Dacian Ciolos explica de ce a acceptat sa participe la emisiunea lui Mihai Gadea: Ca sa-ti faci meseria corect, uneori trebuie sa ai curajul sa cobori in mocirla

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2016, 15:31 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Premierul Dacian Ciolos a explicat, marti, la o dezbatere organizata de Grupul pentru Dialog Social si Revista 22, motivul pentru care a acceptat sa participe, in aceasta seara, la o emisiune la Antena 3. Ciolos spune ca scopul sau este sa ii poata informa si pe telespectatorii acestui post de televiziune, care altfel nu ar avea acces la punctul sau de vedere, facand o paralela cu meseria sa de agronom, in care uneori trebuie "sa cobori in mocirla" pentru a-ti face treaba corect. "Sigur, iti iei cizme de cauciuc, ca sa nu te murdaresti complet sau faci un dus dupa aceea", a adaugat Ciolos. Primul ministru va participa, marti seara, incepand cu ora 21:00, la emisiunea "Sinteza zilei" de la Antena 3, moderata de Mihai Gadea, potrivit agendei publice a primului ministru, anuntata de Guvern.

Dacian Ciolos a participat, marti dupa-amiaza, la dezbaterea "Proiectul de tara, intre politica si tehnocratie", organizata de Grupul pentru Dialog Social si Revista 22 si moderata de Gabriel Liiceanu. El a fost intrebat de Gabriel Liiceanu cum poate merge la Antena 3, avand in vedere cum i-a tratat acest post de televiziune pe unii dintre ministrii sai, cum a fost cazul lui Vlad Voiculescu.

"L-am vazut alaltaieri pe domnul ministru al Sanatatii batjocorit in ultimul hal, tavalit prin noroi. (...) A fost ceva sinistru. Ala e locul in care va duceti. Pentru Dumnezeu! Aveti unul dintre ministri care are ceva angelic in prezenta si care a acceptat sa stea acolo si sa fie crucificat", a spus Gabriel Liiceanu, potrivit News.ro.

Primul ministru a raspuns ca au fost mai multi ministri ai sai care au participat la emisiuni pentru a putea "contracara minciuni", iar acest lucru vrea sa il faca si el, din respect pentru telespectatori.

"Ma duc in primul rand din respect pentru oamenii care, dintr-un motiv sau altul, pe care nu vreau sa il comentez si nici nu am toate elementele sa judec, se uita la acel post si se uita mai ales la acel post sau se uita aproape exclusiv la acest post si care nu primesc alt gen de informatie in ce-l priveste pe domnul ministru sau pe celalalt ministru sau pe mine, decat informatiile pe care le dau oamenii care se repeta la acest post", a explicat Dacian Ciolos.

Prim-ministrul a adaugat ca multi dintre telespectatorii Antenei 3 nu au acces la punctul sau de vedere: "Cred ca acei oameni au dreptul sa auda si punctul meu de vedere, chiar daca e mai rar exprimat, punct de vedere pe care, daca il exprim pe alte canale, nu ajunge la ei sau ajunge foarte putin."

Dacian Ciolos a facut si o paralela cu meseria sa de agronom, spunand ca uneori trebuie sa "cobori in mocirla", dar trebuie sa iti iei si masuri de precautie: "Eu sunt agronom la baza si am invatat ca sunt anumite plante care cresc in mocirla si ca nu poti sa iti faci meseria corect daca nu ai curajul sa si cobori cateodata in mocirla. Sigur, iti iei cizme de cauciuc, ca sa nu te murdaresti complet sau faci un dus dupa aceea."

Reporterului Antenei 3 nu i-a fost acceptata prezenta la dezbaterea GDS de marti, fiind o politica a ONG-ului de a nu permite accesul reprezentantilor acestui post de televiziune. O interdictie identica a fost impusa si la o dezbatere la care a participat presedintele Klaus Iohannis.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

18469 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    .... (Marţi, 6 decembrie 2016, 15:42)

    stuparul [utilizator]

    sper sa se descurce cel putin la fel de bine precum Razvan Ungureanu.
    • +5 (7 voturi)    
      Sper sa semene: Crin Antonescu la Antena 3 (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:00)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui stuparul

      Doriti sa revedeti? Crin Antonescu s-a dus in mocirla de la Antena 3 si le-a dat peste bot slujitorilor lui Dan Voioculescu

      https://www.youtube.com/watch?v=VDjkOtUr4c4
      • +5 (5 voturi)    
        ... (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:07)

        stuparul [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        putea sa fie mare, ma refer la Antonescu. Nici acum nu imi explic cum l-a jucat Ponta sa formeze USL.

        Si ce i-a trebuit lui USL ? Care era atuul pe care il aducea electoratului liberal.

        Un destept idiot care e picat in capcana orgolilor.
  • +15 (19 voturi)    
    /// (Marţi, 6 decembrie 2016, 15:42)

    hmara [utilizator]

    Xrogo, Jijikent si alte mazete ar avea acest curaj oare, daca ar fi intr-o situatie similara?
    Nu cred.
    Pt asta le trebuie coloana vertebrata.
    • -2 (12 voturi)    
      Poate coloana de directie. (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:50)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Ciolos a fost la A3 imediat dupa ce-a fost votat in parlament. Iar A3 a devenit aproape o televiziune de casa pt Gorghiu, Busoi si alti penelisti de vaza.

      Iar Ciolos n-a arata curaj acolo, ci concordie si cumintenie in studiourile A3. Poate isi sapala rsuinea de data asta, dar nu mi-as face sperante.

      Dn ciclul Nicusor selfie cu Gadea:
      "Dacian Cioloș, la Antena 3: Sunt amic cu Victor Ponta"
      https://www.antena3.ro/politica/dacian-ciolos-amic-victor-ponta-331411.html
  • +20 (24 voturi)    
    :) (Marţi, 6 decembrie 2016, 15:43)

    gigicel [utilizator]

    Domnu Ciolos, luati o biblie si un dex la dvs si pocniti-i pe gadea si badea pe rand cu fiecare din ele cand intrati in emisie. Biblia si dex-ul ii complexeaza si sunt sfinte pentru ei, desi nici unul nu respecta regulile vreuneia din carti.
  • -6 (20 voturi)    
    ups (Marţi, 6 decembrie 2016, 15:48)

    Ovidiu555 [anonim]

    Acuma sa vezi ce-l umple pastorul de zoaie. Cread ca era mai bine sa fie mai diplomat si sa nu o tranteasca chiar asa. Au sa-l sfasie in direct.
  • -16 (22 voturi)    
    Sunteti simpatic (Marţi, 6 decembrie 2016, 15:49)

    Marius_23 [utilizator]

    Totusi inainte de a vota trebuie sa stiu daca sunteti sau nu un "fanatic religios" . Cu domnul presedinte sunt lamurit .
  • +19 (21 voturi)    
    a mai fost si MRU (Marţi, 6 decembrie 2016, 15:51)

    levierul [utilizator]

    degeaba te cobori in mocirla, ca latrina e sursa inepuizabila de rahat
  • +14 (14 voturi)    
    Atat! (Marţi, 6 decembrie 2016, 15:57)

    gigifisiune [utilizator]

    Bine zis!
  • +23 (27 voturi)    
    Curajos Dacian, imi place ! (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:06)

    Susufler0 [utilizator]

    I-a sfidat pe cei la care urmeaza sa se duca.

    PS. Ce nu stie el e ca o pereche de cizme de cauciuc si un dus dupa, nu sunt suficiente ca sa-l curete de zoaiele pe care o sa i le arunce in cap Gadele si "ajutoarele" sale, in tot cursul emisiunii !
  • +6 (10 voturi)    
    Prezenta la A3 subiect de dialog social? (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:13)

    man_and_twin [utilizator]

    De parca ar fi fost prima data cand s-a dus acolo. Ciolos a vizitat imediat dupa investitura studiourile A3.
    Simpla prezenta nu e condamnabila, pt ca politica inseamna confruntare si nu izolare. Iar propganda e bine sa fie combatutua inclusiv la ea acasa.
    Nu stiu cum s-a comportat de data asta, dar la prima aparitie Ciolos a aparut smerit si in largul sau cu gazdele sale. Asta i se putea imputa, nu prezenta acolo.
  • +5 (9 voturi)    
    . (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:46)

    adi.i [utilizator]

    Go, Ciolo!!!!!
  • -12 (20 voturi)    
    ... (Marţi, 6 decembrie 2016, 16:48)

    vitan.sandu [utilizator]

    1. Caracterul unui om se vede si din felul in care scuipa si linge in acelasi loc.
    2. Vreau nu vreau postacii lui soros, antena 3 este una din cele mai vizionate televiziuni. Acuma, ca Ciolos a vrut sa fie vazut e corect. Dar sa nu recunoasca asta este ndemn de un ardelean. Adica la Ciolos se vrea si cu "puii mari si cu closca grasa". Sau si fata mare si pe centura.
    • +7 (7 voturi)    
      Basme PSD: Basescu, Soros, Masoni...etc... (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:09)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Bai PSD, noroc ca tara asta are multi analfabeti, care nu stiu nimic despre democratie ci vor doar salam (fara soia).

      De-aia au antenele atatia spectatori, de-aia avem 'atatea' autostrazi, de-aia ne plangem de mila, de-aia ne pleaca tinerii, de-aia ni se injumatateste populatia....

      N.B.: Este teribil cand un PSD-ist iti vorbeste despre caracter...este ca si cum un sarpe ti-ar spune cuvinte de dragoste!
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:13)

      stuparul [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      probabil ai vrut sa spui "vor, nu vor postacii lui Soros". Si asta nu este typo mistake.

      Normal ca A3 este cea mai vizionata, nici nu ar putea sa fie altfel. Este natural, este organic sa se intample asta. In orice tara este a fel, fie ca e America, fie ca este Franta, fie ca este Romania.

      La fel si in presa scrisa. Te-ai uitat cat este tirajul ziarului Cancan si cat este tirajul Ziarului Financiar ?

      Iar acum un exercitiu pentru tine. Unde ai vrea sa lucrezi, pentru Cancan sau pentru Ziarul Financiar ?
    • +4 (6 voturi)    
      Vreau nu vreau (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:42)

      J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Și cu cine votează un om se vede din exprimare. "Vreau nu vreau", nimic n-o să se schimbe în țara asta. Cuba o să fie un exemplu de prosperitate în 10 ani. Din fericire, n-o să aflăm de la Antena 3, care o să dispară cu mult înainte...
  • -3 (13 voturi)    
    Foarte elegant (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:03)

    Arminius [utilizator]

    Si un fin diplomat. Ce stil (!), avem ce invata. Sper sa nu se ajunga la faza cu urlete si injuraturi, iar daca o fi sa se scuipe sa aiba grija sa nu fie in direct. Vedeti, ma? Asta inseamna sa ai stofa de... Bruxelles.
  • +5 (7 voturi)    
    Adevăr grăiești! (Marţi, 6 decembrie 2016, 17:41)

    marki [utilizator]

    „Vreau nu vreau postacii lui soros...”
    („Vreau nu vreau”? Cine? Ei, postacii lui soros, desigur :))
    „...antena 3 este una din cele mai vizionate televiziuni.”
    (Așa e, da. Ca tine-s mulți...)
    Dar să-ți vând un pont. Pariez că nu știai că dom' Cioloș este fiul nelegitim al lui Soros (care s-a cuplat, în tinerețe, cu o unguroaică focoasă). A fost adoptat de o familie de gospodari din Ardeal, urmași de-ai lui Stendhal, se pare. De unde și numele de Julien :):)
    Acum am aflat și eu, parol!
  • +1 (3 voturi)    
    Sunt convins ca: (Marţi, 6 decembrie 2016, 19:59)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    1. Masculul Alfa al haitei A3 se va comporta aproape impecabil ca moderator, tocmai pentru a-l pune pe Premier intr-o postura defavorizanta dupa cele afirmate despre mocirla de la A3.
    2. Ii va asmuti insa pe ceilalti din haita sa-l muste pe Premier in toate felurile, asa ca Premierul oricum va iesi sifonat.
  • 0 (0 voturi)    
    Viceversa (Miercuri, 7 decembrie 2016, 13:36)

    Sati [utilizator]

    Curat murdar coane Fanica.Porcii tot porci raman daia nu trebuie sa te bagi in cocina.