Nicusor Dan: Cele mai importante atacuri si mediatice si birocratie vin de la PSD/ Dacian Ciolos participa saptamana viitoare la un eveniment organizat de USR

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 3 noiembrie 2016, 15:20 Actualitate | Politic

Nicusor Dan
Foto: Facebook - Nicusor Dan
Nicusor Dan a anuntat ca premierul Dacian Ciolos va participa saptamana viitoare la un eveniment organizat de Uniunea Salvati Romania, despre care nu a vrut sa dea mai multe detalii. Dan a prezentat situatia contestatiile la adresa listelor de candidati, afirmand ca mare parte dintre acestea au fost respinse si ca in cazul a circa 10 s-a facut apel la Curtile de Apel din tara, atacurile "birocratice si mediatice" venind din partea PSD.

"Impotriva listelor s-au formulat peste 65 de contestatii in toate judetele din Romania. Cel putin 60 au fost respinse. Impotriva lor se poate face apel la Curtile de Apel - s-au formulat cam 10 cereri de apel dintre care trei au fost respinse" a explicat Dan.

"Am avut un fenomen la care nu ne asteptam - au fost birouri electorale judetene (BEJ) care din cauza contestatiilor care s-au facut impotriva listelor noastre nu au tras la sorti USR pentru locuri in BEJ (acest lucru se face pentru partidele neparlamentare - n.r.). Au fost birouri in care am fost trasi la sorti si birouri in care nu am fost. Aici din nou este o interpretare nefericita a unei prevederi legale care spune ca sunt trase la sorti partidele in ordinea numarului de candidaturi ramase definitive. Din nou suntem nevoiti sa contestam la bec aceste decizii ale BEJ, maine este termenul limita pana la care trebuie sa facem aceste contestatii" a declarat Nicusor Dan, care a precizat ca este vorba de o practica neuniforma.

Liderul USR a afirmat ca problema contestatiilor le-a intarziat cu 4-5 zile productia de materiale electorale.

Intrebat daca USR este un pericol mare pentru PSD, Nicusor Dan a raspuns: "Cele mai importante atacuri si mediatice si birocratie vin de la PSD inspre USR. Asta pot sa constat".

Dan a afirmat ca premierul Dacian Ciolos va lua parte la un eveniment organizat de USR saptamana viitoare, despre care insa nu a dorit sa dea mai multe detalii.

Intrebat cu ce ministri din actualul guvern nu este multumit, Dan a declarat ca nu vrea sa dea nume insa ca: "sunt ministrii care consideram ca nu au avut o performanta grozava". 

De asemnea, intrebat ce ministri considera ca ar trebui sa fie tehnocrati si in viitorul guvern, avand in vedere ca Alina Gorghiu a afiramt ca la Justitie ar vedea tot un tehnocrat, Dan a raspuns: "Este un lucru cu care suntem de acord ministerul justitiei. In general politica noastra este ca nu avem preisunile interne de partid pe care le au celelalte partide pentru oameni care vor sa fie ministri si suntem pe principiul ca cea mai competenta persoana trebuie sa fie ministru pe locul care ne-ar reveni noua (in guvern - n.r.)."










3656 vizualizari
  • +22 (28 voturi)    
    Amenințare (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:36)

    aqualung [utilizator]

    Marea amenințare este faptul că USR atrage voturile unora care altfel n-ar vota. Astfel, fiecare alt partid își vede procentul scăzând fără a pierde efectiv votanți. Pentru unele partide la limita pragului electoral, gen PMP și ALDE, asta poate fi fatal. Pentru PSD, nici nu mai vorbesc.
    • +2 (4 voturi)    
      USRatrage voturile de dreapta, ati vrut sa spuneti (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:36)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      PSD-ul are votantii lui si iese in castig. ALDE este cu psd-ul, fac aliatii strategice si iau caimacul. Asa este in politica, din pacate.
      PMP este un mare nimic, voteaza basistii si rudele lor varstnice.
      Este trist, dar asa este.
      Cu un PNL murdar, care oricum a pierdut fatal din credibilitate, rezultatul scrutinului este clar. Votul de dreapta se imprastie, iar cel de stanga are tinta lui...am mai vazut filmul asta.

      Eu votez USR. Nu astept o minune, dar pe ceilalti i am vazut deja la treaba. Optiunea "nu votez" iese din calcul pentru ca din asta castiga 100% UDMR-ul, care va face legi pentru toti la cererea a 3% din populatie.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu prea cred (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:47)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui aqualung

      Cred ca ia masiv voturi de la PNL si abia apoi strange ceva voturi de la cei care nu ar vota. E greu oricum sa faci o statistica acum. Dar se poate face o extrapolare fata de ce s-a intamplat la Bucuresti : USR 25% - PNL 13. Deci unde sunt cei care n-au votat cand PSD a luat 40% ?????
  • +19 (25 voturi)    
    Uniunea Salvati Romania arata ca Psd e gol (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:36)

    zzztop [utilizator]

    De la Revolutie, psd in toate formele lui s-a prezentat ca un partid-stat care detine Romania.

    Acum cand vad ca un partid ca USR ofera Romaniei normalitate si profesionalism sunt disperati ca romanii or sa vada ca imparatul a fost gol tot timpul. Sunt in stare sa blocheze alegerile prin contestatiile pe care le sustin.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa-i. Pe aplicatia Pokemon nici nu mai apare ! (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:35)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Asa-i. Pe aplicatia Pokemon nici nu mai apare !
      Nu lasa realitatea sa-ti distorsioneze visele, pokemoane !
  • -6 (10 voturi)    
    Eu zic sa mai asteptati putin cu alegerile (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:41)

    Un cititor [utilizator]

    Poate iese Trump si nu va vad bine.
  • -13 (19 voturi)    
    Votati PNL si USR. Concomitent ! (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:41)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Puneti stampila pe ambele partide pe buletinul de vot ! Retineti: Si pe PNL si pe USR ! Sa ii dam o sansa in plus domnului Ciolos sa ramana Prim Ministru !!!!
    • +3 (5 voturi)    
      mai postacila (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:31)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      Votantii usr in special, dar si cei PNL, au un nivel de inteligenta mult peste ce instigi tu acolo. Aia merge la votacul PSD, ala adus cu autocarul si mituit cu o galeata si cu un kil de zahar.
    • 0 (2 voturi)    
      Tare! (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:31)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      Buna asta!
    • +5 (5 voturi)    
      muhahaha (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:39)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      du-te, bre, pe la Antena 3 cu glumele astea rasuflate. Noi, pe-aici, avem mai mult de un neuron.
    • +3 (3 voturi)    
      te duce mintea (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:44)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      dar cel mai bine este sa ca cei care voteaza PSD sa voteze in acelasi timp, punand inca o stapila, pe ALDE.
      Asa vom avea o coalitie puternica
    • +2 (4 voturi)    
      a glumit... (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:09)

      mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      Ei, a glumit omul, ce aveti cu el. Important e sa iasa lumea la vot. Deci, pesedisti, aldisti si basisti, nu uitati: pe 18 decembrie cu totii la vot! Pe 18, nu uitati !
  • -5 (11 voturi)    
    nimic nou sub soare (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:42)

    vodatepes [utilizator]

    Domnule Nicusor Dan unde ati trait ultimi 26 ani? Cumva in Romania? La ce va asteptati, la un drum presarat cu petale de trandafiri? Veniti cu picioarele pe pamint. In privinta legislatiei asta e. Politiceni au facut legi care sa avantajeze. In privinta contestatilor ar trebui sa nu va plangeti ca o baba dati dovada de barbatie. Aveau aia dreptul legal sa faca contestatie? Daca da atunci lasati sa faca contestatii. Din atitudinea dumneavoastra rezulta ca nu e ok ca au facut contestatii. Lasatii sa faca aratand astfel ca dumneavoastra sunteti cei care respecta jocul democratic. In privinta tragerii la sorti asta e riscul tragerii la sorti. E ca la ruleta, castigi , pierzi. Fiti barbat si nu va mai plangeti ca o BABA drumul e lung si greu daca acum la inceput de campanie va vaicariti atunci cred ca mai bine va retrageti, sper ca USR -ul sa nu fie cum a fost partidul lui Dan Diaconescu care dupa ce s-a vazut in parlament s-a dezintegrat. In privinta ministrilor din guvernul lui Ciolos aveti unul de la fonduri europene care va trage in jos, in afara de scandalurile lui Ghita pe facebook si presa nu a factu nimic. Ar fi bine sa analizati bine candidatura lui. A lasat doar scandal si cancan in urma lui. Cred ca USR va fi un partid serios care vrea sa faca ceva pentru tara asta asa ca scapti de oportunisti.
  • -6 (12 voturi)    
    Inadvertenta (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:51)

    Pac-pac [utilizator]

    Deci dl. Nicusor Dan spune "sunt ministrii care consideram ca nu au avut o performanta grozava" dar dumnealui l-a ofertat si pus le loc eligibil taman pe cel mai catastrofal ministru din cabinetul Ciolos, pe nume Ghinea.
    Sper sa ma lamureasca si pe mine cineva ce performante a avut dl. Ghinea la ministerul fondurilor europene inafara de a fi blocat toate call-urile de proiecte. Deci, cate sute de milioane de euro a blocat dl. Ghinea pentru ca dumnealui era preocupat sa-si faca imagine proprie (si cu ajutorul Hotnews) cautand prin proiectele lui Ghita sau ale altora.
    Si nu i-a spus nimeni ca misiunea lui era sa aduca bani in tara, nu sa faca audit si verificari, blocand in acelasi timp tot procesul, pentru toata lumea.
    • +3 (3 voturi)    
      damn... (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:34)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      performante: cele mai bune incasari de fonduri europene de la aderare, deblocarea unor capitole intregi de finantare pentru 2014-2021, ce nu reusisera guvernele boc, ungureanu si ponta din 2013 pana in 2015 si cel mai important pentru mine personal: comisia de taiat hartii.

      este chiar atat de simplu, atragere de fonduri suplimentare si lucruri de care au nevoie cetatenii platitori de taxe ca mine au nevoie urgenta.

      capisci?
      • +1 (1 vot)    
        atentie ca le incurcati (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:58)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Atentie ca le incurcati: Boc si Ungureanu nu au gestionat proiecte pentru perioada 2014-2020 si nici nu au participat la pregatirea perioadei 2014-2020 , poate guvernul Ponta din 2012 . Asa ca nici Boc nici Ungureanu nu au avut de a face cu perioada 2014 - 2020.
        • 0 (0 voturi)    
          nu chiar (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 20:01)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

          de fapt nu le-am incurcat. pentru cine stie cum functioneaza treaba cu dosarele astea, te pregatesti cu un an inainte, muncesti anul asta pe banii pe care ii vei incasa peste luni de zile, poate chiar un an. pregatirea pentru ciclul 2014-2021 trebuia inceputa in 2013 in paralel cu finalizarea tarzie a proiectelor din ciclul anterior. de asemenea, mai este un factor ce contribuie aici, finalizarea unor proiecte din ciclul anterior care sunt preconditii pentru proiecte din ciclul actual. o chestiune critica pe care alde boc si ponta au tratat-o intr-un mod iresponsabil. banii pe care i-a luat guvernul actual efectiv (mai putin un sfert de miliard) sunt din ciclul anterior, dar sunt proiecte critice care trebuia finalizate negresit (fara sa ajunga pe mana justitiei) pentru a putea asigura finantarea pe urmatorii 7 ani. nu era o chestiune de joaca si oricum trebuiau terminate cu mult inainte de finele lui 2013.
    • +2 (2 voturi)    
      inadvertenta? (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      pe ce te bazezi cind evaluezi performantele lui Ghinea? Pe declaratiile lui Dragnea? Ai dovezi pentru sutele de milioane de euro blocate de Ghinea? Sau ce zice Dragnea sunt adevaruri universal valabile care nu mai pot fi puse in discutie?
      Si misiunea lui era sa faca audit-uri, ca daca ne prinde UE cu mita-n sac, dupa aia platim din buget si ni se si retrag banii de la UE. Sa inteleg ca pe tine te-a durut faptul ca a facut audit? Oare de ce?
    • 0 (0 voturi)    
      E mai complicat decat atat (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:54)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Pac-pac

      Banii pe 2014-2020 puteau veni in acest an doar daca la inceputul anului toate proiectele erau deblocate si toate ghidurile functionale. Cred ca lui Ghinea i se poate reprosa ca nu a urgentat dar nu cred ca intra vreun ban in tara in acest an din perioada respectiva.
  • -13 (13 voturi)    
    premierul unirii (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:10)

    korkodell [utilizator]

    o sa fie ca cu cuza. ales simultan si la labarali si la salvatorii sorosisti ai patriei mioritice.
    ramane ca herr sa'l capaciteze si pe dracnea ot alicsandria, pt.... marea unire. :-)
  • +10 (12 voturi)    
    Partid-stat (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ok, dar un stat mafiot, anexat si jefuit. PSD inseamna fostul FSN, adica o formatiune politica CRIMINALA care are pe constiinta mii de morti. Drept urmare, si partidul-stat de tip PSD e UN PARTID-STAT CRIMINAL. (Idem TVR, care a manipulat si a contribuit din plin la crimele din 1989 si 1990). Pina cand vinovatii nu vor ajunge dupa gratii, ROMANIA nu e stat de drept,