​VIDEO Consiliul National al PNL a votat in unanimitate sa il propuna premier pe Dacian Ciolos si sa isi asume Platforma Romania100/ Ciolos a sustinut un discurs

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:26 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos alaturi de liberali
Foto: Hotnews
Consiliul National al PNL a votat, in unanimitate, sa il propuna premier pe Dacian Ciolos dupa alegerile parlamentare din decembrie, in prezenta lui Ciolos, care a sustinut un discurs in fata celo circa 400 de delegati liberali care l-au aplaudat. De asemenea, forul de conducere al liberalilor a votat sa isi asume in programul de guvernare platforma lansata de prim-ministru, Romania 100. Este prima aparitie a lui Ciolos alaturi de PNL. Potrivit unor surse liberale, acesta va fi prezent si la mitiginul organizat duminica de liberali in Piata Revolutiei din Bucuresti.


Sedinta consiliului a inceput cu intonarea imnului national si s-a incheiat dupa discursul sustinut de presedintele Alina Gorghiu.

Ciolos a laudat PNL in discursul sau pentru ca a aplicat criteriile de integritate in partid.
 
"Dumneavoastra sunteti un partid politic care am observat inca din faza alegerilor locale ati acceptat sa luati deciziile unor schimbari care pentru unii au fost dureroase, aceea de a renunta la anumite persoane care si-au dedicat viata partidului dar dintr-un motiv sau altul au gresit. Ati pus oameni noi ati aplicat criterii de integritate si ati venit cu oameni noi. Acest lucru imi da convinegera ca putem lucra impreuna. Foarte multa lume care a renuntat sa aiba incredere in politica ar putea fi regrupata pentru a sustine un proiect comun" a sustinut premierul.

"Cred ca avem o sansa sa recastigam increderea oamenilor" a spus Ciolos in aplauzele salii.

Citeste si: Dacian Ciolos, despre maririle de salarii: Necesare, dar daca nu sunt facute responsabil, riscam sa repetam istoria  / Trebuie sa explicam oamenilor ca prin asta ne riscam viitorul

Reuniunea s-a incheiat dupa doar 40 de minute. Gorghiu si-a inceput discursul afirmand ca se simte bine cu Ciolos in sala. "Vom castiga alegerile!" a clamat ea, aplaudata puternic. In incheierea discursului, liderul PNL i-a adresat si un mesaj lui Liviu Dragnea: "Nu veti fi premier!" a spus ea.

De semnalat si faptul ca la aceasta reuniune nu s-a mai auzit fostul imn PDL "Verde-nrourat", asa cum se intampla la alte astfel de reuniuni ale PNL.

Sala s-a golit in jurul orei 17.35, iar delegatii impreuna cu premierul au trecut intr-un hol. Ciolos a fost inconjurat de grupuri intregi de delegati liberali dornici sa se fotografieze cu premierul:



















[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2118 vizualizari
  • +2 (20 voturi)    
    PNL? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:50)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ce mai e national la acest Partid National Liberal?
    Sute de delegati, si prim ministru Ciolos care nu e membru PNL. N-a fost nimeni printre sute de liberali mai bun ca Ciolos? Vai de tara asta care va cadea din nou pe mana PSD.
    • -1 (1 vot)    
      Se pare că nu (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:37)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Se pare că n-a fost nimeni.

      E de apreciat lucrul ăsta la PNL: își înțelege limitele, realizează că procesul prin care își promovează lideri și își face selecția cadrelor este defect și produce numai rateuri, așa că încearcă să atragă și să importe valorile din afară. Și cu Iohannis a fost așa, și iată că și cu Cioloș.

      Alte partide defilează cu rateurile pe care le produc și persistă în greșeală. Uite, PSD: după Năstase, au ieșit cu Ponta. Din lac în puț. Măcar ăștia știu că nu-s în stare.

      Important e să existe totuși și o soluție pe termen lung, că peticirea asta n-o să meargă la nesfârșit. O schimbare a politicii de HR, ca să înceapă să producă ea lideri, nu să trebuiască aduși din afară.
  • +3 (17 voturi)    
    Minunat (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:58)

    xanti [utilizator]

    Macar stie pe ce mana moare.
  • +2 (16 voturi)    
    L-au compromis! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta e. PNL= Jumate de USL + mafia PDL.
  • +4 (14 voturi)    
    Sa vedem (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:32)

    aladdin [utilizator]

    Ceea ce le scapa unor penelisti e ca omul asta e pe bune. Asa ca daca spera doar sa ajunga la guvernare pe mana lui si dupa aceea sa-si vada de politica damboviteana, s-ar putea sa aiba o surpriza si sa gaseasca robinetele inchise la banii publici.
  • 0 (16 voturi)    
    Ura, ura, ura ! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:51)

    rutger [utilizator]

    De 3 ori ura (... si la gara !) !! Si vom indeplini cicinalu'-n patru ani sh-un pic alaturi de drag Partid !!
  • +4 (8 voturi)    
    Genial (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:08)

    V.M.C. [utilizator]

    Realist vorbind, Dacian Ciolos s-a pozitionat extrem de bine, prin faptul ca nu s-a afiliat official vreunui partid. Daca vor castiga PNL sau USR, sau vor face o coalitie, va fi prim-ministru.
    Daca va castiga PSD, opozitia va avea munitie gratuita pentru a ataca un eventual guvern de stanga si astfel se va pozitiona mai bine pentru alegerile din 2020 sau ceva anticipate.

    Foarte nostim este ca si PNL si USR si-l asuma pe Dacian Ciolos, fara ca vreunul dintre aceste partide sa fi contribuit direct la "facerea" politica a primul ministru.
    • 0 (6 voturi)    
      helas, qu-est-ce que c'est que ça? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 22:49)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui V.M.C.

      Ce vreti sa spuneti? Ca domnul Dacien Julien Cioloche joue sur les deux tableaux?
  • +4 (8 voturi)    
    Cum ? Nici de data asta nu va fi... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:46)

    gigiN [utilizator]

    ...Catalin Predoiu Premier ? Sunt distrus ! Bine macar ca pnl-ul si-a dat in sfarsit seama ca nu are in "marele"sau partid pe nimeni bun de PM.Mai ramane ca sa-si dea seama si pesedeii de asta !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Culmea e ca pastreaza ce nu trebuie pastrat (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:03)

    Susufler0 [utilizator]

    (unii oameni) si renunta la ce nu facea rau, ba era chiar frumos (imnul)
  • +7 (9 voturi)    
    Cu un asemenea PNL... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:31)

    Irina25 [utilizator]

    ...PSD-ul are un viitor stralucit.
  • +2 (2 voturi)    
    Cine este PNL? Că nu am auzit de ei.... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 21:06)

    Mediteranean [utilizator]

    Cine este PNL? Că nu am auzit de ei....

    Cântă manele?

    Cine sunt și aștia?

    Sunt de pe Marte sau de unde au aterizat?

    Au manele cu versuri cu VALOARE, BANI, DUȘMANI?

    Au valoare în versuri?
  • +2 (4 voturi)    
    eleven eleven for pnl (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 22:42)

    gazuldebasist [utilizator]

    Apele se despart. Cei care il detesta pe Ciolos (si nu sint putini) nu vor vota cu noul penele. Ei se vor alipi si mai multora care ii detesta din rarunchi pe pedelisti. asadar, PNL 8% pe 11 decembrie, cel mult.
    • +1 (1 vot)    
      rectific (Joi, 3 noiembrie 2016, 2:17)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      twelve eleven... ca alegerile sint pe la Ignat...
  • +1 (1 vot)    
    Ticalosie, nu integritate (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:47)

    muvis [utilizator]

    La locale pnl n-a facut nimic dureros pentru el. Doar pentru noi. pnl a sustinut psd, adica pe firea.
    Multumim.
    Chiar daca va apreciez, eu cel putin nu o sa uit ce au facut la locale. Si chiar sper sa ia foarte putine voturi la parlamentare. Fix cat a luat predoiu in Bucuresti. Nu plangeti, pe dvs va vor sustine si altii.