Nicusor Dan despre alocarea de bani pentru festivalul de teatru Rodica Popescu-Bitanescu: "Un agent electoral al PSD este recompensat cu fonduri publice"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 3 noiembrie 2016, 14:57 Actualitate | Politic

Rodica Popescu-Bitanescu alaturi de Gabriela Firea
Foto: Captura ecran Antena3
​Liderul USR Nicusor Dan a criticat joi alocarea de fonduri de catre Consiliul General pentru festivalul de dramaturgie Rodica Popescu Bitanescu, afirmand ca aceasta a fost recompensata pentru sprijinul din campania electorala de la alegerile locale. Amintim ca Bitanescu a fost prezenta in studioul Antena 3 ca sustinator al Gabrielei Firea in cadrul unei emisiuni electorale la care a participat si Nicusor Dan. De altfel, cei doi au avut un schimb de replici destul de dur la acel moment.

"Ce am vazut in sedinta de Consiliu General de luni a fost cum un agent electoral al PSD, dna Rodica Popescu-Bitanescu, este recompensata cu fonduri publice pentru activitatea domniei sale. Legat de dna Bitanescu - imi este drga un citat din Caragiale care spune ca 'cel mai greu lucru pentru un roman care stie sa citeasca este sa nu scrie'. Vedem o incapacitate a Primariei Generale in a derula niste investitii la care s-a angajat si alocarea fondurilor necesare pentru acele investitii intr-o zona de divertisment" a afirmat Nicusor Dan intr-o conferinta de presa sustinuta joi.

Potrivit consilierului USR Roxana Wring, pentru festivalul Rodica Popescu-Bitanescu au fost acordati 216.000 lei, insa piesele de teatru sunt deja montate. "Piesa "Cinci femei in tranzitie" este in repertoriul Teatrului National, este greu de inteles de ce" a fost nevoie de aducerea la Teatrul de Comedie.

Wring a declarat ca prin aceasta alocare "i se multumeste practic dnei Bitanescu pentru sprijinul acordat in campania electorala. Suntem inaintea alegerilor si este mult mai usor sa organizezi festivaluri la care dna Firea sa apara. Noi nu am votat impotriva culturii ci impotriva cheltuirii banilor in mod transparent. Este greu sa castigi voturi prin plan urbanistic zonal".

Emisiunea din 24 mai:

Potrivit site-ului Antena3, la respectiva confruntare dintre candidatii pentru fotoliul de primar General, tabara lui Dan a atacat-o pe cunoscuta actrita. Firea a cerut mai mult respect pentru oamenii de cultură, iar Nicușor Dan a replicat: "Susținătorii mei s-au manifestat ca la orice manifestare din Epoca de Aur". "Eu am făcut foamea, frigul și frica. Te rog să te controlezi. Manifestarea mea a fost una foarte sinceră" a raspunst Rodica Popescu Bitănescu.

Nicusor Dan: "Dumneavoastră sunteți acolo în loc de domnul Dragnea".


Citeste si Investitiile majore din Bucuresti pierd finantari; rectificarea duce banii la RATB, pasajul Ciurel si festivaluri culturale


Citeste mai multe despre   









6969 vizualizari
  • -37 (43 voturi)    
    da (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:00)

    costinescu [utilizator]

    pai daca nu ei, atunci cine? baiatul ala de la hotnews? :)
    • +26 (26 voturi)    
      da (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:29)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      dar nu pe bani publici
    • -6 (14 voturi)    
      offf (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:44)

      costinescu [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      e cineva pe aici care a auzit de SARCASM??? daca nu, cautati in dex, o sa gasiti o poza cu mine.
    • -8 (8 voturi)    
      sa vedem condamnati definitiv (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:21)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      cum am vazut la pedelisti pentru astfel de evenimente organizate pe bani publici. Pana atunci, e doar manipulare
  • +29 (31 voturi)    
    Respect pentru oameni de cultura? (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    La Firea? Poate pentru manelisti, daca sunt din clinetela mafiotilor ei.
  • +35 (37 voturi)    
    Hm (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:11)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    A facut mme Bitanescu "foamea, frigul si frica"? Hm, minte cu nerusinare!
    • -1 (3 voturi)    
      Hm (Joi, 3 noiembrie 2016, 19:12)

      vector132000 [utilizator] i-a raspuns lui Cosanzeana9

      Va dau un citat din mme Bitanescu:
      ... tata a făcut închisoare politică. Era foamete mare şi n-aveam ce să mâncăm. Generaţia asta nu poate înţelege prin ce-au trecut ceilalţi. Când eram studentă, vara mergeam la muncă voluntară în Călăraşi, unde mâncarea era infectă. Dar eu eram atât de mulţumită cu mâncarea aia! Anda Caropol, o colegă de clasă, mi-a dat într-o zi un covrig. A fost un moment extraordinar, ce nu poate fi uitat! Mă îmbrăcam cu ce rămânea de la părinţi şi mama ne croşeta cu un aparat nemţesc pantaloni, şosete, haine. Aşa că nu mă pot plânge.
      • 0 (0 voturi)    
        Dumnezeule! (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:12)

        happylight [utilizator] i-a raspuns lui vector132000

        Nu credeam ca poate fi atat de penibila! Cum sa spui public asemenea lucruri?! Mare...comedie!
    • +10 (10 voturi)    
      Nu minte. Asta e cel mai trist (Joi, 3 noiembrie 2016, 20:13)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Cosanzeana9

      Nu mai tin minte exact cum i-a fost viata, dar provenind dintr-o familie bogata, a fost deportata in Baragan si a dus-o, o perioada, foarte, foarte greu. De aia e surprinzator ca o astfel de persoana sa fie alaturi de urmasii ticalosilor care i-au facut viata un calvar la un moment dat. Dar se pare ca pentru bani unii uita tot.
  • +34 (36 voturi)    
    Lol (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:36)

    HP [utilizator]

    Voi avea respect pentru acesti actori atunci cand vor inceta sa fie politicieni.

    Ma indoiesc ca Toma Caragiu sau Amza Pellea ar fi aparut pe la Antena 3, precum Vadim, Nicolaescu sau Paunescu.
    • -3 (15 voturi)    
      Sincer nu ai de unde stii (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:12)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Nu ai de unde stii cum ar fi facut...
    • +11 (11 voturi)    
      ehehe (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:57)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Si eu as spus asta depre Ilie Nastase acum 15 ani. Are omul de toate ce naiba. Ce ii trebuie?
      Ei bine, uite ca ii trebuie.
      • +10 (10 voturi)    
        ACUM 15 ANI? (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:57)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Ilie Nastase a candidat la primaria Capitalei din partea PSD in 96, parca...Baiatul asta e cu secu si cu partidul unic din tinerete, din pacate......
    • +7 (7 voturi)    
      greu de spus.... (Joi, 3 noiembrie 2016, 18:01)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ...cred ca Amza nu ar fi aparut, dar Toma Caragiu a semnat cu secu o hartie, chiar el declarase unui prieten ca a facut-o de frica. Daca atunci i-a fost frica, ar fi fost dispus la compromisuri acum. Si Mircea Diaconu a fost un actor extraordinar si uite ce face acum.
    • 0 (0 voturi)    
      Si mai nou (Vineri, 4 noiembrie 2016, 15:15)

      happylight [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Si Florin Zamfirescu! E pur si simplu uluitor: ori s-a ramolit, ori e bine platit!
  • +25 (27 voturi)    
    O ...........vesteda,pupina de serviciu (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:36)

    Plagarus [utilizator]

    Prima femeie care făcut topless din România pe vremea comunismului si cam atat.
    Bitanescu ot Răsucești calata bine pe pshihologia comunista, scanda ca voteaza cu Gabriela Firea.
  • +22 (22 voturi)    
    ponta cand s-a ajuns prim ministru a schimbat (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:51)

    ty [utilizator]

    conducerea Institutului Cultural Roman cu oameni de casa ai PSD-ului. Unde sa mearga saracii nostri actori? Doar acolo unde sunt "apreciati" Doar cultura a devenit apanajul PSD-ului.
    • +6 (6 voturi)    
      garantat (Joi, 3 noiembrie 2016, 18:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ty

      vanghelie.
    • +7 (7 voturi)    
      de ce (Joi, 3 noiembrie 2016, 20:41)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui ty

      saracii?Nu mi se pare ca fac parte din categoria saracilor,ba din contra.Au tot felul de stipendii si drepturi de autor,spoturi publicitare,etc.,etc...
      Pe de alta parte, nu se dau in laturi de la compromisuri dar in schimb joaca foarte bine partitura omului de "cultura" boem, neajutorat in fata asaltului lumii mercantile in sfera rarefiata a "creatorului" in care vor sa se creada ca traiesc;nimic mai fals,asa ca prestatia acestei cucoane in slujba politicului face parte din standardul ei 'cultural".
  • +17 (17 voturi)    
    normal (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:52)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    In antichitate, actorul era la acelasi nivel social ca si prostituata. Stiau ei ceva...
    • +2 (12 voturi)    
      Pacat ca acum nu mai e asa (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:51)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      Prostituata are subventii iar actorii mor de foame si traiesc din reclame la biscuiti
      • +4 (8 voturi)    
        Oare? (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:19)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Cu sporul la pensii pentru membrii UNTIER cum e? Ca doar Carmaitru, fondator al CFSN (institutie criminala!) nu a dormit cit a fost minsitru si a facut ce vrea muschii lui. Adica trafic de influenta si foloase pentru clientela lui !!!
  • +1 (5 voturi)    
    Din pacate inutil (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:02)

    MasP [anonim]

    Nu vreau sa par defetist, dar PSD va castiga la pas aceste alegeri. Si-au jucat cartea inteligent , au dat bani atunci cand trebuia, cui trebuia, cat trebuia. Ganditi-va numai la maririle de salarii propuse acum : afecteaza in jur de 300.000 de oameni din educatie si sanatate care au cel putin un sot, sotie, mama, tata. Practic cel putin 600.000 de voturi garantate dintr-o singura miscare. Indeajuns cat sa incline balanta decisiv.
    • +4 (4 voturi)    
      va castiga dar nu va face guvern (Joi, 3 noiembrie 2016, 18:04)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      pentru ca nu va avea peste 50%, iar Iohannis va numi pe Ciolos prim ministru. Parlamentul il va vota pentru ca va fi sustinut de PNL, USR si cu deja vesnicul compromis UDMR. PMP si ALDE nu vor intra in parlament.
  • +8 (10 voturi)    
    Zero talent, popularitate numai la unii pensionari (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:04)

    Maniu [utilizator]

    asta e persoana asta, buna cel mult de o brigada artistica, la vreun camin cultural. Tanti, crezi ca toata lumea e proasta? Crezi ca breasla nu stie cate parale faci cu rasul tau isteric - singurul produs actoricesc cu care vii pe piata de saizeci de ani? La muzeu tanti, la muzeu!
  • +12 (14 voturi)    
    Madam Primar! 50.000 de euro... (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:18)

    Johanis [utilizator]

    aruncati pe nimic!

    Cate se puteau face cu banii astia!!!!!

    Pentru copii sau pentru varstnici, ca tot vine Craciunul!

    Alo, Fireo! Sunt banii nostri!