Gheorghe Falca (PNL): Nu cred ca va exista un roman sa spuna ca familia este formata din Ion si Gheorghe

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 4 noiembrie 2016, 21:58 Actualitate | Politic

Gheorghe Falca
Foto: Agerpres
Primarul municipiului Arad, Gheorghe Falca, s-a referit, in discursul tinut vineri seara cu ocazia lansarii candidatilor PNL Bistrita-Nasaud pentru alegerile parlamentare, la casatoriile intre persoanele de acelasi sex, spunand ca nu crede "ca va exista vreun roman sa spuna ca familia este formata din Ion si Gheorghe", informeaza Agerpres.

"Familia nu se discuta in lumea aceasta din cine este formata. Nu cred ca va exista vreodata vreun roman sa spuna ca familia este formata din Ion si Gheorghe. Nu cred ca vreodata sa trebuiasca ca noi, primarii, care stam cu tricolorul pe piept, sa mergem sa ii casatorim pe acei oameni", le-a spus Falca celor aproximativ o mie de membri de partid si simpatizanti prezenti in sala.

Coordonatorul campaniei electorale a PNL a tinut sa reaminteasca ca deputatul Remus Cernea, care a propus legalizarea parteneriatului civil intre persoanele de acelasi sex, a fost membru PSD.

"De aceea, sa nu uitati un lucru: PSD l-a avut pe Remus Cernea, PNL nu va avea niciodata un Remus Cernea, ci va fi partidul care sustine familia romana", a adaugat Falca.

Lansarea candidatilor PNL Bistrita-Nasaud pentru alegerile parlamentare a avut loc, vineri seara, la Sala Polivalenta din Bistrita. La eveniment au fost prezenti secretarul general al PNL, Ilie Bolojan, coordonatorul campaniei electorale a liberalilor, Gheorghe Falca, si deputatul de Constanta Mihai Tararache.

Dupa prezentarea candidatilor PNL si discursurile invitatilor, cei prezenti au asistat la un spectacol folclori


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2803 vizualizari
  • +11 (23 voturi)    
    Liberal de fatada. (Vineri, 4 noiembrie 2016, 22:09)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
    • -1 (11 voturi)    
      Dar din (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 10:26)

      rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Gheorghe (Falca) si Traian (Basescu) o sa spuna? :))
    • -2 (12 voturi)    
      "Prin noi insine".. (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 10:38)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      E o politica liberala economica.
      Nu se referea la anusuri.
  • -7 (17 voturi)    
    Si eu care credeam (Vineri, 4 noiembrie 2016, 22:20)

    MoemBius [utilizator]

    ca pe strabunicu lu matale l chema Ion
    sau poate pe matale nu te mai cheama Gheorghe?


    Cum te cheama mai nou Ghiury?
    • -5 (15 voturi)    
      repede (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 7:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      va mai simtiti atacati voi, astia...."diversii".
      ce nu intelegeti voi este ca, indiferent daca e vorba de evolutie sau creatie, umanitatea a insemnat barbat si femeie, dezvoltarea sociala facandu-se, cum altfel, prin asocierea sub toate aspectele dintre barbat si femeie, parafarea facandu-se sub denumirea de casatorie.
      daca n-ar fi fost asa, specia umana ar fi fost hermafrodita si cu siguranta n-ar mai fi existat casatoria.
      a, si sa nu uita principiul de baza al societatii, democratia. minoritatea se supune minoritatii, principiu nu de ev mediu ci antic.
      • 0 (4 voturi)    
        DEX (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 12:14)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Ce nu intelegi tu e ca pana si dictionarul explicativ al limbii romane va contrazice. Familia reprezinta sotii si descendentii acestora, inclusiv fratii si parintii lor. Ion, Gheorghe si Vasile.
      • +1 (3 voturi)    
        alo rasucitu? (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 13:28)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        era o gluma
        eu nu te am trimis la rasuciti
        asa ca e vorba de ce nu intelegeti voi
        eu nu fac parte din categoria aia pe care o presupui tu .....da deloc deloc
        nu stiu cum ai tras tu concluzia aia da nici nu sint curios probabil faci ....ce poti
        Era o biza/gluma la adresa lu nea asta cum il cheama care vad ca a terminat cu aeroportu Timisoara/Arad ca nici el nu stie despre care e vorba mai nou si acuma face legi peste legi.
      • -1 (1 vot)    
        alo rasucitu? (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 13:28)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        era o gluma
        eu nu te am trimis la rasuciti
        asa ca e vorba de ce nu intelegeti voi
        eu nu fac parte din categoria aia pe care o presupui tu .....da deloc deloc
        nu stiu cum ai tras tu concluzia aia da nici nu sint curios probabil faci ....ce poti
        Era o biza/gluma la adresa lu nea asta cum il cheama care vad ca a terminat cu aeroportu Timisoara/Arad ca nici el nu stie despre care e vorba mai nou si acuma face legi peste legi.
  • +2 (22 voturi)    
    Dupa PSD si PNL face circ? (Vineri, 4 noiembrie 2016, 22:21)

    cinevatus [utilizator]

    Care mai de care mai falnic aparator al familei. Domnilor, lasati circul ca nu e necesar si organizati referendumul iar romanii vor decide, da ori ba.
    • -5 (21 voturi)    
      si tu speri... (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 0:58)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      ca romanii vor fi de acord ca la intemeierea unei familii sa stea la baza doi homalai?!..cred ca glumesti prietene...oricat de lobomotizati ar fi unii si oricat ar visa ei cai verzi pe pereti, acest lucru nu o sa se intample in Romania....
  • 0 (12 voturi)    
    Dar cine este acel Ion? (Vineri, 4 noiembrie 2016, 22:27)

    fLoreign [utilizator]

    Ca despre Gheorghe ne-am lamurit.
    • 0 (4 voturi)    
      uita-te (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 7:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      in oglinda floricico.
  • +10 (42 voturi)    
    Asa este.. (Vineri, 4 noiembrie 2016, 22:33)

    Keni [utilizator]

    Probabil ca nu va exista vreun roman sa spuna ca familia este formata din Ion si Gheorghe, dar exista romani care spun ca numele unui homofob este format din Gheorghe si Falca.
  • +8 (24 voturi)    
    ... (Vineri, 4 noiembrie 2016, 22:36)

    Flaviius [utilizator]

    Uite aici un roman.Nu ma deranjeaza absolut deloc .
  • +10 (42 voturi)    
    @Penal (Vineri, 4 noiembrie 2016, 22:38)

    bogdan192 [utilizator]

    Toavarase, familia este formata din Ion si Gheorghe. Din Ana si Maria. Din Viorel si Doina. Si alte cateva miliarde de oameni care aleg sa-si lege viata unul de altul.

    Penal ce esti...

    Semnat,
    Un Roman.
  • +16 (24 voturi)    
    FAMIGLIA este formata din PSD si PNL. (Vineri, 4 noiembrie 2016, 22:40)

    Amad [utilizator]

    Adica pot fi Ion ...Iliescu si Gheorghe ... Falca.
  • +9 (21 voturi)    
    Liberali?! (Vineri, 4 noiembrie 2016, 23:17)

    StefanB52 [utilizator]

    Astia?!
  • +11 (33 voturi)    
    exista unul (Vineri, 4 noiembrie 2016, 23:25)

    abflori [anonim]

    Eu sunt acel roman si spun:
    Familia este formata din Ion si Gheorghe. Mai este formata din iubire, intelegere si toleranta.
    Doresc sa oferim tuturor libertatea de a alege, de a decide.
    • -10 (24 voturi)    
      noroc (Vineri, 4 noiembrie 2016, 23:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui abflori

      ca nu va baga nimeni in seama, oricit v-ati agita, dragi propagandisti ai cancerului. Va doresc sa aveti
      ''iubire, intelegere si toleranta'' si fata de cei care nu sint ca voi. Ma cam indoiesc ca sinteti in stare.
  • +6 (12 voturi)    
    falca (Vineri, 4 noiembrie 2016, 23:56)

    uzu [utilizator]

    alt hot care zi ce orice sa dea bine la prostime.
  • +7 (17 voturi)    
    Eu nu inteleg (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 1:24)

    A_Radu [utilizator]

    Cine promoveaza atat de intens aceasta tema a casatoriei persoanelor de acelasi sex ... Chiar alte probleme mai importante nu avem de rezolvat in tara asta ??? ... Pentru romani aceadta este o non tema din start ... Romanul e conservator si are alte probleme pe cap decat a se gandi de ce nu se casatoreste Ion cu Gheorghe ... Cineva insista cu tema asta si o tine sus pe agenda publica cand de fapt nu are ce cauta la noi, punct ...
    • -1 (15 voturi)    
      este ceea ce este (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 10:01)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      pentru ca romanul e prost, sau conservator cum vrei tu sa ii alinti. romanul prea multe nu stie, nu se gandeste decat la el, orice exercitiu de logica sau empatie da cu eroare.
    • -3 (5 voturi)    
      HA HA (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 13:38)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      Vrei sa deturnezi discutia pt ca stii ca aceasta tema A INGROPAT PNL -uil tau mult uibit, da?
      Nu vrei sa se vorbeasca pt ca stii ca Iohannis, Gorghiu si toti sorosistii USR s-au declarat pro in privinta casatoriilor gay si asta ii va ingropa la alegeri
      Nu mai baiete, nu se ingroapa aceasta tema
      Mai mult VA FI O TEM APRINCIPALA DE CAMPANIA
      PSD A SI CASTIGAT DEJA 50%
      Veti avea mari probleme si multe raspunsuri de dat dupa ce PSD isi va pune ministrul la justitie SI LA MAI in decembrie, asa ca atentie
  • +2 (8 voturi)    
    Ba da (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 9:54)

    Primul [utilizator]

    Eu sunt un roman care spune asta
  • +6 (12 voturi)    
    Ma intereseaza mai putin ce face (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 10:19)

    persuasiv [utilizator]

    Ion si Gheorghe.Ma intereseaza ce faceti voi,pentru cei care au pus stampila pe numele vostru.Gata,am inteles placa asta.Treceti,domnilor alesi,la treburi serioase.Insa tare mi-e teama ca,mai mult decat propaganda asta ieftina,nu puteti.
  • +1 (1 vot)    
    Daca ne uitam la problema obiectiv ... (Duminică, 6 noiembrie 2016, 9:03)

    Eu the first [utilizator]

    ... are dreptate. Definitia casatoriei, dupa DEX, e cea a formarii unei relatii intre un barbat si o femeie.

    Din alt punct de vedere, niciodata vreun preot ortodox sau catolic nu va oficia vreo casatorie intre doi oameni de acelasi sex (desi anumite biserici protestante - nereprezentate in Romania - admit casatoria a doua persoane de acelasi sex). Pentru persoanele religioase, casatoria la starea civila e doar o formalitate, importanta fiind casatoria religioasa. Din punctul asta de vedere, ca Ion si Gheorghe fac si ei aceleasi hartii ca Ion si Maria ar trebui sa fie pe undeva irelevant.

    Pe de-a treia parte, daca doi oameni, indiferent de sex, se hotarasc sa aibe o relatie stransa, care presupune folosirea in comun a veniturilor si bunurilor amandurora, e necesara, pentru a evita complicatii legale, o reglementare legala a situatiei. Ca-i zice casatorie sau altfel e dupa parerea mea prea putin relevant.

    Totusi, chiar daca acestei reglementari legale i-ar zice casatorie, majoritatea romanilor, fiind religiosi, n-ar considera-o ca atare. Asa ca io nu prea inteleg insistenta homosexualilor. Singura explicatie pe care mi-o pot imagina e ca vor sa le bage pe gat celor care nu gandesc si nu simt ca ei ideea ca relatia intre doua persoane e perfect echivalenta cu cea dintre doua persoane de sex diferit. Asta mie personal deja mi se pare un atac la libertatea de opinie.

    Putin pe langa subiect: daca se reglementeaza legal o relatie intre doua persoane de acelasi sex, ar trebui reglementata legal si decriminalizata si bigamia, sau relatiile echivalente intre grupuri de mai mult de doi oameni, indiferent de sex. Cu ce difera o asemenea relatie de relatia dintre doar doua persoane, cel putin din punct de vedere juridic? Din punct de vedere al majoritatii religiilor, ar fi o situatie similar de inacceptabila.
  • 0 (0 voturi)    
    oricum ati da-o e o rusine! (Duminică, 6 noiembrie 2016, 12:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    campania electorala trebuie sa aiba ca subiect problememle reale ale romaniei si propunerile de rezolvare , discutia e dusa in derizoriu .