Tariceanu, despre Iohannis: Cand presedintele o sa aiba realizarile mele, ne putem apela intr-o formula mai putin protocolara

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:02 Actualitate | Politic

Calin Popescu-Tariceanu
Foto: Agerpres
Copresedintele ALDE Calin Popescu Tariceanu s-a aratat deranjat miercuri de modul in care i s-a adresat presedintele Klaus Iohannis si i-a transmis sefului statului ca atunci cand "se va putea lauda cu realizarile" sale de prim-ministru, va putea folosi apelative mai putin protocolare, transmite Mediafax.

"Nu stiu daca presedintele a fost foarte inspirat ieri. Am vazut in ultimele zile diverse comentarii si chiar forme de adresare fata de persoana mea pe care le consider nepotrivite. Nu pot sa va ascund ca forma aceasta de adresare pe care a ales-o presedintele la adresa mea ma face sa ma gandesc ar fi bine daca si domnia sa s-ar putea lauda cu tot atatea lucruri cate am facut eu in mandatul de prim-ministru. Cand o sa aiba aceleasi realizari sigur ca putem sa ne apelam asa intr-o formula mai putin protocolara. Pana atunci eu inteleg sa respect functia pe care cineva o detine in stat", i-a transmis Tariceanu presedintelui Iohannis.

Liderul ALDE nu a pierdut ocazia de a critica din nou justitia din Romania. "Nimic nu poate exista fara justitie, dar in momentul in care justitia este folosita pentru atingerea si pentru realizarea jocurilor politice, atunci nu mai este justitie", a mai spus el.

Presedintele Klaus Iohannis a declarat ca s-a "lamurit" in privinta lui Calin Popescu Tariceanu, care a cerut recent Parlamentului sa nu mai voteze cererile DNA, si a afirmat ca este suficient sa se vada cine va ajunge in "urmatoarele saptamani" in fata legislativului cu astfel de cereri de incuviintare a urmaririi penale si cum se va vota.


Citeste mai multe despre   









13944 vizualizari
  • +101 (107 voturi)    
    Ce realizari? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:13)

    omezu [utilizator]

    5 neveste, dosare penale, abuz in serviciu, instigare la nerespectarea legii sau cheltuirea excedentului bugetar pe pomeni? Sictir, Caline!
    • +56 (64 voturi)    
      parafraza (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:45)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      parafrazand o afirmatie la adresa lui Talleyrand (care era totusi un diplomat remarcabil):
      tariceanu, esti un kkt imbracat in costume scumpe!
      • +31 (35 voturi)    
        acest individ e de la revolutie la butoane (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:47)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

        sunt curios care a fost rolul si contributia lui... in memoria celor 1000 de morti.
    • +25 (29 voturi)    
      Amestecul in in afacerea cu israelienii (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:42)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui omezu

      mi se pare cea mai penibila pentru un om de stat, fost prim-ministru. Sa te amesteci in mizeria aia prin care terenuri valoroase ale statului roman erau trecute pe numele prin frauda unor ecscroci straini - nici macar atat patriotism sa nu ai, oameni de nimic.
      • +3 (5 voturi)    
        SOV e rroman verrde - asta-l face patriot (Miercuri, 19 octombrie 2016, 22:43)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        pe Tariceanu?
  • +67 (73 voturi)    
    Cocalarule, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:14)

    nesuferitu [utilizator]

    si care sunt ''realizarile'' tale? cumva rafinaria Vega si cea de la Navodari ''realizate'' de tine? astea-s alea de care stim, da' stii tu de mult mai multe ''realizari'' de genul asta. si uite ca eu nu respect functia de presedinte de senat, tocmai din pricina individului care o ocupa.... nesimtitule!
  • +59 (65 voturi)    
    HAHHAHAHA !!!! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    un nu am " realizarile tale "si nici nu tin sa le am , da pot sa-ti spun ca esti broscoiul umflat din fabula! apropo ai fost vreodata votat cu peste 50% din alegatori? ma indoiesc realizatule !
  • +77 (83 voturi)    
    pai hai sa vedem (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:17)

    Gobelin [utilizator]

    - marirea cu 40% a pensiilor si salariilor bugetarilor inainte de alegeri, aducand bugetul de stat in colaps cateva luni mai tarziu
    - concesionarea resurselor petroliere din perimetrul Marii Negre inainte de rezolvarea diferendului cu Ucraina
    - ruperea aliantei care te-a facut PM si alierea cu PSD pentru a ramane in scaun
    - biletelul roz


    sa mai continuam cu "realizarile", individ Tariceanu?
    • +42 (42 voturi)    
      adaugire (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:56)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      -taxa de prima inmatriculare, cind el era prim-ministru si avea (inca are) firma de vindut "pegioate", deci incompatibilitate
      -sustinator al lui Ponta la "lovitura de stat" parlamentara
      • +23 (23 voturi)    
        Da, taxa de mediu (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:43)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui IancuJianu

        Cati oare isi mai aduc aminte ca Tariceanu a impus mizeria asta. Si acum tot ei au votat sa o scoata . Pana ajung la putere ?
    • -33 (35 voturi)    
      eşti în eroare (sau oroare ?) (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:59)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      ... când spui "ruperea aliantei care te-a facut PM" - pnl a remorcat gunoiul de pd şi nu invers (pnl - cel adevărat, nu panarama de acum - avea un scor între triplu şi cuadruplu faţă de foştii fesenişti pe care i-a "remorcat" - mare greşeală - în alianţa "da")
      • +13 (17 voturi)    
        Si?... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:29)

        MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        Ce faceau cu scorul fabulos fara Base si solutia lui 'imorala'?
      • +2 (4 voturi)    
        motanuedejalamititica (Joi, 20 octombrie 2016, 9:04)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        sepregatescPontasiTariceanu.
        Marite politolog, daca e asa cum spui si PNL-ul a remorcat PD-ul la guvernare, poti sa ne explici cum dupa 'fabuloasa' guvernare a lui Tariceanu, cu economia care duduia, cu marirea pensiilor, PNL-ul a obtinut cam o treime din mandatele PDL-ului?
        OK, PDL-ul deja inglobase aripa Stolo, dar asta ne spune mult despre calitatea lui Tariceanu si ce a ramas in jurul lui.
        PS Pariem ca pseudo-partidutul lui Moliceanu nu intra in Parlament daca e pe liste proprii?
    • -41 (41 voturi)    
      O minciuna sfruntata, cel putin partial (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:03)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      O minciuna sfruntata, cel putin partial

      "marirea cu 40% a pensiilor si salariilor bugetarilor inainte de alegeri, aducand bugetul de stat in colaps cateva luni mai tarziu..."

      ================================
      Maririle de salarii si pensii s-au facut, dar esalonat, pe parcursul guvernarii, ele fiind expresia fireasca a cresterii economice a Romaniei din vremea respectiva (Nastase fusese acuzat ca a avut crestere economica fara sa se vada si in buzunarele oamenilor ... tot de basistii care azi il critica pe Tariceanu).
      Chiar daca au fost unele exagerari, bugeteul a fost echilibrat, fara derapaje substantiale.
      Dar chiar inainte de alegerile din 2008 a aparut initiativa basistilor de a creste brusc cu 30% salariile profesorilor (mita electorala ). Tariceanu, ca prim ministru, s-a opus, considerand ca nu ar fi sustenabila pe bugetul sau. Basescu, presedinte, ( a carui perioada de love cu Tariceanu se terminase), ca sa ajute PDL-ul a tinut-o sus si tare ca se pot creste brusc salariile profesorilor cu 30%.
      (A aparut o perioada scurta de Love intre Basescu si corpul profesoral, probabil reflectata si in rezultatul alegerilor)
      Dupa, alegeri, dupa ce partidul lui Basescu, inca minoritar, a fost intronat la Victoria, Basescu a intors caruta: "De fapt, nu avem bani pentru salriile profesorilor; tocmai am aflat ca e criza; acum doua luni nu stiam".

      Deci, cam invers fata de ce scrie basistul de sus.

      Doar ca referinta.
      • +24 (24 voturi)    
        Iar ai scris un roman (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:21)

        grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        și nu ai spus nimic. De când sunt minciunile parțiale?
        • -15 (15 voturi)    
          Probleme cu textele lungi? Sorry, nu sunt vinovat (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:46)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

          Probleme cu textele lungi? Sorry, nu sunt vinovat.

          Dupa cum nu sunt vinovat nici patul ca nu intelegi niste termeni simpli; care-i substantiv, care-i adjectiv, ce rol au, cum se relationeaza unul cu altul, etc.

          PS: Am vazut ca - totusi - progresezi. Nu mai pui virgula intre subiect si predicat !
          • -12 (14 voturi)    
            ...pentru faptul.... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:54)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ...pentru faptul....

            (bateria tastaturii :-( )
            • +11 (15 voturi)    
              Mai degrabă ar fi (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:04)

              Wan Ted [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              mai potrivit ar fi să spuneți аккумулятор клавиатуры ;-)
            • +10 (10 voturi)    
              Păpușă :)), (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:59)

              grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Ți-am mai spus, despre virgula aia îți aduci tu aminte de ceva dar îți aduci aminte strâmb.

              Ia învață-mă tu pe mine ce parte de vorbire e "partial" din "O minciuna sfruntata, cel putin partial" ? No, dacă vrei o analiză:

              Textul "O minciuna sfruntata, cel putin partial" poate fi analizat prin perspectiva următoarelor reformulări:

              1. "O minciuna sfruntata, cel putin partial" = "Aceasta este, cel puțin parțial, o minciună sfruntată" - "parțial" determină starea de "a fi" a substantivului "minciună". În acest caz avem faptul că "minciuna sfruntată este cel puțin parțială".

              2. "O minciuna sfruntata, cel putin partial" = "Aceasta este o minciună cel puțin parțial sfruntată" - "parțial" determină adjectivul "sfruntată". Cum "sfruntat"="obraznic"(ref. 1), în acest caz reiese că "minciuna este cel puțin parțial obraznică", adică se poate fi "parțial obraznic".

              Ref. 1: "https://dexonline.ro/definitie/sfruntat"
              PS: Vrei în gramatici să ne gramaticim?
              PSS: Desigur că poți să spui metaforic și "minciună parțială" și "parțial sfruntat", dar nu atunci când vrei să faci pe super șmecherul în toate cele.
      • +3 (3 voturi)    
        esti gretos de penibil, si asta e inca putin spus (Joi, 20 octombrie 2016, 10:39)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        draguta, in 2008 "basistii" erau de mai bine de un an in opozitie, fiind dati afara de la guvernare de Insusi Motocicleanul.
        care, fie vorba intre noi, daca nu castiga Basescu prezidentialele, nu pupa el veci scaunul respectiv, pentru ca Nastase presedinte ar fi numit premier de la PSD.
        si astfel Motocicleanul , cu un PNL de sub 25% in parlament, ca sa ramana in scaun, a indeplinit toate dorintele PSD+PC+UDMR, care detineau majoritatea parlamentara la vremea aceea.
        minte scurta, hainele macar sunt lungi?
    • +15 (19 voturi)    
      Corect ! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:38)

      PopGeo [anonim] i-a raspuns lui Gobelin

      Din cauza lui a trebuit Basescu sa taie salariile oamenilor in 2010!
  • +52 (54 voturi)    
    Intr-adevar, Iohannis nu a bagat tara in rahat (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:18)

    dexpropriat [utilizator]

    E o performanta uriasa sa iti bati joc de banii statului in momentul in care presa mondiala spune ca urmeaza criza financiara!!!
    • +21 (25 voturi)    
      domnilor "economia duduie din plin" (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:58)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      daca ati uitat...
  • +54 (56 voturi)    
    True (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:18)

    Soljenitin [utilizator]

    Asa-i, Iohannis inca nu a impus vreunei institutii sa cumpere masini prin propria sa firma, cum a facut Tariceanu.
    La fel, presedintele nu se poate lauda cu afaceri de gen Sterling sau "cartea de alegator", precum Tariceanu.
    Asa realizari... mai va! ;-)
  • +22 (22 voturi)    
    oricine (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:19)

    zigot [utilizator]

    are impresia sa desire sine, mai buna sau mai putin
    buna, dar sigur subiectiva.
    insa, daca vrei sa o parere cat mai obiectiva despre
    tine este bine sa o cauti la neprieteni sau la oameni
    mai putin apropiati;
    cred ca este mai greu de inteles de catre cei plini de
    sine
    • -17 (17 voturi)    
      dacă vrei să te faci înţeles... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:02)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      ...fi mai atent cum tastezi.
      • +3 (5 voturi)    
        Rade ciob de oala sparta (Miercuri, 19 octombrie 2016, 19:35)

        Axur [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        Stii tu ceva, puisor, dar nu stii ca persoana a 2-a singular, modul imperativ, pentru verbul "a fi" este "fii". Pari articulat(a), daca nu oi fi chiar inteligent(a). Vorba ceea cu "mori de grija altora" iti e cunoscuta?
  • +37 (41 voturi)    
    Si ma rog ce realizari ai avut tu ba? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:21)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Ca arogant si obraznic mai esti.

    Hai spun-ne ce realizari ai avut tu la progresul Romaniei in mandatul tau. Chiar sunt curios ce dracu ai facut tu bun pentru tara asta in afara de a instraina zacamintele pe nimic companiilor private si in afara de a mintii profesorii ca le dublezi salariile ca dupa aia sa te facu ca ploua?

    Esti un mizerabil bai mosule! Nu ai fost in stare nici macar sa-ti pasterezi o casnicie.
  • +49 (53 voturi)    
    ... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:25)

    Flaviius [utilizator]

    La fiecare declaratie a astuia imi mai plesneste cate o vena de nervi . Sper ca nu sunt doar eu .

    Vedea-te-as tranchilizat ca ursu din Sibiu..
    • -31 (31 voturi)    
      la mai multe vene ! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:03)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      ...plesnite
      • +12 (14 voturi)    
        Mai lasa obrazniciile (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:37)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        Daca poti sa prezinti ceva cu logica, poftim.
        Nu uita ca nu esti mircea badea. Sau tu esti ?
    • +10 (12 voturi)    
      la fiecare declaratie a astuia.. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:43)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      ..eu rad cu lacrimi!
      Indeplineste toate conditiile zicalei: "prostul nue prost destul daca nu e si fudul!"
      Si, din pacate, e tinut artificial intr-o pozitie nemeritata!
      ALDE e cel mai slab partid in sondaje din cauza acestui papa-lapte tragic-comic!
  • +36 (38 voturi)    
    .... realizarea lui Tariceanu .... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:27)

    cbogdan [utilizator]

    Mare realizare - deficit bugetar de aprox. 8 % cand a fost prim-ministru. Pomeni pe mana PSD pentru sustinere politica. Se vede cum nerusinarea bantuie prin Romania.
  • +41 (43 voturi)    
    cinci neveste nu se pun la realizari... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:28)

    dadan [utilizator]

    cam greu sa te egaleze cineva la capitolul tampenii Taricene, banuiesc ca pe alea le numesti realizari...
  • +28 (30 voturi)    
    Motociclene (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:29)

    MPop [utilizator]

    Sper sa nu le aibe niciodata!
  • +32 (34 voturi)    
    Ce realizari? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:29)

    mitg [utilizator]

    Aia de-a fi ajuns cel mai mare bou?
  • +40 (42 voturi)    
    Căline, unde sunt banii de la Vântu? (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:35)

    L. [utilizator]

    Io te-ntreb direct, că n-am timp de politețuri:

    Când îmi dai banu' meu, pă care l-ai luat de la fină-tu, carele l-a luat de la Vântu?

    Banii lu' Vântu provin din furturile de la FNI, unde au pierdut economiile și părinții mei.

    Așa că pot sa te iau direct: băi bulangiule, să faci bine să-mi dai banii, căci n-o să dormi liniștit, căt oi mai trăi.
    • -26 (26 voturi)    
      cere-i banii direct lui Vântu... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:05)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui L.

      ...după cum te exprimi, te-ai simţi bine în compania lui...
      • +12 (12 voturi)    
        :)) (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:32)

        zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        "Vai ce urat vorbesti ...", "Razbunarea e arma prostului ... ", toti pungasii cu gulere albe isi aduc aminte de astea cand ii prinzi cu mana in buzunarul tau.
      • +4 (4 voturi)    
        Se exprima pentru oamenii dotați cu creier (Miercuri, 19 octombrie 2016, 22:48)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        de-aia nu înțelegi nimic.
    • +4 (4 voturi)    
      Si eu am de luat bani de la Hrebenciuc pe o (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:59)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui L.

      parte din padurile alea nerestituite proprietarilor si tranzactionate de el ! Unchiul meu a facut imprumut la banci in contul restituirii, a fost nevoit sa plece sa lucreze la negru in Sicilia (!!) unde a si murit platind avocati si banci sa-si gaseasca dreptatea ! Eu , fiind intr-o situatie asemanatoare gasesc ca limbajul e cel mai politicos posibil in conditiile date !!
  • +35 (35 voturi)    
    limbaj de cocalar de autobaza (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    trebuia sa-i zica : " bai prostule , nu ai tu scoala cata vacanta am avut eu la viata mea ! " la noi in cartier asa se zicea.
    • -31 (31 voturi)    
      corect... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:07)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      unii l-au votat pe klaus doar ca să facă turism de lux pe banii noştri, precum răposatu' din decembrie '89...
      • +12 (12 voturi)    
        Draga troll mic, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 18:19)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        Daca tot ti-ai facut de curand cont de utilizator pe hotnews, da-ti macar un plus acolo de samanta pentru propriile comentarii.
        Nimeni nu-ti "cumpara" aberatiile debitate aici.
  • +18 (20 voturi)    
    Are dreptate, bietu' om... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:51)

    Metec [utilizator]

    El e intim numai cu alea pe care le ia de neveste...
  • +24 (26 voturi)    
    Hopa, ce se " infoaie " manechinul,inca liber. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:51)

    Plagarus [utilizator]

    " Realizarilii " sunt de la tatanele Amedeo ,un fel de Ion Iliescu al masoneriei ...
    Popescu T. Sterling a fost doar fiul lui Dan Amedeo Lăzărescu, pilonul principal în jurul căruia s-a reclădit PNLul.Acestei filiații i se datorează, de altfel, și cariera politică spectaculoasă a junelui Tăriceanu, după 1990, deși revoluția îl prinsese ginere de important demnitar comunist.
    Pentru a avea sprijin in partid, Tariceanu i-a luat asociati in firmele sale Intervam SA, Leader High Tech SA si Sopas SA pe colegii lui Sebastian Vladescu, Andrei Chiliman, Dan Radu Rusanu, George Danielescu- SAFI, Radu Spiridon Cojocaru, Dan Constantinescu, Ion Basgan. Dupa ce a reusit sa puna mana pe PNL si sa scape de contestatari, gruparea Tariceanu - Patriciu se puteau lauda ca detinea controlul asupra partidului.
    PNLul era un fel de SRL al lui Tariceanu si Patriciu, ambii implicati in megaafacerea ROMPETROL.
    Cand s-a mirosit caderea catastrofala a SAFI, cei din conducere, in frunte cu George Danielescu si Tariceanu, si-au retras zeci de miliarde de lei,
    Tunuri fara numar,nu afaceri a mosit "limba stramba" (marturia mincinoasa) la Portile de Fier II + BVB +STERLING !!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      da, fantastic, uitasem de SAFI (Miercuri, 19 octombrie 2016, 22:51)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      uluitor cat rau au facut nemernicii astia, cum bine zice cineva mai sus, de prea mult timp ”la butoane”
  • +24 (26 voturi)    
    tariceanu (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:56)

    nicnicnic [utilizator]

    Unii prim ministri au fost competenti, altii prosti, altii natangi. De asta nu pot zice decat atat: a fost singurul prim ministru din lume care, atunci cand economia mondiala era in criza, el saracu' nu stia decat ca economia romaneasca duduie. Cat de competent sa fie? Cat de natarau sa fie? Jalea mare e ca astia sunt atat de desprinsi de realitate incat fiecare dintre ei, cu sinceritate, se crede un mare om de stat, o compententa de exceptie, o binecuvantare pentru noi.
    • +5 (7 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:36)

      PopGeo [anonim] i-a raspuns lui nicnicnic

      Din cauza lui a trebuit Basescu sa taie salariile oamenilor in 2010!
    • -15 (15 voturi)    
      dar cât de nătărău poţi fi tu... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:57)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui nicnicnic

      ...dacă nu poţi înţelege că gradul de conectare al economiei românesti la cea mondială era mult prea slab pentru a putea fi realmente loviţi de criză...
      adevărata lovitură a fost regizată în 2010 de cuplul boc-băsescu pentru a ne fura mai eficient de multe miliarde - au făcut împrumut la fmi doar pt. a avea camarila băsistă ce fura... pe astea nu le vezi, dobitocule ???
      • +4 (4 voturi)    
        Ho, ho, dar tu vii chiar cu insulte reale (Miercuri, 19 octombrie 2016, 22:52)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        in timp ce noi te-alintam numai cu apelativul ”postac”. Tariceanu o sa te renege, ca n-ai ”manera” (v. Caragiale).
      • 0 (0 voturi)    
        pe bune? (Joi, 20 octombrie 2016, 17:48)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        Si exporturile erau facute unde?
        Daca ai exporturi atunci esti foarte conectat!
        Doar taranii care traiesc din propria productie pot spune ca nu sunt conectati.

        Ce investitii de infrastructura masiva aveam noi ca sa putem zice ca se consuma productia in intern?
        Pai nu era pentru ca nu pornise nici o autostrada pe vremea lui Tariceanu.

        Cum poti sa fii atat de chior?
        Voit?
  • +23 (25 voturi)    
    Aoleu (Miercuri, 19 octombrie 2016, 14:59)

    zizi_m [utilizator]

    ce mi-a fost dat sa aud :))
    Iohannis e presedintele ales al Romaniei,
    fost primar al probabil celui mai bine administrat oras din tara, si a venit gigi manechinu sa il caute la realizari.
    El care daca ar candida nu ar trece de 10%.
    Asta se senilizeaza accelerat.
    • -16 (16 voturi)    
      foarte bine administrat... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:52)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui zizi_m

      ...mai ales la vânătoarea urbană de pui de urs...
  • +23 (25 voturi)    
    Marete realizari (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:08)

    hai.ca.se.poate [utilizator]

    Stimate nea ... (se pot insira multe aici) la etatea matale, ar trebui sa stii ca unul cu "marete realizari" a fost impuscat in 89. "Realizarile matale" le-am resimtit cu varf si indesat. Probabil matale, nu, poate chiar ai mai pus un zero la avere, te-ai ales cu o functie onorabila. Dar probabil nici nu te intereseaza avand in vedere discursul nesimtit, tupeist si obraznic din ultima perioada.
    Sa stii ca procurorii, de care ti-e cam teama nu au luat pe nimeni de pe strada, care nu e suspect ca a facut ceva ilegal. Si daca crezi ca esti vanat retragete, ca putem exista fara tine.
    Si inca ceva, chiar am auzit ca ai o problema ca Domnul Ciolos lucreaza du modelul de la Bruxelles. Sa stii ca e preferabil fata de Dambovita.
    • -13 (15 voturi)    
      tu cred că poţi exista chiar si fără gramatică... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:51)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui hai.ca.se.poate

      ...
  • +22 (24 voturi)    
    Lista realizări (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:09)

    fdaniel [utilizator]

    N-ar fi rău daca dl. în discuție ar pune la dispoziția opiniei publie o listă cu realizările la care face vorbire. Nu de alta dar prostimea (ăia de stau la cozile de permis de conducere) are memorie scurtă și nu apreciază pe deplin realizărili domniei sale.

    Fără doar și poate că, după ce va bifa această listă, dl. Președinte va putea renunța la limbajul protocolar prin care, cu multă eleganță și diplomație l-a numit pe acest individ ca membru al unei găști si va putea adopta un limbaj mai puțin protocolar și să-l numească așa cum a intrat de mult în conștiința populară : un derbedeu ordinar infractor.
    • -14 (14 voturi)    
      şi eu te-aş putea face pe tine... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:49)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      ..."derbedeu ordinar infractor"
      la noi oricine poate spune orice, indiferent de adevăr, bun simţ, etc.
      la fel cum oricine este liber să pupe ce fund i se năzare (în cazul tău "Klaus Arsch")

      totuşi, prefer să menţionez că, în multele decenii de existenţă în această ţară sistematic ocolită de noroc, intervalul 2007-2008 a fost cel mai prosper, şi nu datorită sceleratului prezident de atunci ci datorită politicii economice dusă de pm...
      iar în ultimul an, am perceput situaţia economică aproape la fel de rău ca în 2011, după tembelele măsuri boc-băsiste din 2010...

      doar propagandişti de joasă speţă pot susţine contrariul...
  • -1 (5 voturi)    
    nu ar fi rau sa se intalneasca (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:22)

    simur [utilizator]

    si sa-si vorbeasca

    banuiesc ca nr1 invita pe nr2, asa s-ar face

    altfel, vorbesc de la distanta si se pare ca nu prea bine
  • +17 (19 voturi)    
    e bine ca vorbeste Tariceanu (Miercuri, 19 octombrie 2016, 15:26)

    coloneze [utilizator]

    in ritmul acesta ALDE AJUNGE LA 3%
  • +10 (12 voturi)    
    Impozitul platit de utilizator pe masina in leasin (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:04)

    Locke Lamora [utilizator]

    Asta este alta REALIZARE motofliceasca, Maria Sa era Premier la vremea aia si era si dealer de masini, am uitat cum se chema compania. Dintr-o semnatura, maiestrul facea milioane de dolari pe an....si fraierii, plateau impozit pe masinile lui, ca el era Propritaru.
    Si tot fraierii il aplauda acum si le curg balele asteptand sa le rede demnitatea, hahahahahahaahaha.
  • +11 (13 voturi)    
    Nici gand (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:16)

    nlln [utilizator]

    Sper ca niciodata actualul Presedinte sa se poata " lauda" cu realizari asemanatoare "realizarilor" lui CPT.
    Realizari pe care noi, muritorii de rand nu prea le vedem
    Oricum subiectul activitatii lui CPT a fost indelung dezbatut si concluzia a fost una singura: coruptie, grup de interese, tupeu.
  • +8 (10 voturi)    
    nici o zi fara circ.... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:31)

    chirvasamar [utilizator]

    Daca nu e Ghita "ornitologul", e Base care le stie el pe toate.... Daca nu e Base, e personajul#1 anti-justitie Tariceanu...
    Individul asta crede ca in politica, e ca la pseudo-vedete. Orice publicitate, chiar si negativa, e buna. Te scoate in fata lumii.
    Cred ca in politica este altfel; este precum la reclamele agresive si care intuiesti ca sunt si mincinoase: cu cat le vezi mai mult ,cu atat te face sa nici nu te atingi vreodata de produsul promovat.
  • +12 (14 voturi)    
    Ha-ha! (Miercuri, 19 octombrie 2016, 16:57)

    marki [utilizator]

    Cine vorbește despre lipsă de respect? Cumva autorul celebrului bilețel roz, „dragă Traiane”? Și al altor afaceri oneroase, despre care sper să aflăm în curând?
    Infatuatul, arogantul Tăriceanu, mereu balonat de propria-i importanță? Posesor al unei educații precare, cel care stârnește hohote de râs în rândul școlarilor, cu al său „care l-am văzut/făcut/citit”, incapabil să asimileze structura corectă?
    De fapt, nu-i de râs...
  • +10 (14 voturi)    
    Nu mai (Miercuri, 19 octombrie 2016, 17:09)

    Wan Ted [utilizator]

    hrăniți trolul muscălesc новый облик cunoscut pe hotnews sub nick-ul "newlook". Pur și simplu trolache mănăncă rahat turcesc la ordin.
  • +9 (9 voturi)    
    Fa doino , dnul Iohannis are deja o realizare (Miercuri, 19 octombrie 2016, 19:07)

    deval [utilizator]

    mai mare decat orice invoci tu cu partid cu tot prin aceea ca e Presedintele Romaniei si ca-si mai si onoreaza mandatul cu interventii ca cea in care onoreaza un gunoi toxic ca tine numindu-te elegant "individ" !!
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu, despre Iohannis (Joi, 20 octombrie 2016, 9:57)

    SCS [utilizator]

    sa speram ca Iohannis nu va avea realizarile lui TARICEANU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!