Dacian Ciolos: Daca e populista si fara surse de finantare, orice lege va fi atacata la Curtea Constitutionala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 4 noiembrie 2016, 16:19 Actualitate | Politic

Premierul Dacian Ciolos
Foto: Hotnews
Premierul Dacian Ciolos a afirmat vineri, la Alba Iulia, ca orice lege populista si pentru care nu este indicata sursa de finantare va fi atacata la Curtea Constitutionala, daca Guvernul are argumente, indiferent de cine este sustinuta, potrivit Agerpres. "Orice lege, indiferent de cine o voteaza, daca e populista si daca nu are surse de finantare, noi vom lua masuri si acolo unde avem argumente, le vom ataca la Curtea Constitutionala", a spus primul ministru.

Seful Guvernului a subliniat din nou ca nu va sustine masurile populiste, indiferent de partidul care le promoveaza, el raspunzand astfel si intrebarii unui jurnalist referitoare la majorarile de salarii si indemnizatii prevazute de programul de guvernare al PNL.

Dacian Ciolos s-a aflat vineri la Petrosani si Alba Iulia, unde s-a intalnit cu autoritatile locale din Valea Jiului si din zona Rosia Montana - Muntii Apuseni, carora le-a prezentat mecanismul de sprijin elaborat de Guvern pentru dezvoltarea integrata a zonelor-pilot de interventie, care vizeaza si aceste doua foste zone miniere mono-industriale.

Pe langa discutiile cu autoritatile locale din fostele zone miniere Valea Jiului si Rosia Montana - Muntii Apuseni, premierul a avut intalniri cu membri ai Senatului Universitatii din Petrosani si a vizitat Biroul local al Unitatii Guvernamentale de Asistenta Tehnica - Valea Jiului.

Primul ministru a fost insotit de vicepremierul Vasile Dincu, ministrul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, de consilierul de stat Ionel Danca, coordonatorul Unitatii Guvernamentala de Asistenta Tehnica, precum si de secretarul de stat din Ministerul Culturii, Oana Bogdan.


Citeste mai multe despre   









4700 vizualizari
  • -11 (33 voturi)    
    Strict tehnic vorbind (Vineri, 4 noiembrie 2016, 16:28)

    adi_69 [utilizator]

    "populista" nu inseamna absolut deloc anticonstitutionala.
    • +4 (14 voturi)    
      strict tehnic (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Hotareste CC.
      Populista poate insemna multe chestii.
    • +6 (16 voturi)    
      Romania progreseaza continuu (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:08)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Legatum Institute, un think tank internațional din Londra, a dat publicității joi The Legatum Prosperity Index, în care România se clasează pe poziția 50 din 149 de state.

      Indexul tine cont de 9 indicatori pentru a obtine o evaluare corecta a "prosperitatii" unei tari si a potentialului ei de crestere.

      Desi au aderat in acelasi an la UE, Romania a depasit deja Bulgaria, urcand an de an in acest clasament.

      Ungaria (pe locul 47) a aderat la UE cu cativa ani inaintea Romaniei, dar tara noastra a ajuns aproape la acelasi nivel cu vecinii unguri.

      Top10 e format din tarile europene nordice, la care se adauga Australia, Noua Zeelanda si Canada.

      Romanii sunt foarte exigenti in comparatiile intre natiuni, preferand sistematic sa se compare cu topul mondial sau european al statelor, inevitabil dezvantajos pentru noi.
      E un lucru bun pentru ca ne arata clar ce ar putea fi ameliorat.

      Are insa si o latura "masochista" acest gen de comparatie, pentru ca prea des uitam sau ignoram ca 2 treimi din tarile lumii si-ar dori sa fie in locul Romaniei, in Europa, in UE, in NATO, cu crestere economica, etc.

      Dl Ciolos a guvernat pana acum intr-o maniera profesionista, responsabila, ar fi de dorit sa ramana la guvernare si dupa alegeri.
      • +3 (5 voturi)    
        Cine este exigent...? (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 11:03)

        themihai [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        >> Romanii sunt foarte exigenti in comparatiile intre natiuni, preferand sistematic sa se compare cu topul mondial sau european al statelor, inevitabil dezvantajos pentru noi.

        Asa e. Ar trebui sa ne comparam cu Africa ... dar daca ma gandesc mai bine suntem putin in urma in comparatie cu Africa de Sud spre exemplu. Nu cred ca suntem prea exigenti cand cerem o clasa politica competenta si cu bun simt. Cand PSD ul isi permita sa promite salarii de 3600 EUR poti sa fi sigur ca cei care il voteaza nu sunt foarte exigenti.
      • 0 (4 voturi)    
        Minciuna din statistici (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 12:18)

        Mediteranean [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Exista trei feluri de minciuni: minciunile, minciunile sfinte si statisticile.
        Mark Twain

        Folosind statistica poți ajunge la orice rezultat dorești, depinde de cel ce dorește să o invoce.

        Dacian Cioloș a afirmat acum vreo lună de zile că:

        45% DIN POPULAȚIA ROMÂNIEI TRĂIEȘTE ÎN SĂRĂCIE!

        Iar tu vi cu o statistică scoasă de unii de prin niște birouri la mii de kilometri de România și ne spui că trăim în PROSPERITATE!

        HA, HA, HA!
    • +10 (12 voturi)    
      Poate nu a explicat in detaliu (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:16)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      In legea responsabilitatii fiscal din 2010, lege in vigoare, scrie negru pe alb ca nu se pot majora salarii si pensii in ultimele 180 de zile ale mandatului guvernului.

      Daca adopti legi care incalca alte legi, fara sa abrogi celelalte legi inainte, nu crezi ca e cazul de a ataca la CCR ultima lege?

      Pentru ca altfel ajungi la aberatii in care doua legi in vigoare spun lucruri cu totul diferite despre acelasi lucru.

      PSD stie ca majorarile votate de ei in goana nu pot sa treaca de vreo verificare la CCR.

      De asta masurile astea sunt pur populiste, de utilizat in campanie electorala: "noi am vrut sa marim salariile, dar bestiile de tehnocrati nu ne-au lasat"
      • -9 (11 voturi)    
        Opinie (Vineri, 4 noiembrie 2016, 19:36)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

        Eu nu trăiesc în Romania , dar eu sunt de părere ca ar fi bine sa ii dam DR_ CULUI , pe PSD-isti ,PNL-isti si ce mai sunt , dar ca sa jignești cadrele medicale , din punctul meu de vedere este ceva intolerabil . Cand Ciolos si toata clasa politica va cere votul , atunci oameni nu mai sunt retardati ( POPULUSTI )
    • -3 (5 voturi)    
      asha e (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Ar fi fost suficient daca are un impact economic suficient (sa zicem peste 50 mil eur) si nu indica sursa de finantare ( noua taxa sau realocare de fonduri). In rest, perfect de acord.
    • +3 (5 voturi)    
      Intr-o tara normala da (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:26)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui adi_69

      La noi e o debandada asa de mare incat nu mai stii ce e consitutional si ce e populist. Oricum legile la noi sunt facute sa fie incalcate. Si nu stiu, daca un partid care are majoritatea da o lege acum prin care sa fie triplate toate salariile din sistemul bugetar , este doar populist ? Chiar daca asta inseamna ca trebuie sa ne imprumutam 2 mld Euro pe an ca sa le platim ? Pe logica asta, pot sa-i acuzi si de subminarea economiei nationale.
    • +7 (11 voturi)    
      Fara sursa de finatare este anticonstitutional (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:29)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      legea prevede necesitatea specificarii surselor de finantare pentru legi care cer cheltuieli din banul public.

      Dar de ce i-ar interesa pe cei din PSD legile tarii cand ei vor sa castige guvernarea cu orice mijloace?
      • 0 (0 voturi)    
        Cand s-au triplat salariile presedintelui si (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 18:09)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        ale ministrilor oare s-a indicat sursa de finantare,adica ei stau bine mersi cu leafa triplata si acum tipa cand se majoreaza cu 15% leafa medicilor,pai se poate domnule presedinte?
    • +5 (9 voturi)    
      ba da (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:44)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      cand dai lege ca maresti salariile la milionu de euro dar nu explici de unde vei lua banii aia inseamna ca este anticonstitutional, poti duce la prabusirea romaniei cu astfel de masuri cretine
    • +6 (10 voturi)    
      strict (Vineri, 4 noiembrie 2016, 18:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      tehnic vorbind, ia zi tu cu cate zile inainte de data alegerilor iti interzice constitutia sa dai legi ca astea a lui dragnea, cu implicatii bugetare?
      ca sa nu mai zicem, tot strict tehnic vorbind, ca e obligatia parlamentului cand face astfel de legi sa indice si sursa de finantare, altfel decat : "din buget" cum a avut nesimtirea unul de la psd sa apostrofeze pe ministrul finantelor.
    • +6 (10 voturi)    
      strict tehnic (Vineri, 4 noiembrie 2016, 20:42)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      inseamna electorala.

      pe dracnea nu'l framanta sa treaca acea lege.
      ba, chiar ar vrea sa nu, ca cine stie, poate da norocu peste ei (!), si el stie cum se face norocul asta(!), si castiga. atunci ar veni partea grea, sa faca rost de pitzulele necesare..

      deci, electorala, cu mult zgomot, sa agite fraierul ce baga votul.
      au mobilizat cureaua de transmisie, de comunicare cu alegatorii, sindicatele.
      asa erau definite sindicatele in timpul cand comunistii conduceau, pe fata, romania: curele de transmisie ale partidului.

      pcr si'a schimbat numai look-ul. iar secureii au schimbat uniformele.
  • +20 (26 voturi)    
    da! (Vineri, 4 noiembrie 2016, 16:42)

    misunel [utilizator]

    Foarte bine ! GO Ciolos !
  • -6 (12 voturi)    
    Consideratie (Vineri, 4 noiembrie 2016, 16:58)

    A310 [utilizator]

    Domnule Prim ministru , constat ca tot pronunțați sintagma "populism" . In conformitate cu definita din DEX , rezulta ca cetățeni sunt retardați și nu pot identifica interesele lor reale și veniți voi , cei asa zis CAPABILI și ii forțați sa meargă pe calea hotărâta de către voi . Nu înțeleg de unde ați dobândit atâta ințelepciune .
    • +2 (4 voturi)    
      Zici... (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 9:01)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui A310

      că nu trăiești în România? Atunci, zi-ne cum stau lucrurile pe acolo pe unde trăiești! Asta în cazul în care nu ești vreun postac (A3? :)), după „zelul” cu care comentezi.
      1. „dar ca sa jignești cadrele medicale (...) este ceva intolerabil”, afirmi tu mai sus. (Fără nici un argument, desigur. Că nu ai de unde).
      2. „(...) rezulta ca cetățeni(i) sunt retardați și nu pot identifica interesele lor reale”. De unde rezultă asta? (à propos, „populism” nu e sintagmă, e un simplu cuvânt). Dacă vă referiți la afirmația ministrului muncii (citez) „Noi în acest moment dăm beneficii oamenilor care au nevoie şi trebuie să primească, dar dăm şi la alţi oameni care stau şi lâncezesc şi sunt trântori în sistem”, e clar că n-ați înțeles nimic sau sunteți răuvoitor. Dacă ați fi avut răbdare să citiți până la capăt, altfel ați fi înțeles, vă asigur. Să vă ajut? „Planul pe care l-am pus pe masă, încă din vară, a fost creştere salarială de 30% până în 2021. În primul rând este mai mult decât oferă PSD acum, iar în al doilea rând este mult mai rezonabil şi mai normal. România este într-o situaţie excelentă acum, de început de ciclu economic, pe care tipul acesta de pomeni şi de iresponsabilitate pot să îl frâneze şi să ducă la o scădere a perspectivei investiţionale. Ce sens are să distrugi toate lucrurile astea doar pentru a lua, pe ultima sută de metri câteva voturi?”, a mai spus ministrul.”
  • -6 (6 voturi)    
    O abordare decenta (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:34)

    MasP [anonim]

    Dar cam tardiv. Oricum putine sanse ca PSD sa mai piarda alegerile si sa formeze guvernul.
  • +2 (6 voturi)    
    Corect 100% (Vineri, 4 noiembrie 2016, 20:21)

    tiberius_p [utilizator]

    Curtea constitutionala nu vegheaza doar respectarea constitutiei ci si a legilor deja existente. Orice lege care nu are surse de finantare clare incalca legea responsabilitatii fiscale si nu are voie sa intre in vigoare.
  • +4 (6 voturi)    
    Corecta pozitia lui Ciolos ! (Vineri, 4 noiembrie 2016, 21:02)

    adrian88000 [utilizator]

    Acesta este atitudinia unui Prim-Ministru responsabil!
  • -3 (7 voturi)    
    Ciudat... (Vineri, 4 noiembrie 2016, 22:02)

    taticutu [utilizator]

    Cine stabileste daca o lege este " populista " sau nu ?
    Populismul are neaparat o conotatie negativa ? Sau demagogie ?
  • -3 (5 voturi)    
    Sluga amenințătoare (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 8:58)

    stos [utilizator]

    Hai sictir țărane! Ai început să ameninți, slugă de doi bani?