Initiativa cetateneasca prin care familia este definita ca uniune dintre un bărbat şi o femeie, raport favorabil unanim in comisiile din Senat/ Tariceanu nu vrea ca referendumul sa fie organizat odata cu alegerile parlamentare

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 1 noiembrie 2016, 12:42 Actualitate | Politic

Comisia juridica si de constitutionalitate au adoptat, marti, cu unanimitate de voturi, un raport de admitere a initiativei cetatenesti privind modificarea Constitutiei, in sensul redefinirii familiei ca uniune dintre un barbat si o femeie, informeaza News.ro. Modificarea legii fundamentale se va face printr-un referendum national.

La recomandarea Consiliului Legislativ, initiativa a fost completata, prin amendament, cu un nou articol potrivit caruia "revizuirea Constitutiei se supune aprobarii prin referendum, organizat potrivit dispozitiilor art. 151, alin.3 din Constitutia Romaniei, republicata". Consiliul Legislativ motiveaza recomandarea inaintata celor doua comisii prin faptul ca, pentru asigurarea unei reglementari complete, proiectul trebuie sa cuprinda, printr-un articol distinct, si norma privind supunerea spre aprobare prin referendum a revizuirii Constitutiei, noteaza Agerpres.

Reprezentantii Asociatiei ACCEPT au precizat in dezbaterile din Comisia juridica ca in Codul Civil este prevazuta casatoria ca fiind uniunea dintre barbat si femeie.

"A veni si a incarca textul constitutional si a iesi din varianta actuala, casatoria dintre soti, pentru a induce si inflorituri, barbat, femeie... Eventual putem introduce si elemente legate de varsta, de forma si fondul institutiei familiei, ar aduce in Constitutie norme care de fapt tin de Codul Civil", a spus vicepresedintele ACCEPT, Romanita Iordache.

Initiativa cetateneasca semnata de circa 3 milioane de romani se afla in circuit legislativ si urmeaza sa intre in plenul Senatului, apoi la Camera Deputatilor care este decizionala.

Parlamentul urmeaza insa sa intre in vacanta pentru campania electorala care incepe pe 11 noiembrie, saptamana viitoare fiind ultima de lucru a acestui legislativ.

Presedintele Senatului Calin Popescu-Tariceanu a declarat marti ca  sustine initiativa cetateneasca privind revizuirea Constitutiei, insa nu isi doreste ca alegerile parlamentare sa fie influentate de alte subiecte, prin organizarea unui referendum referitor la modificarea Legii fundamentale in acelasi timp cu alegerile din 11 decembrie.

"Din punct de vedere politic, in calitate de presedinte al Senatului, dar si de copresedinte al ALDE, sustin fara rezerve aceasta initiativa cetateneasca si sunt decis sa imi folosesc toata influenta politica pe care o am pentru ca initiativa sa fie dusa la bun sfarsit.Nu cred ca este un orizont de timp realizabil din acest punct de vedere (organizarea unui referendum in aceeasi zi cu alegerile parlamentare - n.r.), dar, asa cum stiti, modificarea Constitutiei trebuie sa fie aprobata prin referendum. Cred ca timpul este foarte scur. Nu cred ca este bine sa folosim prilejul alegerilor parlamentare pentru a promova si alte proiecte de lege. In trecut, s-a incercat cuplarea alegerilor parlamentare cu diverse alte idei pe care le avea fostul presedinte Basescu si eu m-am opus si eu raman pe aceeasi pozitie - vreau ca alegerile parlamentare sa nu fie influentate de alte subiecte majore si reciproc", a declarat Tariceanu, marti, la Senat, citat de Agerpres.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3311 vizualizari
  • +14 (20 voturi)    
    Tariceanu - ultimele zbateri (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:04)

    cinevatus [utilizator]

    Tariceanu are ultimele zbateri de penibilitate..
    Acest individ atinge iar si iar noi cote de ridicol.
    • +10 (12 voturi)    
      deja ma exaspereaza (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:26)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui cinevatus

      nu e nici o stire/eveniment/dezbatere in care sa nu apara individul asta sa-si dea cu parerea.

      De parca nu era de ajuns de arogant de unul singur, de cand e la sefia senatului a ajuns la alte culmi.
  • +9 (13 voturi)    
    Evident ca nu... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:08)

    rcaon.ro [utilizator]

    Ca daca o sa aveti prezenta la vot nu mai intrati nicicare in parlament :)
    • -3 (15 voturi)    
      Nu are sens amanarea (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:37)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

      Deci este sigur ca se va organiza referendumul. Are deci sens sa vorbim doar de argumente pro-contra amanarii.

      Se mizeaza pe o amanare la infinit? Daca da, atunci excludem acest scenariu pentru ca dincolo de lipsa onestitatii, nu cred ca Romania isi permite sa stea in tensiune pe aceasta tema un timp indelungat si e foarte probabil ca cele cel putin 3 milioane sa nu mai isi permita sa astepte cuminti la infinit.

      Ce rost are organizarea la o luna sau mai putin dupa alegeri? Ar costa 25 milioane de euro in plus, dupa unele estimari. Tema deja este in dezbaterea publica deci argumentul adus de Taricenau nu sta in picioare. Oamenii deja au o parere formata. Deci ce efecte negative ar aduce asupra alegerilor? Eu vad doar efectul pozitiv de crestere a prezentei si deci penalizarea partidelor cu public captiv gen PSD, ALDE care au forta doar in scenarii de mica prezenta.
      • +4 (18 voturi)    
        No shit genius (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:00)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        " Romania nu isi permite sa stea in tensiune pe aceasta tema un timp indelungat" ... asta nu va lasa sa dormiti noapte pe voi astia de la Coalitia pt bible banging nut jobs ?

        Frustrati mai sunteti ! De inteles de altfel de sunteti frustrati cand credeti ca Jebus (sic) va priveste in timp ce stati pe buda!

        Ti-a trecut cumva prin neuron ca vor ca referendumul sa aiba loc cu alegerile pt ca altfel n-ati indeplini cvorumul de 50% pt jegul asta de initiativa ?
        • +1 (9 voturi)    
          Calm down buddy. :) (Marţi, 1 noiembrie 2016, 15:04)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Calm down buddy. :) Frustrarea se manifesta prin limbaj agresiv si ofensator. Sa observam ca nu sunt eu cel care o face, draga tolerantule.
          FYI, cvorumul pentru referendum este de 30% nu de 50%. Asa ca esti liber sa crezi ca nu ar veni la un asemenea referendum macar 30% din populatie (si 50 de ar fi, e lejer btw). E chiar hilara ipoteza.
        • 0 (0 voturi)    
          poti intelege.. (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 12:42)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          ..catariceanu a realizat ca ii paote fi incheiata cariera daca se face referendumul acesta la alegeri?!?!
      • 0 (8 voturi)    
        Diaspora (Marţi, 1 noiembrie 2016, 15:11)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Si Dragnea si Tariceanu merg pe vârfurile picioarelor pentru a nu stârni pe cei ce sunt împotriva PSDului dar nu voteaza din indolenta sau dint-o motivatie ilogica ("ei cu ale lor, noi cu ale noastre").
        Modificarea Constitutiei în sensul dorit de cei 3 milioane de sfinti este o grava atingere a drepturilor humanitare si cetatenesti.
        Daca intra si Diaspora pe fir PSDul e în primejdie.
        Asa ca mai bine modificam câd vom fi la putere si nimeni si nimic ni va mai putea face ceva.

        Votati, fratilor !
        Chestia cu homosexualii este o diversiune.
        Votati pe programe economice si sociale si nu pe pomeni si dezbinari inutile.
      • -1 (3 voturi)    
        idee (Marţi, 1 noiembrie 2016, 17:32)

        cvi [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Eu sper sa se amane suficient incat sa strangem semnaturi pentru un referundum in care populatia sa se pronunte pentru sau impotriva impozitarii bisericii. Si sa le organizam simultan. Ce zici? Atunci sigur va fi cvorum, poate chiar 70-80%.
        • +2 (2 voturi)    
          De acord (Marţi, 1 noiembrie 2016, 19:13)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui cvi

          De acord, numai ca impozitele sa fie puse si pe toate tipurile de ong-uri. Eu sunt contra finantarii din banii publici a oricaror organizatii, nu numai a bisericii.
          • -2 (2 voturi)    
            pe bune? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:38)

            cvi [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

            Iti dai seama de dimensiunea comparatiei!?!
            Relansam Romania daca de maine nu mai dam bani bisericii si o mai si impozitam. Acoperim fara probleme banii din pomenile psd-ului si ne raman multi peste.
      • +2 (2 voturi)    
        - 300 parlamentari (Marţi, 1 noiembrie 2016, 20:09)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        - o singura camera
        - dizolvarea parlamentului in cazul in care esueaza in cazul suspendarii presedintelui
        De ce sa nu fie introduse in constritutie daca tot se face o modificare?
        • +1 (1 vot)    
          Absolut de acord (Marţi, 1 noiembrie 2016, 22:24)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Cred ca noul parlament ar trebui sa fie redus.
    • +7 (7 voturi)    
      Analiza confirma (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:54)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

      http://sociollogica.blogspot.it/2016/11/dupa-alegeri-vor-avea-psd-si-alde.html

      In toate scenariile analizat, PSD + ALDE au un procent mai slab daca prezenta la vot este mare.
  • +4 (28 voturi)    
    ROR (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:13)

    costinescu [utilizator]

    nu mai bine desfiintati parlamentul, guvernul si presendintia si instaurati Republica Ortodoxa Romana, condusa de maria sa CEO Ciobotea? ca oricum toti stati pres in fata lui....
  • +2 (18 voturi)    
    vrem inflorituri, ca asa e traditia (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:16)

    Adran [utilizator]

    la noi, asa e portul popular, asa e casa taraneasca

    Doamna Romanita Iordache, nu mai pacaliti pe nimeni. avantajul tarilor "inapoiate" este ca pot sa vada foarte clar consecintele din tarile "civilizate" ale minciunilor si manipularilor clanului pentru care lucrati.
    • +3 (15 voturi)    
      Poate nu suntem toti tarani (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      sa purtam "portul popular" si sa gandim precum popimea ramasa in ev mediu.
    • -2 (8 voturi)    
      aha (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:47)

      AlinRadu1 [anonim] i-a raspuns lui Adran

      si care ar fi aceste "consecinte" din tarile civilizate? te rog, spune-mi si mie, ca eu locuiesc intr-una din ele si poate-s prea aproape de problema si nu vad..
      • +3 (9 voturi)    
        consecintele (Marţi, 1 noiembrie 2016, 15:43)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

        Daca chiar traiesti intr-o tara "civilizata" fa un experiment si critica putin gasca homosexuala si ai sa vezi pe piele ta democratia si libera exprimare in exercitiu. o sa vezi ce repete o sa primesti o eticheta de hate speech si te duce la reeducare ....
        • -2 (6 voturi)    
          ha! (Marţi, 1 noiembrie 2016, 16:22)

          costinescu [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          critic atunci cand e nevoie, nu gratuit. daca si familiile de homosexuali si-ar trata copiii asa cum le trateaza familiile ´traditionale´ romanesti, fii sigur ca ar ramane fara in doi timpi si trei miscari. si fara sa sara nimeni in sus ca e hate speech sau mai stiu eu ce.
          • -1 (1 vot)    
            pe langa faptul ca esti intolerant... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 12:48)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

            ..mai si dezinformezi si mainpulezi prost.
            Nu toate familiile traditionale isi bat copii, asa cum nu toate familiile homosexuale isi ingrijesc copii adoptati (noua zeelanda s-a lovit de un astfel de caz).
            Faptul ca doi homosexuali vor sa "se casatoreasca" e o aberatie si multi dintre ei nu sunt de acord cu aceste politici (pesemne cei mai inteligenti); pentruca exista riscul foarte mare ca asta sa determine miscarile radicale sa castige si mai mult teren si sa priveze de orice libertate homosexualii (in pofida "promisiunilor statelor "civilizate").
            Pe de alta parte, demersul acestor LGBT e din ce in ce mai comunist si ghici ce, noi ne-am cam saturat de comnism!
            Lasati-o mai moale cu atacul al familia traditionala: violenta limbajului vostru nu paote intimida pe toata lumea!
  • -4 (12 voturi)    
    deci pana acum sotii puteau fi de acelasi sex? (Marţi, 1 noiembrie 2016, 13:38)

    king david hotel [utilizator]

    Si de acum nu?
    Adica pana acum ma puteam casatorii cu cineva de acelasi sex? Scandalos!
  • 0 (6 voturi)    
    de ce (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:03)

    nahir [utilizator]

    nu vrea?
    ii e frica de economia care se face sau ii e teama ca ies mult mai multi romani la vot si-i scade procentul ala care o sa-i interzica sa mai ajunga in parlament?
  • +1 (13 voturi)    
    Diversiune (Marţi, 1 noiembrie 2016, 14:26)

    Tescovin [utilizator]

    A susține că nu e necesară modificarea Constituției pe motiv că lucrurile sunt deja clarificate în Codul Civil e echivalent cu a susține că nu e necesară o lege care să pedepsească tulburarea liniștii publice, întrucât există deja un afiș „Păstrați liniștea” aprobat de comitetul de bloc.
    • -3 (9 voturi)    
      nice try (Marţi, 1 noiembrie 2016, 15:20)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      doar ca mosii si babele din bloc se unesc pentru a impune prin legea linistii publice interzicerea tragerii partzurilor in baile din bloc, pe motiv ca este mai natural sa ragai in lift in prezenta altora.
      • +3 (9 voturi)    
        observ la "progresistii" autohtoni... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 16:33)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        un limbaj si o atitudine foarte agresva si intoleranta pentru orice nu este conform gandirii lor ateist-anticrestine (ca sa nu zic altfel). Zi-mi si mie ce anume ai impotriva "mosilor si babelor" din Romania?...Ii invinovatesti pentru ca:

        a) sunt batrani
        b) pentru ca sunt crestini
        c) pentru ca sunt rasisti, xenofobi, etc...
        d) pentru orice altceva....

        Oricum, nu reiese clar din agitatia pe care o manifesti... Sunt curios. Cumva ai aceeasi parere si despre parintii sau bunicii tai care conform gandirii tale "progresiste" sunt "mosi" sau "babe"?...
  • +3 (5 voturi)    
    pe cand si o... (Marţi, 1 noiembrie 2016, 17:05)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    initiativa cetateneasca in vederea strangerii de semnaturi pentru initierea unui referendum national asupra oportunitatii construii in tara noastra a unei megamoschei care nu-si justifica prezenta prin absolut nimic si de asemenea atragerii atentiei opiniei publice din Romania asupra pericolului pe care o eventuala constructie a unei asemenea templu megaloman inchinat unui cult barbar precum islamul l-ar putea avea asupra sigurantei nationale si a poporului roman...