Dragnea: Cred ca presedintele Iohannis a incalcat Constitutia, dar nu sunt constitutionalist

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2016, 14:15 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea si Klaus Iohannis la Cotroceni
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Liderul PSD a afirmat ca presedintele Klaus Iohannis a incalcat Constitutia, in opinia sa, si ca in prezent este "agent electoral" pentru PNL. Seful statului a declarat joi ca nu se teme de o eventuala suspendare a sa, intrebat de ziaristi daca are aceasta temere in cazul in care va refuza sa sa numeasca un premier care a fost condamnat penal.

"In acest moment, presdintele este agent electoral PNL. Eu cred ca presedintele a incalcat Constitutia, dar nu sunt constitutionalist" a spus Dragnea, la Adevarul Live.

Dragnea comentat faptul ca Iohannis a afirmat ca nu poate numi premier o persoana condamnata penal si sustinerea pentru Dacian Ciolos:

"Aceste alegeri nu sunt pentru a gasi un loc de munca pentru Dacian Ciolos sau pentru a angaja un paznic la Guvern. Aceste alegeri sunt despre indrazneala de a crede in poporul nostru si de a crede in noi. Oamenii vin la vot pentru ca vor o viata mai buna.Oamenii nu vin sa voteze pentru ca ulterior niste smecheri sa tranzactioneze voturile lor prin niste intelegeri oculte, prin unghere, ca si cum votul lor ar fi degeaba. Dupa 11 decembrie, partidele se intalnesc si incearca sa formeze o majoritate. Votul din 11 decembrie va da raspunsul la toate intrebarile. Eu nu mi-as permite ca presedinte sa le spun romanilor cu cine sa voteze sau mai ales cu cine sa nu voteze. Asa au votat si la locale, asa vor face si acum. Am auzit ca vor un premier european. Eu poate sunt retrograd, dar eu vreau un premier roman" a afirmat Dragnea.

Dragnea a refuzat, din nou, sa spuna ce nume de premier propune PSD, afirmand ca oamenii se pot schimba si important este proiectul.

Intrebat numele vehiculate - Gabriela Firea, Vasile Dancu, Corina Cretu, Sorin Mosa - Dragnea a raspuns: "Daca vreti sa tinem toata emsiunea asa, eu n-am nicio problema. Sunt oameni ale caror nume sunt vehiculate de altii si sunt nume care sunt vehiculate chiar de unii dintre ei, care se autopropun."










2507 vizualizari
  • +18 (20 voturi)    
    dragnea (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:23)

    Adriana_10 [utilizator]

    Iar dumneata domnule Dragnea ai depasit de mult limita bunului simt si eu sunt om cu bun simt, deci stiu ce vorbesc, nu ca dumneata care desi recunosti ca nu esti constitutionalist, iti dai cu parerea aiurea in tranvai.
    • -12 (16 voturi)    
      Alegeri si guverne (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:52)

      Bocai [utilizator] i-a raspuns lui Adriana_10

      Ba nu-si da cu parerea airea in tranvai.Chiar spune corect ce spune.Dragnea a fost condamnat pentru a i se lega "o tinichea de coada".
      Johanis bate campii.O spun cu multa responsabilitate.
      • 0 (0 voturi)    
        A pierdut ocazia sa se specializeze (Vineri, 28 octombrie 2016, 20:48)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Bocai

        a luat-o cu suspendare
  • +18 (20 voturi)    
    lol (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:24)

    SebiNick [utilizator]

    "dar nu sunt constitutionalist"
    parca decat condamnat penal cu suspendare.
  • +11 (13 voturi)    
    deci (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:28)

    zigot [utilizator]

    nu cunoaste constitutia?
    nici cand cu voturile mortilor?
    atunci nu mai este penal, este nevinovat in tot ce face
    • +11 (13 voturi)    
      Stai (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:41)

      SoriBuh [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      adica mortii NU au drept sa voteze? De ce nu l-a anuntat si pe el nimeni?
  • +10 (12 voturi)    
    Credinta e pentru biserica (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:40)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dragnea fie are argumente si dovezi fie vorbeste ca sa se auda neuronul stingher din creierul marelui "intelectual" de Teleorman. Constitutionalist sigur nu e dar si mai sigur nici dotat cu intelect nu e, cand face astfel de afirmatii. Un infractor de duzina.
  • +8 (10 voturi)    
    teatru absurd (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:53)

    Conservator [utilizator]

    Iohannis: "un om cu cazier nu poate fi nici macar paznic, deci nici premier".
    Dragnea: "Iohannis a incalcat Constitutia".
  • +9 (11 voturi)    
    Remember (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:53)

    scharke [utilizator]

    Agent electoral a fost tovarasu Iliescu cand s-a pozat pe afisele electorale impreuna cu Bombonel in 2004!
  • +6 (6 voturi)    
    eu nu am vazut nici un comentariu.... (Vineri, 28 octombrie 2016, 15:02)

    chirvasamar [utilizator]

    din media care sa explice urmatoarea situatie ipotetica:
    - la alegeri este votat un partid, nu o persoana, deci daca e sa castige alegerile, le castiga PSD, si nu Dragnea(pe persoana fizica care este!)
    - PSD nu inseamna doar Dragnea, mai are si alti membri de partid, unii poate fara dosare penale
    - presupunem ca PSD , in urma alegerilor, are suficienta majoritate sa poata propune un prim-ministru (Doamne fereste!)
    - deci, ca presedintele sa respecte votul poporului, trebuie sa desemneze un prim-ministru propus de PSD
    - dar acest prim-ministru nu e musai sa fie Dragnea, poate fi un alt pesedist, fara dosar (mai greu!)

    P.S. Sper ca cele de mai sus sa ramana doar o demonstratie prin reducere la absurd
  • +8 (10 voturi)    
    pai nu-i asa? (Vineri, 28 octombrie 2016, 15:07)

    g01an [utilizator]

    normal ca nu esti constitutionalist, esti condamnat penal in mm.
  • +6 (8 voturi)    
    Si eu cred (Vineri, 28 octombrie 2016, 15:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cred ca esti o lepra, un demn urmas al criminalului Iliescu, al puscariasului Nastase si al plagiatorului Pontac, adica o secatura impostoare, un jeg care conduce o haita de hoti care a distrus tara,, pe nume PSD (=FSN). AI merita sa fii judecat la Târgoviste, drept un MARE CRIMINAL
  • +4 (6 voturi)    
    E pe aproape, nu e CONstitutionalist! (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:01)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    E CONdamnat! Trebuia sa fie in puscarie, nu elucubrand despre Constitutie!
  • +3 (5 voturi)    
    Dar ce esti, (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:32)

    Gladiatorul [utilizator]

    tovaraselule? Stii sa te definesti ca personalitate? De la Stalin si Petru Groza pana la Abramburica, Ponta si Ghita toti sunteti la fel. O apa s-un pamant. Sa va manance, tovarasi! Pe toti, caci ati exasperat o natiune.
  • +4 (6 voturi)    
    Livache, Tractoristu' cu ochelari de 'telectual (Vineri, 28 octombrie 2016, 17:18)

    Susufler0 [utilizator]

    a inteles perfect mesajul lui Iohannis si sunt convins ca are de gand sa il respecte intocmai, dar este profund deranjat ca Presedintele, continua sa-l vanture si din aceasta cauza lanseaza si el fumigenele rasuflate cu suspendarea.

    Dragnea are in continuare probleme penale mari, (in mod normal dosarul in care este cercetat alaturi de fosta sotie se va lasa cu o condamnare), astfel ca ar trebui sa-l intereseze mai de graba cum va supravietui el dpdv politic iar nu ce ar putea pati Iohannis ca urmare a unei suspendari si a organizarii unui referendum de demitere.

    Cu Tariceanu o luna presedinte interimar dar cu o Curte Constitutionala nepartizana, orice act normativ "izbavitor" pt pesedist, dar neconstitutional, nu ar avea sanse sa-si produca efectele perverse. Deci, toata gargara asta este absolut de pomana facuta intrucat nu va avea urmari.

    PS. Concluzia : " Mult zgomot pt nimic !"
  • +4 (4 voturi)    
    "Si eu sunt Teleomanean !" (Vineri, 28 octombrie 2016, 17:22)

    contributor.bis [utilizator]

    "Oamenii vin la vot pentru ca vor o viata mai buna..."
    Problema este ca tot vin la vot de vreo 27 de ani si...ramân numa' cu mandria de a fi români.

    Când Dragnea va scrie cărţi prin puşcăriile certificate ca 100% româneşti ele vor fi vândute în "librăriile" teleormănene alături de pufuşori " Ca la Ponta acasă", bibelourile "Cucuveaua lu' Ghiţă" şi măştile de Halăuin electoral "Mortu' la vot" şi alte "realizări" ştiinţifico-fantastice ale PSDiştilor.

    Ştiri :
    Cu lacrimi în ochi PSDul a lansat astazi noul slogan electoral : "Si eu sunt Teleormănean !"
    Găletile gratuite, cu sloganu' desenat de mână de secţia PSD a Închisorii Centrale, vor fi găsite pe rafturile "locurilor de văndut cărţi" din Teleorman, raftul doi de sus, lângă conservele de peşte. Nu uitaţi să semnati "în alb" votul la ieşire şi veţi avea şi un CD cu maneaua : "Peştele d'in cap se'mpute, dai un vot, da' scrii mai multe".