Iohannis, replica pentru Tariceanu: "Vorbim de cel dat in judecata pentru minicuna penala, aceeasi persoana care trimitea biletele cu "draga Traian". Cred ca urmareste de fapt sa scape de justitie"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 13 octombrie 2016, 18:04 Actualitate | Politic

Presedintele Klaus Iohannis a afirmat ca presedintele Senatului Calin Popescu-Tariceanu nu este preocupat de independenta justitiei, ci de urmareste sa scape de ea, raspunzand astfel la o intrebare privind cererea lui Tariceanu ca presedintele sa publice stenogramele discutiilor purtate cu procurorul general si procurorul-sef al DNA.

"Este foarte interesant - vorbim de domnul Tariceanu, cel care a fost urmarit penal pentru minicuna, chiar dat in judecata pentru minciuna penala. Cred ca e aceeasi persoana care acum cativa ani scria biletele "draga Traian" ca sa intervina pentru un prieten nu cred ca este preocupat chiar de independenta justitiei, cred ca se preface si urmareste de fapt sa scape de justitie", a afirmat seful statului, raspunzand unei intrebari din partea jurnalistilor.

Tăriceanu a declarat miercuri că intervenţiile publice ale preşedintelui Klaus Iohannis din aceste zile pe lângă conducătorii Ministerului Public demonstrează 'implicarea sa făţişă şi anticonstituţională în ştirbirea justiţiei'.

Tăriceanu a cerut publicarea stenogramelor discuţiilor purtate de şeful statului cu cei doi responsabili din Ministerul Public. "Credem că declaraţiile date publicităţii până în prezent de preşedintele Iohannis, de procurorul-general şi de procurorul-şef al DNA pe temele amintite sunt insuficiente", a explicat liderul ALDE, potrivit unui comunicat al partidului.

El a susţinut că opinia publică are dreptul să cunoască "întregul adevăr".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4646 vizualizari
  • -2 (6 voturi)    
    Independenta cui? (Joi, 13 octombrie 2016, 18:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Care Justitie? La noi nu exista Justitie ci doar un brat al legilor mafiote emise de hotii din Senat ca sa-i apere de consecintele jafului pe care il fac de 26 de ani. ROMANIA nu e stat de drept, e STAT MAFIOT, iar justitia e o parte a lui.
  • +13 (13 voturi)    
    STERLING (Joi, 13 octombrie 2016, 18:11)

    voxpopulix [utilizator]

    Tariceanu ar putea fi intrebat si de dosarul Sterling.

    Faptul ca nimeni nu o face si noi nu avem habar cum a dispus acest personaj, dupa bunul plac, de resursele tarii, doar demonstreaza faptul ca spaga a fost impartita intre toate partidele.
    • -2 (2 voturi)    
      la fel (Vineri, 14 octombrie 2016, 8:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      ca i in cazul privatizarii BCR. unde s-au dus miliardele de euro? nu l-am vazut nici pe base nici pe bombonel sa sara de cur in sus. liniste mormantala.
  • +2 (4 voturi)    
    Calin. (Joi, 13 octombrie 2016, 18:15)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Ati fost informat gresit. El tinteste sa ajunga prsedinte, sa-i dea RAPPS-ul casa, ca-i amarat si are copii si neveste de cazat!
  • +9 (9 voturi)    
    asa da (Joi, 13 octombrie 2016, 18:23)

    zigot [utilizator]

    dle presedinte, deci dl -asa zis tariceanu- are multe interventii de dragul justitiei fie la un presedinte ptr un prieten, fie ptr el insusi.
    e clar domnilor alegatori?
  • +13 (13 voturi)    
    Bravo Klause, asa-mi placi... Jucator ! (Joi, 13 octombrie 2016, 18:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu te mai lasa calcat in picioare. Si -auzi de cine ?
    De un "limbric" ! penal
  • -15 (15 voturi)    
    ... (Joi, 13 octombrie 2016, 18:44)

    vitan.sandu [utilizator]

    Cine l-a acuzat de minciuna? Care este credibilitatea acuzatorului? WKJ a spus adevarul cand a preluat prin fals o casa (hotarare de instanta definitiva pentru peste 20 de milioane de romani; nu si pentru WKJ)? Daca ipocrizia ar durea, urletele pezidentului s-ar auzi la Sibiu.
  • +11 (11 voturi)    
    Vizita fulger a unui lacheu! (Joi, 13 octombrie 2016, 18:46)

    hotnewsfil [utilizator]

    Multi se intreaba cum a ajuns Tariceanu presedintele Senatului Romaniei si cum a luat fiinta partidul acestuia (peste noapte).
    Iata cum :
    Vizita fulger!
    Tariceanu a asteptat la usa premierului Victoras Ponta pana cand usierul i-a spus : 'poti sa intri, batrane, ca nu mai e nimeni la domnu' premier, tocmai a iesit, prin usa secreta, ungurul udemerist - consilierul sau personal, de taina'.
    Batranul, morfolindu-si in maini palarioara, a intrat tiptil, tiptil, timid, transpirat de emotie si s-a asezat cu spatele lipit de usa pe care a inchis-o meticulos, ca si cum ar fi fost facuta din sticla de doi mm.
    A asteptat cu capul aplecat, pana cand premierul Victoras a considerat ca e frezandat destul si i s-a adresat cu : 'ia zi, batrane, ce problema ai!'.
    Batranul : 'stiti, domnu' premier, am venit pentru postu' pe care mi l-ati pregatit, asa cum mi-a spus domnu' purtator de de cuvant Mirel, printr-un secretar de-al dansului'.
    Premierul Victoras : 'uite ce e, batrane, daca pui repede de-un nou partidulet liberal, vreo 'aripa tanara', ca alea din anii '90, te fac presedintele tarii, ca te stiu mort dupa postu' asta. Asta e decizia, deja sfintita - a lu' tata-socru si a lu' nea Hrebenciuc
    Am nevoie de un L sa il pun dupa US, ca sa nu ii dezamagesc pe cei 7,44 de milioane; ce zici, batrane, te-inhami la treaba asta?; daca iti convine, iesi, ca am treaba si spune-i lui Mirel sa te treaca pe locul unu, pe lista aia lunga, cu candidati pentru postul de presedinte. Hai, valea!.
  • -13 (15 voturi)    
    6 case (Joi, 13 octombrie 2016, 18:46)

    bobyrou [utilizator]

    vorbeste cel care a cumparat 6 case cu acte FALSE. Cat de nesimtit este.
    • +2 (2 voturi)    
      Una dintre cele 6 case a continut acte ilegale (Vineri, 14 octombrie 2016, 5:26)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      de proprietate ale celui care i-a vandut acea casa !! In aceasta situatie cumparatorul (considerat de buna credinta) nu are -oricat isi doresc unii -nici macar o acuzatie civila ...
    • 0 (2 voturi)    
      Ma rog, ar fi o casa cu acte false (Vineri, 14 octombrie 2016, 10:01)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui bobyrou

      ceea ce tot e o problema. Dar totusi, Tariceanu parca e implicat si in afacerea cu retrocedarile a lui Truica cu evreii , din cate ii aduc aminte , nu ? Si vorbim de cat ? de vreo 100 mil de euro furati din bugetul public ? Sa-mi spuna cineva ca Tariceanu n-a luat un ban din chestia aia macar ca a facilitat si el accesul la niste persoane. Ca sa nu mai vorbim de Pasajele de la Baneasa care sa faciliteze accesul la Baneasa Shipping Center , facute de Tariceanu pentru prietenul Popoviciu. Deci da, o fi facut si Iohannis niste smecherii dar magnitudinea celor in care e implicat Tariceanu e mult, mullt, mult mai mare cam la fel de mare ca mizeriile facute de Basescu.
  • +6 (8 voturi)    
    Adio ALDE (Joi, 13 octombrie 2016, 18:51)

    dexpropriat [utilizator]

    Nu mai face nici 0,5 %.
  • +1 (3 voturi)    
    Presedintele crede (Joi, 13 octombrie 2016, 18:51)

    Unu-2 [utilizator]

    Conteaza ce crede presedintele? ("Cred ca e aceeasi persoana care") Toata lumea crede acelasi lucru despre Tariceanu, si?
    Chiar ma intrebam, nu-i nimeni in Romania asta sa-i dea niste replici taioase lui Tariceanu, care continua sa abereze pe orice subiect are el interes?
    Cam subtiri oricum indoielile presedintelui despre al doilea om in stat.
    • +4 (4 voturi)    
      Replica o asteapta si Presedintele de la noi, (Vineri, 14 octombrie 2016, 5:19)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Unu-2

      in alegeri ! Dupa asta va fi indreptatit sa-i dea replici mai dure gunoiului !! Daca motocicleanu cel ambuscat de istorie pe podul de la Agigea va face parte din coalitia castigatoare , ce va putea face Presedintele ? Se va putea certa cu ...poporul ?!! Nu ar fi constitutional, nici elegant nici in firea lui !!
  • +10 (10 voturi)    
    Am un lapsus ! (Joi, 13 octombrie 2016, 19:21)

    NicolaeA [utilizator]

    Cum se cheama institutia unde Tariceanu va prezenta noua colectie de haine in dungi, pentru toate sezoanele si pentru mare parte din parlamentari ?
  • +9 (9 voturi)    
    aha (Joi, 13 octombrie 2016, 19:24)

    L8MA [utilizator]

    felicitari, asta e atitudinea justa pe care trebuie s-o mentineti d-le Iohanis!
    Raspunsuri pertinente,virile si regulate spuse pe tonul binecunoscut deja de bun simt si civilizatie.Cadenta, mai ales, ritmicitatea mesajelor trebuie sustinuta pentru ca acesti indivizi antistat si antijustitie ataca neintrerupt statul de drept.
    Si pe legea plagiatelor dar mai presus de toate schimbarea radicala a modului in care membrii din CNA sust alesi.Televiziunile si media maciuca controlata de coruptii si banditii transpartinici decimeaza psihologic si emotional prin otrava scursa zilnic fara bariere si control real.
    Este impardonabila josnicia acestui CNA comunistoid.
  • +7 (7 voturi)    
    se dezumfla (Joi, 13 octombrie 2016, 19:38)

    Manes [utilizator]

    roata motociclene...
  • +10 (10 voturi)    
    Perfect... (Joi, 13 octombrie 2016, 20:45)

    Stef_and [utilizator]

    Parca incepe sa devina presedinte. JOS TARICEANU!!!
  • -8 (10 voturi)    
    Josnic (Joi, 13 octombrie 2016, 20:58)

    Flinder [utilizator]

    Iata un nou raspuns josnic de presedinte care , in loc sa raspunda la intrebare, o ocoleste atacand cu o marlanie fara legatura cu subiectul in discutie.
  • +3 (5 voturi)    
    dlui tariceanu (Joi, 13 octombrie 2016, 21:56)

    Lonsdale [utilizator]

    Va aduc la cunostinta ca, impreuna cu neamul si prietenii mei, suntem o parte a "opiniei publice". Si da, sunt dornic sa cunosc tot adevarul, inclusiv in ceea ce va priveste, dar nu, nu ma intereseaza stenograma discutiilor presedinte-ministru de justitie, deci n-ati fost mandatat de opinia publica sa cereti asa ceva. Abonantandior saliu !
  • +4 (4 voturi)    
    Buna dimineata dle Presedinte ! (Joi, 13 octombrie 2016, 22:24)

    ana-pat [utilizator]

    E cam tirziu dar poate cine stie , nu s-a prescris !