Elena Udrea: Kovesi incearca sa scape de cucuveaua mov folosindu-se de mine

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 octombrie 2016, 19:24 Actualitate | Politic

Elena Udrea
Foto: Agerpres
Deputatul Elena Udrea sustine ca Directia Nationala Anticoruptie (DNA) a cerut miercuri urmarirea sa penala pentru instigare la luare de mita in campania electorala din 2009 desi de la momentul chemarii sale la DNA in urma cu doua saptamani nu s-a mai intamplat nimic, pentru ca era nevoie de ceva care sa acopere "cucuveaua mov".

"Kovesi incearca sa scape de cucuveaua mov, folosindu-se de mine! Nimic nou!", a scris Udrea, miercuri, pe Facebook, potrivit Agerpres.

Ea a adaugat ca nu cunostea, in campania electorala din 2009, firmele care au facut sponsorizarile, iar toti liderii politici contribuie dupa cum pot.

"Eu nici nu cunosteam firmele care au facut sponsorizarile, pe de o parte, asa cum reiese chiar din declaratiile celor care au facut platile! Pe de alta parte, intr-o campanie, toti liderii politici din teritoriu ori de la centru contribuie dupa cum pot. De ce un lider politic ar fi avut nevoie sa fie instigat sa ceara sponsorizare? Cand aceste lucruri ei le fac dintotdeauna, in fiecare campanie? Cu mult inainte sa fiu eu implicata in politica. (...) Nu vreti, doamna Kovesi, sa vedeti ce este si cu sponsorizarile ori banii adusi la sediul central al PDL, la cei care astazi sunt in conducerea PNL, facute in aceeasi campanie?", a completat Udrea.

Procurorul-sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a solicitat sesizarea Camerei Deputatilor pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de Elena Udrea
, la data faptelor ministru al Turismului, pentru doua infractiuni de instigare la luare de mita privind campania electorala pentru alegerile prezidentiale din 2009.

"Procurorul-sef al DNA a transmis procurorului general al PICCJ referatul cauzei, in vederea sesizarii Camerei Deputatilor pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de Elena Gabriela Udrea, deputat in Parlamentul Romaniei, la data faptelor ministru al Turismului, pentru doua infractiuni de instigare la luare de mita, care ar fi fost savarsite in exercitarea functiei ministeriale. Cauza are ca obiect fapte prin care, pe parcursul campaniei electorale pentru alegerile prezidentiale din anul 2009, au fost colectate sume de bani provenite din infractiuni, care au fost folosite ulterior pentru plata unor servicii prestate in campania electorala", se precizeaza intr-un comunicat al DNA transmis miercuri.


Citeste mai multe despre   









5955 vizualizari
  • +14 (22 voturi)    
    sa mori tu?! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 19:43)

    liviu_ [utilizator]

    1 - nu kovesi face dosarele la dna... mai sunt si altii
    2 - daca ea a facut sau nu plagiat e cu TOTUL alta discutie cu cea daca ai furat tu sau nu
    3 - chiar s-a divedic ca a folosit mailu etc?! petnru ca altfel tu faci exact ceea ce te plangi ca (chipurile) face dna: acuzi un om fara sa respecti prezumtia de nevinovatie
    • +4 (4 voturi)    
      Logică (Joi, 13 octombrie 2016, 12:00)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Are o logică perfectă ce spui tu, dar logica nu ține la derbedeii ăștia. Doar tupeul, gargara. Asta au învățat ei că ține, asta cred ei că ține. Bine ar fi să n-aibă dreptate.
    • +4 (4 voturi)    
      hudrea (Joi, 13 octombrie 2016, 13:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      voia sa spuna de fapt ca ea e pasarica mov, nu asaaaa, o ditamai cucuveaua.
  • +15 (21 voturi)    
    vacuta blonda (Miercuri, 12 octombrie 2016, 20:04)

    AliKimiku [utilizator]

    Incearca si ea sa o dea pe tampenii cu cuveauamov. Jalnic!
  • +14 (20 voturi)    
    Nuti. (Miercuri, 12 octombrie 2016, 20:27)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Panarama politicii romanesti! Lady Plescoi, calare pe Base, trage din toate pozitiile, si la urma omoara si calul!
  • -5 (15 voturi)    
    Jocul cu focul! (Miercuri, 12 octombrie 2016, 20:27)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ce pedeapsa primeste sefa DNA daca, din decizia finala a judecatorilor, va rezulta ca un acuzat trimis in instanta pe baza unor acuzatii pe care sefa DNA le face publice chiar din momentul inceperii crecetarii de catre DNA, nu sunt acceptate de judecator, nefiind sustinute cu probe solide?
  • +12 (18 voturi)    
    o victima.... (Miercuri, 12 octombrie 2016, 20:27)

    king david hotel [utilizator]

    ca intotdeauna!
    Saraca, ea a vrut sa salveze tara intrand in politica, dar invidiosiii nu o lasa.
  • +12 (16 voturi)    
    momentul adevarului (Miercuri, 12 octombrie 2016, 20:34)

    Ciprian2020 [utilizator]

    udrea este adevarata cucuvea mov, stapana flacarii violete si muma padurii si a omizii. drept dovada, duce dregetul (nu numai la nas)
    • +5 (7 voturi)    
      Să nu uităm de Elodia (Joi, 13 octombrie 2016, 0:05)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian2020

      Vedea-o-am dispărută și pe ea măcar din politică...
  • +11 (15 voturi)    
    Cat de josnica poate fi aceasta persoana (Miercuri, 12 octombrie 2016, 20:37)

    Maniu [utilizator]

    dupa vorba dupa port si fapte, n-a plecat niciodata din Plescoiul natal si n-a facut niciodata cinste tarii in care s-a nascut. Romania a fost o tara prea buna pentru aceste creaturi .
  • +10 (14 voturi)    
    nutzi (Miercuri, 12 octombrie 2016, 20:50)

    zigot [utilizator]

    ramai la calitatea care te-a consacrat;
    lumea crede ca esti blonda, nu incerca sa ii dezamagesti si pe acestia
  • +13 (17 voturi)    
    tot inainte.... (Miercuri, 12 octombrie 2016, 21:02)

    TRABI [utilizator]

    Da-i pe goarna pe toti cei care au distrus tara si-au sifonat banul public , pentru ca dosarele curg....
    Cat despre Kovesi , macar ea a facut treburi bune cu DNA --> rezultatele se vad .....in comparatie cu matale...
  • +12 (18 voturi)    
    mafioata blonda care obișnuia să care banii cu (Miercuri, 12 octombrie 2016, 21:41)

    andreitr [utilizator]

    sacoșa vrea să murdărească si pe alții care n-au avut nici în clin nici în mânecă cu jaful făcut de udrisor cât timp a fost ministreasa. Obișnuită să dea cu noroi în instituțiile statului singurele care i-au apărarea omului simplu doamna blonda nu mai are nici o jenă. Hai DNA!
  • -7 (15 voturi)    
    Elena,Elena (Miercuri, 12 octombrie 2016, 22:04)

    ipolitic [utilizator]

    degeaba dai din colt in colt, de ultima si cea mai grea invinuire tot nu vei scapa. Dosarul este deja in lucru privind activitatile tale de instigare la evenimentele din 13-15 iunie 1990. Si cu asta dosarul mineriadelor va avea -in sfarsit- o finalizare unica si fericita.
    • +1 (5 voturi)    
      sa stii. . . (Joi, 13 octombrie 2016, 9:10)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      . . .ca nu am ras la misto-ul tau! E jalnic!
      • +1 (3 voturi)    
        nu-i mai (Joi, 13 octombrie 2016, 13:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        functioneaza cerebelul.
        are vise umede cu pasarica mov 24/7.
  • -1 (13 voturi)    
    plagiatul ei, scaparea lui? (Joi, 13 octombrie 2016, 0:46)

    gazuldebasist [utilizator]

    Sper caChiovesi sa nu fie obligata sa plece din cauza plagiatului pina ce nu definitiveaza un dosar penal lui basescu.
    • +5 (7 voturi)    
      Mai flacau . . . . (Joi, 13 octombrie 2016, 9:20)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      . . .si pentru altii ca tine. DNA-ul nu inseamna Kovesi. Este o institutie cu sute de procurori independent care investigheaza fapte indiferent daca vrea sau nu vrea seful acestei institutii. Kovesi nu are niciun dosar in lucru pentru ca ea are alte indatoriri, legate de administrarea si bunul mers al institutiei ce i-a fost incredintata spre a o conduce. Si printre acele indatoriri exista si aceea de avizare a rapoartelor prezentate de procurori. Si acolo unde procurorul respectiv aduce dovezi incontestabile ea ca sef al institutiei nu are cum sa nu avizeze pozitiv, pentru ca ar deveni automat complice la infractiune. Si invers daca ea constata ca dovezile adunate nu sunt suficiente sau nu se sustin, este obligata sa nu avizeze acel dosar pentru ca altfel s-ar face partasa la o faradelege indreptata impotriva unui om nevinovat. Asa ca daca exista vreun dosar sau mai multe impotriba lui Basescu sau al lui Vali Cel Batran de ex. poate sa cada Kovesi de o suta de ori ca acele dosare vor merge inainte fara doar si poate!
      • 0 (4 voturi)    
        da, sa traiti! 'nteles (Joi, 13 octombrie 2016, 14:22)

        gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        propaganda mov
        • -1 (1 vot)    
          Habar nu am . . . . (Joi, 13 octombrie 2016, 18:20)

          Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

          . . . ce e aia propaganda mov!
  • +4 (6 voturi)    
    de data asta . . . (Joi, 13 octombrie 2016, 9:08)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . cred ca ai incurcat-o. Daca i-ai cerut unuia sa faca o ilegalitate si acesta o comite, e clar ca l-ai instigat pe acesta la infractiune. Omul poate scapa de pedeapsa doar in cazul in care spune si aduce dovezi despre tarasenie, fara sa fie intrebat, adica inainte de a se sesiza procuratura. Si cred ca asa s-a si intamplat. Si daca mai apare inca unul sau mai multi cu aceiasi problema, atunci chiar ca treaba e imputita rau!
    • 0 (4 voturi)    
      mai multa propaganda mov (Joi, 13 octombrie 2016, 14:23)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      adevarul e ca sinteti si lipsiti de subtilitate///
      • -1 (1 vot)    
        Ai . . . (Joi, 13 octombrie 2016, 18:25)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

        . . . un fix cu propaganda asta mov? Eu niciodata nu folosesc subtilitati in postarile mele. Adevarul este ca Elena noastra de data asta va avea probleme cu adevarat. Daca in celalalt dosar probele sunt subtiri si greu de dovedit, in asta ma tem ca sunt dovezi indubitabule.