Eugen Nicolicea vrea infiintarea unei Garzi Nationale a Romaniei aflate in subordinea Parlamentului

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2016, 17:56 Actualitate | Politic

Eugen Nicolicea
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Eugen Nicolicea a depus un proiect de lege prin care ar urma sa se infiinteze Garda Nationala a Romaniei, structura care va functiona sub controlul Parlamentului si care va avea atat forte terestre cat si aeriene.

In Expunerea de motive, Eugen Nicolicea sustine, printre altele, ca infiintarea Garzii Nationale a Romaniei "ar asigura cadrul organizatoric al pregatirii premilitare a tinerilor pe baza de voluntariat" - deci, o rezerva pregatita cu costuri reduse pentru armata profesionista - si ar contribui la "cresterea gradului de siguranta si de securitate al populatiei", potrivit PressOne.ro.

Fragmente din proiectul de lege:
  • "Structurile militare vor functiona pe timp de pace cu nuclee de mobilizare, incadrate cu militari numai in functii-cheie (comandanti, sefi de stat major, administratori etc.). Armamentul, echipamentele specifice precum si tehnica militara vor fi asigurate din timp de pace si conservate dupa normele si regulile in vigoare, cu exceptia celor care vor intra in procesul de instruire a fortelor.
  • Fortele terestre vor fi alcatuite din opt. Brigazi de Infanterie sau Brigazi Mecanizate, o Brigada de Geniu si o Brigada de Artilerie Terestra dupa standarde NATO, organizate pe cate sase batalioane si subunitatile de arme si specialitati militare subordonate nemijlocit comandamentului brigazii.
  • Brigada de Geniu va fi dislocata in municipiul Deva iar Brigada de Artilerie Terestra in municipiul Braila. Cele doua Brigazi vor fi subordonate direct Inspectoratului General al Garzii Nationale a Romaniei.
  • Fortele aeriene vor fi alcatuite din opt Baze de Elicoptere, dotate cu elicoptere de lupta si avioane de transport, precum si cu avioane de transport, precum si cu avioane de vanatoare de productie autohtona, organizate de escadrile, patrule si celule.
  • Conducerea administrativa si operationala la nivel national se realizeaza de catre Inspectoratul General al Garzii Nationale, cu sediul in municipiul Bucuresti. Inspectoratul General al Garzii Nationale este condus de catre un inspector sef numit de catre Biroul permanent al Senatului."
Pregatirea personalului permanent va cuprinde cursuri de baza/ initiere si cursuri de perfectionare cu durata de sase saptamani in scolile de aplicate si centrele de pregatire ale MAPN si MAI.

Pentru a deveni membri ai Garzii Nationale, doritorii ar trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii:

"a) au varsta cuprinsa intre 18 si 65 de ani,

b) au obtinut aviz medical si psihologic,

c) sunt absolventi ai studiilor liceale,

d) sunt absolventi ai stagiului de pregatire teoretic si practic organizat de Garda Nationala a Romaniei."

Angajatii permanenti ar urma sa fie pregatiti, in stagii a cate 6 saptamani, in centre speciale ale Ministerului de Interne si ale Ministerului Apararii.

Voluntarii ar fi instruiti la nivel teoretic, potrivit aceluiasi proiect, la sediile garzilor locale, timp de cate 16 ore pe saptamana. Dupa instruirea teoretica, voluntarii ar urma sa se pregateasca alte 12 saptamani intr-o unitate specializata.

Personalul permanent al GNR ar urma sa beneficieze de indemnizatii lunare, un control medical gratuit pe an, asigurare medicala, dar si norma de hrana si asigurarea cheltuielilor cu transportul in timpul interventiilor, noteaza PressOne.

In ceea ce priveste voluntarii, acestia ar primi, la randul lor, urmatoarele beneficii:

"a) scutiri de la plata unor taxe si impozite locale,

b) plata asigurarii locuintelor de domiciliu,

c) control medical anual gratuit,

d) asigurare medicala pe durata stagiului si a convocarilor periodice,

e) asigurarea hranei si a transportului pe durata stagiului si a convocarilor periodice,

f) asigurarea unei indemnizatii pe durata stagiului si a convocarilor periodice,

g) pregatirea in colegiile si universitatile institutiilor cu atributii in domeniul securitatii si apararii nationale".

Fondurile necesare functionarii Garzii vor fi asigurate de catre Guvern, iar Garda ar urma sa fie constituita in termen de 6 luni de la intrarea in vigoare a legii.

  • Proiectul a fost depus la parlament pe 31 octombrie si se afla in dezbatere publica. Nicolicea candideaza pentru un nou mandat de deputat, fiind primul pe lista PSD la Calarasi.
  • Vezi aici textul proiectului


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
16142 vizualizari
  • +86 (94 voturi)    
    Ce idee buna! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:09)

    mitg [utilizator]

    Sa facem si niste Garzi Patriotice, si niste Garzi Legionare, si dup-aia niste Garzi Anti-Nicolicea.

    O tara distrusa iremediabil.
    • +45 (51 voturi)    
      Saracu' de el.....:( (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:30)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cine stie ce cosmaruri o fi avut noaptea si , iata , dimineata a avut o .....revelatie....!!!!:)
      • +11 (13 voturi)    
        si noi ne-am dori o echipa de lunetisti (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 8:04)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        care sa tina sub supraveghere parlamentul...sa nu intre vre-un hot acolo!
      • +12 (12 voturi)    
        rar jeg uman mai mare ca asta (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 8:31)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        pacat ca e promovat si mai pacat e ca ajunge in parlament o data la 4 ani.
      • +4 (4 voturi)    
        Remember (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 12:02)

        adro [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Ian. 2008:

        Deputatii juristii au facut noi modificari la Codul Penal, introducand doua noi infractiuni pedepsite cu inchisoarea: raspandirea de stiri false si inalta tradare, ultima dintre ele "cu dedicatie" pentru presedintele tarii. Infractiunea de inalta tradare se aplica presedintelui in exercitiu, urmand a fi pedepsita cu inchisoarea pe viata sau inchisoare intre 15 si 25 de ani si interzicerea unor drepturi civile.[...]

        Senatorul PSD Eugen Nicolicea a propus ca raspandirea unor informatii sau stiri false care aduc prejudicii sigurantei stautului sau relatiilor internationale sa se pedepseasca cu inchisoare de la 1-5 ani.[...]

        Nicolicea: "[...] Aceasta era o infractiune care a fost eliminata din Codul Penal la initiativa doamnei Macovei, pentru ca o favoriza pe ea aceasta modificare. Dupa ce a abrogat infractunea, a comis aceasta fapta de nenumarate ori si, anume, a luat legatura cu organisme internationale si a indus in eroare despre politica Romaniei si despre ce se intamplă in interior. Si evident ca urmarile au fost destul de mari, dupa ce s-a creat o imagine negativa la adresa Romaniei, cu consecintele pe care le vedeti, degeaba vii acum si spui ca s-a facut acest lucru cu rea intentie si cu rea credinta".[...]

        Deputatul PD Daniel Buda a declarat ca parlamentarii PD au votat impotriva pentru ca amenamentele introduse de deputatul PSD Eugen Nicolicea nu erau suficient de explicite si puteau lasa loc de interpretari care sa genereze abuzuri.

        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-2252256-raspandirea-stiri-false-inalta-tradare-introduse-deputati-codul-penal.htm

        Dec. 2014:

        Parlamentari anchetati de ANI, in frunte cu ministrul Eugen Nicolicea, lovesc cu un nou proiect de lege in Agentia Nationala de Integritate/ Explicatia lui Nicolicea: Inasprirea propunerii de lege ar putea fi declarata neconstitutionala
        • +1 (1 vot)    
          bun remember.. (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:53)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui adro

          ..din pacate nu ajunge la toti oamenii!

          Acest nicolicea e un adevarat agent destabilizator: numai mizerii a facut in parlament!
          • 0 (0 voturi)    
            pesede-u (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:35)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui akillies

            niste nemernici
    • +43 (49 voturi)    
      ... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:31)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Lipsita de orice sens propunerea . Ai o armata activa suficient de numeroasa . Dotarea ei e problema , nu numarul soldatilor . De ce sa strici bani pe o forta inutila cand ii poti baga in dotarea armatei ? Anul asta cu 100 de mil de euro ai dotat armata romana cu arme moderne anti-tanc , de exemplu . De ce sa strici zeci sau sute de milioane cu o garda inutila ?

      La o adica , daca e nevoie acuta de personal militar , creste frate nr. militarilor din fortele armate . Sau introdu acolo voluntariat cu beneficii de genu. Ah , e deja ? Iti e teama de ceva conflict , creste bai nene numarul rezervistilor (pe model isreal-pregatire periodica pt toata lumea , o saptamana pe an sau ceva de genu , o organigrama clara in care toata lumea stie unde si de cine trebuie sa fie chemat in caz de ceva si se prezinta acolo in cel mai scurt timp) .

      Propunere stupida pt electoratul ultra nationalist .
      • +66 (68 voturi)    
        PSD-ul vrea aramata proprie... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:50)

        IronRaven [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        ... ca sa "salveze" Romania de fortele raului (DNA si justitie)...
        Arme? Bate si lanturi... nu au nevoie de mai mult...

        Unii bucuresteni inca isi mai aduc aminte ce panselute au plantat "militarii" lui Ilici in '90 si '91.
        • +35 (35 voturi)    
          EXACT! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 21:44)

          Mediteranean [utilizator] i-a raspuns lui IronRaven

          Exact la asta m-am gâdit și eu.
          O ”gardă” a Parlametului, să le spargă dinții din gură ciobanilor dacă nu sunt mulțimiți cu numărul de câini de la stână.
          Că ei PARLAMENTARII sunt semizei, nu oameni simpli!

          Iliescu Ion, bolșevicul comunist KGB-ist a actionat și mai simplu, chema minerii ori de câte ori vroia.
          Și minerii spărgeau cranii, guri și nasuri până se obținea ce vroia Iliescu Ion.
          Apoi planta câteva panseluțe și apoi plecau.
        • +25 (25 voturi)    
          ... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:17)

          Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui IronRaven

          In inocenta mea nici nu am luat in calcul astfel de explicatii . Ai dreptate domnule , armata personala pentru PSD , asta vor . Probabil s-au prins ca urmeaza sa ii dam jos cu ranga de pe scaune in viitorul foarte apropiat , daca nu avem alternativa .
      • +17 (17 voturi)    
        avion de vanatatore de productie proprie? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 5:50)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

        asta inseamna IAR 80, singurul avion de vanatoare produs de Romania. Singura problema e ca saracul, desi foarte bun in 1940-41, acum e cam depasit :))
        • +8 (8 voturi)    
          Ca sa vaneze (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:04)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          demonstranti anti-PSD este destul de bun.
      • +3 (3 voturi)    
        secaturi (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:25)

        LiviuBirceanu1 [anonim] i-a raspuns lui Flaviius

        nemernicii nu vor sa intareasca Armata Romana, vor niste garzi militarizate la dispozitia PSD pe modelul Camasilor Negre sau a Sturmabteilung
    • +36 (38 voturi)    
      sigur, si sa se numeasca Tzeapa lui Gardesh (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:43)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui mitg

      stai ca au inventat-o deja licuricii de la PRU.
      Inteligenta romaneasca nu cunoaste odihna.
    • -22 (32 voturi)    
      Mai sunt (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:44)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Legiunea Straina, Legiunea Spaniola de ce nu si Legiunea Romana?..
      Pana la urma Luftwaffe a ramas tot Luftwaffe sau Crucea de fier din armata germana s-a transformat in Heer dar e la fel ...de ce va sperie asa tare ?
      • +14 (16 voturi)    
        De la Pitulicea... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 2:07)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        ...doar kkturi.

        Sa fim seriosi. Asta vrea armata proprie. Ma imbat cand o disparea jegul asta din viata publica din Romania.
      • +7 (9 voturi)    
        mai snitele... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:19)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Legiunea straina e o armata de mercenari, antrenati 24 din 24 timp de citiva ani si apoi inchiriati cui are nevoie. legiunea spaniola a fost ceva nascut in timpul razboiului si fisiit prin 1980.Luftwaffe n-are nici o treaba de asemenea cu garda nationala.

        Chiar nu vezi diferenta intre legiunea straina, formata din profesionisti mercenari, si garda nationala, formata din burtosi antrenati 3 ore pe zi timp de 3 luni?!?
        • +1 (5 voturi)    
          Nu stii ce vb (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:18)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Legiunea straina serveste Franta, au acelasi echipament militar ca armata franceza si sunt unitatea de elita a Frantei..misiunile le executa la comanda Frantei..au fost in linia I la invazia Irakului etc
          • 0 (0 voturi)    
            dar e parte a.. (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:59)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            ..armatei franceze, subordonata sefului de stat major si presedintelui frantei... nu e o armata comandata de parlamentul francez..
            Deci, nu veni cu idei romantice despre armate: statul roman are o armata, are un comandant suprem si are suficiente unitati rezerviste ca sa asigure o garda nationala pe modelul american - nu e nevoie de un pokemon parlamentar care sa aiba aceleasi atributii dar sub control parlamentar (ca nu suntem in cartile lui Alexandre Dumas)..
      • +7 (9 voturi)    
        Prostia ne sperie ! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:54)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Nu denumirile. A ta si a amicilor din psd. Mai ales ca acest partid de imbecili (nicolicea), hoti (lista e prea lunga ca sa poata fi cuprinsa intr-o postare) si infractori condamnati definitiv(dragnea, ponta, ....) vrea sa conduca tara.
        • -1 (5 voturi)    
          Amice (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:20)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Nu te fac idiot , dar nu mai imparti oamenii in tabere, esti eronat intentionat
          • +1 (1 vot)    
            Taberele exista de ceva vreme (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:46)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            La fel si postacii agramati ca tine ce nu sunt in stare sa scrie o fraza corect in limba Romana. Pe partea cu "amice" sa ma ierti dar nu suntem in aceiasi tabara :-)))))
    • +22 (22 voturi)    
      Alo, Pitulicea... care se crede vultur (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:01)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nicolicea - un securist, ca multi altii - aflat in Parlament. Un individ hypergretos.
    • +28 (28 voturi)    
      Umflatul asta nu vrea si un Tribunal (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:02)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si o Politie si un DNA care sa apere infractorii din Parlament de prostanacii care platesc taxe ????? Asa o greata imi provoaca acest Niculicea si toti infractorii din parlament cu care formeaza un grup mafiot organizat !!!! Cat de tampiti pot fi romanii sa voteze asemenea specimene !!!
    • +24 (24 voturi)    
      Out, Nicolicea, cara-te la pensie, dispari (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:05)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cred ca Nicolicea ... e liderul Noii Garzi maghiare :D

      Omul e pe aratura...
      • +20 (20 voturi)    
        Suspendarea platii pensiilor de securist (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:26)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        sa primeasca cat un cap-ist.
    • +17 (19 voturi)    
      pai da... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:29)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si rolul acestei Garzi Nationale sa fie acela de a-i rupe capul Codrutei, nu zic bine!!?
  • +36 (42 voturi)    
    ... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:15)

    Relativ_neutru [utilizator]

    -Forte aeriene? Pai abia ati cumparat niste avioane second, sa vedem cati bani aveti sa le tineti in aer.
    -Avioane de vanatoare de productie autohtona? Care-s alea? Singura tara din UE care produce singura un avion e Franta. Gemania, UK, Spania si Italia s-au asociat pentru Eurofighter.
    • +23 (23 voturi)    
      ... n-ai inteles (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:06)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

      Fote aeriene pentru Nicolicea inseamna cei care se arunca in aer ...si nu vorbesc de parasutisti :))
      • +17 (17 voturi)    
        Hahahaha... tupeu de securist (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:07)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

        Sper sa scrie, in curand, cei de la kmkz.ro un articol amplu despre el...
      • +2 (8 voturi)    
        ba nu (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:41)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

        Eu cred ca mai degraba se gandea la gazele emanate dupa anumite mancaruri... d.ex. dupa fasole (aia cu carnati care se da la pomeni sau cu diverse ocazii celor care se inghesuie)... se poate zice ca sunt "forte aeriene autohtone" ;)
    • +16 (16 voturi)    
      isi fac si fabrica de avioane (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:51)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

      Daca e la moda "regia proprie", isi face Parlamentul societate sa faca avioane de vanatoare, bombardament si protocol.
    • -8 (12 voturi)    
      Neicule (Marţi, 1 noiembrie 2016, 20:43)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

      Suedia , Elvetia ce produc? Le numesti drone cu reactie?..vad ca imperiile isi au postacii pe redute
      • +9 (11 voturi)    
        ... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:48)

        Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Motorul de pe Gripen e General Electric, asta inseamna ca Suedia nu produce singura un avion. Is dependenti si de altii pe alte componente, in special americani. Elvetia? Ce avion produce Elvetia?
      • -1 (5 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:25)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Fina observatia: se vede ca imperiul Rus isi are postacii lui.
      • +1 (1 vot)    
        imperiile? poti sa numesti singurul imperiu (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        din secolul 18 care exista in aceleasi granite ca si atunci?
        Sa nu o bagi cu US ca aia n-au fost niciodata imperiu.
  • +57 (59 voturi)    
    hehe (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:16)

    Soljenitin [utilizator]

    Cum sa nu, tovarase Nicolicea, o garda de corp a Parlamentului... cine dintre voi, parlamentarii, nu si-ar dori?!
    Nu ar mai veni toata "pulimea", ca sa il citez pe Oprescu, sa va deranjeze cu proteste si mizerii din astea. Si chiar daca s-ar mai incumeta cineva, mareata Garda din subordinea Parlamentului i-ar imprastia imediat, nu-i asa?
    Pregatire premilitara? De ce, nu se poate inrola cineva in armata daca doreste, sau cum?
    Iar apoi, ce avioane de vanatoare de productie proprie visezi, tovarase Nicolicea, ca Romania nu mai produce avioane de nu mai stiu cand!
    Proiectul securistului asta este fara cap, fara noima si fara coada, poate fi motivat numai cu interesele nedeclarabile ale tovarasului Nicolicea si a celor din cercul sau.
    • +30 (32 voturi)    
      Mai ales... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:29)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ... ca ar reprezenta vointa poporului, nu? Ce sa se supuna unor legi? Suficient sa le porunceasca parlamentul si gata. Ce dobitoc.
    • +34 (36 voturi)    
      Au nevoie (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:33)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Va veni vremea, sper, când românii vor tăbărî asupra lor și îi vor linșa, așa cum merită. Al doilea Târgoviște - asta merită aceste lepădături. AU SIGUR NEVOIE DE O GARDA DE CORP.
  • +41 (43 voturi)    
    lol (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:18)

    gigifisiune [utilizator]

    Militia parlamentului. Eu zic sa botezam si subsolul casei poporului "pitesti" ca sa putem avea parte si de fenomenul pitesti, daca tot o sa avem o noua militie.
  • +40 (42 voturi)    
    Simt nevoia sa fie aparati... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:21)

    Susufler0 [utilizator]

    de forte terestre si AERIENE !!!

    Niuloace, pardon... Niculoaceo, te pomenesti ca va e frica de ceva... de cineva...

    PS. Ori poate, n-oti mai vrea sa iesiti din Parlament cand o veni sorocul !
  • +35 (37 voturi)    
    bascalie (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:21)

    traiang [utilizator]

    Armata noastra oficiala este dotata cum se stie si ne omoram sa o dotam la standardele NATO si aici pe sarite ca nu ne permitem decat ceva avioane si alea Sh desi participarea in campurile fierbinti a fost la inaltime recunoscuta de aliati Sa mai vii cu o aberatie de asta chiar ca intrece orice imaginatie Vad ca alegerile nu discuta nimic de programe de dezvoltare economica ci toate cucurile si pomeni Neseriozitate totala !!!
  • +38 (40 voturi)    
    Foarte interesant (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:22)

    mikef [utilizator]

    Parazitul Nicolicea vrea sa-si ia armata personala pe banii statului, pentru el si prieteni.

    Oare are informatii ca poporul e posibil sa inceapa sa nu mai inghita rahaturile lui si alor sai amici?
  • +9 (23 voturi)    
    Garda de fier (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:22)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Si pedeapsa cu moartea pt coruptie reinstaurate
  • +35 (37 voturi)    
    Nicolicea, acest Ebola (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:22)

    feisbuk [utilizator]

    Trifecta virusilor mortali pentru aceasta tara, cel putin in ultimii 10 ani - Nicolicea, Nicolae, Andronescu - loveste din nou prin nefericitul asta care isi doreste o armata personala. Un fel de batalioane de asalt. Niste schutzstaffel.

    Gruppenfuhrerul Nicolicea viseaza elicoptere si celule, pentru pregatirea PREMILITARA a tinerilor (sigur nu PARAMILITARA?). Cum poti da un elicopter pe mana unuia ca asta?

    Domnule Nicolicea, spre deosebire de ceea ce le urez colegilor domniei voastre (suferinta lunga si sigura), tie iti doresc, spre binele acestui popor, o suferinta scurta, rapida si precisa. Sper sa legea numerelor mari, probabilitatea, liberul arbitru sa isi faca mila de noi toti.
  • +29 (31 voturi)    
    Un dinozaur (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aceasta catastrofa inca mai exista? Inca mai viseaza la statul securist? O SECATURA tipica pentru scursurile PSD, COMPLICE LA DISTRUGEREA ROMANIEI si la jaful cimatilor rosii cu care e coleg de epoleti.
    • +9 (9 voturi)    
      dA (Marţi, 1 noiembrie 2016, 20:41)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Mai exista.... din pacate. Nn-ti aminteti ca a iesit "invingator" din "confruntarea" cu M. Guran ?
  • +30 (32 voturi)    
    garda nationala (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:40)

    nimrod [utilizator]

    Am ras de m-am tavalit, mai ales la aia cu "avioane de vanatoare de productie autohtona".
    • +9 (9 voturi)    
      Sunteti neseriosi (Marţi, 1 noiembrie 2016, 20:04)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      si refractari la idei noi. Am vazut cu totii cum bogatasii lumii vaneaza in Africa elefanti, rinoceri si altele din elicopter. De ce sa nu vaneze marii vanatori ai patriei ursi, lupi si pisici salbatice din avion? Avioane de vanatoare de productie autohtona.
    • +7 (7 voturi)    
      Garda lui Jupan Titirca Inima Rea (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:30)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      "la izircitz"!
  • +30 (32 voturi)    
    PSD vrea sa TRAGA in NOI! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:41)

    neagoe [utilizator]

    PSD si Mafia parlamentara sunt constienti ca portile nu vor face fata FURIEI populare si vor sa se asigure cu o Armata care sa TRAGA in masele nemultumite.

    Huo, ba CRIMINALILOR!
    • +12 (12 voturi)    
      Armata (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:23)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Eeeei, si dumneavoastra!
      Cum sa traga in noi?
      Garda asta trebuie doar sa ii apere pe PSD-isti de furia maselor. Atat. Nu trebuie sa ne omoare. Doar sa ne bata. De omorat ne omoara PSD-ul. daca mai ramane la guvernare.
    • +11 (11 voturi)    
      Va veni timpul (Marţi, 1 noiembrie 2016, 21:01)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Va veni timpul când vor trebui să dea seama aceste haimanale de FSN-iști. Când vor fi declarați cu adevărat ceea ce sunt: CRIMINALI, MAFIOȚI pus pe jaf, HOȚI ORDINARI... Nu ii va apăra nici o garda națională de JUDECATA pe care o merita... Ca discipoli ceaușiști vor avea parte de soarta discipolului lor ! Poporul nu doarme, rabdă cât rabdă, dar.... va răbufni.
  • +29 (31 voturi)    
    Bravo idee! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:48)

    Martinezu [utilizator]

    O armata parlamentara sa se poat lupta de la egal la egal cumva cu armata condusa de Iohanis.
    Poate ne organizam si noi astia , masa de votanti intr-o armata care sa ii ia pe sus pe parlamentari si sa dea cu ei de pe barajul Vidraru. In partea fara apa!
  • +11 (11 voturi)    
    Maresale!! tu esti? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 18:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    alt idiot care se crede general , acum ca ne-a parasit nea izmana !
  • +6 (6 voturi)    
    Nicoliceo... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:01)

    PopGeo [anonim]

    ... S.S.P. !
  • +6 (8 voturi)    
    Buna idee! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:02)

    Costel.D [utilizator]

    Foarte bună ideea.Dar sa fie în subordinea Curții Constituționale.
  • +12 (12 voturi)    
    un nenorocit... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:03)

    astronaut [utilizator]

    un neica nimeni , un sarpe ce se onduleaza intre partide , de ce si cum, asta -i legea partidelor in Romanica , nu-mi convine la UNPR , sau s-a desfiintat ma duc fuga la PSD sau la alde ALDE , la scursura comunista a acestei NATII !!!
  • +10 (10 voturi)    
    Eu prevăd deja viitorul: (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:08)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    După punerea în funcțiune a acestei gărzi naționale, sigur ne vom trezi la un moment dat cu un incendiu în parlament (garantul voinței populare), pornit, desigur, de hipsterași degenerați plătiți de evreul Soros și de binomul antiromân DNA-SRI, având drept scop destabilizarea patriei.

    Noroc că e prevăzător și tovarășul Eugenie.
  • +9 (9 voturi)    
    to'arasul barlamentar permiteti sa raportez (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:24)

    L8MA [utilizator]

    Cea mai buna armata este una de votanti care sa trimita acasa 300 de parlamentarii in care a intrat necuratul.
    Perfect patriotic,perfect legal, perfect european.
  • +12 (12 voturi)    
    uite, d'aia ar trebui un control psihiatric (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:24)

    korkodell [utilizator]

    inainte de depunerea juramantului pt. palavramentari.

    pai daca e sa se faca palavramentarii sa fie batalionul de linia intaia. ca e cei mai patrihoti.
  • +8 (8 voturi)    
    E clara intentia (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:46)

    Erwin [utilizator]

    E o sursa noua de spagi pentru posturi bine platite pentru stat degeaba. Scrie clar in text ca vor fi angajati numai sefi (militari numai in functii cheie, administratori). Si probabil, la pachet, ceva achizitii acoperite de secretul militar.
    "Structurile militare vor functiona pe timp de pace cu nuclee de mobilizare, incadrate cu militari numai in functii-cheie (comandanti, sefi de stat major, administratori etc.)."
  • +9 (9 voturi)    
    armata parlamentului (Marţi, 1 noiembrie 2016, 20:40)

    BalaFlorin [anonim]

    are tulburari.....
    e complet rupt de realitate....
    serviciul la parlament ii dauneaza....
  • +9 (9 voturi)    
    parearea unor fosti militari (Marţi, 1 noiembrie 2016, 20:58)

    LiviuBirceanu1 [anonim]

    http://www.rumaniamilitary.ro/deputatul-eugen-nicolicea-printre-cei-mai-prosti-romani-in-viata
  • +12 (12 voturi)    
    Garda nationala ?! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 21:04)

    adrian88000 [utilizator]

    Nicolicea sa fie generalul ?
  • +14 (14 voturi)    
    Gauleiterul Nicolicea trage din orice pozitie (Marţi, 1 noiembrie 2016, 21:17)

    Plagarus [utilizator]

    La arme tovarasi parlamentari,aparati-va casa si masa,poporu-i periculos.(obligatorii kubotanul, boxul, rozeta, fistguardul !)
  • +11 (11 voturi)    
    vreti si armata "alesilor", (Marţi, 1 noiembrie 2016, 21:26)

    yellowdog [utilizator]

    platita de noi, ca sa putei fura
    corupe, in continuare? sa da-ti legi strambe, sa nu da-ti socoteala nimanui? adunatura de scursori ce sunteti...
    cat de ipocriti si nemernici sunteti...
  • +16 (16 voturi)    
    Parca am reintrat sub zodia lui Caragiale (Marţi, 1 noiembrie 2016, 21:29)

    v_sile [utilizator]

    Programul electoral al PSD-ului e decupat direct din "Conu Leonida fata cu reactiunea": Statul ce treaba are? Pentru ce il avem noi pe el? Sa dea lefuri la cetateni, asta e treaba statului!

    Nicolicea vrea reinfintarea Garzii Nationale, sa aiba Jupan Dumitrache pe unde sa patruleze noaptea, in timp ce Chriac are grija de onoarea dumisale de familist.

    Si tot asa.
    • +8 (8 voturi)    
      Sper ca o armata de Chiriaci sa se ocupe (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      de nevestele si fetele securistilor.
  • +13 (15 voturi)    
    ALO SRI-ul!!!!! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 23:53)

    L8MA [utilizator]

    Deja primariile au in subordine Politia locala o prostie fara margini care submineaza grav imaginea Politiei Romane.

    Acum oamenii ciumei rosii propun de-a dreptul o armata condusa de banditii din Parlament??????

    Astia au vazut ca nu mai merge cu prostitul populatiei si executa ordine de la Moscova pe fata,poate iese in 2-3 ani o lovitura de stat ca in Turcia?
  • +9 (9 voturi)    
    huh?!?!?! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 7:49)

    Enofereus [utilizator]

    parlamentarii ar trebui sa viseze constitutia. Sa o tina sub perna si sa reprezinte interesele alegatorilor. Oare aceasta jumatate de neuron stie ce e aia separatia puterilor in stat?
  • +9 (9 voturi)    
    De aici vine propunerea (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 7:52)

    soren [utilizator]

    http://asociatiaofiterilor.wixsite.com/acasa/rolul-apararii
    Chestiunea e studiata, baietii vor ca, pe langa pensie sa mai aiba ceva venituri. Inainte de '89 era o structura asemanatoare ,niste paraziti.
  • -2 (4 voturi)    
    Ideia . . . . (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 8:38)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu e rea in ansamblul ei! Au si altii asa ceva, cum ar fi SUA, numai ca noi nu ne putem permite astazi, din punct de vedere financiar, asa ceva. Ne indica acest domn si sursa de finantare? Nu, pentru ca face parte din PSD unde acest amanunt nu conteaza absolut deloc.
    • 0 (0 voturi)    
      SUA si niciun alt stat de pe fata pamantului.. (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:03)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      ..nu au 2 armate cu 2 comandanti. Ce mesaj transmite o astfel de structura aliatilor nostri?!?!?

      Nicolicea asta e cretin si nu mai are ce cauta in parlament!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu exista in . . . . (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:16)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        . . . SUA garda nationala? Fii omule serios! Ia uite ce spune Wikipedia: Garda Naţională este o reţea de rezervişti, veche de câteva secole, care a jucat un rol crucial, în mai multe rânduri, atât în marile oraşe americane în care au avut loc revolte ori catastrofe naturale, cât şi în străinătate, în Irak sau Afganistan. Eu zic sa mai citesti cate ceva poate afli de ex. care a fost rolul Garzii Nationale in cazul uraganului Katrina. Si sa stii ca are in componenta ceva mai mult de 360.000 de membri repartizati in diferite arme!
        • 0 (0 voturi)    
          Coane, compari mere cu prune zbarcite (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:45)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          In primul rand chestia cu Garda nationala e trecuta in Constitutia US inca de la inceput. In la doilea rand Garda se subordoneaza Ministerului Apararii "DoD" si statelor si asta fiindca are si atributii de aparare civila. Nu se subordoneaza Congresului US.
          Noi d-abia avem 6 F16 din cele minim 48 necesare si Nicolicea viseaza Garda nationala dotata cu avioane romanesti? Tu realizezi ridicolul?
          • 0 (0 voturi)    
            te-ai documentat . . . (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:40)

            Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            . . .si acum vii sa imi dai lectii? Unde vorbesc eu de cui ii este subordonata Garda Nationala a SUA? Nicaieri! Mi-ai spus si este scris ca SUA nu are doua armate (..nu au 2 armate cu 2 comandanti. Ce mesaj transmite o astfel de structura aliatilor nostri?!?!?) si eu ti-am spus ca, da, are doua structuri militare si atat!
  • +7 (7 voturi)    
    inteleptul cedeaza (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 9:34)

    revo [utilizator]

    Citind stirile care vin dinspre Parlamentul penalilor, partide si clovni din partide imi vine in minte proverbul: "inteleptul cedeaza".
    Romania a avut 3,5 mil. de intelepti. Sa vedem cati intelepti vom mai exporta in urmatorii ani.
    Aici este un taram blestemat, un purgatoriu pentru oamenii normali la cap si cinstiti. Nu se poate face absolut nimic, ne platim pacatele "capului plecat", a "lasa ca-l bate Dumnezeu" adunate in milenii. Vremea lui Tepes Voda a fost o anomalie, exceptia care a confirmat regula.

    Bai boule, nu ti-ar mai muri multi inainte, statele occidentale au reactualizat planuri si au reintrodus pregatirea militara a populatiei civile ca masura de prevedere pentru conflictul care vine cu Rusia, iar tu si alti paraziti ca tine visati garzi speciale care sa va apere cururile grase, lipite de scaunele imunizate din Parlament?! Futut-ti gatii ma-tii de jigodie, sculament ce esti!
  • +7 (7 voturi)    
    de risul curcilor (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 10:11)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci dupa 3-4 luni de pregatire a cite 16 ore pe saptamina, deja baietii devin soldati de calibru NATO... iar in schimb primesc o gramada de pomeni de la stat.. Ma mir cum de n-a reactionat Rusia inca, de frica cursei inarmarilor inceputa la Bucuresti. Deja crek tremura toate statele non-Nato de frica bravilor plaiesi antrenati 3 luni la progran scurt. Trist e ca pesonaje precum Nicolicea sunt alese sa ne reprezinte in parlament....
  • +4 (4 voturi)    
    NicoLICHEA vrea armata personala (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 13:33)

    lerim70 [utilizator]

    Banii pentru intretinerea ei cine ii suporta? O armata pentru NicoLICHEA platita din banii ”pulimii”. Chiar au ajuns la maximul nesimtirii. In fiecare dimineata stiu ca va mai trece o zi din viata mea dar in acelasi timp ii apropie de moarte si pe acesti nesimtiti si asta ma bucura, pentru ca sper ca copilul meu nu ii mai apuca. Am ajuns sa le platim pensii speciale, au salarii si fonduri forfetare, fura de pe unde nici nu te gandesti si acum vor armata personala?
  • +5 (5 voturi)    
    Sturmabteilung ( SA ) (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 14:22)

    LiviuBirceanu1 [anonim]

    asta vrea nemernicul, o armata paralela care nu se subordoneaza consiliului suprem de aparare a tarii ci lui Tariceanu. Hitler a folosit aceeasi metoda si acreat SA care erau subordonate doar cancelarului ( adica el ) si nu presedintelui Germaniei ( Hindenburg ) apoi i-a utilizat ca armata personala cu care a acaparat intreaga putere in tara. Metoda este verificata si duetul PSD-ALDE vrea sa o aplice
  • +3 (3 voturi)    
    Puteti sa-i spuneti cum vreti (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:04)

    Pooky [utilizator]

    Garda nationala sau altcumva.
    Pregatirea premilitara a tinerilor pe baza de voluntariat ar putea fi o idee buna in contextul actual, da' nu-nteleg ce sa caute o asemenea structura in subordinea Parlamentului!

    Parlamentul Romaniei, ca orice alt Parlament pe lumea asta are cu totul alte atributii. Sincer n-am auzit pana acum de vreun exemplu asemanator. Poate in Coreea de Nord sau rusia, da' nici acolo nu cred ca exista asemenea struto-camila.

    De ce n-o bagati in subordinea Guvernului, sau a Presedintiei sau chiar in subordinea presei, ca tot e a patra putere in stat...

    Daca tot vreti s-o faceti, lasati pregatirea (pre)militara in seama altora care se pricep la astfel de chestiuni, anexa la M.Ap.N. sau M.I.
    • +1 (1 vot)    
      Ma scuzati, m-am inselat, in soviet rasha... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:00)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Acum inteleg eu de unde s-a inspirat tov. Nicolicea

      Noua "armata" a lui Vladimir Putin: GARDA NATIONALA a RUSIEI. Membrii ei vor putea sa deschida focul fara avertismente

      http://stirileprotv.ro/stiri/international/noua-armata-a-lui-vladimir-putin-garda-nationala-a-rusiei-membrii-ei-vor-putea-sa-deschida-focul-fara-avertismente.html
  • +4 (4 voturi)    
    Frumos si cu argumente (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 15:47)

    mircealun [utilizator]

    Deputatul Eugen Nicolicea, printre cei mai prosti romani in viata
    http://www.rumaniamilitary.ro/deputatul-eugen-nicolicea-printre-cei-mai-prosti-romani-in-viata
  • 0 (0 voturi)    
    Bun (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:11)

    BogdanMe [utilizator]

    Eu as recomanda infiintarea unei legiuni, asemanatoare cu legiunea franceza, de luptatori, extrem de bine pregatiti, in jur de 1000 - 3000 de infanterisit, parasutisti, trupe de comando de interventie rapida care sa apere interesele Romaniei. Garda Nationala a Romaniei nu mi se pare absolut nimic ingenios, nu putem infiinta ceva doar ca exista in USA. Personal nu inteleg rostul acesteia. O baza unde sa antrenam viitori mercenari, legionari ar fi fost mult mai bine venita care sa fie spalati la creier, romani inraiti care ar elimina cu pretul vietii orice amenintare din afara.
  • 0 (0 voturi)    
    Proiect Garda Nationala (Sâmbătă, 5 noiembrie 2016, 7:44)

    CostinMovila [anonim]

    Este foarte clar ca politicienii nostrii alesi care "lucreaza" in directia poporului au inteles ca daca va incepe un razboi, populatia va fi inarmata si ii va linșa, asa ca au inteles necesitatea unei armate proprii care sa le apere poponețu sau care sa le asigure timpul necesar parasirii țării, atat lor cat si familiilor acestora. Rezultatul este această propunere de proiect numita Garda nationala Romana! .......