Dragos Pislaru anunta ca nu candideaza la parlamentare. Ministrul muncii avusese discutii cu USR, dar spune ca vrea sa-si termine proiectele incepute

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 20 octombrie 2016, 11:22 Actualitate | Politic

Dragos Pislaru
Foto: Agerpres
Ministrul Dragos Pislaru a anuntat ca nu candideaza la alegerile parlamentare deoarece vrea sa termine proiectele incepute la Ministerul Muncii.

Dragos Pislaru, ministrul Muncii declarase intr-un interviu pentru HotNews.ro acordat la inceputul lunii ca a avut discutii cu USR si ca in doua saptamani va anunta daca se va inscrie in partidul lui Nicusor Dan sau va ramane in guvern.

"Am primit oferte onorante de la partide serioase si orientate catre viitor si cred ca implicarea politica este importanta pentru consolidarea democratiei si dezvoltarea tarii. Si atunci ramane intrebarea de ce am luat decizia de a nu ma implica acum", scrie Pislaru intr-un mesaj postat pe Facebook joi dimineata.

"Celor care isi pun aceasta intrebare, si evident, opiniei publice le raspund ca datoria mea este de a duce la bun sfarsit proiectele pe care le-am inceput la Ministerul Muncii. Mi-am asumat alaturi de premierul Ciolos si alaturi de colegii din Guvern misiunea de a reforma si a construi masuri si principii oneste, sustenabile si predictibile in politica de ocupare, salariala si in domeniul asistentei sociale. Avem nevoie de locuri de munca, de salarii decente, de servicii sociale. Nu de pomeni electorale.", spune ministrul Muncii.



Citeste mai multe despre   









1341 vizualizari
  • -5 (7 voturi)    
    Adica spera sa ramana intr-un viitor guvern (Joi, 20 octombrie 2016, 11:51)

    MasP [anonim]

    PSD-PNL ? Nu-mi place stilul asta smecheresc al unor ministri. Negociez cu USR dar stai ca mai bine stau linistit si vad care e rezultatul alegerilor si asa imi maximizez sansele probabil decid apoi in ce barca voi sari in functie de cine ce castiga. Atitudinea asta am vazut-o si la Vlad Voiculescu.
    • +2 (2 voturi)    
      Daca USR-ul nu vrea sa negocieze cu nimeni e bine, (Joi, 20 octombrie 2016, 12:13)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      daca altcineva refuza USR-ul, si nu se inregimenteaza in armata oamenilor "frumosi", gata devine smecher, naspa, etc :). Dubla masura oare cum functioneaza?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu, mie nu-mi place abordarea lui (Joi, 20 octombrie 2016, 12:55)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui abisala

        Cum naiba vine asta, negociezi vreo 2 luni de zile cu USR si apoi te gandesti ca ar fi mai bine sa stai deoparte. Iar in ce priveste USR, consider ca absurda ideea lor de a racola oameni din guvern si de a purta negocieri luni de zile. Cred ca evident Nicusor Dan a gresit mizand pe ideea ca asta va aduce voturi.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai uite ca Nicusor al tau s-a lipit de Ciolos (Vineri, 21 octombrie 2016, 17:09)

          abisala [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          fara nici un fel de negociere! Asa, ca sa ia si el voturi, ca altfel, n-avea cu cine :). Sa inteleg ca votezi in continuare cu USR-ul, da' ministrul e un smecheras ticalos :).
    • +2 (4 voturi)    
      Mutam atentia (Joi, 20 octombrie 2016, 12:15)

      AndreiSTG [anonim] i-a raspuns lui MasP

      Iar incercam mutam atentia de la un lucru normal si de bun simt, anuntat de la inceput.

      Vrem sa demonstram cu orice pret cat de perfizi sunt 2 ministri care au facut in cateva luni ce mizeriile din partidele curente nu au fost in stare: transparenta si tinerea cuvantului.
      • 0 (2 voturi)    
        E vorba de caracter. (Joi, 20 octombrie 2016, 12:57)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui AndreiSTG

        Negociezi ce ? Ori crezi in partidul ala si te implici ori nu crezi si refuzi din prima zi . Ce naiba negociezi luni de zile ?
        • 0 (0 voturi)    
          Cum poti crede intr-un partid ca USR? (Vineri, 21 octombrie 2016, 17:12)

          abisala [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          Oamenii n-au program (daca l-ai citit ai remarcat cu siguranta ca e un work in progress), n-au ideologii asumate, n-au nimic al lor concret. Au doar sloganul: "noi suntem altfel". So, cum poti crede in cineva PNV (orbeste)? Doar nu crezi ca dragostea la prima vedere se manifesta si in politica, nu?
    • -1 (1 vot)    
      Cred ca baiatul asta e cavaler Jedi (Joi, 20 octombrie 2016, 15:24)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Dupa alegeri, indiferent cine castiga, se duce la un sef de partid si il priveste fix in ochi:
      - Ma pui ministru! Ma pui ministru!Ma pui ministru!

      Si Dragnea sau Gorghiu sau Nicusor Dan sau Tariceanu sau Basesscu se vor executa imediat, hipnotizati de baiatul asta!

      Ei, asa se intampla cand am avut parte de 25 de ani de Vacaroiu, Dragnea, Nastase, Ciorbea, Ponta, Tariceanu, Basescu sau Udrea.

      Sufli si-n iaurt.
      • -1 (1 vot)    
        Sper ca Nicusor sa nu o faca (Joi, 20 octombrie 2016, 16:59)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui v_sile

        Jocul asta cu de-a negocierea e deja prea mult.
  • 0 (4 voturi)    
    sunt sigur ca a facut (Joi, 20 octombrie 2016, 12:21)

    eu sunt [utilizator]

    pretentii in USR.. si e de apreciat faptul ca USR le da intaietate celor care au pus umarul si au ridicat partidul. BRavo USR!