Sedinta la PNL cu liderii organizatiilor care au obtinut rezultate peste media nationala; conducerea partidului ar urma sa demisioneze - surse

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2016, 13:35 Actualitate | Politic

Liderii filialelor PNL care au obtinut rezultate peste media nationala a partidului se vor reuni intr-o sedinta la ora 18.00 la sediul partidului, pentru a cauta o solutie de interimat in cazul in care conducerea va demisiona, au precizat surse politice pentru HotNews.ro. La sediul PNL urmeaza declaratii de presa la ora 14.15.

Surse liberale au declarat pentru Agerpres ca liderul PNL Alina Gorghiu este decisa sa demisioneze si nu mai doreste sa ramana in functie pana la Congresul partidului din 2017.

Secretarul general Ilie Bolojan, primarul municipiului Oradea, este una dintre variantele vehiculate pentru a prelua conducerea interimara a partidului. Pe de alta parte, si acesta ar urma sa demisioneze.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

7066 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Soarta noastra nu e o "Joaca". (Luni, 12 decembrie 2016, 13:45)

    Johanis [utilizator]

    Dna Gorghiu afirma aseara ca "varianta cu Ciolos premier inca se joaca".
    Gura pacatosului.
    Pai cum, stimata doamna, soarta romanilor poate fi un subiect incadrat la "jocuri"?!

    O demisie se impune, dar nu ne aduce nimic bun.
    Parerea mea este ca PNL nu va mai conta la alegerile din 2020. Pacat!
  • +6 (6 voturi)    
    Recomandari . (Luni, 12 decembrie 2016, 13:50)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Liberalii care vor sa faca parte din conducerea partidului , indiferent de nivel , trebuie sa priceapa ca partidul asta este de fapt , reprezentantul intereselor mediului privat . Proprietari de ferme , patroni , oameni care castiga bani din afaceri private , inclusiv salariati constienti ca viata lor depinde de evolutia firmelor private . Pentru acest lucru este absolut obligatoriu ca sefii din partid sa provina din mediul privat . Nu poti sa pui sefi , oameni care o viata au fost bugetari , ca Crin Antonescu si multi altii . Caderea PNL este explicabila si prin acest aspect .
    • +1 (1 vot)    
      alte recomandari (Luni, 12 decembrie 2016, 14:41)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Demisia intergii conduceri a PNL,excluderea din partid pe viata a tuturor celor implicati direct in marea marsavie care a fost formarea USL,introducerea in statutul PNL a interzicerii oricarui fel de colaborare cu PSD sau alte partide care au in conducere sau pe liste corupti dovediti sau in faza de cercetare,eliminarea elementelor stangiste din doctrina,asumarea faptului ca se vor un partid de dreapta,reprezentant al mediului privat,antipopulist.
  • +3 (3 voturi)    
    da sa plece (Luni, 12 decembrie 2016, 13:52)

    hot news [utilizator]

    odata si sa termine cu teatrul asta ieftin..a fost blat si tot au lasat de la ei..nu au luptat,nici macar nu au simulat o lupta calumea.
    Cand stiau in primul rand,ca diaspora ii poate ajuta,ei au fost de acord cu legea asta tampita...auzi un pic..nu poti vota decat daca ai resedinta..nu poti vota daca,ca si turist te gasesti in alta tara,in alt oras in ziua votului.
    Am buletin emis de Ro,sunt roman,am dreptul sa votez.
    E o mare porcarie ,n-au lasat oamenii sa voteze,conditionand votul cu resedinta..sau cu dreptul de a vota doar in orasul in care ai domiciliu..cand majoritatea se descurca si ei cum pot prin afara..si multi din Ro erau prin scurte concedii de weekend..SI..acum pe bune..se astepta cineva ca studentii sa mearga acasa doar sa voteze???tre' sa fii tampit.
    Adica s-au tot laudat cu metoda de depistare a votului multiplu dar nu au lasat oamenii sa voteze la liber din diferite motive de *****.
    Oricum,ne place nu ne place,Psd a jucat bine .
    mai bine VOT OBLIGATOIU si macar stim una si buna.
    • +1 (1 vot)    
      Ba da, s-au luptat. Chiar s-au luptat ! (Luni, 12 decembrie 2016, 14:14)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Ba da, s-au luptat. Chiar s-au luptat !
      Impuscau muste cu tunul si vanau elefanti cu pliciul de muste.
      Romanii au inteles ca nu mergi cu prostul nici macar la castig (si pe ala il transforma in pierdere) si au votat in consecinta.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Luni, 12 decembrie 2016, 14:19)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      daca tu esti din Timisoara si te gasesti in Alexandria venit in vizita la socrii ca te-a pus naiba sa iti iei olteanca desi maica-ta ti-a tot zi... in fine, deviez.
      Deci daca esti din Timisoara si te gasesti in Alexandria in ziua votului, unde ar trebui sa ti se contabilizeze votul? Pentru judetul Timis sau pentruTeleorman?
      Pentru ca listele partidelor sunt facute pe judet asa incat este foarte important cati voteaza pentru judetul respectiv.
      Daca fiecare ar putea vota in orice judet si votul ar merge la judetul respectiv s-ar face sport national din turismul electoral, ar exporta Teleorman votanti in toate judetele.
      Daca votul fiecaruia s-ar duce la judetul de domiciliu indiferent de unde voteaza, s-a cam zis cu secretul votului atunci cand o sectie de votare v-a trebui sa stie ca votul tau pentru USR se duce la Vaslui.
      Capisci?
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa (Luni, 12 decembrie 2016, 16:24)

        adi_dragomir [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Daca voteaza mai multi la sectia din Teleorman fiind din Timisoara, nu se va sti cine cui a dat votul decit daca toti au votat acelasi partid.
  • +2 (2 voturi)    
    Well .. scapati de prostii acestia repede ! (Luni, 12 decembrie 2016, 13:58)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well .. scapati de prostii acestia repede !

    V-au vandut la pedelepre pentru un post de vicepresendinte in Parlamentul European pentru nevasta lui Antonescu si atata cu voi.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • +3 (3 voturi)    
    Cred ca ar fi o idee foarte buna (Luni, 12 decembrie 2016, 13:59)

    Cuca [utilizator]

    Actuala conducere este CATASTROFALA.

    Au pierdut pe mana lor.

    Iubirea de ciolan i-a dus la pierzanie.

    Compromisuri rusinoase, ezitari, lipsa de reactive, lipsa de leadership, ticalosii (a se citi hotii si acte de coruptie), pactizare cu inamicul, defilare cu figure penibile si compromise, etc.

    E momentul ca PNL fie sa dispara, fie sa se renasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Urmeaza Buşoi, cel mereu pe locul doi (Luni, 12 decembrie 2016, 14:01)

    tropotaru [utilizator]

    si se pregatesc pe margine Orban, Munteanu si Turcescu
  • 0 (0 voturi)    
    Ajunge! (Luni, 12 decembrie 2016, 14:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si-au indeplinit misiunea de a compromite PNL - gata, pot sa plece: infiltratii portocalii de sorginte FSN>PD>PDL, gasca lui Olteanu, Fenchiu, Chioaru samd, carierista Gorghiu si tot cei ca ei. AJunge fratilor, ca oricum veti disparea din viata politica foarte curind dupa ce v-ati inhaitat cu ciuma rosie pentru a ajunge la ciolan si ati participat la o lovitura de stat. SUNTETI COMPROMISI!
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne detasam un pic de emotia evenimentului (Luni, 12 decembrie 2016, 14:24)

    Scotty [utilizator]

    Am o alta parere, atata putem. Acestia sunt oamenii, votantii psd nu au pretentii prea mari, ca si in 90 "nu ne vindem tara", acum "Ciolos fiul lui Soros", si daca ati observat au iesit masiv dimineatza la vot de frica sa nu ne conduca stapanii si binomul, ce mai conteza acei penali care se numesc parlamentari.

    Pe de alta parte dezastrul vine de la locale intr-un tur, unde psd a luat maxim posibil, deci si mobilizarea exemplara primarilor si a posturilor pe propaganda, a parintilor nostri in a ne "stabili" ei viitorul.

    Analizand-o doar pe Gorghiu, ea a fost ok ca prestanta, discurs, nu se putea mai mult in conditiile de divizare ale votului, gen ALDE, PMP, USR...astea adunate cu PNL indica puterea maxima a asa-zisei drepte romanesti la parlamentare.
  • 0 (0 voturi)    
    Acum ... (Luni, 12 decembrie 2016, 14:39)

    cadian [utilizator]

    ar trebui ca Ciolos sa fie implicat in conducerea PNL.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL isi merita soarta (Luni, 12 decembrie 2016, 15:16)

    cladob [utilizator]

    s-a aliat cu psd-ul, si are si penali pe liste.

    PNL ori se reformeaza, introduce zero toleranta la penali, ori tb sa dispara