrei ma-ta : omu gras sa-l cocoseze si mai tare pe ala slab.
    Ai trecut de partea ursului , nenicule()

    Ti-a trecut vremea Moshule (a doua zi dupa 6 decembrie).
    Avea i ocazia sa te ocupi de nepoti si ai ratat-o .

    Dezamagitor: ai lasat Elenele; sa se descurce !?
    Abia asteptam ceva rezultate: O Pozitie la c bogaciu;
    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Duminică, 18 decembrie 2016, 12:14)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Miky113

      Dodon si Plahotniuc s-au grabit sa felicite PSD pt scorul obtinut in alegerile parlamentare. Imediat dupa ce Dodon a inceput demersurile de retragere a cetateniei moldovenesti obtinuta de TB.