Conversia creditelor din franci elevetieni in lei, adoptata de comisiile Camerei Deputatilor

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2016, 22:16 Actualitate | Politic

Francul elvetian a trecut vineri de 4.2 lri
Foto: sxc.hu
Persoanele care au luat credite in franci elvetieni vor putea cere conversia in lei la cursul istoric cu doua conditii: sa aiba un grad de indatorare de peste 50%, iar valoarea creditului contractat sa nu depaseasca 250.000 de franci elvetieni, au decis luni comisiile de specialitate ale Camerei Deputatilor.

Comisiile juridica si de buget finante ale Camerei Deputatilor au dat raport de adoptare initiativei legislative prin care bancile sunt obligate sa converteasca in lei creditele luate in franci elvetieni de persoane fizice, informeaza Mediafax. Doua dintre cele mai importante amendamente aduse legii - conversia sa se faca in lei, iar cursul de schimb sa fie acela din momentul semnarii contractului de credit - i-au apartinut deputatului PNL Daniel Zamfir. Ambele au fost adoptate in unanimitate de deputatii celor doua comisii.

Alte amendamente aduse de liberalul Daniel Zamfir, consiliat in aceasta chestiune de avocatul Gheorghe Piperea, vizeaza ca rambursarea anticipata a creditelor luate in franci elvetieni sa se faca tot in lei, conversia sa se faca prin act aditional incheiat la contractul de credit sau prin hotarare judecatoreasca si, de asemenea, conversia sa se aplice si contractelor de credit cesionate de banca, dar si persoanelor supuse executarii silite.

In schimb, deputatul PSD Viorel Stefan a propus doua conditii limitative ale conversiei creditelor din franci in lei. Una dintre aceste conditii prevede ca, pentru a fi eligibil sa ceara conversia, debitorul trebuie sa aiba un grad de indatorare de peste 50% din venitul net. Liberalii, in frunte cu Daniel Zamfir, dar si UDMR s-au opus acestei propuneri, dar ea a fost adoptata cu 16 voturi pentru, 8 impotriva si o abtinere. Cei aproximativ 20 de cetateni prezenti la lucrarile comisiei si care au credite luate in franci elvetieni si-au manifestat nemultumirea fata de amendamentul propus de Viorel Stefan si adoptat cu voturile PSD. ''Va multumim, domnule Stefan'', au spus ei ironic.

O alta conditie limitativa propusa de social-democratul Viorel Stefan priveste valoarea maxima a creditului contractat caruia sa i se aplice conversia in lei. In prima instanta, membrii comisiei au adoptat cu 17 voturi pentru si 10 impotriva ideea de a se impune un plafon, dar nu au reusit sa cada de acord asupra valorii acestuia. Acelasi Viorel Stefan, spre nemultumirea liberalilor si a cetatenilor prezenti la lucrprile comisiilor, a propus va aceasta conversie sa se aplice doar celor care au contractat credite mai mici de 250.000 de franci elvetieni. Amendamentul a fost adoptat cu 13 voturi pentru si 8 impotriva.

La finalul lucrarilor comisiilor juridica si de buget finante, cetatenii prezenti i-au inconjurat pe deputatii PSD Cirpian Nica si Viorel Stefan reprosandu-le conditiile limitative de aplicare a conversiei pe care le-au adotat. In urma discutiei cu ei, Nica a promis ca va sustine marti in plenul Camerei eliminarea conditiei privind gradul de indatorare de 50% din venitul net. ''Au fost doua propuneri la pragul de indatorare, de 50% si unul fara 50%. S-a votat in comisii ala cu 50%. Pe cale de consecinta, celalalt, fara pragul de 50%, este considerat amendament respins si va fi trecut in anexa la amendamentele respinse. Procedural, am zis ca eu personal, o sa sustin acest amendament considerat respins la plen. Sa decida plenul prin vot'', a promis Ciprian Nica.

La randul sau, avocatul Gheorghe Piperea, artizanul amendamentelor privind conversia in lei la cursul istoric a creditelot in franci elvetieni, i-a acuzat pe social-democrati ca au preluat si sustinut exact propunerile Guvernului privind conditiile limitative. "Amendamentele nu sunt ale PSD, au venit de la Guvern. Aceste amendamente au fost propuse de Guvern si sustinute de domnul presedinte de sedinta (Viorel Stefan, deputat PSD - n.r.)", a declarat Piperea.

Raportul comisiilor juridica si de buget finante urmeaza sa intre marti in dezbatere si vot final in plenul Camerei Deputatilor, care este decizionala in acest caz.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2538 vizualizari
  • +7 (13 voturi)    
    Incredibil (Luni, 10 octombrie 2016, 22:37)

    HP [utilizator]

    Legea in sine e absurda, iar amendamentul propus de PSD-ist reprezinta un minim-minimorum.

    Adica daca ai luat credit in franci, nu discutam ca ai semnat de buna-voie si nesilit de nimeni - dar daca nici macar nu esti presat de rate, adica poti trai bine merci platindu-le, care e problema ?

    Nu e firesc ca aceste legi tampite sa fie conditionate de situatia precara a celor afectati ?

    Pai asa, fiecare poate renunta sau poate plati un credit imobiliar la un pret de nimic, pur si simplu pentru ca asa are chef, si pentru ca ar plati un mizilic.

    Francul era vreo 2 lei in 2007. Adica un apartament de 80.000 franci, ar fi azi vreo 160.000 lei, adica in jur de 35.000€.

    In aceste conditii, de ce sa nu se faca si conversia in RON, sau in EURO, la cursul de atunci ?

    Astia sunt nebuni.
    • -5 (11 voturi)    
      nu e absurd (Marţi, 11 octombrie 2016, 0:13)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui HP

      in primul rand nu ar trebui sa ma intereseze problema, caci nu am credite.
      Darrr..la momentul acordarii acelor credite in franci, oamenii nu primeau franci, ci tot lei, deci era doar o speculatie a bancilor cu aceasta valuta exotica, la cursul mic existent atunci.
      Asa ca, daca ai primit lei, dai inapoi tot lei, pentru ce sa dai franci ? Imi pare o lege corecta.
      • +4 (6 voturi)    
        Esti batut in cap (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:07)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        Se vede ca nu ai credite.
        Treci la loc, nota 2.
      • +1 (1 vot)    
        bre, in afara de nota 2 iti spui (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:00)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        ca banca nu obliga pe nimeni sa il ia in chf in loc sa il ia creditul in lei daca isi castyiga salariul in lei...

        daca insa ti-ai luat credit in CHF si ai banutii in lei cred ca urmatoruil pas rational era sa joci in ringul bursier pe cursul ron/euro/chf ca poate poate te ferea de riscul valutar...

        Dar daca nu te-ai protejat in nici un fel de acest risc atunci - ma scuzi cred ca ai capul bagat in nisip ca un strut si atunci orice pedeapsa este o cale de a intelege ce se intampla in aceasta lume relativ complexa.

        Orice bucurie nu vine usor - poate este urmarea unei munci asidue, si uneori si daca muncesti mult nu ai parte de nici o bucurie - ca sa este in viata...

        Astia care vad iluzii de bucurii si fericiri vesnice - slava lor - dar creditul in CHF a fost o mare teapa.
      • +2 (2 voturi)    
        amice, caldura mare (Marţi, 11 octombrie 2016, 12:01)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        pai si daca ii convertesti creditul din CHF in lei, dobanda ramane cea de CHF? Pai cum vine asta?
        Nu trebuie aplicata dobanda de lei daca tot zici ca oamenii primeau lei?
        Vorba cuiva de aici: "treci la loc, nota 2"!
  • +7 (11 voturi)    
    uite o propunere (Luni, 10 octombrie 2016, 22:48)

    Dedalus [utilizator]

    Propun o lege ca nimeni sa nu-si mai plateasca datoriile.

    Universala! :-) /
  • +7 (13 voturi)    
    Pai (Luni, 10 octombrie 2016, 22:49)

    CezarN [utilizator]

    Daca se convertesc creditele luate in CHF in RON (la cursul cel mai mic), de ce sa nu se converteasca si dobanzile de la creditele in RON la cele de la creditele in CHF?

    E o nebunie totala! Platiti-va, fratilor, creditele, nu aruncati tara in aer pentru ca ati vrut voi sa va dati destepti!
  • +4 (10 voturi)    
    de acum incolo au cale libera (Luni, 10 octombrie 2016, 23:31)

    moka [utilizator]

    practic au violat/sodomizat democratia, statul de drept si economia de piata.
    What's next?
    • -4 (8 voturi)    
      hmmm (Marţi, 11 octombrie 2016, 0:14)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui moka

      economia de piata a fost sodomizata primordial si iireversibil de catre banci.
      Nu are rost sa iti mai spun de ce, este deja oficial si public, e suficient sa te informezi de ce a aparut criza din 2008 si mai ales ce s-a intamplat dupa. Dar probabil esti postac bancar si oricum nu se paote discuta pe argumente cu tine.
    • -2 (2 voturi)    
      vai, vai - uita-te la The saker (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Arunca in aer sistemul financiar.

      este un razboi total -

      Acum se bat in sustragerea de date, in omorarea sistemului financiar - target final sa arate ca toti aia care se vor liberi sunt tampiti si numai astia care sunt mereu cu capul plecat vor avea parte de fericirea vesnica.

      Dezastru!
  • +5 (9 voturi)    
    constitutionala? (Luni, 10 octombrie 2016, 23:49)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    O fi constitutionala legea asta trecuta la foc automat inainte de alegeri? Si vin si intreb, de ce doar CHF? Ce aia care au credite in EUR sau USD sau GBP, de ce sa nu beneficieze? Toti cei cu credite in alta moneda decat RON si-au asumat acest risc.
    • +2 (8 voturi)    
      Retoric ? (Marţi, 11 octombrie 2016, 0:06)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

      Pai e evident, francul a crescut, si cui ii convine sa plateasca dublu dupa 10 ani ?

      Poate ai un credit in euro, peste 10 ani poate euro va fi 10 lei.

      Poate vom fi in zona euro peste 10 ani.

      Sau poate, sa ne ajute dumnezeu, peste 5 ani, un leu va fi egal cu euro ca paritate.

      Cine poate stii ce va fi ? Nimeni.

      Poate fi bine, poate fi rau, dar exista si va exista o singura constanta - previzibilitatea unui contract, legitimitatea lui.

      Fara a respecta un contract asumat, legal sau printr-o simpla strangere de mana, unde vom ajunge ?
  • +1 (3 voturi)    
    asa, de ce numai ei? (Marţi, 11 octombrie 2016, 0:32)

    tba [utilizator]

    haideti fratilor sa ne convertim si creditel in euro la lei.
    la cursul istoric de cand le-am contractat.
    de ce la credit in franci elvetieni sa tina treaba si la noi nu?
    pai ori e lege pentru toti, ori nu mai e!
    • 0 (0 voturi)    
      si pe langa asta (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:58)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui tba

      mai trebuie aplicata si dobanda la lei. pai noi ce facem? Convertim doar creditul in lei dar aplicam dobanda de CHF?
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Zamfir,bravo liberali! (Marţi, 11 octombrie 2016, 6:39)

    constan [utilizator]

    Asta-i masura liberala,eu cred ca-i hotie legalizata.Pai daca se face conversia in lei sa se aplice dobânzile de la lei.Gorghiu ia-ti borfasii si lasati liberalismul pe mana celor care muncec pentru bani.
  • +4 (4 voturi)    
    O prostie de lege (Marţi, 11 octombrie 2016, 8:36)

    ArkadeArk [anonim]

    Cand iei un credit cu o dobanda variabila ai parte de un risc major:
    - fluctuatia dobanzii de referinta (risc asumat de ambele parti)

    Daca adaugi si o valoare pe care pui ipoteca mai apare un risc:
    - devalorizarea bunului ipotecat (asta ar trebui sa mearga direct la banca. Ea este responsabila pentru ca nu a cerut suficiente garantii pentru credit)

    Daca iei un credit in valuta mai apare un risc:
    - devalorizarea monedei in care iti incasezi salariul (asta trebuie sa mearga la client. Banca iti da euro/chf/dolari, clientul trebuie sa ii dea inapoi in exact aceeasi moneda in care a luat creditul).

    Exprimari de genu: nu am vazut chf in mana ci lei sau euro nu tin. Dobanda a fost dobanda de chf.

    Nimeni nu poate spune ca a crescut rata lui de 2 ori din 2008 pana acum. VORBESC DE RATA EXPRIMATA IN CHF. Cursul de schimb este alta poveste.

    Eu am credit in euro si ma duc la cursul valutar, schimb euro si dau bancii euro. Va invit sa faceti la fel cu chf. Ideea e ca riscul cursului valutar e al clientului. Daca maine euro ajunge la 10 lei, inghit in sec si platesc la cursul zilei.

    Mai este o chestiune si mai simpatica: conversia la curs istoric. Serios? Dar cu rectificarea dobanzii datorate incepand cu ziua cursului istoric? Cu alte cuvinte daca in 2008 ai luat un credit in CHF si acum vrei sa iti faci conversia la cursul din 2008 trebuie sa platesti dobanzi de lei incepand din 2008. (Da, retroactiv).

    Noi ne-am invatat sa fim proprietari (nu stiu daca e bine sau rau) dar am uitat sa fim responsabili pentru ceea ce semnam.

    Nu e datoria bancii sa te informeze legat de tot ce scrie in contract. Il poti citi acasa si intelege pe indelete.

    Caz concret: la un credit cu dobanda fixa in lei, pentru orice rambursare anticipata a creditului platesc 1% comision. Nu mi se pare neaparat corect, dar am semnat si imi asum. Siam ce am semnat pentru ca am citit inainte.
    • +1 (1 vot)    
      mai este ceva care poate scapa (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:13)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ArkadeArk

      Din pacate bancile nu inteleg cum functioneaza - mai exact cei care reprezinta bancile nu sunt in stare sa explice clar si concis majistratilor modul in care este atacata o banca de decizia asta.

      Avocatii nu isi bat capul sa inteleaga mecanismul.
      Bancherii, daca stiu, nu isi bat capul sa le explice juristilor.avocatilor cum este atacat business-ul lor.

      Responsabilitatea intr-un contract este si de o parte de de alta si de fiecare data cand o parte doreste sa isi modifice contractul ar trebui sa discute cu cealalta parte.

      Modificare unilaterala a contractului - fie ca vine din partea bancilor, fie ca vine din partea consumatorilor printr-o lege fortata - face rau de tot mediul econmic care se doreste a fi reglementat de cerere si oferta.

      Dar ca sa rezum cred ca aceasta propunere legislativa este toxica pentru ca impune un anume tip de contract nu numai pentru cele existente dar si pentru cele viitoare - ceea ce este impotriva oricaror reguli intr-o economie de piata.

      cadrul prevazut in lege - ca si in DIP - se extinde si aduce bariere serioase pentru viitoarele contracte.

      este incredibil dar real!
      Nightmare!
  • +4 (4 voturi)    
    conversie franci (Marţi, 11 octombrie 2016, 9:29)

    puiu55 [utilizator]

    este o lege proasta. eu am credite in euro, contractate la data cand cursul era 3 lei, acum a ajuns la 4.5 lei un euro
    Eu de ce sa nu beneficiez de conversie?
    Parlamentarii astia nu gandesc deloc.
  • +5 (5 voturi)    
    Populisti (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:27)

    CipCC [utilizator]

    O cretinatate...
    MI se pare incredibil ce fac astia....
    Faceti autostrazile alea o data si lasati pomenile....
    Hai mai bagati o lege ca cea cu Darea in plata sa scape smecherii de datorii dupa care sa o declarati neconstitutionala.....

    Un stat de mafioti, un stat de cretini...
    PAi bah chiar de ai credit in franci ar trebui sa fii impotriva unei asemenea legi....ce draq inseamna asta frate.

    Ne asumam si noi ceva in tara asta sau asteptam sa ne apere statul tot timpul ca noi suntem prea prosti cand facem anumite acte.
    Ai luat credit plateste-l. Si euro a crescut....de ce doar francii?
  • -5 (5 voturi)    
    Bancile au multi postaci (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:39)

    CetateanC [utilizator]

    Ma minunez cati postaci sunt aici. Bancile au facut profituri imense de pe urma amaratilor cu credite - fara discriminare de valuta. Profiturile au fost majoritar datorita clauzelor abuzive inca prezente in contracte. Comisioane peste comisioane, dobanzi dupa bunul plac al bancilor etc. Au transferat tot profitul la bancile mama pe niste servicii fictive - audit, consultanta etc. - adica nu au prea platit in RO impozite reale. E mai convenabil in Olanda, Cipru, Irlanda etc. sa platesti. BNR a luat 20 de miliarde de la FMI ca sa poate elibera in avans banii ptr banci. Acum BNR dupa ce a ramas cu visteria goala iar noi am platit 20 miliarde la FMI vine si ne vorbeste de stabilitatea pietei bancare dupa ce ei au eliberat banii, bani care au luat urma profiturilor. Nu se mai imprumuta lumea, nu mai au marja de profit asa ca bancile plang si mulg in continuare clientii captivi. Sclavii indatorati in perioada de bum pre 2008 - care au ridicat economia si care inca o sustin. Sclavii fara educatie finaciara inselati si manipulati ca si postacii de serviciu de catre banci. Hai sus cu santajul bancilor. Oare cu ce ii au la mana pe cei de la PSD - sa ne amintim ca celebra OUG50/2010 tot de PSD si Viorel Stefan a fost omorata.
    • +2 (2 voturi)    
      Aberezi (Marţi, 11 octombrie 2016, 10:55)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui CetateanC

      Pai ce te-a pus cineva sa iei credit?
      Ai citit contractul inainte?
      Daca au fost clauze ascunse da banca in judecata si o sa ai castig de cauza daca ai dreptate.
      Vii ci debitezi niste prostii mai mari ca tine.
      Ai auzit vreo data sa-ti asumi ceea ce faci?
      Sa calculezi riscuri?
      Da cand iei un credit trebuie sa te gandesti:

      1. Poti sa te imbolnavesti;
      2. Poti sa ramai fara serviciu;
      3. Cursul poate creste( alege moneda in care iei creditul cu cap, intereseaza-te, ai net acum poti face asta).
      4. Pune niste bani deoparte ptr vremuri grekle in caz ca nu poti plati.
      5 Ia in calcul daca poti imprumuta bani de la cineva sau daca ai parinti rude care te pot ajuta in caz de ceva.

      Daca nu, nu lua credit, nu mai debita prostii ca nu te obliga nimeni sa imprumuti bani.
      Pana la urma si eu pot sa zic ca imprumut bani cu 100% dobanda acu tu esti idiot daca vrei.
  • -1 (1 vot)    
    doua lucruri mi-au atras atentia (Marţi, 11 octombrie 2016, 11:59)

    ..13 [utilizator]

    din statisticile BNR

    1. exista un comportament as putea spune irepsonsabil in raport cu obligatiile asumate rin credite - adica nu pot sa inteleg de ce cca. 18% din cei care au apelat la un credit intarzie cu plata, din care cca.7% sunt fara nici o sansa de a mai rambursa - asta era situatia la sfarsitului lui 2015...

    Cifrele arata fie ca un numar extrem de mare intarzie cu rambursarea obligatiilor ca asa vor ei, fie ca sunt supusi unor presiuni financiare nu mai reusesc sa faca fata sarcinilro asumate.

    O lege care permite si incurajeaza dezvoltarea in continuare a unor deprinderi iresponsabile NU ESTE DE DORIT.

    Doboara statul si sistemul financiar - asta se doreste???

    2. Valoarea creditelor in alte moneda decat RON este mai mare decat valoare creditelor in lei - aici este vorba despre total credeite acordate clientilor nebancari si negurvernamentali, - situatia era sfarsitul lunii august 2016.

    restanta la creditele in valuta este mai mare decat la cele in ron...

    din total credite (valuta +ron) cca. 3.71% sunt credite in valuta care inregistraza intarzieri, iar din suma creditelor acordate in valuta cca. 8,25% sunt in intarziere - cred ca ultima este o cifra foarte mare...

    Banui ca sunt banci in care aceste cifre sunt mai mari si aceste cifre nu sunt de ieri de astazi - parerea mea este ca a fost greseala bancilor ca nu au gasit solutii la nivelul lor pentru a descoperi cauzele si de a lua masuri rezonabile atat pentru acordarea creditelor cat si ulterior rambursarii acestora... Poate aceste lucruri s-au intamplat si io nu stiu...

    M-as bucura sa citesc mai multe despre analizele pe care le fac bancile in aceste situatii si solutiile pe care si le propun mai ales cand trec printr-o criza economcia.

    dar a veni acum cu reglementari facute la comanda nu pot decat sa faca raul si mai mare.

    As spune doar atat STOP JOC!
  • +3 (3 voturi)    
    nedrept si incorect!!!! (Marţi, 11 octombrie 2016, 15:35)

    MirceaIo [utilizator]

    Este un abuz. De ce trebuie sa plateasca toti romanii lacomia altora!? Sa isi dea in plata proprietatile dar sa lase in Romania cursul stabil Eu/Ron. Smecherii parlamentari care au luat credite in franci vor sa transfere tepa lor tuturor romanilor. Numai la noi se poate intampla asa ceva. Isarescu a spus clar: "luati credite in moneda in care primiti salariu"!!! Pai asta e discriminare, adica eu am luat credit in lei cu dobanda mai mare si acum ei vor si dobanda mica si curs inghetat!!!!! Capuse securisto-comuniste afara din tara!!!