Dragnea il acuza pe seful Radio Romania ca l-a amenintat la telefon pe liderul deputatilor PSD/ Ovidiu Miculescu este un apropiat al lui Victor Ponta si a fost numit de PSD la conducerea SRR

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 25 octombrie 2016, 12:37 Actualitate | Politic

Ovidiu Miculescu (foto arhiva)
Foto: SRR
Liviu Dragnea a afirmat in plenul Camerei Deputatilor, dupa ce proiectul sau de eliminare a 102 taxe nefiscale intre care si taxa radio-TV a trecut in unanimitate, ca directorul radioului public l-a amenintat "cu cateva minute mai devreme" pe liderul de grup al deputatilor PSD si ar fi spus "o sa vedeti voi ce patiti". Amintim ca presedintele director-general al Societatii Romane de Radiodifuziune, Ovidiu Miculescu, a fost propunerea PSD in Consiliul de Administratie.

"Cum si-a permis seful radioului public sa il ameninte cu cateva minute mai devreme la telefon pe liderul de grup al PSD? Il intreb - a fost numit politic?" a spus Dragnea de la tribuna plenului.

UPDATE 15.32: Seful Radio Romania a dezmintit acuzatiile lui Dragnea. "Contest ferm acuzaţiile domnului Liviu Dragnea, preşedintele Partidului Social Democrat, susţinute de la tribuna Camerei Deputaţilor. Precizez ca afirmaţiile domnului Dragnea sunt neadevăruri flagrante pe care le pot demonstra oricând", a aratat Miculescu intr-un comunicat de presa.

In iulie 2012, Consiliul de Administratie al Societatii Romane de Radiodifuziune l-a propus pe Ovidiu Miculescu, membru al CA din partea PSD, sa preia pozitia de presedinte-director general al Radioului public. El l-a inlocuit a pe Andras Demeter, care isi anuntase demisia.

Miculescu este de altfel un apropiat al lui Victor Ponta. RiseProject scria in 2013 ca Victor Ponta i-a scris un act aditional care ii largea obiectul de activitate cu: "activitati de radio si televiziune" unei firme administrate de Miculescu, Adria Flux.

"In 2009, Miculescu a fost consilier personal al ministrului pentru relatia cu Parlamentul, Victor Ponta. Dupa ce presedintele PSD s-a asezat pe fotoliul de prim-ministru, Miculescu a fost numit presedinte - director general al Societatii Romane de Radiodifuziune. In anii '90, Ovidiu Miculescu a fost director executiv al Antena 1 si, anterior, sef al Biroului Antena 1 din Washington DC. Intre 1999 si 2000, Miculescu a lucrat ca vicepresedinte pentru noi afaceri la Media On si s-a ocupat de dezvoltarea "Forum Invest Romania" - afaceri controlate de Bogdan Popovici, care, in 2012, avea sa fie condamnat in dosarul "Trofeul Calitatii", impreuna cu Adrian Nastase. Sotia lui Ovidiu Miculescu i-a fost consiliera, la Cotroceni, fostului presedinte Ion Iliescu", noteaza riseproject.

Ovidiu Miculescu asteapta in perioada imediat urmatoare verdictul final in dosarul in care ANI l-a declarat incompatibil pentru ca timp de doi ani, intre 2010 si 2012, a fost simultan membru in CA al SRR si manager al Societatii Nationale de Radiocomunicatii.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3959 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    vreau scandal! (Marţi, 25 octombrie 2016, 12:50)

    AlinRadu1 [anonim]

    Acu, inainte de alegeri, vreau SCANDAL!
    Sa vad PSD-ul dezbinat, cum se dau in gat intre ei!
    Ma duc sa-mi cumpar popcorn!
  • +11 (11 voturi)    
    ha ha (Marţi, 25 octombrie 2016, 12:52)

    NWalker [utilizator]

    incompetentii astia uita pana si ce oameni, pe unde, au plantat. PSD = cascadorii rasului
  • +9 (9 voturi)    
    Sobolani lui Ponta,musca mana noului sef ?! (Marţi, 25 octombrie 2016, 13:08)

    Plagarus [utilizator]

    Marea sa realizare a fost „sistemului informatic integrat“, o investiție de peste 10 milioane de euro, care nu a funcționat integral niciodată !!!!!!!!!!!!
    1994 - 1998 Antena 1 TV.
    1994 - 1996 Şef al Biroului Antena 1 din Washington.
    Ovidiu Miculescu, fost colaborator al Securităţii, declarat de CNSAS şi găsit incompatibil, după ce a ocupat simultan funcţia de membru al CA al SRR şi pe cea de manager în Societatea Română de Radiocomunicaţii, în perioada 29 iunie 2010 – 4 iulie 2012, întrucât a deţinut, simultan, funcţia de membru al CA al Societăţii Române de Radiodifuziune şi pe cea de manager în cadrul Societăţii Române de Radiocomunicaţii.
    PDG Ovidiu Miculescu, a profitat de susţinerea politică de care beneficia şi a început să-şi aducă aproape acoliţii, întâi pe funcţii de consilieri ai cabinetului PDG pentru ca, la numai câteva luni distanţă, în februarie 2014 toţi aceştia să devină directori sau şefi de servicii.
    Vorbim aici despre Bogdan Negulescu, Dana Simona Dumitrescu, Albertina Năstase, Marius Furdui şi Geanina Negreanu care au susţinut concursul de ocupare a posturilor respectiv în faţa unei comisii de examinare condusă tocmai de mentorul lor, PDG Ovidiu Miculescu.
    Mai mult, aceştia sunt singurii candidaţi înscrişi la concursul de ocupare a posturilor, cu alte cuvinte, au concurat ei cu ei în faţa propriului tătuc."(Craiu)
    Ovidiu Miculescu,s-a angajat pe sine însuşi în funcţia de coordonator instituţional, pentru un salariu lunar de 12 000 lei, primind, în acelaşi timp, şi salariul de preşedinte-director general.??????????
    Având în vedere că suma de 12 000 lei/lunar provenea din fonduri europene, Oficiul European de Luptă Antifraudă- OLAF, sesizat de SUS Radio România, a trimis spre cercetare cazul Direcţiei de Luptă Antifraudă DLAF iar acesta, după ce a efectuat actele de cercetare, a decis să sesizeze, la rândul său, DNAul !
  • +4 (4 voturi)    
    Un barbat prezentabil (Marţi, 25 octombrie 2016, 13:37)

    dekar [utilizator]

    acest miculescu ,cu ochii de un albastru profund...
  • +8 (8 voturi)    
    Miculescu (Marţi, 25 octombrie 2016, 14:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    e un securist din gasca ghita, ponta cu misiune de inregimentare a postului de radio national intereselor politice si economice ale grupului infractional mentionat.
  • +6 (6 voturi)    
    Si daca... (Marţi, 25 octombrie 2016, 14:07)

    Observator roman [utilizator]

    ...e vorba doar de o manevra?

    "tu te faci ca ne ameninti, noi tipam ca suntem amenintati deci nici vorba sa avem controlul radioului public - si, prin extensie, si al TVR - si asa, 'amenintati' ne facem campania electorala"...

    Pesedistii sunt plini de scenarii 'ingenioase', atat de plini incat uneori le mai amesteca dar nu trebuie subestimati.
    Trebuie eliminati.
  • +2 (2 voturi)    
    Primă de 4.000 de euro în sistemul bugetar! (Marţi, 25 octombrie 2016, 16:39)

    Mediteranean [utilizator]

    Primă de 4.000 de euro în sistemul bugetar! Cine a primit-o

    Eugen Dinu, redactor20.10.2016
    media & marketing
    Cine ar fi crezut că în sistemul bugetar din țara noastră se poate încasa o primă de 4.000 de euro? Iată că în România totul este posibil. Cu ocazia zilei sale de naștere, directorul Radio Iași, Claudia Crăcăleanu, a primit o astfel de primă.

    Pe 29 mai, dată la care împlinea 47 de ani, Crăcăleanu pleca de la casieria instituției cu 30.000 de lei în geantă – salariul acesteia, în valoare de 12.000 de lei, plus o primă de 18.000 de lei.

    Managerul instituției ieșene a încasat acești bani prin decizia directă a președintelui Radio Iași, Ovidiu Miculescu. Veniturile Radioului de stat provin din taxa obligatorie, într-un procent de 95%, și din alocări bugetare. Practic, acești bani s-au acordat din taxa radio plătită lunar de locuitorii orașului moldav.

    https://www.bugetul.ro/prima-de-4-000-de-euro-sistemul-bugetar-cine-primit-o/
  • +1 (1 vot)    
    tovarasaaaa, (Marţi, 25 octombrie 2016, 19:21)

    revo [utilizator]

    Miculescu m-a tras de mustata! Cam asa suna lamentarea lui Dracnea.
    In alta ordine de idei: Varanu a condus si radioul national!!