Liviu Dragnea promite, la Romania TV, impozit si CAS zero pentru pensiile sub 2.000 de lei, majorari de salarii si venituri pentru medici, profesori si someri si majorari de pensii, daca PSD castiga alegerile / Despre premierul PSD: E un domn care arata bine

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 noiembrie 2016, 20:51 Actualitate | Politic

Dragnea si Ponta
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a promis ca, daca legea privind majorarile salariale va fi respinsa de Curtea Constitutionala, social-democratii vor revota legea. Invitat la Romania TV, Dragnea s-a lansat in promisiuni de majorare de salarii si venituri pentru cele mai diverse categorii, de la medici, profesori, asistenti sociali, someri si pana la pensionari.

"Daca (legea) pica la Curtea Constitutionala ea va fi reluata de noi", a spus el, intrebat cum comenteaza anuntul guvernului, potrivit caruia se va cere un control de constitutionalitate a Legii de aprobare a OUG privind majorarile salariale.

Acesta a sustinut ca legea este necesara in conditiile in care salariile din Romania sunt "mult prea mici".

Dragnea a promis ca, daca PSD castiga alegerile, salariul net al unui medic rezident grad 1 va pleca de la 1.200 euro, in conditiile in care se va aproba un impozit zero pe venitul tuturor medicilor.

Un medic primar gradul 5 ar urma sa primeasca 3.600 euro, net.

Pentru personalul medical Dragnea a vorbit de dublarea salariilor, dupa care a promis un TVA zero la vanzarea de locuinte si credite cu dobanda 100% subventionata de stat si 80 % garantie de stat pentru tineri.

La pensiile sub 2.000 Dragnea a promis anularea impozitului pe venit, iar pentru pensiile de peste 2.000 lei impozitul ar urma sa fie redus de la 16% la 10%.

CAS-ul pentru pensionari, indiferent de pensie, va fi 0%, a sustinut Dragnea, vorbind de o "datorie de onoare, sa reparam nedreptatea lui Boc".

Punctul de pensie ar urma sa creasca pana in 2020 cu 60%, pentru a ajunge in 2021 la 1.775 lei, respectiv 45% din salariul mediu brut pe economie, a mai promis liderul PSD, care a recurs in mod frecvent la o plansa pe care a scris cu markerul diverse formule si cifre.

Liviu Dragnea a mai spus ca PSD are un premier, dar nu a dorit sa spuna despre cine este vorba.

Intrebat daca este vorba despre un barbat sau o femeie, acesta a raspuns: "Este un domn care arata bine".










5007 vizualizari
  • +12 (16 voturi)    
    Mita electorala si 'este un domn care arata bine'? (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:04)

    zzztop [utilizator]

    Isi bate joc de toti romanii exprimand fatis mita electorala daca voteaza pentru psd. Condamnarea aia penala cu suspendare pentru frauda electorala se pare ca nu a avut rolul de intreptare a condamnatului.

    Cat despre declaratia ca 'arata bine' se refera la candidatul Romaniei la concursul Mister Olympia?
    • -1 (1 vot)    
      se refera la (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:28)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Teodorovici ;)
    • -2 (6 voturi)    
      Nici salariile nu mai sunt ce-au fost (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:42)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Salariile au ajuns sa fie catalogate pomana electorala? Cand un salariu este corect si cand este pomana electorala?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu exista salariu corect! (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 8:37)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        Salarii si preturi corecte nu exista decat in mintea celor lipsiti de cunostinte economice. Salariile si preturile se negociaza pe piata. Daca guvernul reuseste sa creeze un climat economic bun, atunci acestea au nivele acceptabile si majoritatea (ca nu poti satisface pe toata lumea, cum a incercat Don Juan, si l-a luat Necuratul). Iar aceste salarii mici sunt rezultatul politicilor PCR-FSN-PDSR-PSD. Va amintiti de Vacaroiu, cel care a liberalizat preturile, dar nu si salariile? Din ce partid facea el parte?
        Bineinteles ca ar trebui ca salariile sa aiba nivele decente, dar cand statul pe de o parte cocoseaza cu dari pe fraierii care platesc - salariatii si clasa mijlocie - si pe de alta nu doar ii iarta pe marii afaceristi - mutinationale care exporta profit si baietii destepti care fac acelasi lucru prin off-shore-uri- dar mai si risipeste banii jecmaniti de la fraieri, acordand contracte preferentiale acelorasi baieti destepti - vezi Ghita, regii soselelor, UTI - care bineintels vor returna o parte ca sphaga la partid. Toate astea in timp ce incompetenta domneste in administratie si ucide prin spitale și alte localuri publice, gen Colectiv.
      • 0 (0 voturi)    
        Cand cresterea este pe baz productivitatii (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 11:36)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        .
    • +3 (5 voturi)    
      Ma intreb cine plateste datoriile la buget sa ... (Marţi, 8 noiembrie 2016, 23:17)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      ...acopere gaura asta?
    • +3 (5 voturi)    
      Si ce-o sa-i mai voteze lumea... (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 7:42)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Si ne intoarcem de unde-am plecat, neam de lasi ce suntem. Ca sa nu zic altfel.
  • +10 (14 voturi)    
    majorarea pensiilor (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:05)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Uite-asa o barba avea !!
    • +1 (3 voturi)    
      Dar (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:49)

      naica [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      nu stie sa si-o pieptene.D-le dragnea,n-ai nicio alta idee pentru votatii PSD?Hai sa-ti vand eu un pont:ieftineste vodca si ai mai mare succes decat cu majorari de pensii si salarii.Cred ca si pensionarii s-au saturat de aceste promisiuni.Tot mai bine era cu galeata si sticla de ulei.Mai lasa-ne stimabile CONDAMNAT.
  • +2 (4 voturi)    
    Super (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:05)

    mitg [utilizator]

    Si bani pentru toate rahaturile astea de unde veti mai scoate?

    Sa vada cret. Dragnea ca in Ungaria impozitul e cam 12% pentru toti (inclusiv PFA-uri si alte entitati care contribuie intens la bugetul Romaniei), sa nu cumva sa plece c-o sa trebuiasca sa-l transam chiar pe Liviu de foame.
  • +10 (14 voturi)    
    CE DELIR!!! (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:05)

    nick24 [utilizator]

    Oare îl crede cineva?
  • +5 (9 voturi)    
    Ce dracu' iese la sondaje? (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:09)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ca asta zici ca-i Ceausescu care promitea cresterea salariilor cand a vazut demonstratia! S-a schimbat ceva in Romania! NU mai voteaza romanii cu PCR=FSN=PDSR=PSD? Bine-ar fi sa fie asa!
  • +8 (10 voturi)    
    De la baro$$an€ (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:11)

    gigicel [utilizator]

    De la nasu mare fara numar fara numar fara numar, pentru el si la toti invitati luiiiii !!!!111 Ca plateste prostii de la privat. Da-i dreacu de lenesi, toata ziua pe feisbuck si la facultati.
  • +5 (9 voturi)    
    Dragnea (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:25)

    Walking_dead [utilizator]

    Asta traieste in lumea lui, rupt de realitate.
  • +6 (12 voturi)    
    mai opreste-te (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:26)

    zigot [utilizator]

    unde ai fost pana acum de nu ai dat nimic, iar acum ne crezi pe toti pomanagii?
    cand a-ti promis cresteri de 50% la invatamant de ce nu a-ti dat?
    acum fortati guvernul sa va potoleasca si sperati sa
    obtineti voturi ca sa ajungeti iar la putere, insa cred ca
    poporul s-a mai trezit si va cunoaste ce caractere aveti.
    noroc ca va "ajuta " vesnicul insuratel" de la a.l.d.e.
    • +2 (2 voturi)    
      Zigot, tu esti un exemplu (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:48)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Esti dovada vie ca invatamantul este subfinantat. Inainte de a te ocupa de altii, ocupa-te de tine. Scrisul iti discrediteaza si opiniile, fie ele si (eventual) corecte.
    • 0 (2 voturi)    
      Disperati ca Ceausescu cand a mai dat o suta (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      .
  • -1 (3 voturi)    
    va joaca Dragnea cum vrea (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:47)

    xanti [utilizator]

    Super tare Dragnea,PSD va lua peste 45%
  • +1 (3 voturi)    
    Dragnea, doar atata poti ? :) (Marţi, 8 noiembrie 2016, 21:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Slabut, foarte slabut... Pai acu ceva ani (4-5) era unul care impartea si cate 20.000. de euro de persoana sau de familie, nu mai stiu exact. :)))

    PS. Vezi si tu ! Poate n-ar strica sa-i faci o vizita sa te mai documentezi, sa imbunatatesti oferta ca nu mai e mult pana la alegeri. :)))

    PPS. Dar sper ca nu esti superstitios !! ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Mare disperare, mare?! (Marţi, 8 noiembrie 2016, 22:01)

    marki [utilizator]

    Liviu Dragnea și PSD știu foarte bine că promisiunile lor deșănțate n-au cum să treacă de Curtea Constituțională. Dar dă bine să strige în gura mare
    „huo, tehnocrații refuză bunăstarea românilor”! Instrumente parșive, populisme de doi bani, numai bune de amețit electoratul lor naiv, captiv. Cei care nu-și pun prea multe întrebări când sunt mânați de „părintele” spre secția de votare. Noroc că lumea s-a mai deșteptat, iar ei sunt din ce în ce mai puțini...
  • +1 (3 voturi)    
    Dar de muncit cine mai munceste? (Marţi, 8 noiembrie 2016, 22:32)

    eugenflorin [utilizator]

    Aruncam cu bani in stanga si in dreapta, marim pensii, salarii, o sa ploua cu carnati...
    Dar de muncit...mai munceste cineva? Ceva ca sa se incurajeze munca si nu statul la birt pe ajutoare sociale aveti?
    Sau munca e pentru fraieri...
  • +1 (3 voturi)    
    CAS la pensie? (Marţi, 8 noiembrie 2016, 22:40)

    Furnicuta [utilizator]

    Uluitor. Cea mai mare gafă pe care putea s-o facă. Dacă Dragnea spune că se aplică CAS la pensie înseamnă că este incompetent rău de tot. Poate nu știe ce înseamnă CAS. Liviuțule, adică din pensie se reține o contribuție de asigurări sociale care se duce în bugetul asigurărilor sociale din care se plătesc tot pensiile? Doamne, mare-i grădina ta!
    Lăsând la o parte aspectul că individul acesta PENAL într-o societate normală nu ar mai avea ce să caute în politică, el insistă pe formule care ÎNCALCĂ LEGEA PE FAȚĂ.
    Oameni buni, deschideți bine ochii. Este mai incompetent decât prevede legea.
    Nu mai zic de celelalte că alea sunt prea strigătoare la cer.
    Într-un caz pe care, deocamdată îl văd utopic, ar trebui prevăzut în legislație că bugetul se stabilește cu un deficit de maximum x%, că indemnizațiile parlamentarilor se stabilesc în funcție de creșterile reale ale economiei naționale, că pensiile se stabilesc PENTRU TOATĂ LUMEA în funcție de TOATĂ PERIOADA DE CONTRIBUȚIE (adică, CAS mister Dragnea), șamd.
    De asemenea, că în cazul în care prin alte acte normative se încalcă această legislație, președintele Senatului, respectiv al Camerei Deputaților răspund penal și aceștia nu mai sunt acoperiți de imunitatea juridică pe care acum o au. Cu alte cuvinte, procurorii nu mai trebuie să ceară încuviințarea Parlamentului pentru a se lua măsurile judiciare împotriva lor. Ia, să vedem, își mai permit ei să nu aplice rezultatul unui referendum? Dar să încalce legea cu privire la cele 180 de zile de nemodificare a legislației fiscale?
  • +1 (3 voturi)    
    c33a ce pr0mi73 h0tul asta (Marţi, 8 noiembrie 2016, 23:02)

    AnderT [utilizator]

    se cheama hotie... oricare partid care promite inlesniri economice fara nici un program clar de sustinere este un partid nul, la noi toate partidele se scalda in aceeasi apa murdara... HOTILOR !!! si sperantele vor sa ni le fure acesti infractori !!! HOTILOR !!!
  • +3 (5 voturi)    
    deci (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 1:35)

    andrei1245 [utilizator]

    dupa numai un an de guvernare tehnocrata sunt bani pentru a plati doctorii cu 3000 de euro pe luna nu pe marte;

    va dati seama cat a furat ponta ghita si cu dragnea la min dezvoltarii in perioada 2012 _ 2015 cand nu puteau mari salariile?

    a fost nevoie de un an de stopare a furtului si iata ca se poate.
  • +1 (1 vot)    
    nunta! (Miercuri, 9 noiembrie 2016, 15:58)

    iodixit [utilizator]

    de la nasu mare, sa traiasca, sa mai dea!