Legea lui Dragnea privind eliminarea unor taxe nefiscale, aprobata de Comisia de buget a Camerei. Taxele radio-tv nu vor fi eliminate

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 24 octombrie 2016, 15:05 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Comisia de buget-finante a Camerei Deputatilor a avizat favorabil, luni, cu numai o abtinere, proiectul de lege initiat de liderul PSD, Liviu Dragnea, care prevede eliminarea unor taxe nefiscale, membrii comisiei stabilind, insa, ca taxa radio-tv sa ramana in vigoare, informeaza Agerpres.

Astfel, intre taxele care vor fi eliminate se afla timbrul de mediu pentru autovehicule, taxe la Registrul Comertului, taxe consulare si de cetatenie, taxe pentru cazierul fiscal, taxa suplimentara pentru eliberarea pasaportului temporar, taxa pentru pierderea sau modificarea actelor, taxe extrajudiciare de timbru, taxa pentru permisele de pescuit recreativ sau sportiv, taxa pentru serviciile prestate de MAI pentru public, tarifele percepute de Casa Nationala de Pensii.

Amendamentul ca taxa radio-tv sa nu fie eliminata a apartinut membrilor comisiei si a fost votat in unanimitate.

Reprezentantii asociatiilor din industria auto au sustinut ca timbrul de mediu pentru autovehicule sa nu fie eliminat, aratand ca, in caz contrar, va creste poluarea, vanzarea autovehiculelor noi va scadea si nu vor mai putea fi finantate unele programe, cum este "Rabla".

La dezbaterile generale, deputatii liberali au sustinut ca acest proiect face parte din campania electorala a PSD, insa au aratat ca sunt de acord cu eliminarea mai multor taxe nefiscale. Reprezentantii PSD au sustinut ca acest proiect este necesar.

Proiectul urmeaza sa intre in dezbaterea plenului Camerei Deputatilor in sedinta de marti, de la ora 10.00, sub rezerva depunerii raportului comisiei, a precizat secretarul Camerei Marcel Ciolacu.

De altfel, proiectul initiat de Liviu Dragnea are un parcurs record in Parlament, fiind depus lunea trecuta. Intr-o saptamana, legea a trecut de Senat si este pe ultima suta de metri si la Camera Deputatilor.

Guvernul nu sustine proiectul lui Dragnea. Secretarul de stat din Ministerul de Finante pe politica fiscala, Mariana Vizoli, afirma lunea trecuta la Comisia de buget din Senat ca o parte dintre taxele care se doresc a fi eliminate sunt deja eliminate, astfel ca o parte dintre prevederi sunt redundante. De asemenea, aceasta a precizat ca impactul calculat de Guvern este de 0,2% din PIB, nu de 0,07% din PIB asa cum sustin initiatorii PSD.

Seful PSD a depus pe 10 octombrie un proiect de lege privind eliminarea a 102 taxe nefiscale de la 1 ianuarie 2017. Intre taxele care ar urma sa fie eliminate se afla timbrul de mediu pentru autovehicule, taxe la Registrul Comertului, taxe consulare si de cetatenie, taxe pentru cazierul fiscal, taxele radio tv, taxa suplimentara pentru eliberarea pasaportului temporar, taxa pentru pierderea sau modificarea actelor, taxe extrajudiciare de timbru, taxa pentru permisele de pescuit recreativ sau sportiv, taxa pentru serviciile prestate de MAI pentru public, tarifele percepute de Casa Nationala de Pensii.


Citeste mai multe despre   









7915 vizualizari
  • +22 (24 voturi)    
    TVR aservita politic (Luni, 24 octombrie 2016, 15:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Normal sa platim taxe TVR, desi nu se uita nimeni la propaganda si slugarnicia politica a acestui post. Ciuma rosie vrea sa-l mai ingrase putin ca vin alegerile...
    • +9 (13 voturi)    
      Ramane taxa TVR dar se anuleaza urmatoarele... (Luni, 24 octombrie 2016, 16:57)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ... taxe impovaratoare:
      - taxa pe intarcarea cateilor crescuti cu lapte de soparla
      - taxa pe revenire la plata taxelor
      - taxa pe activitatile de aruncat cu privirea
      - taxa pe cantatul la muzicuta pe acoperis cand sunt -50C afara
      - taxa pe jucat fotbal cu capul lui Dragnea.
      • +5 (9 voturi)    
        Ai uitat de taxa de (Luni, 24 octombrie 2016, 17:14)

        ddutz [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

        imperechere a cainilor cu lacustele.
  • +15 (17 voturi)    
    taxa radio TV trebuie eliminata (Luni, 24 octombrie 2016, 15:48)

    tropotaru [utilizator]

    TVR ramane oricum sub control politic, fie ca se subordoneaza parlamentului, fie ca guvernului, deci nu este un argument real in sustinerea pastrarii taxei.

    Apolitizarea TVR nu se poate asigura in niciun fel, este o utopie. Cel putin sa nu fie platita de cetatean de doua ori, odata in abonamentul de cablu si inca odata prin factura de curent.
    • +5 (5 voturi)    
      la altii s-a putut (Luni, 24 octombrie 2016, 22:20)

      AlinRadu1 [anonim] i-a raspuns lui tropotaru

      La nemti televiziunea de stat e cam cea mai buna. E neutra dpdv politic, vreo 3-4 posturi generice, cu stiri, etc. In rest, posturi regionale bazate mai mult pe cultura: reportaje, documentare, stiri locale.
      Se poate, dar e greu!
      • -1 (1 vot)    
        La nemti (Marţi, 25 octombrie 2016, 8:18)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

        Orice comparatie e inutila. ROMANIA E TARA IN CARE O JUNTA SECURISTO-COMUNISTA SI-A ANEXAT TARA, deci si TVR,
      • +2 (2 voturi)    
        noi nu suntem nemţi... (Marţi, 25 octombrie 2016, 8:40)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui AlinRadu1

        chestie pe care nu au înţeles-o nici cei ce l-au votat pe actualul preş...
  • +18 (20 voturi)    
    ... mda... (Luni, 24 octombrie 2016, 15:58)

    Observatore [utilizator]

    ... s-au eliminat o parte din taxele ce le platesti rar sau odata , alea care se platesc des si regulat (tv-radio) bineintzeles ca au ramas ..... " Mult zgomot pt nimic " ...
  • +13 (15 voturi)    
    In Romania taxele trebuiesc platite. (Luni, 24 octombrie 2016, 16:12)

    andreeaandreea [utilizator]

    Dupa care urmeaza o lista cu exceptii si scutiri.
    Numai prostii platesc taxe in Romania.
    Ar fi trebuit sa se faca un audit asupra taxei radio-tv prin care sa se stabileasca cat la suta din populatie plateste efectiv acasta taxa si ce cheltuieli de administrare sunt pentru incasarea banilor.
    Probabil ca mai bine de jumatate din contribuabili nu platesc si cheltuiala de administrare este cam 75% din cat se incaseaza. Adica, taxa asta este FOARTE inutila, mai ales ca banii sunt folositi de catre salariatii bugetari pe achizitia de autoturisme personale si pe excursii.
    • +9 (9 voturi)    
      Taxa radio-tv trebuia eliminată!!!! (Luni, 24 octombrie 2016, 19:32)

      Mediteranean [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      Tu spui că:

      ”Probabil ca mai bine de jumatate din contribuabili nu platesc ”

      se plătește odată cu factura la energie electrică.

      Chiar a fost un mare scandal când nemernicii de politicieni au introdus taxa, se aplica ORIUNDE EXISTA UN CONTOR DE ELECTRICITATE!

      Erau oameni revoltați că aveau grajduri PENTRU VACI la care aveau contor ȘI TREBUIAU SĂ PLĂTESCĂ taxa!

      Așadar 75% din oameni nu își plătesc facturile la energie electrică?
  • +17 (27 voturi)    
    Taxe (Luni, 24 octombrie 2016, 16:12)

    HP [utilizator]

    Daca ar fi propus eliminarea taxelor notariale, as fi votat PSD.

    Si nici macar nu glumesc. Consider notarii ca fiind cei mai mari paraziti si imputiti, la fel de utili ca stampila sau apostila de la Haga.
    • +1 (7 voturi)    
      no, no, no (Luni, 24 octombrie 2016, 21:54)

      The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui HP

      n-as vota PDS nici picat cu ceara. ar insemna sa dau girul unor hoti si sa imi calc in picioare toata viata si principiile dupa care am trait.

      NEVER p$d!!!
    • +1 (1 vot)    
      exact (Marţi, 25 octombrie 2016, 14:53)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui HP

      din cauza prostilor ca tine, tara asta merge prost.

      Sunt prea multi prosti in tara asta care gandesc ca tine si ceea ce e si mai grav e faptul ca toti aveti impresia ca sunteti destepti.

      Mai trist e faptul ca multi sunt de acord cu ceea ce ai spus, de unde si acel +18 la like-uri.


      Intotdeauna am spus ca votul n-ar trebui sa fie un drept obtinut doar pe baza varstei.
  • +7 (13 voturi)    
    Doar penalii din politica,mai pot aburi RO ? (Luni, 24 octombrie 2016, 16:21)

    Plagarus [utilizator]

    Clanurile interlope impreuna cu cupola pegrei politice si clerul,mai pot ferici natia indobitocita de A3 &Ghitza TV,cu promisiuni de doi lei tramvai.
    Dragnea va fi "conducatorul" din Fortaleza,condamnat in contumacie peste 2-3 ani
  • +11 (13 voturi)    
    Nu ma fericeste cu nimic (Luni, 24 octombrie 2016, 16:56)

    skanda7 [utilizator]

    PSD a avut puterea 22 de ani de la Revolutie. Cine a pus taxele astea? Ceausescu? Ei le-au pus. Acum au cica au renuntat la ele ... Mai mult ca sigur ca 99% din romani n-o sa fie afectati in nici un fel de asta.
    • +1 (3 voturi)    
      şi ce preferi ? (Marţi, 25 octombrie 2016, 8:46)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui skanda7

      pe unul care îşi recunoaşte greşala (taxa a fost introdusă de guvernul năstase) şi încearcă să o repare sau un ipocrit precum pnl care la introducere era împotriva taxei dar acum o susţine?
  • +14 (14 voturi)    
    Tocmai taxa radio-tv ma interesa. (Luni, 24 octombrie 2016, 17:12)

    ddutz [utilizator]

    Restul sunt povesti.
    Taxa de mediu oricum se desfiinta, prin efectul legii (legislatia UE si organismele ei au a cerut-o imperativ).
  • +7 (13 voturi)    
    doar psd reduce taxele (Luni, 24 octombrie 2016, 17:14)

    rochiri [utilizator]

    exact inainde de alegeri dupa ce timp de 4 ani au dormit....
    fara a mai pune ca tot ei au bagat taxele
    • 0 (4 voturi)    
      nu sunt fan psd, dar... (Marţi, 25 octombrie 2016, 8:48)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      ca să fim obiectivi, ei au redus tva-ul crescut în mod nesimţit de regimul băsescu-boc...
      iar o diferenţă de 5% la ABSOLUT TOT ce cheltui face infinit mai mult decât toate rahaturile astea (mai puţin rtv!)
  • +8 (14 voturi)    
    Relevanta zero! (Luni, 24 octombrie 2016, 17:38)

    fdaniel [utilizator]

    PDS bate la usi deschise: toti cei ce se vor entuziasma la vederea acestei "revolutii fiscale" sunt de mult votatori PSD iar pe ceilalti ii pufneste rasul ...
    • +1 (3 voturi)    
      greşeşti... (Marţi, 25 octombrie 2016, 8:54)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      eu spre exemplu nu am votat niciodată psd (şi doar odată băsescu, chestie care mi-a ieşit pe nas...) dar aş fi fost capabil să o fac acum dacă ar fi desfiinţat această odioasă taxă rtv, de fapt taxă de contor electric (eu nu am mai ascultat radio de prin '89 când ascultam RFE, dar sunt taxat lunar cu taxa radio!)...
      şi deşi în trecut am votat pnl, acum nu vor mai pupa votul meu, odată ce au devenit pdl şi susţin această taxă...
      • 0 (0 voturi)    
        ok... (Marţi, 25 octombrie 2016, 14:58)

        Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        si iti propui sa votezi PSD-ul acum?

        Chiar traim intr-o lume de retardati mintali si prosti.

        Anul acesta comparat cu anii anteriori chiar ai o alta solutie in afara de PSD/PNL si tarfele lor, celelalte partide.
  • +9 (9 voturi)    
    Daca sa tot platesc taxe (Luni, 24 octombrie 2016, 18:02)

    vasile-roaita [utilizator]

    la radio-tv atunci sa nu mai fie reclame asa cum este in tara in care stau eu la posturile de stat.
    • 0 (4 voturi)    
      In alte tari (Marţi, 25 octombrie 2016, 8:23)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      Nicaieri nu cred sa existe un mamut cu mii de angajati (complici la manipulare si slugarnicie politica) asa cum e TVR. TVR = O UZINA DE MANIPULARE SI MINCIUNI IN SLUJBA MAFIEI CARE CONDUCE TARA DE 27 de ANI. Pentru mineriade, ar trebui sa fie judecati si condamnati toti cei din TVR care au mintit si manipulat. TVR = O RUSINE NATIONALA care traieste pe banii nostri ca sa ne minta cum li se comanda.
  • +1 (7 voturi)    
    lege ''populista''... (Luni, 24 octombrie 2016, 19:52)

    astronaut [utilizator]

    care face parte din campania electorala aPSD-eilor.
    si suna parca acum au dat peste taxele respective , desi toata lumea stie ca ele au fost inventate tot de ''ei'', adica de PSD-eii ! Dracnea -condamnatul a iesit pe ''sticla''laudandu-se ca asa se reduce birocratia , cu alte cuvinte Monta le infinteaza Dracnea le desfinteaza !SICTIR !
  • -1 (1 vot)    
    primul pescar al tarii (Marţi, 25 octombrie 2016, 8:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    stie cum se face mulinezi , mulinezi apoi ii mai dai fir oleaca , dupa alegeri sa te tii mulinat ! o sa fie vai de buza noastra!
  • 0 (0 voturi)    
    Taxe eliminate (Vineri, 28 octombrie 2016, 12:21)

    VasileBadilas [anonim]

    Ne eliminarea timbrului de mediu după declararea acestuia ca fiind ilegal la Curtea Europeană de Justiție este o altă probă de nesimțire crasă a acestui guvern îmbinată armonios cu prostia și incompetența tehnocraților.
    Indiferent ce ”vor pune în loc” guvernanții, atunci când vor fi în stare să coreleze corect impactul de mediu al arderii combustibililor de orice fel, la utilizatorii de orice fel, în instalații tehnologice de orice fel, respectiv niciodată(nu vreau să dau idei dar în istorie acest tip de taxă se numea ”FUMĂRIT” ), banii încasați prin furt de la cetățeni de către statul român vor trebui restituiți. În această situație, îngroșând nesimțirea, guvernanții, în frunte cu Julien și Palmer, vorbesc despre impactul bugetar al restituirii banilor furați, respectiv al banilor ce nu vor mai fi furați prin eliminarea taxei ilegale.
    ”Eliminând timbrul de mediu, noi nu vom mai avea, practic, niciun fel de taxare a poluării. Or, asta va duce la o creștere și mai mare a problemei aerului, unde deja suntem într-o situație de pre-infrigement.”- declara Cristina Pașca Palmer.
    Doamna Ministru, cu o gândire de găină aflată pe o grămadă de bani din care jumătate sunt furați(Fondul de Mediu), nu înțelege că de fapt acum, cu acest timbru de mediu declarat ilegal de Curtea Europeană de Justiție, MMAP nu are practic niciun fel de taxare a poluării. Incompetența dumneaei și a celor din faimoasa comisie interministerială la a căror lucrări participă și reprezentanții producătorilor de autoturisme din România(???) în a produce o soluție corectă de taxare a poluării, amână de fapt aplicarea corectă a principiului ”Poluatorul plătește” și încasarea în mod legal a primului leu pentru emisia de gaze poluante ca urmare a arderii combustibililor în țara noastră.
    În ceea ce privește cea de a doua gogoașă a doamnei ministru ce vizează calitatea aerului, trebuie spus că aceasta se rezolvă prin soluții și programe dedicate calității aerului în mod special acolo unde acest lucru constitu