Gorghiu: In masura in care putem gasi prioritatile PNL in platforma lui Ciolos, atunci se confirma drumul comun/ Cred in axa reformatoare Klaus Iohannis-Dacian Ciolos-PNL

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2016, 11:28 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Facebook - Alina Gorghiu
Presedintele PNL, Alina Gorghiu, a declarat, vineri, pentru News.ro, despre anuntul premierului Dacian Ciolos de a prezenta in perioada urmatoare o platforma de principii si valori care ar putea fi continuate dupa alegeri, ca, in masura in care in acest document se vor regasi prioritatile PNL privind economia, educatia, sanatatea, atunci drumul comun cu acesta se confirma.

"E corecta si asteptata decizia lui Dacian Ciolos de a-si continua proiectele incepute. Pentru PNL, ele nu sunt o noutate. Este stiut ca noi le-am sustinut in tot acest an. Evident ca trebuie sa-i cunoastem intreaga platforma, dar in masura in care putem regasi prioritatile PNL - o economie competitiva, o administratie moderna, sisteme de educatie si sanatate in pas cu timpurile, o politica inteligenta de investitii publice si, in general, un stat cinstit cu cetatenii sai - atunci, se confirma drumul comun", a afirmat Gorghiu.

Presedintele PNL a mentionat ca romanii asteapta ca fortele care actioneaza in aceeasi directie si care pot construi o Romanie dreapta, o Romanie a normalitatii sa se uneasca in jurul unui proiect.

"E nevoie de un parteneriat solid pentru ca, dupa 11 decembrie, Romania sa mearga doar inainte, iar eu cred in axa reformatoare Klaus Iohannis-Dacian Ciolos-PNL", a mai spus Gorghiu.

Ulterior, ea a publicat un mesaj similar si pe Facebook:

"E corecta si asteptata decizia lui Dacian Ciolos de a-si continua proiectele incepute. Pentru PNL, ele nu sunt o noutate. Este stiut ca noi le-am sustinut in tot acest an. Evident ca trebuie sa-i cunoastem intreaga platforma, dar in masura in care putem regasi prioritatile PNL - o economie competitiva, o administratie moderna, sisteme de educatie si sanatate in pas cu timpurile, o politica inteligenta de investitii publice si, in general, un stat cinstit cu cetatenii sai - atunci, se confirma drumul comun. E nevoie de un parteneriat solid pentru ca, dupa 11 decembrie, Romania sa mearga doar inainte, iar eu cred in axa reformatoare Klaus Iohannis-Dacian Ciolos-PNL."

Premierul Dacian Ciolos a declarat, joi, la Digi 24, ca in perioada urmatoare va veni cu o "platforma" de principii si valori care ar putea fi continuate dupa alegeri, pe care o va propune public, iar apoi ar putea sa o discute cu partide precum PNL si USR, dar nu a oferit un raspuns clar daca doreste sau nu sa ramana premier dupa alegeri.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1028 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    Speram ca nu (Vineri, 14 octombrie 2016, 11:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Prioritatile unui partid in Romania, mai ales in care s-a infiltrat mafia portocalie (=FSN) nu pot fi decit jaful, iar ULS (=PNL) nu face exceptie.
    • -1 (3 voturi)    
      Esti nedrept cu Basescu (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:02)

      Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sistemul rosu a fost sa se fure tot ce misca si sa se corupa institutiile statului ca sa nu poata interveni. Sistemul portocaliu a fost ca in China: lasi un pic de coruptie controlata cu conditia sa se adauge valoare de 10x mai multa, inclusiv consolidarea justitiei.

      S-a depasit faza aceea dar inca nu s-a ajuns la nivelul din tarile civilizate, cum vrea Basescu. In jurisprudenta normala se iau in considerare circumstantele, agravante sau atenuante.

      Altfel ajungem la loc intr-un fel de despotism. Toate babele vor fi nevoite sa voteze corupti ca sa nu fie crucificate ca au pus odata zarzavat in spatele blocului.
  • -3 (7 voturi)    
    Nu uita de Cosette avec Clotide !!! (Vineri, 14 octombrie 2016, 12:10)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    ... basca matematicianul cel dibaci !
    • 0 (2 voturi)    
      Pai si Denise? (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:03)

      Radius [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      Important e sa creada electoratul, nu ei...
  • +4 (6 voturi)    
    important pentru menbrii PNL e sa inteleaga (Vineri, 14 octombrie 2016, 12:23)

    zzztop [utilizator]

    ca pot sa traisca foarte bine, daca tara si economia merg bine. si asta o sa se intample cu profesionisti ca Ciolos si membrii guvernului sau.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai v-ati reformat sa puteti vorbi de reforma? (Vineri, 14 octombrie 2016, 12:43)

    Adri4n [utilizator]

    NU? Atunci ciocul mic Alinutzo si mai imparte niste locuri pentru parlamentare mafiei PNL.
  • +3 (5 voturi)    
    Ce penibila! Cu spume! (Vineri, 14 octombrie 2016, 12:54)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Ciolos tocmai a spus ca e o problema reflexul minciunilor in spatiul public; Alinuta, doua vorbe trei minciuni. Vorbeste despre decizia corecta a lui Ciolos de a continua ca sa dea impresia ca este luata dar fara sa spuna asta, pentru ca nu e luata. Alinuta vorbeste despre cinste dar ne amintim cum a promis ca "va candida unde a fost cel mai greu partidului" ca sa evite un congres cinstit in PNL dupa campania de la locale, iar acum candideaza prima pe lista in Timis.

    Alinuta vorbeste despre educatie dar ce fel de educatie vedem la PNL? La Bucuresti au vrut sa-l convinga pe Nicusor ca 1 plus 1 fac 3. O mai ia si cu "axa" ca PNL sa isi asume un trecut foarte tulbure. Daca nu-l dadea afara pe Paleologu, acesta i-ar fi explicat ca Iohannis nu va face parte dintr-o "axa" pentru ca structural nu este ticnit, este religios. Alinuta si educatia, doua drepte paralele care nu se intalnesc niciodata ca sa ma exprim pe intelesul PNL.

    Alinuta si economia: in afara de "Vantul de la est ajuta la crestere" (cu referire la Tariceanu-SOV?) nu are nimic de zis pentru ca daca ar avea, ar ataca BNR ca sa smangleasca rezerva si sa mute tezaurul care s-a valorificat enorm in ultimii 20 de ani datorita BNR. Printre vajnicii luptatori anti-BNR se numara sotul Alinutei si liberala Andreea Paul-Vass.
    • +2 (2 voturi)    
      Alinuta si sanatatea (Vineri, 14 octombrie 2016, 14:36)

      Jean_Valjeanu [utilizator] i-a raspuns lui Jean_Valjeanu

      Busoi tocmai s-a pronuntat impotriva petitiei PSD pentru ieftinirea medicamentelor pentru ca medicamentele facute corect in India dupa expirarea brevetului costa de 10 ori mai putin decat cele impachetate frumos.

      Repeta in ecou expresia folosita de Monica Macovei in cu totul alt context "oamenii sa nu se lase pacaliti" ca sa compromita intreaga dreapta impreuna cu PNL. Cateodata am impresia ca toata politica PNL este facuta de sotul pesedist al Alinutei.
  • +1 (1 vot)    
    Aoleu !!! (Vineri, 14 octombrie 2016, 18:20)

    Carpi [utilizator]

    Adica sefii de partide Stalin si Hitler nu au fost in stare in timpul vietii lor sa se ocupe decat de o singura ideologie fiecare !!, dar seful de partid Alinuta reuseste in prima parte a vietii sa fie intr-un fel de ,,uniune sovietica'' cu Bogdan Olteanu (nepot de cominternista), iar acum vrea sa intre intr-o ,,axa" cu ,,neamtul'' Johanis !!!
    Din punct de vedere ,,ideologic" Alinuta noastra e chiar nemaipomenita !!
  • 0 (0 voturi)    
    PNL si sansa istorica de a se lepeda de coruptie (Vineri, 14 octombrie 2016, 21:51)

    MeridianAlbastru [anonim]

    Johannis -Ciolos -PNL vs. CORUPTIE(PSD)-CRIMA(ALDE) si HOTIE(PMP)