Lucian Duta, membru in conducerea PNL, este propus pentru excluderea din partid, dupa ce l-a facut "sobolan" pe Mihai Voicu

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 19 octombrie 2016, 19:35 Actualitate | Politic

Lucian Duta
Foto: Hotnews
Lucian Duta, fostul presedinte al CNAS si membru in conducerea PNL, ar putea fi exclus joi din partid, dupa ce l-a facut "sobolan" si "nesimtit" pe deputatul Mihai Voicu intr-un comentariu pe Facebook, au precizat surse liberale.

PNL sector 1, organizatia in care Lucian Duta este membru, a decis miercuri seara sa propuna Biroului Politic National excluderea lui Duta din partid. BPN decide in sedinta de joi asupra acestei propuneri, intrucat Duta este membru in acest for de conducere.

Sanctiune vine dupa ce Duta l-a facut "sobolan" pe Mihai Voicu, presedintele organizatiei PNL sector 1 si candidat pe primul loc pe listele PNL in diaspora.

Mai exact, potrivit Gazeta Romaneasca, Voicu a dat un interviu pentru o publicatie din Canada pe care apoi l-a publicat pe pagina sa de Facebook. Duta a intrat si a comentat la aceasta postare, astfel:
  • "Sobolanule esti atat de nesimtit! Esti presedinte la sectorul 1 si tu candidezi in diaspora! Maaaaa! Nu ti-e rusine? Adica: te dai mare sef in Bucuresti dar te ascunzi pe o lista de kkt in diaspora! Tu reprezinti ceea ce este noi in politica romaneasca!"
Comentariul nu mai apare la aceasta postare, dar interesant este ca Duta a distribuit articolul de pe gazetaromaneasca.com pe pagina sa de Facebook.


Citeste mai multe despre   









2278 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Duta are dreptate (Miercuri, 19 octombrie 2016, 20:00)

    marius123 [utilizator]

    De fapt i-a facut un compliment. Sobolanul este un anumal agresiv, puternic, sare si la oameni daca este agresat.

    Termenul potrivit era SOAREC.

    Fara meserie (meserie "politician"), pupincurist , moale, bun in aranjamente de culise (in PNL), fara realizari, apatic, fara discurs, fad, sters.
  • -1 (7 voturi)    
    un imbecil (Miercuri, 19 octombrie 2016, 20:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    un penal arogant si suficient , il tin minte de cand manarea licitatii pe la casa de asigurari.
  • +6 (8 voturi)    
    .... oare .... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 20:05)

    cbogdan [utilizator]

    Numai Duta a vazut ca Voicu este "sobolan" si "nesimtit" ? Pentru restul membrilor PNL Voicu este un "om de baza" si "fruntea Partidului " ? Si se mai intreba de ce nu sunt votati.
  • +10 (10 voturi)    
    Duta (fost PDL) are perfecta dreptate ! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 20:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Voicu ar fi trebuit sa candideze la Sectorul 1, dupa cum Gorghiu ar fi trebuit sa candideze pe lista de Bucuresti, nu pe lista de la
    Timis, (judet puternic penelizat, unde e greu sa ratezi intrarea in Parlament daca esti candidat sustinut de Primarul Robu).

    Astfel cei doi penibili, Voicu si Alinutza, dau un semnal puternic de lasitate si de neincredere in fortele propriului Partid fugind pe liste unde isi asigura alegerea, dar totodata subrezind si mai mult sansele deja firave ale colegilor lor ce candideaza la Bucuresti.

    PS. Pana la urma cel mai castigat tot Duta este. Parca vad ca daca-l puneau Voicu si Alina pe lista la Capitala, intra in Parlament si, dupa un timp, il prindea DNA-ul cu vreun trafic de influenta si-o incurca. Asa e linistit ! Chiar poate sa si scape !! ;)
  • +9 (9 voturi)    
    Si cu ce a gresit? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 20:19)

    banel [utilizator]

    .
    • -1 (1 vot)    
      Dobitocu' contra Şobolanu' (Miercuri, 19 octombrie 2016, 23:09)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Cu puţini ani în urmă, Mihai Gâdea l-a făcut mitocan dobitoc pe Lucian Duţă.

      În prezent, mitocanul dobitoc l-a făcut şobolan nesimţit pe Mihai Voicu.

      :D
      • -1 (1 vot)    
        .... si ..... (Joi, 20 octombrie 2016, 1:04)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

        Si cine urmeaza ?
  • +6 (8 voturi)    
    :)) (Miercuri, 19 octombrie 2016, 21:44)

    misunel [utilizator]

    pnl cel super democratic - pai asta e motiv de excludere ??jenant
    s-au reformat toate..da toate partidele din Ro .