Ecaterina Andronescu, dupa intalnirea cu George Simion: PSD, deschis la propunerea unei declaratii a Parlamentului pe tema unirii Romaniei cu Republica Moldova

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 23 octombrie 2016, 18:05 Actualitate | Politic

Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Solicitarile prezentate de liderul Platformei Unioniste Actiunea 2012, George Simion, sunt legitime, a declarat duminica senatorul PSD Ecaterina Andronescu dupa intalnirea cu reprezentantii manifestantilor din Piata Universitatii, informeaza Mediafax.

Andronescu a anuntat ca PSD este deschis la propunerea privind o declaratie a Parlamentului pe tema unirii Romaniei cu Republica Moldova:

''Am vorbit cu domnul presedinte Dragnea sa includem acest lucru si in programul pe care noi il definitivam in aceste zile'', a spus ea.

George Simion a mentionat ca printre cererile organizatiei se mai numara crearea unui Oficiu pentru Republica Moldova in subordinea premierului sau nominalizarea unui vicepresedinte PSD care sa se ocupe strict de problema unirii cu Republica Moldova.

"Ideea de a avea niste responsabili fie din Guvern, fie din partidele politice care sa se ocupe de relatia cu Republica Moldova mi se pare la fel de oportuna si de realizabila. Cel putin din punct nostru de vedere cu certitudine", a subliniat Andronescu.


Citeste mai multe despre   









3057 vizualizari
  • +19 (19 voturi)    
    Hai sa mai câștigăm ceva votanti (Duminică, 23 octombrie 2016, 18:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ciuma rosie ia in derâdere până si acest subiect. In gura acestei IMPOSTOARE numita Andronescu - subiectul suna jignotor. ANDRONEASCA NU E DECIT O CARICATURA COMUNISTOIDA CARE A FACUT ATIT RAU TARII INCIT MERITA DOAR PUSCARIE PE VIATA:
    • +8 (8 voturi)    
      Pai daca nu erati voi si iliescu... (Duminică, 23 octombrie 2016, 19:35)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      poate ca eram uniti. Acum decizia nu mai este la noi ci la moldoveni, sincer!
      Oricum o tema de campanie fara miza reala la fel ca si cea cu casatoriile "traditionale"!
  • +4 (4 voturi)    
    Parlamentul de la Chisinau trebuie sa faca (Duminică, 23 octombrie 2016, 18:40)

    ilex2013 [utilizator]

    demersurile necesare unirii pe langa Parlamentul Romaniei altfel pare un act de anexare din partea Romaniei iar Rusia ar fi indreptatita sa-si protejeze populatia rusofona din zona exact ca in Crimeea.
  • +7 (7 voturi)    
    Mincinoșii. (Duminică, 23 octombrie 2016, 18:47)

    asavreau [utilizator]

    PSD sa opus unirii Basarabiei cu României.În 1992 basarabenii au vrut unirea dar Iliescu și Petre Roman nu au vrut.Acum E.Andronescu mănâncă kkt și nu-i pute.Minte cu nerușinare ca să câștige capital politic.
  • +7 (7 voturi)    
    O noua minoritate problematica - cea rusa (Duminică, 23 octombrie 2016, 18:47)

    Maniu [utilizator]

    asta inseamna (D-ne feri!) unirea asta. Mai mult rusi decat basarabeni sint acum acolo.
  • +8 (8 voturi)    
    Ca prim pas (Duminică, 23 octombrie 2016, 18:58)

    ipolitic [utilizator]

    il alegeti pe Dodon vicepresedinte onorific al PSD.
    In schimb, Androneasca preia invatamantul din RM, cu stagiu de pregatire la Maskva.
  • +3 (5 voturi)    
    ??? (Duminică, 23 octombrie 2016, 19:01)

    nlln [utilizator]

    Nu ma mira.
    Si a fost Ministrul Educatiei.
    Punand problema altfel....un grup de etnici maghiari organizeaza o demonstratie la Budapesta dupa care se intalnesc cu liderii unor partide care le promit sprijin si mai ales declara ca vor propune ca Parlamentul sa dea o declaratie cu privire la unirea ....Transilvaniei cu...vecinii.Ce spuneti?
    De unde apar atatia incompetenti?
    • +3 (3 voturi)    
      Asta nu e incompetenta (Duminică, 23 octombrie 2016, 21:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      E savanta de renume mondial, mama plagiatorilor, complice la jefuirea României și o mafioată SINISTRA. Istoria o va defini ca O CRIMINALA de tip ANA PAUKER; poate chiar mai rău (că aia era cu tancurile rusesti, asta e cu ciuma rosie care a nenorocit tara numita FSN+PSDR=PSD ca sa se imbuibe ei)
  • +11 (11 voturi)    
    Nociv (Duminică, 23 octombrie 2016, 19:27)

    Radiu [utilizator]

    Cel mai nociv si distructiv ministru al invatamantului ever. Raul imens facut nu cred ca va mai fi remediat.
    • +2 (2 voturi)    
      Exact (Duminică, 23 octombrie 2016, 20:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Radiu

      poate va fi remediat, poate printr-un miracol.
    • +3 (3 voturi)    
      pe ce pune mana strica (Duminică, 23 octombrie 2016, 20:58)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Radiu

      femeia asta.
  • +2 (4 voturi)    
    George Simion (Duminică, 23 octombrie 2016, 20:26)

    fanegr1ja [utilizator]

    Este un golan si nimic mai mult. Alti golani s-au intalnit si au stat la masa cu el. PSD, PMP, ALDE. Golanii politicii romanesti.

    Respect pentru PNL si USR pentru decizia de a nu dialoga cu un individ nociv, manevrat de fortele ce doresc schilodirea democratiei in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    UNIREA! (Duminică, 23 octombrie 2016, 22:30)

    GeoR [utilizator]

    PSD a fost la guvernare foarte multi ani si n-a facut aproape nimic pentru apropierea Basarabiei de Tara! Cat a fost tov ILICI presedinte, niciodata n-a pus problema UNIRII , ba chiar din contra a respins-o! Avem nevoie de politicieni noi, devotati cauzei nationale, care sunt capabil sa sustina UNITATEA Neamului nostru!
  • +2 (4 voturi)    
    INCREDIBIL !! (Duminică, 23 octombrie 2016, 23:49)

    ana-pat [utilizator]

    Din tot psd-ul tocmai ABRAMBURICA ( garantata de Vanghelie ) s-a gasit sa primeasca delegatia Moldovei ?? Inainte de alegeri ??
    Veti fi votati dragi pesedisti numai de analfabeti si de cei care stiu sa citeasca dar nu inteleg ceea ce citesc . Istoria pt voi e scisa oricum de iliescu si de ai lui !
    PS Oare de ce popa Daniel nu a avut nici o reactie in legatura cu Moldova noastra ??
  • +2 (2 voturi)    
    Tot aici, tot aici? (Luni, 24 octombrie 2016, 8:52)

    MaQ [utilizator]

    Nici nu mai citesc vreo stire in care apare scarba asta infecta.
    Atat am de spus: DE CE E INCA IN LIBERTATE JAVRA ASTA ?
  • +3 (3 voturi)    
    Salt de la "Podul de Flori"la inca o duma PSD... (Luni, 24 octombrie 2016, 8:58)

    Plagarus [utilizator]

    "Mișcările unioniste fac parte din planul Kremlinului de a demonstra lumii că românii sunt revizioniști și nu vor să respecte granițele fixate prin tratate." (apud Talpes sef SIE sub mana lui Ion Iliescu )
    In RO nu a existat nici o structură guvernamentală care să pregătească reunificarea celor două state româneşti.
    De ce bunii romani autodeclarati din PSD nu au infintat un minister al Reunificării, cu planuri detaliate, pe diverse segmente, infrastructură, probleme economice, sociale, învăţământ, sănătate, cultură, tot ceea ce înseamnă unirea ???????!
    Singura solutie concreta este ca oamenii din cele două state româneşti să exprime, în mod liber, voinţa pentru unire.
    REFERENDUM nu gargara politicianista.