Parlamentul aproba urmarirea penala a Elenei Udrea / Sunt tinta, dar refuz sa fiu victima si sa merg cu zambet tamp spre abator

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2016, 13:48 Actualitate | Politic

Elena Udrea
Foto: Agerpres
Parlamentul a incuviintat marti cererea DNA privind incuviintarea inceperii urmaririi penale a Elenei Udrea, pentru doua infractiuni de instigare la luare de mita privind campania electorala pentru alegerile prezidentiale din 2009.

In favoarea cererii DNA au votat 147 de deputati, in timp ce 96 au votat iar un deputat s-a abtinut.

Inainte de vot, Elena Udrea a acuzat din nou "sistemul", DNA si serviciile secrete care incearca sa conduca "total" Romania si le-a spus deputatilor ca i-ar face un bine daca ar vota pentru inceperea urmaririi penale.

"Mi-ati face un bine daca ati vota pentru inceperea urmaririi penale", deoarece, in caz contrar, "sistemul ar folosi momentul de azi sa argumenteze" cum incearca ea sa revina in Parlament pentru a beneficia de imunitate, a spus Elena Udrea.

"Eu stiu ca sunt tinta dar refuz sa fiu si victima si sa merg cu zambet tamp spre abator", a adaugat Udrea, care a sustinut ca a devenit "Acarul Paun" pentru toate problemele din Romania si "ori de cat ori ceva nu merge conform planurilor sistemului, mai apare cate o acuzatie la adresa" sa.

Aceasta a sustinut ca este "evident pentru orice om cu buna credinta" ca asistam la "acapararea puterii in Romania" de catre "sistem" prin folosirea informatiilor secrete, a unor oameni "plantati de sistem" in justitie, implicarea serviciilor in campaniile electorale si schimbarea sistemului politic, astfel incat sa candideze "doar cei agreati de sistem".

Elena Udrea a spus ca politicienii sau partidele care incurca "planurile sistemului de a conduce total Romania" sunt discreditati prin dosare iar "slugile" sunt promovate ca "solutii salvatoare pentru Romania".

Ea a vorbit despre un "plan de manipulare uriasa in vederea preluarii totale a puterii" si a precizat ca vorbeste in fata celui "mai las si nepregatit Parlament din Decembrie 1989", care a permis ca "tara sa fie acaparata de sistem".

"Dragi colegi, noi am discreditat cea mai importanta institutie a democratiei din Romania. Am transformat Parlamentul in carpa sistemului", a acuzat Elena Udrea.

Ea a sustinut ca a decis sa candideze pentru un nou mandat deoarece spera sa "ne intoarcem la democratie adevarata, fie ea si originala, dar sa fie democratie".

Reamintim ca plenul Camerei Deputatilor a dezbatut si votat marti cererea DNA privind incuviintarea inceperii urmaririi penale a Elenei Udrea.

Comisia juridica a dat luni raport de aprobare acestei solicitari, cu 14 voturi "pentru", 2 "impotriva" si 3 abtineri, scrie Agerpres.

Procurorul general Augustin Lazar a trimis saptamana trecuta Camerei Deputatilor solicitarea DNA de incepere a urmaririi penale pe numele fostului ministru Elena Udrea, pentru doua infractiuni de instigare la luare de mita privind campania electorala pentru alegerile prezidentiale din 2009.

Votul in plen a fost secret cu bile.


Citeste mai multe despre   









7710 vizualizari
  • +22 (42 voturi)    
    dar vai (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:00)

    ValentinV [utilizator]

    Tanti sa lase gargara pentru ai sai si sa se tina de cursuri daca tot s-a inscris la master la Teologie...Prea mult bagata in seama, trebuie sa ma abtin.
    • -6 (12 voturi)    
      Eu sper ca Lenuta isi recunoaste creatiile (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:07)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      Eu sper ca Lenuta isi recunoaste creatiile. Adunatura de postaci care o combat "cu manie proletara" pe Lenuta azi e aceiasi adunatura de idioti utili care o proslaveau, pe ea si pe Basescu acum cativa ani.

      In timp ce ea, Basescu si alti acoliti furau de rupeau...dadeau si adunaturii de stransura cate o felie de pizza.

      Acelasi lucru se intampla azi; adunatura a ramas aceiasi, plata adunaturii e identica; sforarii s-au schimbat. Chipurile Ciolos, dar si asta e doar o marioneta.

      Acelasi fenomen se intampla azi: urland sau mimand "anticoruptia", hotii de la guvernare rup populatia (vezi cazul "cumintenia"), idiotii utili latra in piata sau pe feisbuci ...

      ...iar peste patru-cinci ani, cand Binomul va face "dezvaluiri", "anchete", etc...bineinteles, tot in spiritul "justitiei" se vor alinia la noua poarta cu privirea aceea...inteligenta si necorupta, ca in fabula.
      • +3 (3 voturi)    
        Lasa bre niuluk, ca si voi stetz toti blonzi (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:47)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        in psd.
      • -1 (3 voturi)    
        rau ai (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:11)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ajuns.
        sa-i iei tu partea lenutei?
        te plateste in carnati de plescoi?
        sau ti-a promis niste meditatii transcedentale religioase in schitul din varf de munte, numai tu si cu ea? nebunaticilor!
      • 0 (0 voturi)    
        amice.. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:01)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Idiot esti tu..inteleg ca vrei sa ne convingi sa votam cu Ponta
    • -1 (1 vot)    
      daca (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      in loc de chilie ajunge in celula, masteratul in teologie o sa fie un nimic. doctorita o sa iasa. o sa o trimita prea veselul daniel sa-i vindece pe calugari prin cele schituri din varful muntilor. sa te tii ce de matanii o sa dea impreuna cu calugarii, non stop.
      si apropo de masteratul "prea cuvioasei" udrea in teologie, poate imi raspunde cineva la o nedumerire. cum poti sa iti dai masteratul intr-o specializare desi licenta ta este in alta? spre exemplu, "prea cuvioasa" sigur nu a studiat si nu are licenta in teologie, dar vrea sa-si dea masteratul.
    • 0 (2 voturi)    
      ne place (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:12)

      middle_brick [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      si...Nuti draga, tot cu un zâmbet tamp speram sa te vedem si in duba spre penitenciar.
  • +14 (32 voturi)    
    si poza zice .... (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:04)

    dagenia [utilizator]

    .... ăăă ... dăăă ... câte propozitii am reusit să spun fără să mă bâlbâi :)) pot sa si catindez la un nou mandat - cu atatea cuvinte noi pe care le-am invatat la brutarie :)
  • +9 (41 voturi)    
    Cum asa? (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Aceasta mafioata portocalie, impertinenta si carierista, mai este inca in libertate? Eu credeam ca e de mult la ocna.
  • +23 (37 voturi)    
    Nu te mai cocosi,Lenutzo ! (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:23)

    Plagarus [utilizator]

    Judecatorii te asteapta,asa ca la ce probe sunt, calugareste-te dupa ce iesi !
  • +16 (36 voturi)    
    Mergi cu zâmbet tâmp (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:36)

    mr_mojo [utilizator]

    La DNA și apoi la pușcărie. Din păcate la abator nu putem să te trimitem.
    • 0 (0 voturi)    
      Dintre toate soiurile de dobitoace (Marţi, 18 octombrie 2016, 21:59)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      cea mai rea e speţa umană ce se cheamă "popor".
  • +22 (38 voturi)    
    Cu un ranjet tamp si nu la abator ci la Jilava! (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:38)

    deval [utilizator]

    Geamana lui Monta isi consolideaza statutul de tupeista careia ea ii zice curaj ! Se prezinta ca cea mai curajoasa dintre corupti si combinatori !! Nu am auzit ca ar strange semnaturi asa ca banuiesc ca intr-o noapte apare pe lista pmp asa cum a mai facut ! O sa mai bruieze spatiul public pana la alegeri, la adapostul imunitatii parlamentare pentru declaratii !
  • -16 (26 voturi)    
    mazete (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:43)

    bobyrou [utilizator]

    iauite mazetele lui nicusor dan si usr
  • +15 (29 voturi)    
    daca tot... (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:45)

    liviu_ [utilizator]

    te simti vaca si vezi la abator... macar sa nu te mai vedem in viata publica DELOC !
  • +12 (22 voturi)    
    abator? (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:50)

    Nevermind [utilizator]

    Ok... fara zambet tamp, ci tantosha si cu pietul in fata... dar de care esti? Junica sau purcica?
    • +8 (14 voturi)    
      Nu se poate (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:54)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      ... fără zâmbet tâmp. Ăla e semn din naștere, e de la mama natură.
      Și mai cred că doar aerele-s de... junică :)
  • +18 (24 voturi)    
    super (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:52)

    The Great Cornholio [utilizator]

    Daca tot refuzi statutul de victima, poti sa torni tot ce stii la DNA si vei fi libera si invingatoare. Libera de pacate, ca la mititica tot ajungi, dar la oferta, dupa negocierile cu procurorii.
    Ah, si invingatoare in lupta cu coruptia.
  • -17 (23 voturi)    
    are dreptate (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:02)

    cristianaxl [utilizator]

    ciuma care se intinde asupra intregii Europe din partea SUA ne-a invaluit si pe noi...este noua dictatura....discreditarea prin mass media a tuturor institutiilor statului...inclusiv, parlament, justitie, administratie, biserica, academie, si crearea unui supracontrol prin DNA si a serviciilor secrete subordonate serviciilor americane.
    Dictatura de acum este mult mai periculoasa fata de ceea ce a fost pe vremea comunistilor si cu implicatii enorme in mediul economic.
    In Ro nu mai exista nicio banca romaneasca, nicio societate de asigurari romaneasca, nicio companie farma romaneasca.
    Zacamintele toate numai sunt ale noastre
    Terenul arabil - 40% este al strainilor
    Padurile - sunt defrisate
    Armata nu mai exista
    Institute de cercetare - zero
    toate companiile straine - asa zis mari investitori - folosesc forta de munca ieftina, in timp de profitul este exportat. Statul nu beneficiaza deloc de pe urma lor pentru ca costul din partea statului cu un om este mult mai mare decat incaseaza de pe urma lui ca si impozit pe salariu.
    La fel se intampla cu investitiile in energie - avem energie verde din care statul pierde la doua capate pe de-o parte plateste certificate verzi din buzunarul populatiei, pe de alta parte face disponibilizari din companiile termo si minele de carbune....iar banii pleaca peste hotare ptr ca investitorii sunt toti straini.

    Populatia este indatorata sistematic prin credite imobiliare scumpe...este manipulata sa creada ca nu sunt apartamente indeajuns iar preturile cresc...desi realitatea este crunta....zeci de aparamente goale...populatia imbatranita care scade de la an la an...
    • -2 (6 voturi)    
      Prostia se plateste fatuca (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:43)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui cristianaxl

      Te calaresc altii, nu aia care ai vrea? What are you gonna do?
  • +15 (23 voturi)    
    victima? (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:04)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Hai sa fim seriosi. Daca numai 10% din acuzatiile care i se aduc Elenei Udrea au probe solide si judecatorii tin cont de ele, atunci o asteapta o indelunga pauza de reflexie la parnaie. Are timp sa isi dea masterul si doctoratul in teologie, si stiinte politice, fara sa le plagieze.
  • +8 (16 voturi)    
    mna.... (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:06)

    Codruta N [utilizator]

    S-au chinuit atat sa "preia piterea totala in Romania" si n-au reusit... normal ca e multa frustrare acolo, la ea... >:)
  • +4 (10 voturi)    
    Ce victima (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:14)

    Pac-pac [utilizator]

    Ce fata de victima are...
  • +1 (17 voturi)    
    in timp ce DNA cica lucra la turatie maxima (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:37)

    jackalphonse [utilizator]

    Udrea fura la turatie maxima ca sa iasa bine alegerile...
    Oare ce se intampla daca Base iesea prim ministru dupa exiprarea mandatului de presedinte? O mai vedeam pe cucoana pusa cu botul pe labe de DNA?
    doar intreb...
  • +13 (13 voturi)    
    Ce schimbați sunt parlamentarii înainte de alegeri (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:47)

    Mediteranean [utilizator]

    Ce schimbați sunt parlamentarii înainte de alegeri!

    Mai sunt doar vreo două luni până la alegeri, și ce schimbați sunt parlamentarii!

    Au aprobat urmărirea penală.

    Probabil că le este frică de o eventuală reacție a poporului care să se aprindă tocmai acum în prag de alegeri.

    De mult timp am remarcat ce diferență URIAȘĂ este între atitudinea parlamentarilor din campaniile electorale și atitudinea de după ce s-au văzut în funcție!

    O lună sau două ÎNAINTE de alegeri parlamentarii candidați sunt așa de slugarnici, blânzi ca niște mielușei, apar la televizor plecați și umili și vorbesc doar despre nevoile CETĂȚENILOR.

    Ca apoi, imediat ce sunt aleși, atitudinea lor să se schimbe radical.

    Devin nesimțiți, aroganți, plini de aere, lucrează numai și numai ÎMPOTRIVA intereselor cetățenilor români. Și doar pentru interesele lor și ale clanurilor lor de mafioți.
    • +7 (7 voturi)    
      partea faina va fi cand doar 49 % vor fi (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mediteranean

      FSN, U$Lam, P$D si alte lighioane ...atunci sa vezi Cumintenia Pamantului !!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Altceva mi se pare demn de remarcat ! (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:12)

    Susufler0 [utilizator]

    In apararea lui Udrea, pupila lui Basescu au votat 96 de deputati ! Extrem de multi, avand in vedere cat de "iubit" este Basescu si cum votau la foc automat mai an, aceiasi parlamentari care admiteau intr-o noapte arestarea lui Udrea inainte de a incuvinta cercetarea ei penala !
    • 0 (2 voturi)    
      a functionat (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      spiritul de clan. nu pt. ca ar iubi-o pe hudrea ci pt. ca e parte din clanul lor de hoti cu asa zis gulere scrobite.
      • 0 (0 voturi)    
        De aia au muncit pana noaptea tarziu ca sa (Marţi, 18 octombrie 2016, 22:09)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        aprobe toate cererile DNA "pt. ca e parte din clanul lor de hoti cu asa zis gulere scrobite."?
        • 0 (2 voturi)    
          se pare (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:50)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui ty

          ca n-ai inteles.
          dadeam replica la nedumerirea lui @Susufler0 privind votul celor 96 deputati care nu voiau ca blonda sa fie anchetata de DNA. faptul ca per total, mamzela n-a scapat, asta e foarte bine.
          • 0 (0 voturi)    
            se pare ca dumneata nu ai inteles ce am (Miercuri, 19 octombrie 2016, 20:19)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            scris eu. Udrea este un politicean altfel decat clanul de care vorbesti. Probabil ca are si ea bubele ei. Nu cred ca atat de multe incat sa necestie zeci ce cereri DNA de urmarire penala si arestare. Cred ca multi din fel de fel de clanuri se ascund in spatele ei si a propagandei care i se face.
            Poate iti amintesti dupa ce a fost in beciul domnesc a vorbit in plenul camerei despre conditiile de detentie. Nu s-a intamplat nimic. Cand a vorbit Oprescu la TV urgent s-a sesizat avocatul poporului.
            Acum Udrea a vorbit in plenul camerei despre vreo 16 cereriri DNA in cea ce o priveste. Crezi ca se va sesiza CSM-ul pentru atata lucru. Ia sa vorbeasca alt politicean despre 3 sau 4 cereri ale DNA sa vezi cum sar institutiile ca la ordin.
  • +2 (6 voturi)    
    iepocal... (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:31)

    ..13 [utilizator]

    Discursul dansei - a miscat toata floarea cea vestita din Parliament care a decis ca este cu putina sa inceapa urmarirea penala...

    Cu mir nu a dat si poate de aceea...
  • 0 (10 voturi)    
    Drum bun, carare batuta (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:44)

    Locke Lamora [utilizator]

    Gata cu vuittoanele, regrete?
  • -4 (6 voturi)    
    Udrea mai buna ca restul (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:18)

    robertTm [utilizator]

    voturile precedente de ridicare a imunitaitii au dovedit ca macar jumate din parlamentari sunt corupti. avind in vedere ca parlamentarii voteaza in larga majoritate pt ridicarea imunitatii as spune ca Udrea e mai putin hoata decit ei
  • -1 (3 voturi)    
    sa va fie rusine... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:05)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    sau sa nu va fie rusine...
    Elena Udrea va enerveaza pentru ramane agresiva cand toti va asteptati sa fie umila...

    Va enerveaza si atat...