UDMR se declara dezamagita de actiunea DNA in cazul Liceului Romano Catolic Targu Mures. Apel pentru pentru manifestarea solidaritatii

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 19:35 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
UDMR se declara dezamagita de noua actiune a DNA, in urma careia sunt cercetati seful ISJ Mures, Stefan Somesan, si directorul Liceului Romano-Catolic din Targu Mures, Tamasi Zsolt Jozsef, si face apel la toti membrii comunitatii maghiare sa isi manifeste solidaritatea, scrie Mediafax.

Potrivit unui comunicat al UDMR transmis sambata si semnat de presedintele Kelemen Hunor, exista o asemanare clara intre cazul Colegiului "Miko" din Sfantu Gheorghe si cel al Liceului Romano-Catolic din Targu Mures.

"UDMR este dezamagita de noua actiune a DNA, prin care Tamasi Zsolt Jozsef, directorul Liceului Teologic Romano Catolic II. Rakoczi Ferenc din Targu Mures, este suspectat pentru abuz in serviciu in forma continuata, iar Stefan Somesan, inspectorul scolar general al ISJ Mures, pentru abuz in serviciu si uzurparea functiei. In Romania exista sute de imobile retrocedate in care functioneaza scoli si gradinite. Decizia judecatoreasca din 28 iunie 2012 in celebrul caz Miko a creat un precedent extrem de periculos. In urma acestei decizii, Colegiul Szekely Miko a fost renationalizat, dar pericolul exista si in cazul tuturor imobilelor bisericesti si comunitare retrocedate - asupra acestui fapt am atras atentia in repetate randuri si in urma cu patru ani, insa fara niciun rezultat. Exista o asemanare foarte clara intre aceste doua cazuri, cel de la Sfantu Gheorghe si cel de la Targu Mures", se arata in comunicat.

Liderul UDMR a subliniat ca situatiile create in ultimii patru ani si indreptate impotriva liderilor maghiari, sub pretextul luptei impotriva coruptiei, "ne determina sa ne exprimam solidaritatea".

"Afirm cu toata raspunderea, in numele Uniunii Democrate Maghiare din Romania, ca vom lupta si vom fi solidari cu toti maghiarii care muncesc pentru interesele comunitatii si ne vom alatura fiecarui maghiar care este supus unor asemenea incercari si se afla in asemenea situatii. Fac apel la toti membrii comunitatii maghiare sa actioneze in aceeasi maniera", a aratat Kelemen.

Acesta a adaugat ca membrii comunitatii maghiare trebuie sa aiba incredere, in primul rand, in fortele lor, in puterea lor de a depasi aceste situatii, "in faptul ca nimeni nu poate anula, nu poate incalca drepturile comunitatii maghiare".

"Trebuie sa demonstram ca suntem o natiune care isi apara membrii, care nu permite sa ii fie confiscate bunurile. Ca nu suntem doar locuitori ai acestei tari, ci o comunitate nationala puternica, unita si solidara", a mentionat Kelemen Hunor.

Inspectorul scolar general al ISJ Mures, Stefan Somesan, a fost arestat la domiciliu dupa ce ar fi dezinformat Consiliul de Administratie in legatura cu o hotarare a Consiliului Local Targu Mures, referitoare la infiintarea unei unitati de invatamant liceal, arata vineri, intr-un comunicat, DNA. Somesan este suspectat ca s-a implicat in infiintarea ilegala a unui liceu romano-catolic, cu predare in limba maghiara.










5512 vizualizari
  • +13 (17 voturi)    
    PSD-ul natiunii conlocuitoare (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 20:22)

    Sani [utilizator]

    Hai bai PSD de nationalitate maghiara, las-o jos!

    Aparati coruptii vostrii aducand in fata povesti nemuritoare!
  • +14 (16 voturi)    
    Solidaritate ??????????!!!!! (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 20:38)

    polonyca [utilizator]

    Solidaritate .....impotriva DNA ??? Tu te auzi ce aberatii debitezi ??? Sau si asta o fi.......greseala de traducere ??!!!:)
    • +4 (4 voturi)    
      tovarasu (Duminică, 6 noiembrie 2016, 13:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      are pretentia ca daca e ungur de origine, e si cinstit, sau ca nu i se aplica legile tarii la fel ca si celorlalti cetateni ?
  • +10 (16 voturi)    
    Alaturi de PSD... (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 20:40)

    AKM [utilizator]

    UDMR sunt "dezamagiti"... Rusine jigodiilor din UDMR prieteni cu FSN ,PDSR, PSD, KGB...FSB..., dar si cu Jobic di Ungaria...

    JEGURI
  • +10 (14 voturi)    
    nu chiar ? (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 21:18)

    TRABI [utilizator]

    hunuor , sa stii si tu ca intr-o tara civilizata si stat de drept , nu se fac uniri de forte impotriva justitiei .
    Ne faci prosti in continuare ?
    DNA , daca lanseaza o actiune de ancheta si inaintare a rezultatului catre instante , trebuie sa inveti si tu , ca au dovezi reale inainte de a incepe actiunea la vedere .
    Catre cine faci tu apel ?? Au cam fost stransi cei care faceau rele prin Ardeal . Stai cuminte , ca schimbarea este in desfasurare ...gata cu statul sub aripa parlamentului si a psd -pnl .....gata , no hai .
  • +12 (16 voturi)    
    UDMR este dezamagita (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 21:19)

    valyfl [utilizator]

    E cazul sa terminam si cu acest cuib de viespi care s-a prostituat pe la toate guvernarile.

    Oameni noi, idei noi!
  • +12 (12 voturi)    
    viermele instigator! (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 21:20)

    N.S. [utilizator]

    cat crede ca o sa mai prosteasca, comunitatea maghiara?
  • +15 (15 voturi)    
    Romania dezamagita de Kerestoy Gaterszag (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 21:38)

    un domn [utilizator]

    care a macinat Padurile carpatine !
  • +12 (12 voturi)    
    DNA (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 22:16)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Declaratiile lui nenea asta seamana cu actiunile psd-ului care se adunau pe strada solidarizand cu infractorul Nastase...liderii maghiari au fost partenerii tuturor hotiilor din tara asta dar nu prea am vazut anchete pe zonele lor de influenta
    • +2 (2 voturi)    
      doar asa, (Duminică, 6 noiembrie 2016, 12:53)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      istoriceste vorbind, primul "mars de solidaritate" a fost in favoarea lui bivolaru (nu pisu guru, alalalt, pdsr-istul), ocazie cu care bombonel et co. se inlantuisera intre ei, tot ca o fronda la adresa justitiei.
  • +8 (8 voturi)    
    justitia (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 22:20)

    zigot [utilizator]

    are menirea si datoria sa solutioneze aceste situatii pentru toata populatia Romaniei, indiferent de etnia lor.
    sunt multe interventii ale unui anumit partid, etnic, care
    intelege sa isi apere alegatorii altfel si dau un singur exemplu: dl borbely
  • +8 (8 voturi)    
    sa speram (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 22:24)

    CRMS [utilizator]

    Ca nu mai treceti pragul electoral de data asta.
  • +8 (14 voturi)    
    Jenibil (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 22:45)

    mitg [utilizator]

    UDMR isi apara coruptii cu placa nationalista, adica la fel ca PSD-istii.

    Nu mai bine ar fuziona aceste doua partide?
  • +7 (9 voturi)    
    udemere, acești prieteni unguri (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 22:45)

    andreitr [utilizator]

    care ar trebui împărțiți între DNA, pentru furt și DIICOT, pentru terorism...
  • +12 (12 voturi)    
    Nu este nici un pretext. (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 23:07)

    themihai [utilizator]

    Nu este nici un pretext. Liderii UDMR sunt corupti. Cand sunt prinsi apeleaza la "indemnuri" separatiste. Cu "toata raspunderea" ar trebui sa isi dea demisia si sa faca loc pentru maghiarii care doresc sa muncesca pentru interesele comunitatii si al intregi tari.
  • -8 (12 voturi)    
    Ce treaba are DNA cu asta ?! (Duminică, 6 noiembrie 2016, 0:07)

    Ochiana [utilizator]

    Adica sa inteleg ca in cazul suspect Curtea de Conturi versus bancile pentru locuinte DNA isi declina competenta dar in cazul asta cand e vorba de nationalizarea cladirii unui liceu are competente ?!
    Nu e in regula deloc.
    Nu cunosc cazul pentru ca nu se dau amanunte in articol dar probabil Inspectorul scolar isi exercita atributiile si atat. Trebuia sa le gaseasca o cladire noua elevilor alora dupa ce cladirea lor a fost nationalizata.Nu stiu daca a fost asa dar cel putin nu vad ce treaba are DNA ul cu asta.
    Cum sa nu se revolte maghiarii la asta ? ! iar eu sunt romanca si ii inteleg la faza asta
    • +3 (3 voturi)    
      directia nationala anticoruptie (Duminică, 6 noiembrie 2016, 10:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Daca a fost la mijloc coruptie, e treaba DNA-ului.
      Daca e de competenta DNA-ului cred ca ne poate spune o instanta nu Kelemen sau dumneavoastra.
    • +3 (3 voturi)    
      afirmi (Duminică, 6 noiembrie 2016, 12:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      ca nu cunosti cazul dar iti dai cu parerea si infierezi cu manie proletara ce ai visat ieri noapte?
    • +1 (1 vot)    
      esti slaba ma... (Duminică, 6 noiembrie 2016, 19:21)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      suna-l pe mazeta sa iti dea niste meditatii :)
  • +4 (6 voturi)    
    A mai apărut o „rasă superioară„ după (Duminică, 6 noiembrie 2016, 9:06)

    Canache [utilizator]

    bor şi parlament: etnicii maghiari. EI au dreptul de a face ce vor ei fără să ţină seama de nimic şi să nu să dea socoteală nimănui
  • +3 (3 voturi)    
    Cocolositi politic 27 de ani de partidele romanest (Duminică, 6 noiembrie 2016, 9:21)

    Plagarus [utilizator]

    ...grofii din cupola UDMRista,nu mai au masura bunului simtz si fac deservicii intregii comunitati maghiare.
    Se pare ca le convine electoral,sa dezbine majoritarii de cetatenii romani de etnie maghiara.URATA strategie.

    "Asemanarea " vazuta de grofii politici,ar trebui sa raspunda,de ce Primaria Sfantu-Gheorghe nu s-a constituit parte civila in procesul de la Liceul Teoretic „Szekely Miko” si nu a chemat in garantie Eparhia Reformata, cu scopul de a recupera prejudiciul, in fapt banii contribuabilului platiti din bugetul local catre această Eparhie drept chirie pentru utilizarea imobilului?

    Sa ne amintim doar de cazul scandalos al lui Marko!
    Marko Attila Gabor,nepotul lui Marko Bela, este autor si/sau coautor al actelor normative referitoare la „restituirea” proprietatilor preluate in mod abuziv de stat (1997, 1999, 2000, 2001, 2005) si a fost „recompensat” cu Premiul Bradul de Aur (Ezüstfenyő) – 2003 – pentru contributia la restituirea proprietatilor bisericesti pentru contributia sa la aceste asa zise „restituiri”, dupa cum putem afla chiar de pe profilul de pe pagina sa: udmr.ro/profil/marko-attila.

    Kelemen Hunor, la data de 9 februarie 2015, referindu-se la situatia lui Marko Attila-Gabor, a sustinut nevinovatia acestuia.
    Totusi de ce se ascunde fugarul Marko Attila-Gabor daca este atat de nevinovat?! De ce se sustrage el deciziilor Justitiei romane?!
  • -2 (6 voturi)    
    A-ul din DNA vine de la anti-corptie (Duminică, 6 noiembrie 2016, 9:38)

    justin puscasu [utilizator]

    Unde naiba e coruptia in cazul asta? De ce se baga DNA in cazul asta?
    Zelul unor procurori locali cu tendinte sovine poate compromite tot ce a facut DNA in ultimii ani.
  • +4 (4 voturi)    
    UDMR se declara dezamagita... (Duminică, 6 noiembrie 2016, 13:31)

    aladdin [utilizator]

    ... iar eu ma declar incantat. E clar, DNA nu poate multumi pe toata lumea.