Cine este jurnalistul care i-a facut un portret laudativ lui Dragnea in The Independent: Fost ministru britanic, condamnat la inchisoare pentru deconturi false

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:04 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea, portret in The Independent
Foto: The Independent
Cotidianul britanic The Independent publica miercuri, in sectiunea Voices, un portret al liderului Partidului Social-Democrat Liviu Dragnea, intitulat "Exista inca speranta pentru Europa - uitati-va la Romania". Autorul articolului este un fost laburist condamnat la inchisoare pentru deconturi false, noteaza Digi24.ro.

Denis MacShane este un fost ministru britanic al Afacerilor Europene in perioada 2002-2005. El a fost condamnat la sase luni de inchisoare, dintre care trei cu executare, pentru prezentarea unor deconturi false, potrivit BBC.  

MacShane a lucrat de asemenea la BBC in perioada 1969-1977, dar a fost concediat.

Ce scrie MacShane in publicatia britanica:

"Dupa alegerea, in Bulgaria si Republica Moldova, a unor candidati pro-Putin, capitalele europene respira usurate ca Romania s-ar putea rupe de curentul din sud-estul Europei si instala un premier pro-UE, pro-NATO, dupa alegerile nationale din 11 decembrie. Intr-o perioada in care (formatiunile de - n.r) centru-stanga din toata UE sunt intr-o pozitie dificila, sosirea lui Liviu Dragnea va inveseli social-democratia europeana", scrie fostul ministrul britanic, potrivit News.ro.

Autorul articolului prezinta principalele promisiuni electorale ale liderului PSD, printre care crearea unui Fond Suveran de Investitii care va pregati circa 200 de companii detinute inca partial de stat pentru listarea la Bursa. De asemenea, Dragnea i-a explicat jurnalistului, in cursul unei intalniri la Stockholm, ca vrea sa elimine impozitul pe dividende si TVA-ul la vanzarile de locuinte, sa creasca salariul minim pe economie, sa ofere deduceri de taxe pentru familiile cu copii si sa convinga medicii sa ramana in tara.  

"Pare calm, metodic si convins ca Romania se va uita spre Occident, catre Italia, Franta, Spania si Marea Britanie. Nu este interesat sa se alature Europei din (Grupul de la - n.r.) Visegrad, cu Ungaria, Polonia, Slovacia si Cehia, in conditiile in care primele trei natiuni sunt controlate de lideri neliberali, nationalisti, islamofobi, predispusi sa critice UE in loc sa o sustina. Dragnea este hotarat ca Romania sa ramana loiala UE si ca, putin cate putin, Romania sa devina o economie moderna, care sa respinga intoleranta si neo-liberalismul antisocial", incheie MacShane articolul.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

16782 vizualizari

  • +50 (54 voturi)    
    Penal la penal trage (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:15)

    R.Stoian [utilizator]

    sau cine se aseamna se aduna.
    • +22 (24 voturi)    
      idem si "premiile" latrina 3 (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:48)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui R.Stoian

      idem si "premiile" latrina 3 care de fapt au fost cumparate cu bani multi ca sa spele imaginea varanului si a latrinelor lui
      • +15 (15 voturi)    
        un penal P$D si un penal UK (Miercuri, 7 decembrie 2016, 18:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        sunt perfect HIT ! Top Hot 100 !
    • +5 (5 voturi)    
      Social-democrații români (Joi, 8 decembrie 2016, 10:28)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui R.Stoian

      înveselesc pe toată lumea - Ponta Mickey Mouse este clovnul ideal cu numere de uite premierul/președintele, nu este premierul/președintele, uite 1 milion de locuri de muncă, uite că nu-s, etc.... cel mai mare circar dint-un partid de circari horror: PCR-FSN-PDSR-PSD-(+USL+U$D+ALDE minus UNPR)
  • +32 (34 voturi)    
    /// (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:18)

    hmara [utilizator]

    Au si britanicii lichelele lor.
  • +17 (19 voturi)    
    /// (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:19)

    hmara [utilizator]

    Au si britanicii lichelele lor.
  • +36 (40 voturi)    
    Pai cine putea sa intre in cardasie (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:23)

    Bogdan_100 [utilizator]

    cu un infractor decat tot un infractor. Partid de hoti condus de un hot ! Mandria Romaniei.
  • +29 (31 voturi)    
    Ei, na! N-aveti niciun pic de suflet.... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:25)

    pirostritul [utilizator]

    ...astia de la Hotnews. Toata ziua va luati de trandafirul Teleormanului. De plastic, da tot trandafir :). Poate-l vezi si pe Dragnea condamnat... pentru deconturi false in PSD. Facute in contul... The Independent :)))!
  • +22 (26 voturi)    
    Mafioti din toate tarile, uniti-va! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:34)

    Daniels22026 [utilizator]

    Toata lumea civilizata avem aceeasi problema, legata de oponentii transparentei si statului de drept. Peste tot avem mafie si extremism in complicitati diverse.

    Treaba sta cam asa. Ori ii invingem noi pe extremisti si mafioti cu mijloace strict democratice. Ori ne inving ei pe noi. Daca ii invingem prin violenta, se cheama ca tot ei ne-au invins pe noi.

    Problema noastra, a celor cu intentii pozitive, e ca ne incapatanam sa consideram libertatea ca fiind gratuita, coborata din ceruri senile. Chipurile, n-avem decat sa ne scarpinam in nas si pleosc! Libertatea de propaganda si relele intentii, furtul si animalitatea, spiritul tribal si mafia, sunt invinse magic de catre bunele intentii, libertatea de expresie si principiile pe care indraznim sa le enuntam cu jumatate de gura.

    Ceva e putred, miroase oribil, tot mai amenintator, dar nu. Noi inca mai credem in basme. O sa se termine chipurile toate cu bine. Marea noastra ambitie e impotriva securitatii colective. Nu vrem si nu vrem sa recunoastem ca securitatea e fundamentala. Intre timp ne mananca cainii mafioti. De ce? Din acelasi motiv pentru care cainii isi ling testicolele. Pentru ca pot! De kiki, uite de-aia. Ei sunt prosti, dar prostia lor nu e atat de mare ca incapatanarea noastra impotriva securitatii si autoritatii. Ne cam meritam soarta. La nivel global.
  • +16 (16 voturi)    
    Globalizarea (Miercuri, 7 decembrie 2016, 15:49)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu e normal ca si hotia sa se globalizeze? Iar la noi au ditamai partidlee care, toate, sunt alcatuite mai ales din borfasi.
    • +8 (8 voturi)    
      la socealisti (Miercuri, 7 decembrie 2016, 17:25)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nu e ghiolbanizare, este internationalismul prolethotilor. internationala a paishpea.
      mai lipsesc toni bleg si dottore si severin.
  • +11 (11 voturi)    
    Asta da PR la PSD ! (Miercuri, 7 decembrie 2016, 16:57)

    Susufler0 [utilizator]

    Iata rezultatul eforturilor echipelor pesediste plecate in strainatate pt a-l prezenta pe Livache proaspat ras, tuns, frezat si pomadat, (ca sa nu miroasa a "mort" pt straini, pt ca in Europa civilizata, un om condamnat e mort dpdv politic. In acest sens a se vedea chiar autorul articolului.)

    PS. "Chelului" de Dragnea tichie de margaritar ii trebuia !

    PPS. Dar ce ochelari de telectual are ! Cu astia chiar ca s-a scos !
  • +11 (11 voturi)    
    tatic... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 18:00)

    ..13 [utilizator]

    Asta s-a facut cu bani - nu cred ca sunt putini - sau poate fac parte din aceeasi orientare pro-rusa...

    Nu poti stii niciodata ce ii aduce pe guzganii rosii de oriunde ar fi ei impreuna la o masa tovaraseasca...
  • +11 (11 voturi)    
    Ce osanale, ce penibil... (Miercuri, 7 decembrie 2016, 18:11)

    marki [utilizator]

    1. Oare nu știe fostul laburist penal că la noi frazele astea laudative la adresa lui Dragnea ar stârni hohote de râs chiar și în rândul preșcolarilor?
    2. Oare cât l-o fi „costat” pe Dragnea trocul ăsta?
    Că, după cum știm noi bine, infractorii nu-și fac... daruri.
  • +10 (10 voturi)    
    am si eu o intrebare (Miercuri, 7 decembrie 2016, 18:21)

    Adrian_1234 [utilizator]

    pentru furt din bunul tarii nu se puneau in fata plutonului de executie ?
    De ce s-a renuntat la asta ?
  • +7 (7 voturi)    
    The Independent... (Joi, 8 decembrie 2016, 7:37)

    Sar Castic [utilizator]

    ... nu e atit de independent!

    Din Wikipedia:
    "The Independent is a British online newspaper.[3] Established in 1986 as an independent national morning newspaper published in London, it was controlled by Tony O'Reilly's Independent News & Media from 1997 until it was sold to Russian oligarch Alexander Lebedev in 2010.[4] Since March 2016, it is no longer printed, but is available for readers online."

    E detinut de un oligarh rus.
  • +3 (3 voturi)    
    :-) (Joi, 8 decembrie 2016, 9:59)

    Smythe [utilizator]

    Ce inseamna asta din punct de vedere al electoratului PSD? Acest partid este vandut strainilor, va veni UK sa aduca multinationale care sa ne fure (nu stiu ce exact); daca pana la urma Brexit nu are loc, inseamna ca e si mai rau: PSD este sluga a Buxelles-ului :-).

    O zi frumoasa!
  • -2 (2 voturi)    
    Secu e inca aici. (Joi, 8 decembrie 2016, 16:28)

    cerceteaza [utilizator]

    Acum ce judecam? Cine a scris, sau ce a scris?
    Ceea ce a scris este gresit? Care sunt argumentele?
    Stoil securistic. Daca nu convine ce gandeste si ce spune, desfiinteaza-l.
  • 0 (0 voturi)    
    propaganda psd-ista in strainatate (Joi, 8 decembrie 2016, 21:02)

    de-departe-vin [utilizator]

    psd-istii isi fac propaganda asidua in strainatate de multa vreme. Victor Ponta si-a facut propaganda pentru alegerile prezidentiale din 2014 inclusiv intr-un ziar national din Danemarca, Jyllands-Posten. Inainte de alegeri a dat un interviu pe doua pagini de ziar, format mare, iar dupa anuntarea rezultatului alegerilor prezidentiale, in acelasi ziar a aparut un articol cu titlul "Drama in Romania". La vederea aceluoi articol, m-am infuriat foarte tare si am scris un drept de replica la ziar, "In Romania nu e o drama, ci o victorie", in care am cautat sa demontez minciuna despre pro-europeanul Ponta. Dupa aceea am urmarit articolele jurnalistului danez pe care le-a mai scris o vreme despre Romania, in care am simtit izul de pomana psd-ista. Asa ca Dragnea nu face decat sa urmeze o traditie de familie. Nimic nou.